Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.08% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.08% 

Znowu oszczędności. Tym razem padło na Child Benefit

Kolejne cięcia rządów Davida Camerona, tym razem politycy szukają oszczędności w  Child Benefit. Zasiłek na dziecko stanowi wolną od podatku zapomogę, zwaną dodatkowym zastrzykiem finansowym, który ma pomóc rodzicom z kosztami związanymi z wychowaniem dzieci. Jednak 7 stycznia 2013 roku weszły w życie zmiany przyznawania owego zasiłku.

Osoby zarabiających powyżej 50 tys. funtów nadal otrzymają zasiłek na dziecko, jednak będzie on opodatkowany. Tygodniowo rodzic otrzymuje 20 funtów i 30 pensów na pierwsze dziecko, a na kolejne 13 funtów i 40 pensów, zasiłki obejmują dzieci poniżej 16 roku życia, w niektórych sytuacjach do 20 roku życia. System zarządzany jest przez HM Revenue and Customs, który wypłaca zasiłek na dziecko blisko 7.9 milionom rodzin z 13.7 milionami dzieci.


W związku ze zmianami w kwestii przyznawania Child Benefit  około 1.2 miliona brytyjskich rodzin straci prawo otrzymania zasiłku. Rozważmy poszczególne wersje, kiedy otrzymamy Child Benefit:    
W sytuacji, kiedy w rodzinie jest dwoje dzieci i tylko jeden rodzic jest czynny zawodowo i zarabia 49 tys. funtów rocznie, Child Benefit zostanie przyznany w całości, wynosząc 1,752 funtów rocznie. Weźmy pod lupę przykład gdzie przychód wynosi 54 tys. funtów rocznie, i jest uzyskiwany tylko przez jedynego żywiciela rodziny mającego dwójkę pociech, w tej sytuacji rodzina otrzyma niepełny zasiłek na dziecko w wysokości 1,052 funtów rocznie, i dodatkowo będzie zobowiązana zwrócić 700 funtów podczas rozliczenia podatkowego. Zobaczmy jak wygląda przyznawanie Child Benefit, gdy dwoje rodziców pracuje, jeden z rodziców zarabia rocznie 35 tys. funtów a drugi 20 tys. funtów, rodzina ta otrzyma zasiłek na dziecko w wysokości 1,752 funtów. Chociaż w tym przypadku całkowity przychód wynosi ponad 50 tys. funtów, zasiłek jest przyznawany w całości, ponieważ żaden z rodziców nie przekracza progu zarobkowego 50 tys. Ale już w kombinacji gdzie jeden z rodziców zarabia 20 tys. funtów rocznie, natomiast drugi 61 tys. funtów, rodzice mają dwa wyjścia, muszą albo przestać ubiegać się o zasiłek bądź spłacić zasiłek wynoszący 1,752 funtów przy rozliczeniu podatkowym.


Członkowie parlamentu utrzymują, iż zmiany są potrzebne, aby wykonać plan rządu brytyjskiego w kwestii zmniejszenia deficytu. David Cameron w zupełności rozumie osoby, których budżet został naruszony, jednak blisko 70% członków parlamentu domaga się wyższych zarobków, nawet o 32%. Roczny przychód w wysokości 65,738 funtów nie zadawala polityków, twierdzą, że powinien on wzrosnąć do 86,250 funtów. Wydaje się to być karygodne, oczywiście obecne zarobki nie kwalifikują ich do otrzymywania zasiłków na dzieci, a może jest to związane z obecnymi cięciami zasiłków, które na przełomie 2015 i 2016  przyniosą 83 miliardy funtów oszczędności.

Premier wraz ze swoim rządem szuka oszczędności niemal w każdej z możliwych sfer życia, jednak nie zawsze przekłada się to na wymierne korzyści. Tak skomentował ostatnie zmiany Michael Dugher, wiceprzewodniczący Partii Pracy, który powiedział: “Kolejny rok, i wciąż nie widać żadnych zmian, jakie obiecywali David Cameron i Nick Clegg. Oczywiście zapowiadali, iż podejmą kroki ku polepszeniu sytuacji gospodarczej kraju, jednak to, co widzimy w ostatnich latach to wciąż pogarszające się warunki życia dla większości osób pracujących…” W czasach kryzysu rządzący mają nie lada wyzwanie konstruując kolejne budżety nie narażając się przy tym na porażkę w nadchodzących wyborach.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8100 

Do W. Brytanii4.8650 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo