Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Znowu oszczędności. Tym razem padło na Child Benefit

Kolejne cięcia rządów Davida Camerona, tym razem politycy szukają oszczędności w  Child Benefit. Zasiłek na dziecko stanowi wolną od podatku zapomogę, zwaną dodatkowym zastrzykiem finansowym, który ma pomóc rodzicom z kosztami związanymi z wychowaniem dzieci. Jednak 7 stycznia 2013 roku weszły w życie zmiany przyznawania owego zasiłku.

Osoby zarabiających powyżej 50 tys. funtów nadal otrzymają zasiłek na dziecko, jednak będzie on opodatkowany. Tygodniowo rodzic otrzymuje 20 funtów i 30 pensów na pierwsze dziecko, a na kolejne 13 funtów i 40 pensów, zasiłki obejmują dzieci poniżej 16 roku życia, w niektórych sytuacjach do 20 roku życia. System zarządzany jest przez HM Revenue and Customs, który wypłaca zasiłek na dziecko blisko 7.9 milionom rodzin z 13.7 milionami dzieci.


W związku ze zmianami w kwestii przyznawania Child Benefit  około 1.2 miliona brytyjskich rodzin straci prawo otrzymania zasiłku. Rozważmy poszczególne wersje, kiedy otrzymamy Child Benefit:    
W sytuacji, kiedy w rodzinie jest dwoje dzieci i tylko jeden rodzic jest czynny zawodowo i zarabia 49 tys. funtów rocznie, Child Benefit zostanie przyznany w całości, wynosząc 1,752 funtów rocznie. Weźmy pod lupę przykład gdzie przychód wynosi 54 tys. funtów rocznie, i jest uzyskiwany tylko przez jedynego żywiciela rodziny mającego dwójkę pociech, w tej sytuacji rodzina otrzyma niepełny zasiłek na dziecko w wysokości 1,052 funtów rocznie, i dodatkowo będzie zobowiązana zwrócić 700 funtów podczas rozliczenia podatkowego. Zobaczmy jak wygląda przyznawanie Child Benefit, gdy dwoje rodziców pracuje, jeden z rodziców zarabia rocznie 35 tys. funtów a drugi 20 tys. funtów, rodzina ta otrzyma zasiłek na dziecko w wysokości 1,752 funtów. Chociaż w tym przypadku całkowity przychód wynosi ponad 50 tys. funtów, zasiłek jest przyznawany w całości, ponieważ żaden z rodziców nie przekracza progu zarobkowego 50 tys. Ale już w kombinacji gdzie jeden z rodziców zarabia 20 tys. funtów rocznie, natomiast drugi 61 tys. funtów, rodzice mają dwa wyjścia, muszą albo przestać ubiegać się o zasiłek bądź spłacić zasiłek wynoszący 1,752 funtów przy rozliczeniu podatkowym.


Członkowie parlamentu utrzymują, iż zmiany są potrzebne, aby wykonać plan rządu brytyjskiego w kwestii zmniejszenia deficytu. David Cameron w zupełności rozumie osoby, których budżet został naruszony, jednak blisko 70% członków parlamentu domaga się wyższych zarobków, nawet o 32%. Roczny przychód w wysokości 65,738 funtów nie zadawala polityków, twierdzą, że powinien on wzrosnąć do 86,250 funtów. Wydaje się to być karygodne, oczywiście obecne zarobki nie kwalifikują ich do otrzymywania zasiłków na dzieci, a może jest to związane z obecnymi cięciami zasiłków, które na przełomie 2015 i 2016  przyniosą 83 miliardy funtów oszczędności.

Premier wraz ze swoim rządem szuka oszczędności niemal w każdej z możliwych sfer życia, jednak nie zawsze przekłada się to na wymierne korzyści. Tak skomentował ostatnie zmiany Michael Dugher, wiceprzewodniczący Partii Pracy, który powiedział: “Kolejny rok, i wciąż nie widać żadnych zmian, jakie obiecywali David Cameron i Nick Clegg. Oczywiście zapowiadali, iż podejmą kroki ku polepszeniu sytuacji gospodarczej kraju, jednak to, co widzimy w ostatnich latach to wciąż pogarszające się warunki życia dla większości osób pracujących…” W czasach kryzysu rządzący mają nie lada wyzwanie konstruując kolejne budżety nie narażając się przy tym na porażkę w nadchodzących wyborach.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?