Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Nie daj sobie wciskać dodatkowych świadczeń

Największe banki Wielkiej Brytanii

Nagminną praktyką wielu firm w Wielkiej Brytanii jest wciskanie klientom różnych dodatkowych usług przy zakupie podstawowego produktu. Najczęściej usług o które nikt nie prosi, a sprzedający robi wrażenie ze są one integralną częścią umowy. Tak się dzieje przy wymuszaniu zakupu dodatkowej gwarancji, dodatkowego ubezpieczenia przy zaciągnięciu kredytu lub braniu karty kredytowej, czy jak np. sama doświadczyłam ochrony przed zniszczeniem mojego nowo zakupionego skórzanego kompletu wypoczynkowego. O tym, że działania takie są nielegalne, wyjątkowo boleśnie przekonały się brytyjskie banki.
          Przez całe lata banki udzielając klientom pożyczek czy kart kredytowych sprzedawały jednocześnie, niczego nie podejrzewającym klientom, dodatkowe ubezpieczenie na wypadek choroby i czy utraty pracy, które miało zabezpieczać dalszą spłatę zobowiązań przez ubezpieczyciela czyli tzw. PPI - Payment Protection Insurance.
          W mijającym tygodniu banki detaliczne otrzymały brutalny cios po tym, jak Sąd Powszechny odrzucił ich apelację od decyzji sądu niższej instancji, a tym samym zgodził się z decyzją FSA (Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego), nakładającą na banki konieczność zwrotu klientom niesłusznie pobranego ubezpieczenia.
          Decyzja podjęta przez sąd może kosztować sektor bankowy aż L3.2 miliardów w odszkodowaniach, które będą musiały być wypłacone klientom, którzy zostali przymuszeni do zakupu ubezpieczenia PPI - Payment Protection Insurance.
         Martin Jackson z Redditch, już dostał wypłatę na ponad L16,000 jako odszkodowanie z tego tytułu. Pan Jackson, biorąc kredyt kredytowe od Egg myślał, że powyższe ubezpieczenie było częścią umowy i że obowiązkowo musiał je wykupić. Kiedy sprawa niesłusznych ubezpieczeń została nagłośniona w mediach, Jackson zwrócił się do firmy Brunel Franklin, która pomaga klientom składać skargi, w zamian za 25% z ‘wygranej’ sumy.
 ‘Większość ludzi, którzy zostali przymuszeni do zakupu ubezpieczenia, nie mają dość pieniędzy na opłacanie drogiego i bezwartościowego ubezpieczenia’ powiedział Jackson.
          Grupa Banków Lloyds prawdopodobnie będzie najbardziej dotknięta decyzją sadu, gdyż tuż po jej ogłoszeniu, grupa wydała komunikat, że może to mieć duże finansowe konsekwencje dla banku.
 Brytyjski Związek Banków powiedział, że są zawiedzeni tą decyzją, i zastanawiają się nad apelacją. Firma Prawnicza CMS Cameron McKenna twierdzi, że rola jaką odegrało FSA, w ustalaniu standardów z mocą wsteczną, nie jest właściwym wyjściem w sytuacji, gdzie chodzi o odszkodowania warte miliardy funtów. Według CMS Cameron McKenna, nie powinno być tak, że są precyzowane przepisy, które działają z mocą wsteczną, tylko po to aby usprawiedliwić odszkodowanie.
          Jakkolwiek zakończy się ta sprawa, płynie z niej podstawowa lekcja, że jeżeli zostałeś zmuszony do tego typu transakcji wiązanej, możesz dochodzić odszkodowania, a jeżeli nie wykupiłeś jeszcze PPI, to nie daj sobie go wcisnąć.

Opracowała: Zuzanna Remus

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?