Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Wysokie ceny zniechęcają kupujących

Ilość niesprzedanych domów wzrosła do największej wartości z maja 2007 roku (tuż przed załamaniem rynku) - przez zbyt wygórowane oczekiwania sprzedających.

        Niczym nie uzasadniony optymizm sprzedających i wieczna pogoń agentów za nowymi domami i zachęcanie sprzedających do wystawiania jak najwyższych cen sprawiło, że rynek nieruchomości stanął zupełnie w miejscu.

        Dane ze strony internetowej specjalizującej się w sprzedaży nieruchomości www. rightmove.co.uk wskazują, że liczba niesprzedanych nieruchomości liczona dla każdej filii agencji wzrosła średnio z 70 do 74.
 Dyrektor Rightmove, Miles Shipside, powiedział, że ceny będą w przyszłości pod silnym naciskiem, ze względu na oszczędności i cięcie budżetowe rządu oraz wzrostu podatku.
         "Mimo, że zazwyczaj ilość nieruchomości wystawionych na sprzedaż wzrasta w pierwszej połowie roku, jest to o wiele większy wzrost niż normalnie" powiedział. "Ci, którzy naprawdę chcą sprzedać dom powinni krytyczniej oceniać żądane ceny w sezonie wiosennym".
         "Podczas gdy w większości kraju są problemy ze sprzedażą lub ze znalezieniem pieniędzy na depozyt, duża liczba zamożnych kupujących w Londynie sprawia, że tam sprzedający mogą żądać rekordowo wysokich cen." Shipside dodał. "To jest napędzane międzynarodowym statusem Londynu, przewagą zamożnych kupujących i niedoborem ziemi oraz samych nieruchomości."
         Badania z poprzedniego tygodnia przeprowadzone przez Association of Residential Letting Agents (ARLA) (Związek Agentów Wynajmu Nieruchomości) pokazują, jak wysokie ceny domów wpływają również na rynek wynajmu nieruchomości, w szczególności w Londynie i południowym wschodzie Anglii.
 Jak podał ARLA, przeciętna wartość domów do wynajmu wzrosła o 11.6% do wartości L447,900. Z informacji płynących od członków stowarzyszenia wynika, że z powodu wysokich cen domów na sprzedaż i nie możności ich sprzedaży, część z nich trafia na rynek wynajmu. Największy przyrost w wysokości 66% zanotowano wśród domów typu bliźniak i 63 % wśród domów wolno stojących. Jest to przyrost 14.8% w przeciętnej wartości w centralnym Londynie i 16.2% na południowym wschodzie.
         Doradca inwestycyjny CheckRisk twierdzi, że z powodu wysokich poziomów, ceny domów najprawdopodobniej spadną o 20-25% do końca roku 2012. Rosnące stopy procentowe kredytów oraz inflacja, do tego wysoki poziomem zadłużenia konsumentów, spadająca ilość kredytów hipotecznych i niepewny rynek pracy sugerują spadek, mimo, że ostatnie badania pokazały jeszcze wzrost 0.7% cen. "Brytyjczycy wydali już wszystkie swoje pieniądze", powiedział Nick Bullman z CheckRisk.

Opracowała: Zuzanna Remus

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?