Przelewy do Polski 4.7300 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 -0.20% 

Przelewy do Polski 4.7300 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 -0.20% 

Wysokie ceny zniechęcają kupujących

Ilość niesprzedanych domów wzrosła do największej wartości z maja 2007 roku (tuż przed załamaniem rynku) - przez zbyt wygórowane oczekiwania sprzedających.

        Niczym nie uzasadniony optymizm sprzedających i wieczna pogoń agentów za nowymi domami i zachęcanie sprzedających do wystawiania jak najwyższych cen sprawiło, że rynek nieruchomości stanął zupełnie w miejscu.

        Dane ze strony internetowej specjalizującej się w sprzedaży nieruchomości www. rightmove.co.uk wskazują, że liczba niesprzedanych nieruchomości liczona dla każdej filii agencji wzrosła średnio z 70 do 74.
 Dyrektor Rightmove, Miles Shipside, powiedział, że ceny będą w przyszłości pod silnym naciskiem, ze względu na oszczędności i cięcie budżetowe rządu oraz wzrostu podatku.
         "Mimo, że zazwyczaj ilość nieruchomości wystawionych na sprzedaż wzrasta w pierwszej połowie roku, jest to o wiele większy wzrost niż normalnie" powiedział. "Ci, którzy naprawdę chcą sprzedać dom powinni krytyczniej oceniać żądane ceny w sezonie wiosennym".
         "Podczas gdy w większości kraju są problemy ze sprzedażą lub ze znalezieniem pieniędzy na depozyt, duża liczba zamożnych kupujących w Londynie sprawia, że tam sprzedający mogą żądać rekordowo wysokich cen." Shipside dodał. "To jest napędzane międzynarodowym statusem Londynu, przewagą zamożnych kupujących i niedoborem ziemi oraz samych nieruchomości."
         Badania z poprzedniego tygodnia przeprowadzone przez Association of Residential Letting Agents (ARLA) (Związek Agentów Wynajmu Nieruchomości) pokazują, jak wysokie ceny domów wpływają również na rynek wynajmu nieruchomości, w szczególności w Londynie i południowym wschodzie Anglii.
 Jak podał ARLA, przeciętna wartość domów do wynajmu wzrosła o 11.6% do wartości L447,900. Z informacji płynących od członków stowarzyszenia wynika, że z powodu wysokich cen domów na sprzedaż i nie możności ich sprzedaży, część z nich trafia na rynek wynajmu. Największy przyrost w wysokości 66% zanotowano wśród domów typu bliźniak i 63 % wśród domów wolno stojących. Jest to przyrost 14.8% w przeciętnej wartości w centralnym Londynie i 16.2% na południowym wschodzie.
         Doradca inwestycyjny CheckRisk twierdzi, że z powodu wysokich poziomów, ceny domów najprawdopodobniej spadną o 20-25% do końca roku 2012. Rosnące stopy procentowe kredytów oraz inflacja, do tego wysoki poziomem zadłużenia konsumentów, spadająca ilość kredytów hipotecznych i niepewny rynek pracy sugerują spadek, mimo, że ostatnie badania pokazały jeszcze wzrost 0.7% cen. "Brytyjczycy wydali już wszystkie swoje pieniądze", powiedział Nick Bullman z CheckRisk.

Opracowała: Zuzanna Remus

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8250 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo