Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

W. Brytania może być europejskim liderem w poszukiwaniach gazu łupkowego

Wtorkowe posiedzenie parlamentarnego Komitetu ds. energii i zmian klimatycznych w Izbie Gmin zdominowane zostało przez zwolenników rozwijania wydobycia gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem może ona zostać europejskim liderem w tym sektorze.

Zdaniem profesora Richarda Daviesa z Uniwersytetu Durham, wiele krajów posiadających znaczące zasoby gazu łupkowego, przede wszystkim z regionu Europy Wschodniej, obserwuje, co dzieje się w tym zakresie w Wielkiej Brytanii.

"Wielka Brytania jest traktowana jako kraj ze stabilnym otoczeniem regulacyjnym sektora naftowo-gazowego i stąd inne kraje z zainteresowaniem obserwują nasze działania w kierunku wykorzystania potencjału niekonwencjonalnych złóż gazu. Szczególnie Europa Wschodnia patrzy na nas jako na potencjalnego lidera tego rynku w Europie" - powiedział prof. Davies.

Jego zdaniem póki co, gaz łupkowy jest jednak polem do popisu tylko dla naukowców. "W tej chwili nie jesteśmy w stanie choćby w przybliżeniu oszacować potencjalnych zasobów gazu łupkowego ze względu na zbyt małą ilość wykonanych prac poszukiwawczych. Odwierty prowadzone były tylko w hrabstwie Lancashire w północno-zachodniej Anglii i zostały wstrzymane po wystąpieniu niewielkich wstrząsów sejsmicznych" - powiedział Davies.

Zdaniem prof. Nigela Smitha z Brytyjskiego Towarzystwa Geologicznego podobnie wygląda sytuacja w innych krajach europejskich, gdzie również nie przeprowadzono wystarczającej liczby odwiertów, by móc rzetelnie oszacować zasoby gazu łupkowego.

Z kolei Paul Stevens z think-tanku Chatham House przypomniał, że tzw. rewolucja łupkowa w USA wbrew pozorom nie dokonała się w ciągu kilku lat. "Od rozpoczęcia prac rozpoznawczych do uruchomienia wydobycia na skalę przemysłową minęło około 20 lat, a w przypadku Wielkiej Brytanii i całej Europy proces ten może potrwać jeszcze dłużej" - przestrzegł.

Jego zdaniem będzie tak ze względu na brak jednorodnej i holistycznej wizji polityki energetycznej. "Bez takiej polityki sukces gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii nie będzie możliwy. Jeśli pozostawimy go wyłącznie mechanizmom rynkowym, to zakończy się to porażką" - podkreślił.

Według zapowiedzi strategia dla gazu łupkowego zostanie przedstawiona przez rząd jeszcze w tym roku. Wraz z nią opublikowany ma zostać raport British Geological Survey na temat potencjalnych zasobów gazu ze złóż niekonwencjonalnych na terenie Wielkiej Brytanii. (PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7643 

Do W. Brytanii4.7938 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?