Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Kanadyjczyk będzie nowym szefem Bank of England

Mark Carney

Nowym szefem (gubernatorem) Bank of England, banku centralnego Wielkiej Brytanii, został mianowany w poniedziałek prezes banku centralnego Kanady Mark Carney - poinformował w Izbie Gmin brytyjski minister finansów George Osborne.

Carney, którego mianowanie jest sporym zaskoczeniem, obejmując funkcję gubernatora Bank of England zostanie najważniejszą, niewybieralną w drodze głosowania osobą publiczną w Wielkiej Brytanii - pisze dziennik "Financial Times".

Wybór Carneya jest o tyle niespodzianką, że faworytem w wyścigu o to stanowisko był wicegubernator Paul Tucker, uznawany za naturalnego następcę sir Mervyna Kinga, obecnego szefa banku centralnego, którego kadencja kończy się w lecie - pisze AFP. AP zwraca uwagę, że po raz pierwszy funkcję tę obejmie w Wielkiej Brytanii cudzoziemiec.

"Jest on po prostu osobą najlepszą, najbardziej doświadczoną i najlepiej wykwalifikowaną, by zostać następnym gubernatorem Bank of England i pomóc brytyjskim rodzinom i przedsiębiorcom w tym trudnym gospodarczo okresie" - powiedział brytyjskim deputowanym Osborne.

Nowy gubernator Bank of England będzie odpowiedzialny za przejęcie przez bank centralny nadzoru bankowego oraz kontrolowanie popytu, inflacji, stabilności systemu finansowego oraz kondycji poszczególnych banków i firm ubezpieczeniowych - wyjaśnia "FT".

Dziennik podkreśla, że "głos Carneya będzie należał do być może najważniejszych" na brytyjskiej scenie politycznej.

Decyzję o wyborze Carneya minister finansów ogłosił w parlamencie, ale dopiero formalne mianowanie go gubernatorem Bank of England przez królową zakończy oficjalnie proces wyboru szefa banku centralnego Wielkiej Brytanii - pisze "FT".

Kadencja gubernatora Bank of England trwa osiem lat, ale Carney poinformował, że będzie sprawował swój urząd tylko przez pięć lat. Obejmie urząd w lipcu 2013 roku - podaje AP.

Nowy szef banku przejmie władzę w trudnej sytuacji, w której gospodarka wciąż podnosi się z kryzysu finansowego i "jest chronicznie słaba", a "nadal kruchy system bankowy" znajdzie się na pierwszym miejscu na liście priorytetów Carneya - ocenia brytyjski dziennik.

47-letni Carney będzie musiał wystąpić o obywatelstwo brytyjskie, by móc objąć nową funkcję. W 2008 roku został mianowany szefem banku centralnego Kanady, a ponadto był szefem Rady Stabilności Finansowej, organizacji, w skład której wchodzą banki centralne, ministerstwa finansów i regulatorzy sektora finansowego z 24 krajów - pisze AFP.

Carney zrobił licencjat na Uniwersytecie Harvarda oraz magisterium i doktorat na Oksfordzie. Przez 13 lat był pracownikiem banku Goldman Sachs. (PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?