Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Ropa i gaz nie obronią szkockiej niepodległości

Według brytyjskiego Institute of Fiscal Studies, przychody z opodatkowania wydobycia ropy i gazu nie zagwarantują szkockiej gospodarce stabilności w przypadku decyzji o niepodległości. Referendum niepodległościowe zaplanowane jest na 2014 rok.

Według IFS niepodległy szkocki rząd czekają bowiem większe cięcia wydatków publicznych niż ma to miejsce w całej Wielkiej Brytanii. Obecnie wydatki publiczne na osobę w Szkocji są bowiem o 1200 funtów wyższe niż średnia brytyjska przy zbliżonych dochodach gospodarstw domowych.

"Wyższe wydatki publiczne mogłyby zostać co prawda pokryte przez wyższe przychody z wydobycia ropy i gazu, ale jeśli w przyszłości te przychody zmniejszyłyby się istotnie, mogłoby to skutkować bardzo trudnymi decyzjami ekonomicznymi" - przestrzega jeden z autorów raportu, David Phillips.

Zauważa przy tym, że przychody z tego sektora są historycznie niestabilne, a w dodatku wszystkie istniejące prognozy przewidują zmniejszenie wielkości wydobycia na Morzu Północnym w perspektywie kilkudziesięciu lat.

Według szacunków, w roku podatkowym 2010-2011 przychody z opodatkowania wydobycia ropy i gazu stanowiłyby około 15 proc. przychodów szkockiego budżetu, podczas gdy w skali całej Wielkiej Brytanii było to zaledwie 1,6 proc. O wspomnianej niestabilności świadczy jednak fakt, że rok wcześniej przychody te wyniosły 12 proc. całości szkockiego budżetu a w roku podatkowym2008-2009 aż 20 proc. Patrząc jeszcze bardziej wstecz, do połowy lat 80., sektor naftowy dostarczał około połowy przychodów do szkockiego budżetu.

Co gorsza, niepodległy szkocki rząd odziedziczy dług w wysokości około dwóch trzecich dochodu narodowego. "Konieczne będzie więc uchwalenie rozsądnej polityki podatkowej, która pozwoli ograniczać zadłużenie. Jedną z kluczowych decyzji będzie z pewnością ta o opodatkowaniu sektora naftowo-gazowego by, z jednej strony, zagwarantować wpływy do budżetu, ale z drugiej, nie zahamować inwestycji, które pozwoliłyby korzystać z tego źródła przychodów w dłuższym okresie czasu" - twierdzą eksperci z Institute od Fiscal Studies.(PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7625 

Do W. Brytanii4.7918 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?