Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

W 2013 przełom w podejściu do gazu łupkowego

Najbliższy rok może okazać się przełomowy dla potencjalnego rozpoczęcia wydobycia gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii - twierdzą eksperci z firmy doradczej Reed Smith, która przeanalizowała czynniki wpływające na rozwój tego sektora brytyjskiej gospodarki.

Jeszcze w tym roku spodziewana jest publikacja strategii rządowej w obszarze niekonwencjonalnych złóż gazu wraz z proponowanym reżimem podatkowym dla tego typu projektów. Zdaniem Reed Smith może ona - wraz z pojawiającymi się optymistycznymi szacunkami potencjalnych zasobów - stanowić przełom w podejściu inwestorów do poszukiwań gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii.

Po zeszłorocznych wydarzeniach w hrabstwie Lancashire, gdzie pracom poszukiwawczym prowadzonym przez firmę Cuadrilla Resources towarzyszyły niewielkie wstrząsy sejsmiczne, w efekcie czego sam inwestor zdecydował się wstrzymać poszukiwania, klimat dla wznowienia prac poszukiwawczych znacznie się poprawił. Wpłynęły na to m.in. pozytywne informacje ze strony brytyjskiej służby geologicznej, która po zbadaniu wstrząsów uznała, że wstrząsy wywoływane przez szczelinowanie hydrauliczne są na tyle słabe, że nie mogą być odczuwalne przez człowieka.

W efekcie spodziewane jest, że w powstającej strategii rząd da zielone światło dla kontynuowania prac poszukiwawczych. Według wstępnych zapowiedzi ma temu towarzyszyć sprzyjający inwestorom reżim podatkowy, znacznie korzystniejszy od obowiązującego spółki wydobywające węglowodory na szelfie Morza Północnego. Sprzyja temu fakt, że według szacunków uruchomienie wydobycia gazu łupkowego może zaowocować nawet ponad 40 tys. nowych miejsc pracy.

Na korzyść gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii działać może także kwestia przeinwestowania w tym sektorze w USA. Rekordowo niskie ceny gazu sprawiły, że uruchamianie nowych projektów staje się tam coraz mniej opłacalne. W efekcie wiele spółek obecnych na północnoamerykańskim rynku stara się dywersyfikować swoje portfolio aktywów i zmniejszyć uzależnienie od rynku amerykańskiego, co stwarza szansę m.in. dla Wielkie Brytanii.

Warunkiem przyciągnięcia amerykańskich inwestorów jest jednak - oprócz korzystnych rozwiązań podatkowych - także szeroko rozumiane otoczenie regulacyjne. Przykładem może być długi okres czasu oczekiwania na niezbędne pozwolenia, który obecnie wynosi nawet 6-9 miesięcy. Celem nowego sekretarza stanu ds. środowiska Owena Patersona jest skrócenie tego czasu do nawet dwóch tygodni.

Zdaniem ekspertów z Reed Smith, rozwojowi sektora gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii sprzyjają także zmiany w łonie koalicji rządowej dokonane we wrześniu tego roku. Szczególnie korzystne wydaje się obsadzenie kluczowego stanowiska ministra ds. środowiska. Owen Paterson uważany jest za zwolennika gazu łupkowego, w przeciwieństwie do powołanego w tym samym czasie sekretarza stanu ds. energii i zmian klimatycznych Eda Davey, który z kolei wiązany jest ze zwolennikami energetyki odnawialnej. Także minister finansów George Osborne deklarował wsparcie dla inwestorów zainteresowanych eksploatacją gazu łupkowego.

Osobną kwestią wydaje się potencjalne rozpoczęcie poszukiwań gazu niekonwencjonalnego na szelfie kontynentalnym. Według ostatnich badań zasoby gazu łupkowego offshore mogą być bowiem znacznie większe niż na obszarach lądowych. Problemem pozostaje jednak opłacalność ich eksploatacji - nigdzie na świecie do tej pory takie prace nie były bowiem prowadzone.(PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?