Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Gazprom i BP przedłużą Nord Stream do Wielkiej Brytanii?

W 2013 roku może zostać podpisana umowa dotycząca przedłużenia gazociągu Nord Stream do Wielkiej Brytanii - poinformował Reuters powołując się na źródła w rosyjskim koncernie. Zdaniem ekspertów rosyjski gaz mógłby zacząć płynąć tą drogą w 2018 roku.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller deklarował gotowość przedłużenia Nord Streamu do Wielkiej Brytanii już w czerwcu tego roku. Zainteresowanie takim projektem miał wówczas zgłaszać koncern BP. Na przeszkodzie stanął wówczas sprzeciw rosyjskich akcjonariuszy koncernu TNK-BP, którzy domagali się wyłączności na projekty BP w Rosji.

Po zawarciu oficjalnego porozumienia pomiędzy BP a konsorcjum AAR (właściciel 50 proc. akcji TNK-BP), które ostatecznie rozwiązuje kwestię wyłączności TNK-BP na projekty inwestycyjne brytyjskiego koncernu w Rosji, zniknęła także przeszkoda dla powstania przedłużenia bałtyckiego gazociągu.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się Reuters, brytyjska odnoga Nord Streamu mogłaby zacząć działać w 2018 roku. Nie wiadomo jednak, jakie ilości gazu mogłyby trafiać w ten sposób na brytyjski rynek.

Gazprom podpisał we wrześniu umowę na dostawy 2,4 mld m sześc. gazu rocznie dla brytyjskiej firmy Centrica. Zacznie ona obowiązywać w 2014 roku i potrwa trzy lata. Gaz dostarczany będzie gazociągiem łączącym Wielką Brytanię z Belgią. Powstanie nowego gazociągu pozwoliłoby Gazpromowi znacząco zwiększyć wolumeny gazu dostarczanego na brytyjski rynek, który zużywa rocznie około 90 mld m sześc. tego paliwa.

Budowa brytyjskiej odnogi Nord Streamu byłaby kolejnym krokiem Gazpromu w kierunku zwiększenia swojego zaangażowania w infrastrukturę gazową w Europie Zachodniej. W ogłoszonej w środę transakcji Gazprom przejął pozostałe 50 proc. udziałów w niemieckiej spółce Wingas od chemicznego giganta BASF. Porozumienie oznacza, że Gazprom stanie się właścicielem m.in. gazociągu OPAL (Ostsee-Pipeline-Anbindungs-

Leitung), który łączy Nord Stream z niemiecką siecią przesyłową. Liczy 470 km i biegnie wzdłuż granicy z Polską do granicy z Czechami, gdzie łączy się z systemem przesyłu gazu tego kraju. Rosyjski koncern przejmie także udziały w niemieckich i austriackich magazynach gazu oraz złożach gazu na Morzu Północnym.

W zamian BASF otrzymał 25 proc. plus jeden udziałów w dwóch złożach gazu na Syberii o szacowanych rezerwach 274 mld m sześc. gazu i 74 mln ton kondensatu. (PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?