Przelewy do Polski 4.7300 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 -0.20% 

Przelewy do Polski 4.7300 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 -0.20% 

Gazprom i BP przedłużą Nord Stream do Wielkiej Brytanii?

W 2013 roku może zostać podpisana umowa dotycząca przedłużenia gazociągu Nord Stream do Wielkiej Brytanii - poinformował Reuters powołując się na źródła w rosyjskim koncernie. Zdaniem ekspertów rosyjski gaz mógłby zacząć płynąć tą drogą w 2018 roku.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller deklarował gotowość przedłużenia Nord Streamu do Wielkiej Brytanii już w czerwcu tego roku. Zainteresowanie takim projektem miał wówczas zgłaszać koncern BP. Na przeszkodzie stanął wówczas sprzeciw rosyjskich akcjonariuszy koncernu TNK-BP, którzy domagali się wyłączności na projekty BP w Rosji.

Po zawarciu oficjalnego porozumienia pomiędzy BP a konsorcjum AAR (właściciel 50 proc. akcji TNK-BP), które ostatecznie rozwiązuje kwestię wyłączności TNK-BP na projekty inwestycyjne brytyjskiego koncernu w Rosji, zniknęła także przeszkoda dla powstania przedłużenia bałtyckiego gazociągu.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się Reuters, brytyjska odnoga Nord Streamu mogłaby zacząć działać w 2018 roku. Nie wiadomo jednak, jakie ilości gazu mogłyby trafiać w ten sposób na brytyjski rynek.

Gazprom podpisał we wrześniu umowę na dostawy 2,4 mld m sześc. gazu rocznie dla brytyjskiej firmy Centrica. Zacznie ona obowiązywać w 2014 roku i potrwa trzy lata. Gaz dostarczany będzie gazociągiem łączącym Wielką Brytanię z Belgią. Powstanie nowego gazociągu pozwoliłoby Gazpromowi znacząco zwiększyć wolumeny gazu dostarczanego na brytyjski rynek, który zużywa rocznie około 90 mld m sześc. tego paliwa.

Budowa brytyjskiej odnogi Nord Streamu byłaby kolejnym krokiem Gazpromu w kierunku zwiększenia swojego zaangażowania w infrastrukturę gazową w Europie Zachodniej. W ogłoszonej w środę transakcji Gazprom przejął pozostałe 50 proc. udziałów w niemieckiej spółce Wingas od chemicznego giganta BASF. Porozumienie oznacza, że Gazprom stanie się właścicielem m.in. gazociągu OPAL (Ostsee-Pipeline-Anbindungs-

Leitung), który łączy Nord Stream z niemiecką siecią przesyłową. Liczy 470 km i biegnie wzdłuż granicy z Polską do granicy z Czechami, gdzie łączy się z systemem przesyłu gazu tego kraju. Rosyjski koncern przejmie także udziały w niemieckich i austriackich magazynach gazu oraz złożach gazu na Morzu Północnym.

W zamian BASF otrzymał 25 proc. plus jeden udziałów w dwóch złożach gazu na Syberii o szacowanych rezerwach 274 mld m sześc. gazu i 74 mln ton kondensatu. (PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8250 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo