Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Podwyżka podatku paliwowego zgodnie z planem

Izba Gmin odrzuciła wniosek Partii Pracy o przesunięcie o trzy miesiące terminu wejścia w życie podwyżki podatku paliwowego. Brytyjczycy zapłacą o 3 pensy więcej za każdy litr paliwa już od początku 2013 roku.

Przeciwko przełożeniu podwyżki podatku głosowała większość rządowa i wniosek upadł w głosowaniu. Przeciwko głosowało 282 członków Izby Gmin, za było 234.

Partia Pracy argumentowała, że podwyżka podatku od paliwa - i tak najwyższego w Unii Europejskiej, doprowadzi do zmniejszenia konsumpcji paliw przez indywidualnych kierowców. Na potwierdzenie tej tezy przywoływano wyniki badań przeprowadzonych przez organizację konsumencką Which?, które wykazały, że 39 proc. Brytyjczyków zamierza zmniejszyć wydatki na paliwo, a aż 85 proc. ma poważne obawy o konsekwencje wzrostu cen paliw dla swojego budżetu domowego.

"Rosnące koszty zakupu paliwa są obecnie największym przedmiotem obaw konsumentów i docierają do nas sygnały, że coraz większa liczba osób zmniejsza swoje wydatki na paliwo lub pokrywa je z oszczędności" - powiedział Richard Lloyd, dyrektor wykonawczy Which?. Zapewnił również, że organizacja nadal będzie apelować o wstrzymanie podwyżki podatku paliwowego.

Pierwotnie podwyżka podatku planowana była na sierpień tego roku. Ministerstwo finansów zdecydowało się jednak przesunąć ją o pięć miesięcy tłumacząc to, większymi niż oczekiwano efektami oszczędności budżetowych. Resort argumentuje również, że od czasu ostatnich wyborów rząd podejmuje działania w kierunku powstrzymania wzrostów cen paliw, które już przynoszą efekty.

Łączny udział podatków w cenie paliwa w Wielkiej Brytanii wynosi dziś ponad 80 pensów - najwięcej w historii. To około 60 proc. ceny paliwa, czyli poziom najwyższy w całej Europie. Dla porównania w Polsce udział podatków w cenie detalicznej paliwa wynosi niecałe 50 proc.(PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?