Przelewy do Polski 4.8100 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 -0.40% 

Przelewy do Polski 4.8100 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 -0.40% 

VAT czy nie VAT - oto jest pytanie

Value Added Tax (VAT), podatek od wartości dodanej, jest stosunkowo nową ale jedną z ulubionych maszynek do robienia pieniędzy dla wielu rządów. W obecnej formie, wynalazek Francuzów z roku 1954, został w prowadzony na Wyspach w listopadzie 1974, jako jeden z warunków wejścia do Unii.

VAT jest efektywnie opodatkowaniem konsumenta, a więc każdego z nas, ale wpływa do skarbu państwa stopniowo z firm: biznesy odprowadzają różnicę pomiędzy VATem od swoich sprzedaży i VATem zapłaconym na swoich kosztach, stąd nazwa "od wartości dodanej".

Prawie wszystko, co kupujemy jest owatowane, ale jest kilka wyjątków: np. służba zdrowia, opłaty pocztowe, edukacja, bankowość, ubezpieczenie są wyjęte z podatku VAT, po angielsku, Exempt.

Standardowa stawka VAT w Anglii wynosi 20%, ale niektóre produkty mają stawkę zerową, np. żywność, ubrania dziecięce, książki. Na niewielu produktach, takich jak domowa energia, produkty energo-oszczędne czy środki antykoncepcyjne płacimy obniżony VAT 5%.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz zostać płatnikiem VAT, gdy obroty twojej firmy przekroczą próg rejestracji, obecnie Ł73 tysiące, w okresie ostatnich dwunastu miesięcy. Masz jeden miesiąc, aby powiadomić Revenue i zarejestrować się. Np. założyłeś firmę w sierpniu 2010. Do czerwca 2011 miałeś Ł65 tys sprzedaży, ale do końca lipca Ł74 tys. Musisz wejść na VAT od 1go września 2011. Dlatego, nie możesz czekać na roczne rozliczenia, ale powinieneś trzymać grafik miesięcznych obrotów, aby nie przegapić tego momentu.

Małe firmy o niskich obrotach nie mają obowiązku rejestracji, co daje im szanse utrzymania się na rynku i rywalizacji z konkurencją. Jednakże, każda firma ma prawo dobrowolnej rejestracji i są przypadki, kiedy wejście na VAT się opłaca. Typowe przykłady:

1. Sklepy spożywcze i księgarnie normalnie dostają zwroty VAT, ponieważ mogą odzyskać VAT zapłacony na kosztach, a nie płacą VAT na większości swoich sprzedaży.

2. Eksporterzy na hurtowy rynek do krajów Unii - nie naliczają VAT na swoich sprzedażach, ale mogą odzyskać VAT zapłacony w Anglii. Uwaga! Ta zasada stosuje się tylko, jeśli sprzedajesz do firm będących płatnikami VAT w Unii. Jeśli handlujesz np. na Allegro czy ebay, VAT raczej ci się nie opłaca.

3. Jeśli twoi klienci są płatnikami VAT, nie będą mieli obiekcji, aby dopłacać VAT do ceny twojej usługi czy twojego towaru. Dlatego, dzęki wejściu na VAT, będziesz mógł odzyskać VAT na kosztach bez obniżania własnych cen.

Powyższe informacje są bardzo ogólne. Przepisy VAT są jednymi z najbardziej zawiłych i porada profesjonalna dopasowana do twojej sytuacji jest nieodzowna, aby upewnić się, że nie popadniesz w tarapaty, i że maksymalnie wykorzystasz przepisy.

W następnym wydaniu o składkach National Insurance.

O autorce:

Dorota Haden ACMA ACA, biegła księgowa i doradca podatkowy, posiada ponad 20 lat doświadczenia w księgowości w Anglii. Dorota oferuje 30 min wstępnej konsultacji gratis. Kontakt: tel 01604 212482, kom: 07952 579408, email: dhaden@certax.co.uk

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8950 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?