Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

13 lat więzienia za piramidę finansową

Nicholas Levene

Sąd w Southwark skazał 48-letniego Nicholasa Levene'a na 13 lat więzienia za zaaranżowanie piramidy finansowej na szkodę inwestorów i operowanie nią od kwietnia 2005 roku do września 2009 - poinformowała w poniedziałek agencja Press Association.

Levene przyznał się przed sądem do 12 zarzutów malwersacji finansowych oraz zarzutu fałszywego zaksięgowania gotówki i uzyskania przelewu w wyniku oszustwa.

Levene, z zawodu makler giełdowy, ma na swym koncie oszustwa na 32,3 mln funtów (łącznie z zyskami utraconymi przez klientów jest to 101,6 mln funtów). W 2009 roku został ogłoszony bankrutem, gdy jego machinacje stały się tak złożone, że sam się w nich pogubił, a jednemu z klientów dał czek bez pokrycia.

Wśród oszukanych przez niego są m.in. Brian Souter i jego siostra Ann Gloag, założyciele spółki autobusowej i kolejowej Stagecoach, którzy łącznie stracili 10 mln funtów. Jego ofiarą jest też właściciel ekskluzywnych londyńskich restauracji Richard Caring. Izraelskiemu inwestorowi Igalowi Ahouviemu powiedział, że jego gotówka została przelana do Monako i przeznaczona na kupno akcji działającej na rynku nieruchomości międzynarodowej firmy Delek Global Real Estate.

Innym mówił, że zainwestował ich pieniądze w spółki górnicze, takie jak Rio Tinto czy Xstrata, lub bankowe, w tym Lloyds TSB i HSBC. Klientom mówił o rzekomo dobrych kontaktach, które miał mieć w bankach inwestycyjnych, co dawało mu wiedzę m.in. o emisjach akcji.

Według prokuratora Andrew Edisa, Levene wydał około 18 mln funtów, by żyć na wysokiej stopie, a jego działalność to typowa piramida polegająca na tym, że pieniądze klientów przekonanych o tym, że są inwestorami, przeznacza się na opłacenie klientów, którzy zostali zwerbowani wcześniej.

"Oskarżony operował skomplikowanym systemem polegającym na transferowaniu gotówki między różnymi kontami podlegającymi różnym jurysdykcjom (głównie między Jersey, Szwajcarią i Izraelem)" - wskazał Edis.

Inwestorzy byli przeświadczeni, że Levene korzystnie ulokował ich pieniądze. Gdy dowiadywali się o zysk z inwestycji, zbywał ich sfałszowanymi wyciągami bankowymi sugerującymi, że pieniądze zostały zainwestowane. Tymczasem traktował je tak, jakby były jego własnością. Był też zapalonym hazardzistą. (PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8577 

Do W. Brytanii4.8877 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?