Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Inwestycje Katarczyków w UK - Katarczycy rozdają karty

Kompleks biurowy Canary Wharf

Czy codzienne czynności Brytyjczyków takie jak wstawianie wody na herbatę, czy oglądanie telewizji, oraz kwestia ogrzewania domów stoi pod znakiem zapytania? Większość Brytyjczyków, nie zdaję sobie sprawy jak bardzo ich kraj jest zależny od niewielkiego państwa, Kataru.

 Londyn kojarzony z europejską stolicą biznesu coraz bardziej uzależnia się od wpływów finansowych niewielkiego kraju położonego na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską. Katar który w przeszłości trafiał z rąk do rąk, między innymi był pod protektoratem Wielkiej Brytanii w latach 1916–1971, teraz swą potęgą finansową coraz pewniej czuje się z podejmowanymi inwestycjami w Wielkiej Brytanii.

 Dotychczasowe inwestycje Kataru w Wielkiej Brytanii przekraczają 10 miliardów funtów, ale to nie koniec, Katarczycy snują większe plany co do wyspy.

 Dzięki katarskim inwestorom w linii horyzontu Londynu powstaje nowoczesny wieżowiec z połączenia stali, szkła oraz ambicji projektantów. Shard London Bridge będzie najwyższym wieżowcem (310 m) w Europie. Inwestycja szacowana jest na około półtora miliarda funtów i ma zostać oddana do użytku w czerwcu tego roku.

Dzięki katarskim inwestorom w linii horyzontu Londynu powstaje nowoczesny wieżowiec z połączenia stali, szkła oraz ambicji projektantów. Shard London Bridge będzie najwyższym wieżowcem (310 m) w Europie. Inwestycja szacowana jest na około półtora miliarda funtów i ma zostać oddana do użytku w czerwcu tego roku.

Qatar Investment Authority, państwowa machina inwestycyjna Kataru, posiada najwięcej, bo aż 28% udziałów w spółce zarządzającej Canary Wharf, Songbird Estates PLC, jest właścicielem 20% udziałów w jednej z największych pod względem obrotów giełd papierów wartościowych na świecie London Stock Exchange (LSE), a kiedy Barclays PLC,  brytyjska firma holdingowa przeżywała kryzys, Qatar Investment Authority wystąpił w roli białego rycerza i stał się największym udziałowcem firmy.

 Dokładnie na zachód od Londynu na Brompton Road, w dzielnicy Knightsbridge leży Harrods, luksusowy dom towarowy  który należy do rodziny królewskiej Emiratu Kataru, a tuż obok znajduje się One Hyde Park, zespół budynków mieszkalnych z lokalami usługowymi na parterze gdzie premier Kataru, Sheikh Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani jest właścicielem sporego penthouse’a, dodajmy, że za pojedynczy apartament trzeba tam zapłacić od 20 milionów funtów do nawet 140 milionów funtów.

Wioska Olimpijska znajdująca się w dzielnicy Stratford jest w posiadaniu Qatari Diar, inwestycyjnego ramienia królewskiej rodziny z Kataru, oraz firmy Delancey, na której czele stoi Jamie Ritbiat. W sumie za inwestycję trzeba było zapłacić 557 milionów funtów.

 Kiedy znajdziesz się w hipermarkecie Sainsbury's , pamiętaj, że Katar to główny inwestor tej sieci, a przechadzając się po Camden Market popularnym pchlim targu w północnym Londynie, uświadom sobie, że nawet i tam katarscy inwestorzy mają swoje 20%.

 W ciągu ostatnich dwóch lat Katar stał się największym dostawcą gazu ziemnego (LNG- liquefied natural gas) do Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że w zeszłym roku 85% gazu ziemnego stanowił import z Kataru, liczba ta wciąż rośnie, spójrzmy chociażby na ostatni kwartał 2011 roku, import gazu z Kataru wzrósł aż do 95,5% i tu budzą się obawy. Otóż Wielka Brytania staję się coraz bardziej uzależniona od dostawy gazu z Kataru, który stanowi jedną czwartą dostawy. Jeden z przywódców związkowych powiedział: „ Katar posiada duże rezerwy walutowe, inwestuje w strategiczne przemysły, co w rezultacie pozwala temu niewielkiemu państwu kształtować brytyjskie społeczeństwo”. Z pewnością zmniejszające się zasoby ropy naftowej oraz gazu pod dnem Morza Północnego, doprowadzają, że Katar staje się kluczowym elementem przyszłego bezpieczeństwa dostaw energii, a co za tym idzie dobrej koniunktury państwa. Zatem nic dziwnego, że zarówno premier David Cameron, jak i jego poprzednik Gordon Brown, wytrwale zabiegają o względy katarskich przywódców, emira Kataru, szejka Hamada ibn Chalify as-Saniego oraz jego żony, Sheikha Moza bint Nasser Al-Missned.

 Wpływ Kataru w Wielkiej Brytanii jest widoczny wszędzie gdzie tylko się rozejrzymy, dlatego też Wielka Brytania powinna być w dobrych stosunkach z Katarem prowadząc rozważną politykę inaczej rząd brytyjski pewnego dnia obudzi się i zda sobie sprawę, że jest na łasce tego miniaturowego państwa.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7630 

Do W. Brytanii4.7925 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?