Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Tysiące funtów czekają na tysiące Polaków

null

Tysiące Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii ma prawo do tysięcy funtów odszkodowań z tytułu PPI, czyli Payment Protection Insurance – ubezpieczenia, które nielegalnie i nieetycznie sprzedawano w ciągu ostatnich kilkunastu lat Wyspiarzom wraz z różnego rodzaju pożyczkami i kredytami. Na Polaków, w większości w ogóle nieświadomych tego, że zostali oszukani, czekają olbrzymie sumy.

 Znajomość skali problemu PPI wśród polskiej społeczności jest ciągle niewielka, komentuje Milena Dobrzyn, szefowa działu Polish Business Development w firmie prawniczej Hamilton Brady. Za London Economics przyjmuje się, że w szczytowym momencie do aż 60 proc. kredytów, 45 proc. kart kredytowych i 37 proc. kredytów hipotecznych na Wyspach Brytyjskich dołączano tę polisę, najczęściej bez wiedzy klienta. PPI była nieprawnie lub nieuczciwie sprzedawana, dlatego milionom jej nabywców, w tym Polakom, należy się odszkodowanie, nawet w sytuacji, gdy ich pożyczka lub kredyt dawno zostały już spłacone, dodaje.

 Payment Protection Insurance jest rodzajem ubezpieczenia, które przez lata było sprzedawane w Wielkiej Brytanii wraz z pożyczkami i kredytami, w tym z kartami sklepowymi (store card), a nawet podczas ratalnych zakupów samochodów oraz mebli.

 Szacuje się, że kredytodawcy, w tym największe brytyjskie banki, będą musieli wypłacić 9 miliardów funtów w postaci odszkodowań dla oszukanych klientów. Przeciętnemu mieszkańcowi Zjednoczonego Królestwa należy się około 3,000 funtów, w sumie o odszkodowania może się ubiegać około 3 miliony osób.

 PPI ma na celu zabezpieczyć spłatę kredytu w razie wypadku, choroby bądź zwolnienia z pracy. Ubezpieczenie to było jednak błędnie sprzedawane na tak ogromną skalę, że po latach śledztwa prowadzonego przez władze i przegranym procesie sądowym British Banker’s Association w 2011 roku, Financial Service Authority zmusiło banki do traktowania skarg w związku z PPI w sposób bardziej sprawiedliwy.

 Szczegółowych danych dotyczących „polskich” roszczeń brak, ale przyjmując, że polska społeczność stanowi milion osób spośród 60 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii, otrzymujemy liczbę 50,000 „polskich” roszczeń o łącznej wartości 150 milionów funtów, zauważa Milena Dobrzyn. Mimo że brytyjskie firmy prawnicze odnotowują setki nowych roszczeń miesięcznie, z rozmów z Polakami wyraźnie wynika, że nie są oni świadomi tego, że mają prawo ubiegać się o odszkodowanie z tytułu PPI, komentuje Milena Dobrzyn.

 Ubezpieczenie to było błędnie sprzedawane na ponad 100 różnych sposobów (źródło: Law Society Gazette). Najczęściej dołączano je do kredytu bez wiedzy klienta lub mówiono, że kupno PPI jest konieczne w celu uzyskania pożyczki, karty kredytowej lub kredytu hipotecznego. Koszta PPI oraz warunki polisy nie były jednak klientom w pełni wyjaśniane. Nie informowano na przykład, że zaistniałe wcześniej problemy ze zdrowiem uniemożliwią skorzystanie z polisy, co w praktyce oznaczało dla klienta opłacanie polisy ubezpieczeniowej, z której ochrony nigdy nie można by było skorzystać. Sprzedawcy PPI wykorzystywali złożoność produktów ubezpieczeniowych, w szczególności zapisy drobnym drukiem, aby sprzedać produkt, który często zupełnie nie był przydatny dla konkretnego klienta. Metody sprzedaży były ewidentnie nieetyczne. Dlaczego? Niestety, odpowiedź jest prosta – bankami powodowała chęć zysku. Kredytodawcom polisy PPI przynosiły często większe zyski niż same pożyczki, zauważa Milena Dobrzyn. To jeden z największych skandali finansowych w historii Wielkiej Brytanii, dodaje.

 Aby dowiedzieć się, czy należy się nam odszkodowanie z tytułu PPI, należy sprawdzić dokumenty dotyczące sprzedaży kredytu lub pożyczki lub skontaktować się w tej sprawie z firmą prawniczą. Złożenie sprawy w związku z PPI odbywa się na zasadach no win no fee, co oznacza, że jej wygranie nie wiąże się z żadnymi kosztami. Roszczenie nie wpływa na ocenę zdolności kredytowej. Za jego zgłoszenie bank nie może także w żaden sposób „ukarać” swoich klientów.

 Więcej informacji na temat odszkodowań z tytułu PPI można znaleźć m.in. w serwisie internetowym www.hamiltonbrady.pl

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?