Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Bank spółdzielczy Co-op przejmie 632 oddziały Lloydsa

null

Spółdzielczy Co-operative Bank p.l.c. (Co-op) uzgodnił z ministerstwem finansów warunki przejęcia 632 oddziałów Grupy Bankowej Lloyds (LBG). Co-op zapłaci 350 mln funtów z góry i dalsze 400 mln w zależności od wyników do 2027 r. - donoszą media.

LBG zmuszony jest zmniejszyć liczbę oddziałów na mocy postanowienia Komisji Europejskiej. Od ich sprzedaży Komisja uzależniła zgodę na przejęcie przez LBG (wówczas Lloyds TSB) banku HBOS w okresie narastania finansowego kryzysu z lat 2008-09.

LBG jest bankiem częściowo znacjonalizowanym. Ok. 40 proc. udziałów jest własnością ministerstwa skarbu. Bank został dokapitalizowany z pieniędzy podatnika. Wartość transakcji jest o połowę niższa niż 1,5 mld funtów, o której była mowa jeszcze rok temu.

"Sądzimy, że cena, którą płacimy za oddziały LBG odzwierciedla ich rzeczywistą wartość" - powiedział BBC dyrektor generalny Co-op Peter Marks.

Bankowość spółdzielcza obecnie będąca marginesem podwoi liczbę oddziałów i będzie ich miała ok. 1 tys. Oddziały LBG, które przejmie Co-op od lata 2013 r. będą działać pod nową marką TSB.

Udział Co-operative Group w rynku bankowości detalicznej przyrośnie z 1,0 proc. do 7,0 proc., a liczba klientów indywidualnych powiększy się o 4,8 mln. Nowa powiększona grupa będzie korzystała z systemu informatycznego LBG i jego kadry menedżerskiej.

"Sprzedaż kilkuset oddziałów LBG bankowi Co-op tworzy nowego konkurenta dla obecnego modelu bankowości detalicznej w W. Brytanii i promuje nowe formy własności w segmencie usług finansowych" - zaznaczył minister finansów George Osborne.

Wcześniej rząd sprzedał upadły bank hipoteczny Northern Rock, znacjonalizowany w 2008 r., nowopowstającej grupie bankowej Virgin Money należącej do przedsiębiorcy Richarda Bransona.

Bankowość detaliczna w W.Brytanii zdominowana jest przez "wielką piątkę": LBG, Barclaysa, NatWest, HSBC i RBS. W latach 90. większość instytucji finansowych będących własnością członków, zwłaszcza kas oszczędnościowo-pożyczkowych przekształciła się w spółki akcyjne i została przejęta przez duże banki. Obecnie widać oznaki odwracania tego zjawiska.

Warunki przejęcia oddziałów LBG przez Co-op musi jeszcze zaakceptować nadzorca rynku usług finansowych FSA (Financial Services Authority). Transakcja ma zostać sfinalizowana w listopadzie 2013 r.

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7768 

Do W. Brytanii4.8064 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?