Przelewy do Polski 4.7500 -0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7500 -0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Bank spółdzielczy Co-op przejmie 632 oddziały Lloydsa

null

Spółdzielczy Co-operative Bank p.l.c. (Co-op) uzgodnił z ministerstwem finansów warunki przejęcia 632 oddziałów Grupy Bankowej Lloyds (LBG). Co-op zapłaci 350 mln funtów z góry i dalsze 400 mln w zależności od wyników do 2027 r. - donoszą media.

LBG zmuszony jest zmniejszyć liczbę oddziałów na mocy postanowienia Komisji Europejskiej. Od ich sprzedaży Komisja uzależniła zgodę na przejęcie przez LBG (wówczas Lloyds TSB) banku HBOS w okresie narastania finansowego kryzysu z lat 2008-09.

LBG jest bankiem częściowo znacjonalizowanym. Ok. 40 proc. udziałów jest własnością ministerstwa skarbu. Bank został dokapitalizowany z pieniędzy podatnika. Wartość transakcji jest o połowę niższa niż 1,5 mld funtów, o której była mowa jeszcze rok temu.

"Sądzimy, że cena, którą płacimy za oddziały LBG odzwierciedla ich rzeczywistą wartość" - powiedział BBC dyrektor generalny Co-op Peter Marks.

Bankowość spółdzielcza obecnie będąca marginesem podwoi liczbę oddziałów i będzie ich miała ok. 1 tys. Oddziały LBG, które przejmie Co-op od lata 2013 r. będą działać pod nową marką TSB.

Udział Co-operative Group w rynku bankowości detalicznej przyrośnie z 1,0 proc. do 7,0 proc., a liczba klientów indywidualnych powiększy się o 4,8 mln. Nowa powiększona grupa będzie korzystała z systemu informatycznego LBG i jego kadry menedżerskiej.

"Sprzedaż kilkuset oddziałów LBG bankowi Co-op tworzy nowego konkurenta dla obecnego modelu bankowości detalicznej w W. Brytanii i promuje nowe formy własności w segmencie usług finansowych" - zaznaczył minister finansów George Osborne.

Wcześniej rząd sprzedał upadły bank hipoteczny Northern Rock, znacjonalizowany w 2008 r., nowopowstającej grupie bankowej Virgin Money należącej do przedsiębiorcy Richarda Bransona.

Bankowość detaliczna w W.Brytanii zdominowana jest przez "wielką piątkę": LBG, Barclaysa, NatWest, HSBC i RBS. W latach 90. większość instytucji finansowych będących własnością członków, zwłaszcza kas oszczędnościowo-pożyczkowych przekształciła się w spółki akcyjne i została przejęta przez duże banki. Obecnie widać oznaki odwracania tego zjawiska.

Warunki przejęcia oddziałów LBG przez Co-op musi jeszcze zaakceptować nadzorca rynku usług finansowych FSA (Financial Services Authority). Transakcja ma zostać sfinalizowana w listopadzie 2013 r.

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8100 

Do W. Brytanii4.8690 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo