Przelewy do Polski 5.3600 1.13% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 5.5150 0.66% 

Przelewy do Polski 5.3600 1.13% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 5.5150 0.66% 

Kurs funta

Dane za okres: 1 tydz 2 tyg 1 mc 3 mc 6 mc 12 mc

Kurs średni GBP / PLN

Wykres przedstawia średni kurs funta szterlinga (GBP) w serwisie England.pl


Aktualny kurs wymiany funta brytyjskiego (szterlinga)

Do Polski
4.9854 
Do Wlk. Brytanii
5.1498 

Przelicznik walut

Polski UK

 

Komentarze i prognozy

kontury Polski

Deflacja nad Wisłą

Deflacja trwa już u nas blisko pół roku. Głównymi jej przyczynami są m.in.: wojna na sankcje pomiędzy Zachodem i Rosją, z którą wiązało się też wprowadzenie przez Moskwę embarga na część polskich produktów, wysokie tegoroczne zbiory, duży spadek cen ropy naftowej oraz spowolnienie gospodarcze w Unii Europejskiej.

Pojawienie się zjawiska deflacji w ówczesnej sytuacji nie było jeszcze niczym alarmującym. Wielu analityków zwracało uwagę również na jej pozytywne aspekty w obrębie polskiej gospodarki, m.in. pierwszy raz od wielu lat stabilne ceny dóbr konsumpcyjnych. Wg danych GUS ceny towarów i usług spadły w minionym miesiącu o 0,6 w ujęciu rocznym, podobny spadek miał miejsce w październiku. Najbardziej przełożyło się to na spadek cen: transportu (-4,2% w tym spadek ceny detalicznej paliwa o 5,7%), odzieży i obuwia (-4%) oraz żywności (-1,2%).

Ze względu na jego głównie zewnętrzne przyczyny, zjawisko sklasyfikowane zostało jako "deflacja techniczna", która w takim wymiarze jest normalnym procesem ekonomicznym. Okoliczności te pomogły również Radzie Polityki Pieniężnej utrzymywać przez dłuższy czas bardzo niskie stopy procentowe. Jednak na dłuższą metę, deflacja może zacząć dławić polską gospodarkę, przyczyniając się do długotrwałego spowolnienia, a biorąc pod uwagę okres czasu jaki się już z nią borykamy, niebezpieczeństwo takie staje się coraz bardziej realne.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.12.2014

zł w dół

Osłabienie złotówki – znowu winna Rosja

Spokojny początek tygodnia nie zwiastował żadnych poważniejszych odchyleń w kursie naszej waluty. Sytuacja jednak raptownie zmieniła się, kiedy Bank Rosji zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych do poziomu 17%. Reakcja rynków była niemal natychmiastowa.

W miniony wtorek, w celu ratowania rubla, w Moskwie podjęto desperacką decyzję o drastycznym podniesieniu stóp procentowych - o niemal 7% z wcześniejszego poziomu 10,5%. Posunięcie to, mające zatrzymać dalszy spadek wartości rosyjskiej waluty, paradoksalnie odniosło zupełnie odwrotny efekt. Wywołało niemal paniczną ucieczkę inwestorów z tego rejonu, w skutek czego rosyjska giełda w dniu wczorajszym odnotowała niebagatelną, ponad 13% stratę. W ciągu jednego dnia wycena rubla, w stosunku do innych walut, spadała nawet o 20%, dochodząc do rekordowego poziomu 100 RUB za 1 euro.

Wywarło to również gwałtowny wpływ na notowania złotówki. W wyniku załamania moskiewskiej giełdy, nasza waluta dosyć ostro "zanurkowała". Straciliśmy ponad 2 gr do dolara, prawie 5 gr. do funta i 3 gr. do euro. Obecnie pieniądz nad Wisłą wyceniany jest na: USD/PLN – 3,3806, GBP/PLN – 5,3120, EUR/PLN – 4,2488 CHF/PLN – 3,5078.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 17.12.2014

rok 2014

Spokojny koniec roku?

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku na rynku walutowym nie będzie już większych niespodzianek. Analitycy prognozują co prawda jeszcze niewielkie zmiany, m.in. frank i euro mogą potanieć o 2-3 grosze, natomiast funt i dolar prawdopodobnie nieco się wzmocnią.

Dane z amerykańskiej gospodarki wskazują na to, że zielona waluta ma realne szanse na wzrost notowań jeszcze przed końcem grudnia. FED trzyma się obranej wcześniej drogi zacieśniania polityki monetarnej, która pozytywnie przekłada się na kurs dolara. Odwrotna sytuacja jest w Eurolandzie – ECB, w związku z symptomami stagnacji gospodarczej realizuje politykę "łatwego pieniądza", przygotowując się do kolejnych obniżek stóp procentowych. W ramach obecnej walki z problemami deflacyjnymi i posunięciami mającymi napędzić europejską ekonomię, euro radzi sobie trochę gorzej.

Natomiast szterling już od dłuższego czasu szykuje się do natarcia. Kolejne publikacje potwierdziły stabilność brytyjskiej gospodarki i o ile nie pojawią się nowe, niespodziewane okoliczności, takie jak np. nieobliczalny kierunek dalszego rozwój wydarzeń w Rosji, to funt powinien powoli zacząć piąć się w górę, jeszcze przed końcem roku.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.12.2014

juan banknoty

Sytuacja w Chinach a złotówka

Obawy, że gospodarka Państwa Środka poważnie zwolni, jak na razie nie potwierdzają się. Co więcej, ku zdziwieniu większości ekonomistów, w minionym miesiącu Chiny wyrobiły ogromną nadwyżkę handlową, przebijając nawet swoje najlepsze wyniki z ostatnich kilku lat.

Ostatnie miesiące dla azjatyckiego tygrysa były okresem małego spowolnienia. Mimo że nie potwierdziły się przypuszczenia dot. recesji gospodarczej, to jednak rozpędzona lokomotywa chińskiego przemysłu, po świetnych wcześniejszych wynikach, zaczęła trochę wyhamowywać. W tej sytuacji zaskoczeniem była publikacja wyników za listopad br. Mimo niektórych słabszych elementów, takich jak zdecydowanie niższy wzrost importu (4,7% przy prognozie 8,2%), publikacja wywołała niemal entuzjazm na giełdzie w Szanghaju, przyczyniając się do rekordowego wzrostu, sięgającego prawie 3%. Przy tej okazji zaznaczyć należy, że interpretacja chińskich danych ulega powolnemu ale coraz intensywniejszemu przewartościowaniu. W pewnym stopniu, niezależnie od rezultatów chińskiego eksportu, którego dynamika zmalała ze względu na okresowy spadek popytu na dwóch największych chińskich rynkach zbytu: USA i Unii Europejskiej, PKB nadal jest stosunkowo stabilny. Wynika to m.in z faktu, że krajowa produkcja w coraz większej proporcji zaczyna znajdować wewnętrznego chińskiego odbiorcę.

Informacje o dobrze rokującej chińskiej gospodarce, na tym etapie przydają się złotówce. Przy nie najlepiej radzącej sobie ostatnio europejskiej walucie, z którą jesteśmy istotnie związani, wiadomość o potencjalnych problemach ekonomicznych Chin byłaby mocnym ciosem dla złotówki, której notowania mogłyby istotnie spać w związku z wycofywaniem kapitału z emerging markets.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 09.12.2014

euro banknoty

Euro w twardej dłoni

Na wczorajszym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego nieoczekiwanie padły bardziej zdecydowane deklaracje n.t. polityki monetarnej. Mimo braku zmiany w stanowisku dot. przeciwdziałaniu negatywnej tendencji inflacyjnej, postanowiono wstrzymać się z kolejnym dodrukiem pieniądza.

Podczas swojego wystąpienia prezes ECB Mario Draghi, mimo podkreślania, że nadal pozostaje, w razie konieczności, otwarty na dalsze luzowanie waluty Eurolandu, zaznaczył że obecnie wstrzymuje decyzję o kolejnej obniżce stóp procentowych. Informacja ta była swoistym zaskoczeniem dla inwestorów, przyzwyczajonych do "gołębiej polityki" szefa banku centralnego. Mimo tego rynek bardzo szybko, pozytywnie zareagował na tę wiadomość, a euro zaczęło nieznacznie piąć się w górę.

Lepsza pozycja wspólnej waluty może też pośrednio przełożyć się na lepsze notowania złotówki. Pamiętać jednak należy, że "jedna jaskółka wiosny nie czyni", Unia Europejska nadal będzie borykać się z niską inflacją i niebezpiecznym spowolnieniem gospodarczym, a proces wychodzenia na prostą może potrwać nawet kilka lat.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 05.12.2014

krach rubla

Krach w Rosji?

Kłopoty rosyjskiej waluty nawarstwiały się stopniowo od momentu zaangażowania militarnego w konflikt na Ukrainie. Kolejne sankcje Unii Europejskiej oraz posunięcia USA, mimo początkowego barku widocznych rezultatów, z biegiem kolejnych miesięcy odcisnęły potężne piętno na moskiewskim pieniądzu, aż do obecnego, niemal już tragicznego poziomu.

Tak tani rubel jeszcze nie był. Aktualnie za jednego dolara zapłacić trzeba 51,65 rubli a za euro 64,36 rubli – jest to historyczny, najniższy poziom tej waluty. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj ciągle spadająca cena ropy. Rosja jest największym na świecie producentem tego surowca. Dochody ze sprzedaży gazu ziemnego i ropy stanowią blisko połowę jej budżetu. Przy cenach utrzymujących się na tym poziomie przez kolejne miesiące – również w ramach sankcji USA, konsekwencje mogą być bardzo poważne, a sytuacja może wymknąć się spod kontroli.

Wg analityków, dalej postępująca zapaść rosyjskiej gospodarki może prowadzić ostatecznie do tak dalekosiężnych skutków jak niewypłacalność i krach finansowy Rosji. Gdyby doszło do realizacji takiego scenariusza, to sytuację tę również bardzo dotkliwie odczułyby w pierwszej kolejności kraje z regionu oraz rozwijające się gospodarki. Ponieważ należymy do obu tych grup, negatywne skutki takiego biegu wydarzeń dla Polski i nie najlepiej radzącej sobie złotówki byłyby podwójnie bolesne.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 04.12.2014

Big Ben i funt

Funt odrabia straty

Po okresie gorszych notowań, które towarzyszyły ostatnio brytyjskiej walucie, przyszedł czas na powrót do wcześniejszej równowagi. Stabilne zachowanie rynku oraz nowe dane dot. gospodarki na wyspach, wskazują na to, że funt zacznie sukcesywnie odzyskiwać swoją dawną, mocną pozycję.

Mimo wcześniejszego okresu wzlotów i upadków szterlinga, ostatnie wskaźniki potwierdziły stabilność ekonomii nad Tamizą, prezentującej wyniki znacznie lepsze od prognozowanych. W trzecim kwartale wskaźnik wzrostu wyniósł 0,7%, wydatki konsumpcyjne powiększyły się o 0,8% (przy zakładanym 0,6%), a import aż o 1,4% (przy zakładanym 0,7%). Jako główne czynniki składające się na aprecjację podano w kolejności: wydatki publiczne (wyższe o 1,1%) oraz prywatną konsumpcję.

W obliczu powyższych informacji nie wzbudzają niepokoju nawet dane dot. eksportu, gorsze o 0,4% od oczekiwanych. Wg wskazań Office of Natonal Statistics (ONS), wynik ten, w dużej mierze, spowodowany jest niepewną sytuacją Eurolandu, a mimo to, nadal jest to rezultat lepszy o 6,3% w zestawieniu z tym samym kwartałem zeszłego roku. Jeżeli, zgodnie z opiniami analityków, tendencja wzrostowa utrzyma się, to funt, stosunkowo szybko, powinien ponownie nabrać rozpędu.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 27.11.2014

polish zloty

Słabsza złotówka przed Świętami?

W minionych tygodniach nasza waluta trzymała dosyć wysoki kurs w stosunku do większości głównych walut. Wg opinii analityków dobra hossa pieniądza nad Wisłą powoli dobiega końca, pozostaje tylko pytanie: jak powoli? Czy utrzyma się do początku 2015 r., czy też skończy się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia?

Paradoksalnie, głównymi przyczynami dobrych ostatnio notowań złotówki są przede wszystkim gorsze wyniki największych europejskich gospodarek, a także opóźnianie decyzji o podniesieniu stóp procentowych przez FED. Powracające problemy euro i uruchomienie programu skupu ABS przez Europejski Bank Centralny oraz wolniejszy od zakładanego wzrost ekonomiczny Wielkiej Brytanii, dały naszej walucie chwilę oddechu. W wyniku luzowania polityki monetarnej Eurolandu, inwestorzy chętniej zwracają się ku rynkom rozwijającym się, a to zwiększa także zainteresowanie aktywami w naszym regionie.

W tych okolicznościach, zdecydowanie na dalszym planie znajdują się informacje o planowanych działaniach Rady Polityki Pieniężnej. Nie ma w gruncie rzeczy powodów, żeby dziwć się zdrowemu dystansowi, zachowywanemu przez rynek. Po kompromitacji Marka Belki, związanej z aferą podsłuchową i ujawnieniu sposobu działania Rady, trudno do końca poważnie traktować wystąpienia RPP, a zwłaszcza jej prezesa.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 25.11.2014

10 funtów brytyjskich

Funt ruszy do ataku?

W ciągu ostatnich kilku tygodni brytyjska waluta dosyć systematycznie traciła na wartości. Powodami tego zjawiska były m.in. słabsze wyniki dotyczące inflacji w Zjednoczonym Królestwie, widniejąca na horyzoncie niepewna sytuacja Eurolandu oraz wycofywanie się przez Bank of England z zapowiadanych wcześniej podwyżek stóp procentowych.

Mimo braku większych zmian, w istotnych dla szterlinga wskaźnikach rynkowych, na wczorajszym posiedzeniu BOE w coraz większym stopniu skłaniał się do powrotu do odważnej polityki monetarnej. Członkowie rady modyfikację swojego punktu widzenia opierają m.in. na danych potwierdzających siłę i stabilność brytyjskiego rynku pracy, który w zasadzie w ogóle nie zareagował na ostatnie zawirowania. W tej sytuacji mógłby być gwarantem kontynuacji zrównoważonego wzrostu gospodarczego, spychając inflacyjne problemy, uważane za przejściowe, na dalszy plan.

Takie podejście zwiastuje powrót do "jastrzębich" posunięć i prawdopodobnie będzie oznaczało ponowne obranie kursu na stosunkowo szybką podwyżkę stóp – jesienią 2015 r. Gdyby doszło do takiego rozstrzygnięcia, pieniądz na Tamizą prędko odrobiłby poniesione niedawno straty, a biorąc pod uwagę sygnały o wstrzymywaniu się przez FED z polityką "zacieśniania" dolara, w dalszej perspektywie dałoby to funtowi szanse na przejęcie, straconej na rzecz dolara, inicjatywy.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 20.11.2014

Godło Polski

Wyniki wyborów a złotówka

W niedzielę w Polsce odbyły się wybory samorządowe. Wstępne, sondażowe wyniki, zwiastują zmianę władzy, co prawdopodobnie będzie się wiązało też ze zmianą w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Rynki w zasadzie nie zareagowały na tę wiadomość. Nasza demokracja jest uważana za na tyle stabilną, że perspektywa przekazania sobie pałeczki między dwoma największymi ugrupowaniami, nie robi na inwestorach żadnego wrażenia.

Szacunkowe, nieoficjalne jeszcze wyniki wskazują na to, że Platforma Obywatelska zostanie zepchnięta na dalszy plan. Wg obecnych informacji zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając ogółem 31,5 % w stosunku do 27,1% głosów otrzymanych przez PO. Mimo niewątpliwie dużej wagi tego rozstrzygnięcia – z krajowego punktu widzenia, nie przełożyło się to w żaden sposób na notowania złotego.

W chwili obecnej nasza waluta pozostaje przede wszystkim pod wpływem czynników globalnych. Opublikowane dzisiaj będą m.in.: dane nt. inflacji CPI i PPI w Wielkiej Brytanii (może to odbić się bezpośrednio na bardzo korzystnej ostatnio relacji złotówki do funta) oraz odczyt danych dot. inflacji producenckiej w Stanach Zjednoczonych. Mimo, w miarę stabilnego w ostatnich dniach kursu, notowania naszej waluty będą bezpośrednio uzależnione od w/w wyników. Obecnie złoty wyceniany jest na: USD/PLN – 3,3701, GBP/PLN – 5,2802, EUR/PLN – 4,2191 CHF/PLN – 3,5120.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 18.11.2014

Funt i Union Jack

Funt trochę słabszy

Wczorajsza publikacja kwartalnego raportu Banku Anglii pokazała, że wyniki brytyjskiej gospodarki są nieco gorsze niż prognozowano. Błyskawicznie znalazło to odzwierciedlenie w kursie szterlinga, który dynamicznie ruszył w dół, notując straty do większości głównych walut. Przełożyło się to także na obniżenie wyceny funta w stosunki do złotówki.

Z podanych przez BOE informacji wynika, że nieznacznie osłabło tempo wzrostu gospodarczego na wyspach. Stopa bezrobocia w minionym kwartale ustabilizowała się na poziomie 6% - przy zakładanym spadku do 5,9%, słabiej od prognoz wypadł również średni wzrost zarobków - o 1,0% przy planowanym 1,1%. Poniżej oczekiwań uplasowały się też dane dot. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Całokształt tej sytuacji może mieć kluczowe znaczenie dla decyzji o podniesieniu stóp procentowych, zapowiadanej na drugą połowę przyszłego roku. Jeżeli rzeczywiście okazałoby się, że gospodarka nad Tamizą nieco wyhamowała, to można być niemal pewnym, że podwyżka stóp zostanie odsunięta na późniejszy termin. Mimo tego chwilowego zawahania, większość analityków zgodnie uważa, że brytyjska ekonomia będzie kontynuowała fazę sukcesywnego wzrostu, a szterling, mimo aktualnych gorszych notowań, w dłuższej perspektywie nie zostanie wybity z trwającego od kilku tygodni trendu zwyżkowego.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 13.11.2014

złotówki monety

Lekkie umocnienie złotówki

Złoty, mimo kilkudniowych gwałtownych wahań, nieznacznie umocnił się w stosunku do większości głównych walut. Zanotowaliśmy m.in. małą poprawę wyceny, ok. 1 gr., do dolara i euro - do poziomu: USD/PLN – 3,3735, EUR/PLN – 4,2190 oraz ok. 2 gr. do brytyjskiego funta: GBP/PLN – 5,3795.

Jednym z powodów chwilowo lepszych notowań złotówki jest niespodziewana decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która, wbrew zapowiedziom, nie obniżyła stóp procentowych. Wg analityków jest to tylko krótkotrwała reakcja rynku, który w pierwszej kolejności częściowo wycofał się z niekorzystnej wyceny polskiej waluty – wyliczonej z wyprzedzeniem na luzowanie polityki monetarnej nad Wisłą. Poza tym pamiętać należy, że jest to tylko krótka chwila na złapanie oddechu dla złotego, bo RPP zapowiedziała podwyżki stóp już na następnym, grudniowym spotkaniu.

Mimo chwilowej stabilizacji, na horyzoncie widnieje sporo czynników, które w najbliższym czasie prawdopodobnie ponownie zwrócą PLN w kierunku trendu spadkowego. Można wymienić tutaj, z jednej strony dobre dane z gospodarki amerykańskiej i zapowiedź kolejnych jastrzębich posunięć FED-u, a z drugiej strony spowolnienie gospodarcze w Polsce, które mimo zbagatelizowania przez RPP, razem z pierwszymi symptomami deflacji, może szybko negatywnie odbić się na naszej walucie.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 11.11.2014

złotówka

Skacząca złotówka

Wbrew oczekiwaniom, na wczorajszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych. Podjęto decyzję o tymczasowym wstrzymaniu się z tym ruchem – prawdopodobnie do następnego, grudniowego spotkania. Spowodowało to dosyć dużą nerwowość na rynku złotego.

Ten niespodziewany bieg wydarzeń, na początku, przyczynił się do gwałtownego wzrostu notowań naszej waluty, która przez inwestorów została z wyprzedzeniem wyceniona pod, przewidywaną decyzję o zredukowaniu stóp. Ponieważ, ku zaskoczeniu większości, RPP postanowiła nie wykonać tego manewru, pieniądz nad Wisłą gwałtownie się wzmocnił, odrabiając część poniesionych wcześniej strat. Był to krótki oddech dla PLN, bo po paru godzinach raptownie spadł do poprzedniego poziomu, by po krótkiej stabilizacji zacząć ponownie intensywnie się wzmacniać.

Wg analityków należy przygotować się na to, że najbliższe dni dla naszej waluty będą bardzo niestabilne i może nastąpić jeszcze kilka takich gwałtownych zwrotów. W ciągu ostatnich 24 godzin, w kulminacyjnych momentach, odchylenia kursu w stosunku do brytyjskiego funta sięgały nawet 5 gr. Obecnie złoty wyceniany jest na: GBP/PLN – 5,3733, USD/PLN – 3,3713, EUR/PLN – 4,2204, CHF/PLN – 3,5031.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 06.11.2014

flagi Polska EU

Złotówka słabnie samotnie

Od początku tygodnia nasza waluta notuje dalsze spadki. Oprócz konsekwentnie umacniającego się dolara wpływ na to ma również oczekiwana w środę obniżka stóp NBP, która została już wstępnie wyceniona przez rynek.

Wg analityków w kolejnych dniach złoty nadal będzie się osłabiać. Prognozowane zmniejszenie stóp procentowych o 0,25 – 0,50 pkt tym bardziej podtrzymuje ten niekorzystny trend. Pieniądz nad Wisłą systematycznie traci na wartości w stosunku do większości walut głównych, w tym zwłaszcza do dolara, funta i euro, a istnieją realne przesłanki świadczące za tym, że taka tendencja może utrzymać się nawet do końca br. Obecnie nasza waluta wyceniana jest na: USD/PLN – 3,3733, GBP/PLN – 5,3977, EUR/PLN – 4,2239, CHF/PLN – 3,5041.

Złotówka powoli zostaje sama na placu boju. Większość nowych państw członkowskich UE, które razem z Polską przystąpiły do europejskiej wspólnoty w 2004 r. przyjęła już euro, bądź w niedługim czasie przyjmie. Na Litwie ostatecznie potwierdzono wprowadzenie wspólnej waluty od 1 stycznia 2015 r. Słowenia do unii monetarnej przystąpiła już w 2007 r., Cypr i Malta w 2008 r., Słowacja w 2009 r., Estonia w 2011 r. a Łotwa w 2014 r. Mimo długiej listy zarówno plusów jak i minusów przyjęcia euro, na pewno nie można zaprzeczyć takim korzyściom jak stabilniejszy i bezpieczniejszy kurs, zdecydowanie większa atrakcyjność dla inwestorów, a także zwiększenie wymiany handlowej z zachodem, co w oczywisty sposób wpływa na wzrost gospodarczy danego kraju.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 04.11.2014

Flaga Chin

Chińczycy uratują złotówkę?

Zgodnie z przewidywaniami, po wczorajszym posiedzeniu FED potwierdził, że zacieśnianie polityki monetarnej będzie dalej konsekwentnie wdrażane. Informacja ta jeszcze bardziej umocniła dolara, który w stosunku do naszej waluty osiągnął już prawie tegoroczny szczyt.

Podtrzymana przez amerykański bank centralny decyzja o wygaszaniu programu skupu aktywów (QU), przyłożyła się do wzrostu notowań "zielonego". W ramach działań QU przez minione 2 lata USA dodrukowało prawie 2 biliony dolarów, przy niemal zerowej stopie procentowej. Zakończenie programu będzie za sobą ciągnąć sukcesywne podnoszenie stóp, a władze FED poinformowały, że jeżeli wzrost amerykańskiej gospodarki będzie szybszy od prognozowanego, to podwyżka stóp nastąpi jeszcze wcześniej niż zapowiadano.

Dobra kondycja dolara konsekwentnie przekłada się na gorsze notowania złotówki, a w połączeniu z, nie najlepszymi ostatnio, danymi z naszego kraju, przyczynia się do coraz słabszych wyników gospodarki. Okazuje się, że w tej sytuacji pomoc może przyjść niespodziewanie z innej strony. Ze względu na, trwający już od lat, dynamiczny rozwój m.in. Chin, azjatycki rynek bardzo się zmienił. Państwo środka pnie się po drabinie ekonomicznej i powoli przestaje być krajem pół-darmowej siły roboczej. Dla nas efekt tego jest m.in taki, że dobrze wykwalifikowana chińska szwaczka zarabia już tyle samo co polska. Coraz więcej polskich przedsiębiorców, produkujących do tej pory w Chinach, rozważa przeniesienie centrum działalności do Polski. Ze względu na relatywnie tanią polską siłę roboczą, otworzenie fabryki w naszym kraju zapowiada m.in. prezes jednej z największych polskich firm odzieżowych 4F. Jeżeli ta tendencja utrzyma się, to powstanie polskiego odpowiednika taniej chińskiej produkcji, paradoksalnie byłoby zbawienne dla naszej gospodarki.

W 1956 r. wg politologów Chińczycy uratowali Gomułkę. Czas pokaże czy historia zatoczy koło i Chiny, przez swój dynamiczny rozwój gospodarczy, również teraz przyjdą nam z pomocą.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 30.10.2014

dolary

Dolar gnębi złotówkę

Nasza waluta ciągle nie może się odbić, kolejny tydzień notując lekki spadek. Obecnie jednym z najistotniejszych czynników okazało się zbliżające posiedzenie FED, podczas którego prawdopodobnie zapadnie decyzja o dalszym zacieśnianiu polityki monetarnej USA.

Bank centralny Stanów Zjednoczonych będzie obradował w środę, a na podstawie wcześniejszych zapowiedzi można zakładać, że istnieje realna szansa na wdrożenie kolejnych działań dot. podwyżki stóp procentowych. Dolar wzmacnia się takimi prognozami, a wizja podbicia stóp już w pierwszej połowie 2015 roku, deprecjonuje m.in. złotówkę. W tym kontekście nie pomaga też naszej walucie, planowane przez RPP na listopad, odwrotne działanie na stopach procentowych.

Zaznaczyć jednak należy, że część analityków ma nadzieję, że FED zdecyduje się złagodzić nieco swoje jastrzębie plany, wstrzymując się chwilowo ze zdecydowanymi posunięciami. Gdyby do tego doszło, to powinno zadziałać to na złotówkę jak łyk świeżego powietrza, pozwalając odrobić przynajmniej część strat do większości walut G10.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 28.10.2014

różne banknoty

Każdy kij ma dwa końce

Nasza waluta zdecydowanie nie ma za sobą zbyt dobrego tygodnia. Wycena złotówki obniżyła się w stosunku do większości głównych walut, a najdrastyczniejszy spadek odnotowaliśmy do dolara i funta, osiągając wobec "zielonego" najniższy poziom od 15 miesięcy.

Do takiego stanu rzeczy przyczyniła się m.in. publikacja nie najlepszych danych z polskiej gospodarki. Wyniki za wrzesień niewątpliwie nie zachwyciły inwestorów. Największym rozczarowaniem była sprzedaż detaliczna, która wzrosła tylko o 1,6% - przy prognozach na 2,5%, a to, w oczywisty sposób, zwiększa realną szansę na kolejne obniżenie stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP w listopadzie.

Ponadto, nasza waluta ciągle łapie ujemne punkty za fatalną sytuację rubla. Rekordowo niskie notowania rosyjskiego pieniądza zwiększają rynkową awersję do ryzyka, a tracą na tym, z reguły w pierwszej kolejności, gospodarki rozwijające się. Aczkolwiek, paradoksalnie, w tym akurat wypadku zaczynamy też korzystać z prostej zasady: "każdy kij ma dwa końce". Ze względu na słabnącego rubla i hrywnę odnotowujemy bardzo dużą, cały czas rosnącą, aktywność rosyjskich, ukraińskich i białoruskich konsumentów, którzy, na masową skalę robią zakupy w polskich sklepach, restauracjach i punktach usługowych we wschodniej części Polski. Ich wydatki, do chwili obecnej, wzrosły o 18,2%, a jeżeli ta dynaikma utrzyma się do końca roku, to wartość ich zakupów osiągnie wysokość ok. 10 mld zł.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 24.10.2014

1 funt

Powrót króla

Funt, po stracie do większości walut, którą odnotował w minionym tygodniu, wraca na swoją pozycję. Notowania szterlinga systematycznie idą w górę, co możemy obserwować również na rosnącym kursie GBP/PLN, który, w ciągu ostatnich dni podniósł się prawie o 9 groszy.

Obecny wzrost wyceny brytyjskiej waluty wynika m.in. ze słabszej pozycji amerykańskiego dolara. Mimo że jeszcze przed momentem "zielony pieniądz" przodował we większości notowań, to sugestie, stawiające pod znakiem zapytania kolejne podwyżki stóp procentowych za oceanem, bardzo szybko przeważyły szalę na korzyść funta. Trend ten wywołany został głównie ostatnią wypowiedzią członka FED-u, James Bullard, który zasugerował, że być może amerykański bank centralny nie powinien się tak spieszyć z zacieśnianiem polityki monetarnej.

Tak, jak można było się spodziewać, wystąpienie urzędnika FED-u przyczyniło się do wyprzedaży amerykańskiej waluty. Mimo że Bullard zaznaczył, że perspektywy amerykańskiej gospodarki kształtują się bardzo dobrze, a jego wskazania wynikają wyłącznie z niestabilnej sytuacji na rynkach finansowych, to dolar rozpoczął trend spadkowy – na czym obecnie korzysta m.in. funt.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 21.10.2014

Złotówka

Czarne chmury nad złotówką?

Trwa realizacja jastrzębiej polityki amerykańskiego FED-u, który po dosyć długim okresie dodruku pieniądza, przeszedł do ofensywy i programowo podwyższa stopy procentowe. Prawdopodobnie zacznie odbijać się to na rynkach wschodzących, w tym również Polsce i przyczyni się, w dłuższym okresie czasu, do osłabienia naszej waluty.

Działania podjęte przez USA , wg opini analityków, spowodują wycofywanie się części inwestorów z emerging markets, które do tej pory – w czasie obniżek stóp za oceanem, były w dużej mierze odbiorcą amerykańskich nadwyżek. W tej sytuacji złotówka może rozpocząć poważny trend spadkowy, trwający nawet przez sporą część następnego roku. Wprowadzenie w życie zapowiedzi FED-u, dotyczącej kolejnych podwyżek stóp, może przyczynić się do utrwalenia tej negatywnej dla złotego atmosfery.

Elementem, który ma szansę wpłynąć łagodząco na tę sytuację, są działania EBC. Frankfurt, poprzez rozpoczęty już program skupowania aktywów, może częściowo przejąć rolę, którą spełniał we wcześniejszym okresie amerykański bank centralny. Posunięcie to powinno pozytywnie przełożyć się na płynność strefy euro. Dodruk europejskiego pieniądza może wypełnić lukę powstającą po odpływie dolara i zmniejszyć nieco negatywne skutki, również dla złotówki.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.10.2014

Flaga USA

Osłabienie funta – winny silny dolar

W ostatnich dniach brytyjska waluta nieznacznie traci w stosunku do większości walut głównych. Odbiło się to również na gorszym kursie szterlinga do złotówki, a za wszystkim stoi mocny i ciągle coraz lepiej notujący dolar.

Wyniki obu gospodarek: brytyjskiej i amerykańskiej, są bez wątpienia ostatnio bardzo dobre. Dla przykładu: po obu stronach Atlantyku spada bezrobocie – w Stanach Zjednoczonych wynosi obecnie 5,9%, w Zjednoczonym Królestwie 6,1%, wzrost PKB osiąga poziom – w USA 3,1%, w UK 3,2%. Dlatego, na fali m.in. tych zjawisk, doszło do swoistej rywalizacji na linii dolar-funt, którą aktualnie wygrywa waluta amerykańska.

Decydującym elementem w tej rozgrywce okazała się decyzja o podniesieniu stóp procentowych. Zarówno Bank of England jak i FED zapowiadały stosunkowo nieodległe działanie w tym zakresie, ale ostatecznie BOE zdecydował się wstrzymać ze swoim ruchem. Mimo niedawnych informacji o podwyżce stóp jeszcze w grudniu br., zgodnie z ostatnim oświadczeniem Londynu, nie zostaną one podniesione wcześniej, niż w drugiej połowie 2015 r. Niewątpliwie przyczyniło się to do trendu spadkowego pieniądza nad Tamizą i dało przewagę dolarowi, zwłaszcza że FED zapowiedział swoje działania już na maj 2015 r.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 14.10.2014

50 złotych

Obniżka stóp i lekkie umocnienie złotówki

Wczoraj, idąc w ślady Europejskiego Banku Centralnego, RPP podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Mimo że ten kierunek działań Rady był już od dawna przewidywany, to skala zapowiedzianych zmian zaskoczyła większość analityków.

Wbrew prognozom, podstawowa stopa NBP została zmniejszona aż o 0,5% (zakładano że będzie to najwyżej 0,25%). W tej sytuacji, nowa stopa referencyjna wynosić będzie 2,0%. Stopa lombardowa obniżona została do 3% (wcześniej 4%), a stopa redyskontowa do 2,25% (wcześniej 2,75%). W swoim komunikacie, podczas konferencji prasowej, Rada Polityki Pieniężnej zapowiedziała również, że nie wyklucza kolejnych obniżek w niedalekiej przyszłości.

Rynki finansowe zareagowały dosyć spokojnie na wynik wczorajszego posiedzenia. Złotówka odnotowała lekki wzrost w stosunku do większości walut głównych, ale ponieważ posunięcie to było przewidywane przez inwestorów, więc bardziej gwałtownych ruchów na parach walutowych z PLN nie będziemy już raczej obserwować. Obecnie pieniądz na Wisłą wyceniany jest na: EUR/PLN – 4,1775, GBP/PLN – 5,3074, USD/PLN – 3,2745, CHF/PLN – 3,4478.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 09.10.2014

flaga Szwajcarii

Doktor Jeckyll i Mr Frank

Mimo że perypetie kredytobiorców, którzy zaciągnęli swoje zobowiązania we franku szwajcarskim, znane są już nie od dziś, to ze względu na wysoki i ciągle rosnący kurs CHF/PLN, temat kolejny raz pojawia się na wokandzie. Frank zaczyna przypominać bohatera powieści R.L. Stevensona, gdzie szanowany filantrop następnie okazuje się być również oprawcą.

Historia "frankowiczów" zaczęła się w poprzedniej dekadzie. W 2008 roku, kiedy szwajcarska waluta osiągnęła rekordowo niską cenę, schodząc chwilami nawet poniżej 2 zł, blisko 80% wszystkich kredytów mieszkaniowych udzielanych było we frankach. Trudno dziwić się temu zjawisku, w 2008 roku chcąc pożyczyć 300 tys. zł na 30 lat miało się do wyboru: kredyt w złotówkach – z miesięczną ratą ok 2100 zł, bądź we frankach z ratą ok. 1400 zł. Dla większości osób decyzja była oczywista.

Niestety po tym złotym okresie, frank, dla kredytobiorców, z wybawiciela przeistoczył się w upiora. Od końca 2008 r. kurs szwajcarskiej waluty zaczął gwałtownie rosnąć, dochodząc w 2011 r. do poziomu ponad 3,7 zł. Dla wielu osób wiązało się to z dramatycznym, blisko dwukrotnym powiększeniem raty kredytu.

Obecnie kurs franka do złotówki wynosi 3,45, z tendencją wzrostową. W najbliższym czasie nic nie wskazuje na radykalną poprawę notowań pieniądza nad Wisłą. Szwajcarska waluta zajęła pewną, wypracowaną przez lata pozycję, natomiast PLN, biorąc pod uwagę analizę długookresową walut G10, czas prosperity z roku 2008 w stosunku do funta, euro, dolara i franka ma już zdecydowanie za sobą. I niestety rozstrzygnięcie z powieści rodem, w tej sytuacji raczej nie jest możliwe.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 07.10.2014

polskie monety

Stabilna złotówka

Od początku tygodnia notowania naszej waluty wykazują małą zmienność. Sytuacja na rynkach finansowych jest dosyć zrównoważona, a w obliczu, w miarę dobrze rokującego, biegu wydarzeń na Ukrainie oraz braku innych silnych impulsów, PLN nie odnotowuje gwałtownych wahań.

Sytuacja za naszą wschodnią granicą, mimo buńczucznej wcześniej Postawy Putina, ma spore szanse na unormowanie. Oczywiście, wyciągając lekcję z hitorii, wiadomo że posunięcia Rosji bywają nieprzewidywalne i często nie mieszczą się w standardowych ramach, to jednak gwarantem takiego biegu wydarzeń może być tutaj, już niemal tragiczny, kurs rubla. Obecnie rosyjska waluta przekroczyła już cenę 50 rubli za euro i zbliża się do poziomu 40 rubli za dolara. Wg opinii analityków, dalszy spadek wartości tego pieniądza grozi destabilizacją całego systemy finansowego federacji.

Natomiast nasza waluta, po wcześniejszych spadkach, korzysta z pokoju na Ukrainie. Na tym tle notowania złotówki są dosyć wyważone i prawdopodobnie takie pozostaną co najmniej do drugiej połowy tygodnia. Rynek wykazuje małą aktywność inwestorów, wyczekujących na czwartkowe posiedzenie EBC oraz publikację wskaźnika PMI dla Polski . 

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 30.09.2014

wektory

Tania ropa, tanie złoto i inne niespodzianki

W tym tygodniu ceny ropy naftowej spadły do najniższego poziomu od maja 2013 r. Kurs złota zszedł aż do pułapu swoich 4-letnich minimów. Natomiast pozytywnie zaskoczyły dobre dane z Chin i coraz lepiej rokujący proces pokojowy na Ukrainie.

Powyższe informacje, wbrew pozorom, są związane ze sobą bardziej, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Nienaturalnie niska cena ropy wynika m.in. z uwolnienia przez USA sporej części rezerw surowca, w celu zduszenia jego rynkowej ceny. W ten sposób Waszyngton wywiera potężny nacisk na rosyjską gospodarkę, której istotnym elementem są wpływy ze sprzedaży ropy, a przy tak niskiej cenie budżet federacji jest bliski załamania. Dzięki temu posunięciu, Stany Zjednoczone przyczyniają się do utrzymania pokoju na Ukrainie prawdopodobnie bardziej, niż wszystkie wprowadzane wcześniej sankcje.

W obliczu tego zagrania, Moskwie nie pomógł nawet manewr ze skupowaniem złota, które podczas zapowiadającej się wojny handlowej i drastycznego spadku rubla, miało zapewnić rolę stabilnego środka płatniczego. Wg opinii części analityków, złoto powoli traci swoją rolę niezawodnej rezerwy, zabezpieczanej przez banki centralne, stąd też jego powolna ale sukcesywna przecena.

Naturalnie, stabilna, dobrze rokująca sytuacja za naszą wschodnią granicą bezpośrednio przełożyła się na umocnienie złotówki. Naszej walucie pomogły również doniesienia z Chin, które oddaliły widmo recesji. Natomiast dobre wyniki z Polski (m.in. spadek bezrobocia do 11,7% i mniejszy od zakładanego spadek sprzedaży detalicznej), w obliczu zdarzających się w naszym kraju manipulacji danymi urzędowymi, odebrane zostały raczej w kategoriach kiełbasy przedwyborczej, nie przekładając się specjalnie na sytuację złotego. 

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 25.09.2014

Flagi Szkocji i UK

Szkocja pozostanie w Wielkiej Brytanii. Funt odrobił straty.

Tak jak wskazywały ostatnie sondaże przedwyborcze, referendum niepodległościowe zakończyło się porażką separatystów. Zwolennicy unii z Anglią zdobyli 55,4 % głosów, przypieczętowując swoje zwycięstwo jeszcze nieco większą przewagą, niż prognozowano.

Głosowanie odbywało się w 32 okręgach wyborczych. Spośród największych okręgów, zwolennicy "Yes Scotland" wygrali w Dundee, Glasgow i North Lanarkshire, ale duża przewaga głosów na "nie", z pozostałych części Szkocji, w tym przede wszystkim ze stolicy kraju, Edynburga, zadecydowała o ostatecznym wyniku. Rynki finansowe "przeczuwały" takie rozstrzygnięcie, więc notowania funta zaczęły rosnąć jeszcze przed podaniem rezultatu. Co prawda, następnego dnia po referendum szterling nieco osłabł, ale było to głównie spowodowane realizacją zysków przez inwestorów grających pod wynik głosowania.

Mimo wcześniejszej paniki, jaką wywoływał wśród inwestorów temat możliwej niepodległości Szkocji, kwestia ta bardzo szybko stałą się historią. Sprawy realizacji obietnic Jamesa Camerona dot. większej autonomii dla Szkocji, nie interesują już zbytnio rynków finansowych. Sytuacja szybko wróciła na stare tory i bieżąca uwaga skupiła się m.in. na decyzji FED o podniesieniu stóp procentowych w 2015 r. i takim samym ruchu przygotowywanym przez Bank of England. 

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 22.09.2014

Kursy - archiwum

Data Kupno Sprze.
2014-12-19 5.3600 5.5150
2014-12-18 5.2600 5.3980
2014-12-17 5.2300 5.3680
2014-12-16 5.1900 5.3290
2014-12-15 5.2100 5.3390
2014-12-12 5.2100 5.3390
2014-12-11 5.1900 5.3260
2014-12-10 5.1900 5.3280
2014-12-09 5.2100 5.3450
2014-12-08 5.2300 5.3570
2014-12-05 5.1900 5.3280
2014-12-04 5.2100 5.3490
2014-12-03 5.1900 5.3280
2014-12-02 5.2000 5.3280
2014-12-01 5.1900 5.3170
2014-11-28 5.2000 5.3470
2014-11-27 5.2100 5.3470
2014-11-26 5.2000 5.3190
2014-11-25 5.2300 5.3590
2014-11-24 5.2300 5.3590
2014-11-21 5.2100 5.3290
2014-11-20 5.2100 5.3290
2014-11-19 5.2000 5.3170
2014-11-18 5.2200 5.3380
2014-11-17 5.2300 5.3580
2014-11-14 5.2700 5.3950
2014-11-13 5.2800 5.4050
2014-11-12 5.3200 5.4550
2014-11-11 5.3100 5.4550
2014-11-10 5.3000 5.4290
2014-11-07 5.3200 5.4550
2014-11-06 5.3300 5.4690
2014-11-05 5.3300 5.4550
2014-11-04 5.3200 5.4550
2014-11-03 5.3000 5.4650
2014-10-31 5.2900 5.4390
2014-10-30 5.2900 5.4350
2014-10-29 5.2700 5.4290
2014-10-28 5.3000 5.4290
2014-10-27 5.2800 5.4250
2014-10-24 5.2900 5.4250
2014-10-23 5.2900 5.4350
2014-10-22 5.2700 5.3990
2014-10-21 5.2600 5.3950
2014-10-20 5.2500 5.3880
2014-10-17 5.2400 5.3690
2014-10-16 5.1900 5.3180
2014-10-15 5.2200 5.3590
2014-10-14 5.2400 5.3750
2014-10-13 5.2400 5.3750
2014-10-10 5.2300 5.3660
2014-10-09 5.2400 5.3770
2014-10-08 5.2600 5.3880
2014-10-07 5.2500 5.3890
2014-10-06 5.2600 5.4090
2014-10-03 5.2600 5.3890
2014-10-02 5.2800 5.4270
2014-10-01 5.2900 5.4270
2014-09-30 5.2800 5.4070
2014-09-29 5.2800 5.4070
2014-09-26 5.2700 5.4070
2014-09-25 5.2600 5.3980
2014-09-24 5.2500 5.3870
2014-09-23 5.2400 5.3790
2014-09-22 5.2500 5.3880
2014-09-19 5.2500 5.3990
2014-09-18 5.2200 5.3650
2014-09-17 5.1900 5.3350
2014-09-16 5.1800 5.3080
2014-09-15 5.2000 5.3390
2014-09-12 5.2000 5.3280
2014-09-11 5.2000 5.3280
2014-09-10 5.1800 5.3070
2014-09-09 5.1600 5.3070
2014-09-08 5.1500 5.2780
2014-09-05 5.2000 5.3450
2014-09-04 5.1900 5.3080
2014-09-03 5.2100 5.3550
2014-09-02 5.2400 5.3790
2014-09-01 5.2200 5.3990
2014-08-29 5.2200 5.3690
2014-08-28 5.2000 5.3390
2014-08-27 5.1800 5.3190
2014-08-26 5.1700 5.2990
2014-08-22 5.1600 5.2880
2014-08-21 5.1600 5.2990
2014-08-20 5.1600 5.2890
2014-08-19 5.1600 5.2970
2014-08-18 5.1600 5.2970
2014-08-14 5.1700 5.2970
2014-08-13 5.2100 5.3590
2014-08-12 5.2000 5.3390
2014-08-11 5.1900 5.3290
2014-08-08 5.2100 5.3690
2014-08-07 5.2000 5.3590
2014-08-06 5.1900 5.3390
2014-08-05 5.1600 5.3090
2014-08-04 5.1700 5.2890
2014-08-01 5.1800 5.3290
2014-07-31 5.1700 5.3090
2014-07-29 5.1700 5.3090
2014-07-28 5.1700 5.2990
2014-07-25 5.1600 5.2990
2014-07-24 5.1700 5.3090
2014-07-23 5.1800 5.3150
2014-07-22 5.1600 5.2990
2014-07-21 5.1700 5.2990
2014-07-18 5.1600 5.3090
2014-07-17 5.1600 5.2990
2014-07-16 5.1500 5.2990
2014-07-15 5.1400 5.2880
2014-07-14 5.1400 5.2690
2014-07-11 5.1200 5.2690
2014-07-10 5.1200 5.2590
2014-07-09 5.1300 5.2590
2014-07-07 5.1500 5.2990
2014-07-04 5.1400 5.2880
2014-07-03 5.1400 5.2780
2014-07-02 5.1300 5.2780
2014-07-01 5.1200 5.2590
2014-06-30 5.1100 5.2590
2014-06-27 5.1100 5.2590
2014-06-26 5.1000 5.2290
2014-06-25 5.1200 5.2490
2014-06-24 5.1400 5.2690
2014-06-23 5.1400 5.2750
2014-06-20 5.1100 5.2550
2014-06-19 5.1000 5.2090
2014-06-18 5.1300 5.2570
2014-06-17 5.1200 5.2370
2014-06-16 5.0800 5.2290
2014-06-14 5.0800 5.2190
2014-06-13 5.0400 5.2190
2014-06-12 5.0400 5.1690
2014-06-11 5.0200 5.1690
2014-06-10 5.0100 5.1290
2014-06-09 5.0000 5.1190
2014-06-06 5.0100 5.1390
2014-06-05 5.0000 5.1390
2014-06-04 5.0400 5.1590
2014-06-03 5.0400 5.1590
2014-06-02 5.0300 5.1590
2014-05-30 5.0400 5.1590
2014-05-29 5.0300 5.1480
2014-05-28 5.0700 5.1880
2014-05-27 5.0800 5.1880
2014-05-23 5.0800 5.2090
2014-05-22 5.1000 5.2180
2014-05-21 5.0900 5.1990
2014-05-20 5.0800 5.1990
2014-05-19 5.0800 5.1880
2014-05-16 5.0700 5.1890
2014-05-15 5.0700 5.1770
2014-05-14 5.0800 5.1970
2014-05-13 5.0600 5.1770
2014-05-12 5.0500 5.1770
2014-05-09 5.0400 5.1770
2014-05-08 5.0400 5.1580
2014-05-07 5.0500 5.1790
2014-05-06 5.0500 5.1790
2014-05-02 5.0500 5.1690
2014-05-01 5.0500 5.1690
2014-04-30 5.0400 5.1690
2014-04-29 5.0400 5.1690
2014-04-28 5.0300 5.1690
2014-04-25 5.0300 5.1580
2014-04-24 5.0200 5.1480
2014-04-23 5.0300 5.1590
2014-04-22 5.0100 5.1590
2014-04-17 5.0100 5.1590
2014-04-16 4.9900 5.1280
2014-04-15 4.9800 5.1190
2014-04-14 4.9800 5.1190
2014-04-11 4.9700 5.1190
2014-04-10 4.9700 5.1190
2014-04-09 4.9800 5.1190
2014-04-08 4.9700 5.0990
2014-04-07 4.9700 5.0990
2014-04-04 4.9700 5.0990
2014-04-03 4.9600 5.0990
2014-04-01 4.9600 5.1090
2014-03-31 4.9600 5.1190
2014-03-28 4.9600 5.1190
2014-03-27 4.9500 5.0990
2014-03-26 4.9400 5.0750
2014-03-25 4.9200 5.0690
2014-03-24 4.9500 5.0850
2014-03-21 4.9500 5.1050
2014-03-20 4.9600 5.0850
2014-03-19 4.9400 5.1080
2014-03-18 4.9800 5.1080
2014-03-17 4.9800 5.1190
2014-03-14 4.9800 5.1290
2014-03-13 4.9800 5.1090
2014-03-12 4.9900 5.1290
2014-03-11 4.9800 5.1190
2014-03-10 4.9800 5.1190
2014-03-07 4.9800 5.1190
2014-03-06 5.0100 5.1490
2014-03-05 5.0000 5.1590
2014-03-04 5.0200 5.1650
2014-03-03 5.0000 5.1750
2014-02-28 5.0000 5.1450
2014-02-27 5.0000 5.1490
2014-02-26 4.9700 5.1090
2014-02-25 5.0000 5.1090
2014-02-24 4.9600 5.1090
2014-02-21 5.0000 5.1380
2014-02-20 5.0000 5.1490
2014-02-19 4.9600 5.1080
2014-02-18 4.9900 5.1190
2014-02-17 4.9900 5.1380
2014-02-14 5.0000 5.1490
2014-02-13 5.0000 5.1390
2014-02-12 4.9600 5.0890
2014-02-11 4.9600 5.0890
2014-02-10 4.9600 5.0950
2014-02-07 4.9600 5.1050
2014-02-06 4.9700 5.1150
2014-02-05 4.9800 5.1690
2014-02-04 5.0200 5.2150
2014-02-03 5.0500 5.2150
2014-01-31 5.0400 5.2090
2014-01-30 5.0400 5.1890
2014-01-29 5.0100 5.1490
2014-01-28 5.0100 5.1580
2014-01-27 5.0100 5.1580
2014-01-24 5.0000 5.1580
2014-01-23 5.0000 5.1590
2014-01-22 4.9700 5.1250
2014-01-21 4.9600 5.1250
2014-01-20 4.9600 5.1090
2014-01-17 4.9200 5.0990
2014-01-16 4.9200 5.0690
2014-01-15 4.9100 5.0490
2014-01-14 4.9100 5.0690
2014-01-13 4.9200 5.0650
2014-01-10 4.9600 5.1080
2014-01-09 4.9600 5.1190
2014-01-08 4.9400 5.1060
2014-01-06 4.9400 5.0880
2014-01-03 4.9200 5.0690
2014-01-02 4.9000 5.0690
2013-12-31 4.9000 5.0500
2013-12-30 4.9000 5.0500
2013-12-27 4.8800 5.0380
2013-12-24 4.8900 5.0380

ZAREJESTRUJ SIĘ. Załóż konto i zostań naszym Klientem.

Konto biznesowe
  • Ograniczaj czas i koszty
Konto osobiste
  • Przelew na koncie już w 1h

Praca serwisu w okresie Świąt i Nowego Roku >>

 

 
 

Ankieta

Ile zarabiasz?