Przelewy do Polski 5.1800 0.19% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 5.3290 0.00% 

Przelewy do Polski 5.1800 0.19% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 5.3290 0.00% 

Kurs funta

Dane za okres: 1 tydz 2 tyg 1 mc 3 mc 6 mc 12 mc

Kurs średni GBP / PLN

Wykres przedstawia średni kurs funta szterlinga (GBP) w serwisie England.pl


Aktualny kurs wymiany funta brytyjskiego (szterlinga)

Do Polski
4.9854 
Do Wlk. Brytanii
5.1498 

Przelicznik walut

Polski UK

 

Komentarze i prognozy

5 złotych

Dolar w górę, lekkie osłabienie euro i złotówki

Wczoraj UE uchwaliła wstępny zakres nowych sankcji wobec Rosji. Przełożyło się to na śladowy spadek notowań waluty europejskiej i nieco większe pogorszenie kursu polskiego pieniądza. Z sytuacji swojego zamorskiego konkurenta korzysta dolar, odrabiając poniesione wcześniej straty.

Kolejne obostrzenia wobec Moskwy mają dotyczyć głównie: sektora paliwowego, zakazu sprzedaży broni i eksportu technologii informatycznych wykorzystywanych w celach wojskowych oraz odizolowania rosyjskich banków od europejskiego rynku finansowego. Najbardziej uciążliwa dla Rosji prawdopodobnie okaże się ostatnia sankcja, ponieważ uniemożliwia ona emisję i sprzedaż akcji i obligacji przez rosyjskie banki na terenie eurolandu, odcinając je od ważnego źródła finansowania, tym bardziej, że chwilę przedtem, podobny zakaz wprowadziły Stany Zjednoczone.

Tak jak przewidywaliśmy wcześniej, w wyniku tych działań euro zaczęło odrobinę gorzej notować – głównie na korzyść dolara. Natomiast bardziej bezpośredni spadek zauważalny jest na kursie złotówki oraz pozostałych walut z naszego regionu, który oprócz obawy przed ekonomicznymi konsekwencjami nowych sankcji, dodatkowo wiąże się z awersją inwestorów do ryzyka. Na chwilę obecną nasza waluta wyceniana jest na: USD/PLN – 3,1088, EUR/PLN – 4,1605, GBP/PLN – 5,2455, CHF/PLN – 3,4187.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 31.07.2014

5 złotych

Ciemne chmury nad złotówką

Mimo chwilowej stabilizacji, nad naszą walutą zbiera się coraz więcej potencjalnych niebezpieczeństw, z których w końcu może spaść deszcz. Wymienić tutaj można m.in: dalszą eskalację konfliktu na Ukrainie i kolejne zapowiadane sankcje wobec Rosji, trwające walki w Strefie Gazy, a na dokładkę prawdopodobne obniżenie stóp procentowych przez RPP.

Największym zagrożeniem dla stabilności pieniądza nad Wisłą jest obecnie sytuacja za naszą wschodnią granicą. Unia Europejska zapowiada wprowadzenie kolejnego projektu, tym razem dość szerokich obostrzeń, wymierzonych w strategiczne sektory rosyjskiej gospodarki, Przygotowywane przez UE sankcje, być może ostatecznie, za jakiś czas, zmobilizują Moskwę do bardziej "cywilizowanego" zachowania, ale zanim to nastąpi, będą w pewnym stopniu działały jak miecz obosieczny, wyrządzając szkody po dwóch stronach. Oczywiście przyniosą one bardzo duże straty Rosji, ale wpłyną również negatywnie na wymianę handlową na starym kontynencie i osłabienie wspólnej waluty.

W naturalny sposób może przełożyć się to na gorsze notowania PLN. Z jednej strony, z tytułu mocnego powiązania złotówki z euro, a z drugiej strony, ze względu na bezpośrednie straty w obrocie towarów pomiędzy Polską i Rosją oraz zapowiadanym wobec Polski embargiem, przygotowywanym przez rosyjski odpowiednik sanepidu (RFSN). Krypto-embargo, będące w rzeczywistości kontr-sankcją, ma dotyczyć ograniczenia bądź całkowitego zakazu importu owoców z naszego kraju, pod pretekstem rzekomego zarażenia ich przez szkodnika – gąsienicę owocówkę...

Dodatkowym elementem nie podnoszącym popularności złotówki są spekulacje na temat rychłego obniżenia stóp procentowych. Ze względu na mocno zwalniającą gospodarkę, miałoby mieć to miejsce jeszcze w sierpniu. Co więcej, natężenie działań zbrojnych w Strefie Gazy, tradycyjnie przekładające się na osłabienie walut krajów rozwijających się, odbija się również na Polsce, która cały czas zaliczana jest do tej grupy.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.07.2014

Jeden funt

Burza w szklance wody czy cisza przed burzą?

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie spowodowały lekką hibernację rynków finansowych. Wszyscy, jak na wstrzymanym oddechu, czekają na dalszy rozwój wypadków, ograniczając raptowne posunięcia, w którymkolwiek kierunku.

Mimo że przewidywano, że sytuacja u naszego wschodniego sąsiada może szybko wywrzeć mocny wpływ na notowania walut i spadki giełdowe, to do chwili obecnej nic takiego nie nastąpiło. Inwestorzy bacznie obserwują sytuację, czekając na bardziej zdecydowany ruch, dający impuls do działania. Jednym z elementów w tej rozgrywce będzie nałożenie kolejnych obostrzeń na Rosję przez UE, zapowiadane na czwartek, które może przełożyć się na osłabienie walut regionu.

Natomiast, na naszym podwórku, opublikowane dzisiaj dane GUS, dot. sprzedaży detalicznej w czerwcu, przeszły w zasadzie bez większego echa. Oprócz zwrócenia oczu świata na Ukrainę, wynika to również z tego, że dane finansowe z Polski postrzegane są coraz częściej z perspektywy różnych "sprytnych" manewrów, sztuczek księgowych itp., które stosowane są u nas nagminnie, a przekładają się na słabszą miarodajność oficjalnych wyników.

Nasza waluta zachowuje się w miarę stabilnie, nawet z lekką tendencją wzrostową, ograniczaną głównie przez utrzymującą się awersję do ryzyka związanego z Ukrainą. Jeśli nie dojdzie do eskalacji konfliktu za wschodnią granicą, złotówka powinna pozostać na podobnym poziomie.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 23.07.2014

Jeden funt

Niebezpieczeństwo osłabienia złotówki?

Zazwyczaj okres wakacyjny sprzyja utrzymaniu względnej stabilności na rynku. Wiele firm i instytucji ogranicza w tym czasie swoją aktywność inwestycyjną i wprowadzanie większych zmian. Jednak powyższa prawidłowość odchodzi na plan dalszy, kiedy dochodzi do wstrząsów o charakterze geopolitycznym.

Mimo w miarę stabilnych ostatnio notowań złotego, który, tak jak większość walut w okresie "ogórkowym", wykazywał cechy stosunkowo niskiej zmienności rynkowej, tragedia malezyjskiego samolotu nad Ukrainą spowodowała bardziej zdecydowaną reakcję. Zestrzelenie pasażerskiego boeinga, lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur, z 295 osobami na pokładzie, jest dramatycznym dowodem na to, że sytuacja na Ukrainie jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna niż się spodziewano. Dla rynku jest to alarmowy sygnał, w oczywisty sposób działający na inwestorów zagranicznych.

Eskalacja konfliktu na Ukrainie oraz podejrzewany udział w nim Rosji, bezpośrednio przekładają się na gorszą sytuację złotówki. Łączy się z tym również fakt nakładania na Moskwę coraz ostrzejszych sankcji ekonomicznych przez UE i Stany Zjednoczone, co przyczynia się też do wzmacniania tendencji do wyprzedaży walut z regionu. Wg analityków, w tych okolicznościach, pieniądz na Wisłą może rozpocząć serię spadkową.

Obecnie nasza waluta wyceniana jest na: USD/PLN – 3,0699, EUR/PLN – 4,1496, GBP/PLN – 5,2370, CHF/PLN – 3,4168.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 21.07.2014

Jeden funt

Kolejne wzmocnienie brytyjskiej waluty

Od wczoraj obserwujemy kolejny wzrost funta, spowodowany kontynuacją bardzo dobrych wyników gospodarki na wyspach. Brytyjska ekonomia konsekwentnie nabiera coraz szybszego tempa, zmierzając powoli w kierunku poziomu sprzed kryzysu w 2009 r.

Ze środowego odczytu danych makro wynika, że raptowny wzrost gospodarczy przerósł prognozy analityków – spodziewano się inflacji na poziome 1,6% tymczasem osiągnięty został wynik 1,9%. Co więcej, mimo wyższej inflacji, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) rośnie w wolniejszym tempie, obniżając się z 1,8% w kwietniu br do obecnego poziomu 1,5%. Jest to najlepszy wynik od października 2009 r. Oznacza to, że produkty i usługi, za które rok temu trzeba było zapłacić 100 GBP obecnie kosztowałyby 101,50 GBP.

Kolejnym elementem bezpośrednio przekładającym się na dobre notowania pieniądza nad Tamizą jest "jastrzębia" polityka Bank of England. Mimo pozytywnego wzrostu inflacji, gubernator BOE Mark Carney poinformował, że ich celem było osiągnięcie poziomu 2%, w związku z czym zapowiedział kolejną podwyżkę stóp procentowych – co może przyczynić się do dalszego umocnienia funta w najbliższym czasie.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.07.2014

Flaga Portugalii

Portugalia osłabiła złotego

Informacja na temat problemów jednego z największych portugalskich banków – Espirito Santo, która pojawiła się na koniec zeszłego tygodnia, wpłynęła na osłabienie euro, a to przełożyło się również na gorsze notowania naszej waluty.

Mimo że nie najlepsza kondycja banku Espirito Santo nie była trzymana w tajemnicy, to jednak fakt, że spółka matka banku (Espirito Santo International) straciła płynność finansową i nie była w stanie wypłacić kilku dużym klientom spółki córki należności z tytułu zapadających bonów, błyskawicznie odbiła się echem na rynkach finansowych.

Zaznaczyć jednak należy, że mimo natychmiastowej reakcji inwestorów na sytuację w Portugalii i wynikającej z tego niechęci do podejmowania ryzyka, perypetie banku ES nie są traktowane jako poważne zagrożenie dla stabilności gospodarki eurolandu. O problemach tej instytucji informowano już od maja br, a rząd w Lizbonie był przygotowany do niwelowania ich negatywnych skutków. Dlatego mimo pierwszej, standardowej reakcji rynków finansowych – wpływającej m.in. na osłabienie euro i idący za tym gorszy kurs pieniądza nad Wisłą, sytuacja szybko zaczyna się stabilizować.

Złotówka od poczatku nowego tygodnia odrabia straty do większości walut G10. Analitycy wskazują, że wahnięcie rynku po wiadomości o problemach Espirito Santo, będzie miało prawdopodobnie charakter krótkoterminowy, w związku z czym sytuacja na głównych parach walutowych powinna stopniowo wracać do równowagi.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 14.07.2014

Wykres na czarnym tle.

Wakacyjna stabilizacja

Zazwyczaj okres wakacyjny sprzyja stabilizacji rynku i ogranicza aktywność inwestorów. Takie tendencje zaczyna też wykazywać złotówka w stosunku do głównych walut.

Polski rynek powoli wchodzi w "sezon ogórkowy", spada zaangażowanie inwestorów, ceny głównych aktywów normują się bez większych wychyleń, a kolejne posiedzenie RPP zaplanowane jest dopiero na wrzesień. Wszystko wskazuje również na to, że władzy udało się powoli wyciszyć skandal związany z aferą taśmową i prezesem NBP Markiem Belką, zwracając uwagę opinii publicznej na poszukiwania autora kompromitujących nagrań. Przekłada się to też na stopniowe uspokojenie kursu pieniądza nad Wisłą.

W obecnej sytuacji, przy braku nagłych wydarzeń mających wpływ na rynki finansowe, złoty powinien utrzymać w miarę stabilny kurs. Aktualnie nasza waluta wyceniana jest na poziomie: GBP/PLN – 5,2079, USD/PLN – 3,0437, EUR/PLN – 4,1416, CHF/PLN – 3,4100.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 10.07.2014

funty brytyjskie

Funt coraz silniejszy

Funt konsekwentnie umacnia się w relacji do wszystkich najważniejszych walut. Aktualnie wyceniany jest na: GBP/EUR – 1,2605, GBP/USD – 1,7125, GBP/CHF – 1,5323. Wobec złotówki kurs funta podniósł się do poziomu 5,2240.

Dzieje się tak za sprawą bardzo dobrych danych z brytyjskiej gospodarki. Bank of England w minionym miesiącu podwyższył stopy procentowe i zapowiada już kolejną podwyżkę jeszcze w tym roku. Ta śmiała ale trafna decyzja wynika z rozpędu jakiego ponownie nabiera gospodarka na wyspach, szybko wzrastającym PKB (wg prognoz wzrost o 2,9% w stosunku 1,7% w 2013 r.), związanym z tym wzrostem popytu wewnętrznego oraz spadkiem bezrobocia do poziomu 6,8%.

Do wzrostu kursu szterlinga przyczynia się również różnica w polityce monetarnej pomiędzy strefą euro, gdzie zastosowano luzowanie stóp procentowych, a wyspami brytyjskimi – gdzie BOE wykonał odwrotny manewr. Te odmienne kierunki przyjętych działań mogą prowadzić do dalszego osłabiania się waluty unii w stosunku do funta.

Konsekwentne wzmacnianie się szterlinga, to dobra wiadomość dla rodaków przelewających do Polski pieniądze zarabiane w Wielkiej Brytanii. Przy systematycznie rosnącym kursie funta ich zarobki mają jeszcze większą siłę nabywczą nad Wisłą.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 07.07.2014

funty szterlingi

Słabsza wiarygodność polskiej gospodarki?

Z pierwszych stron gazet nie zeszła jeszcze afera taśmowa, a tymczasem pojawia się kolejny element przekładający się na nie najlepszą ostatnio kondycję złotego – a mianowicie coraz mniej wiarygodne dane dotyczące polskiego bezrobocia.

Od kilu miesięcy – zgodnie z oficjalnymi publikacjami – bezrobocie w naszym kraju zaczęło znacząco spadać. Początkowo informacje te były przyjmowane pozytywnie przez rynki finansowe i przykładały się do stabilniejszej pozycji złotówki. Niestety szybko okazało się, że obecny spadek bezrobocia w Polsce (do poziomu 9,8%) jest głównie "efektem statystycznym" i w dużej mierze wynika ze zmiany metody mierzenia tego zjawiska.

Nowa metoda, o nazwie BAEL, opiera się na ankietach przeprowadzanych na wybranej grupie, a wg jej zasad do grona bezrobotnych nie zalicza się już m.in. kobieta wychowująca małe dziecko ale nie objęta świadczeniami pracowniczymi – zalicza się ona za to do nowej grupy tzw. "biernych zawodowo". Tego typu rozwiązania prowadzą nie tylko do wewnętrznych rozbieżności, m.in. ze statystykami GUS, ale także do ostrożniejszego podejścia inwestorów do naszej waluty.

W zestawieniach dot. wysokości bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniki z Polski zaczęły pojawiać się z adnotacją informującą, że nie są to dane urzędowe a jedynie szacunkowe wyniki oparte na ankietach, co, z oczywistych względów, nie wzbudza zaufania na rynkach finansowych.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 30.06.2014

funty szterlingi

Złotówka powraca do łask

Po gwałtownym spadku notowań naszej waluty, wywołanym ujawnieniem nagrań z Prezesem NBP Markiem Belką na czele, inwestorzy powoli przestają obawiać się ryzyka destabilizacji politycznej kraju.

Pieniądz nad Wisła zaczyna stopniowo stabilizować się i odrabiać ostatnie straty. Kolejne wypowiedzi Donalda Tuska potwierdziły, że mimo ujawnienia tak poważnych dowodów, nie będzie ani wcześniejszych wyborów, ani nawet istotniejszych zmian w składzie rządu. Inwestorów nie interesuje kwestia "zamiecenia pod dywan" kolejnej afery, ani sensowność działania NBP i RPP w jej świetle. Liczy się przede wszystkim fakt, że żadnych poważnych zmian nie będzie – a to oddala niebezpieczeństwo dymisji, na którymkolwiek z kluczowych stanowisk i związanej z tym chwilowej niestabilności polityczno-gospodarczej.

Rynki finansowe z reguły pozytywnie reagują na takie informacje, dlatego też nasza waluta zaczyna mozolnie piąć się w górę. Do uspokojenia sytuacji na parach walutowych ze złotym przyczyniają się również zewnętrzne czynniki, m.in. zawieszenie broni na Ukrainie. Obecnie PLN wyceniany jest na poziomie: GBP/PLN – 5,1733, EUR/PLN – 4,1994, USD/PLN – 3,0481, CHF/PLN – 3,4101.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 25.06.2014

funty szterlingi

Afera taśmowa powraca

Mimo wcześniejszych prognoz, zakładających, że po bagatelizacji afery podsłuchowej przez polski rząd, sytuacja zacznie się stabilizować, nasza waluta zaczęła jednak odnotowywać kolejne straty. Następne odsłony politycznego skandalu z udziałem Prezesa NBP Marka Belki przyczyniają się do coraz gorszych wyników złotego.

Kolejne informacje, opublikowane przez tygodnik "Wprost", działają niepokojąco na inwestorów, którzy obawiają się niestabilności polityczno-gospodarczej naszego kraju. Mimo że z naszej "wewnętrznej" perspektywy wiemy, że szansa na upadek rządu jest mało prawdopodobna, to jednak obserwując wydarzenia z zewnątrz, kwestia wygląda rzeczywiście poważnie. Przypomnijmy: Prezes NBP Marek Belka razem z Bartłomiejem Sienkiewczem (szef MSW) omawiali możliwości pobudzenia gospodarki, aby nie dopuścić do utraty władzy przez obecnie rządzącą Platformę Obywatelską. Dyskutowane było przede wszystkim użycie banku centralnego do finansowania długu publicznego, a zaznaczyć należy, że w Polsce działania takie są niezgodne z prawem. Na marginesie wspomnieć również trzeba, że stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego z założenia powinno być apolityczne.

Nic więc dziwnego, że ujawnianie coraz głębszych kulisów tej sprawy rzutuje negatywnie na wizerunek Polski i szkodzi pieniądzowi nad Wisłą. Złotówka odnotowała straty do wszystkich walut głównych i obecnie wyceniana jest na: GBP/PLN – 5,2076, EUR/PLN – 4,1603, USD/PLN – 3,0634, CHF/PLN – 3,4157.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 23.06.2014

funty szterlingi

Kolejne dobre dane z brytyjskiej gospodarki

Od dłuższego czasu funt systematycznie notuje bardzo stabilny wzrost. W chwili obecnej jest najmocniejszy niemal od dwóch lat.

Swoimi wynikami gospodarka Wielkiej Brytanii wyprzedza resztę kontynentalej Europy. W czasie kiedy Europejski Bank Centralny, bojąc się recesji, obniża stopy procentowe, rząd nad Tamizą zapowiada wzrost stóp –  jeszcze szybszy niż wcześniej oczekiwano.

Ożywienie brytyjskiej gospodarki wiąże się również z przyśpieszeniem wzrostu PKB oraz spadkiem stopy bezrobocia. Wg danych brytyjskiego Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS), poziom bezrobocia zszedł poniżej 7%, co jest głównie wynikiem dalszego postępu prężnego funkcjonowania sektora prywatnego. Najnowsze wskaźniki pokazują także, że został osiągniety, najwyższy od prawie 25 lat, roczny przyrost nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia jest najniższa od początku recesji w 2009 r. Do pozytywnych zjawisk zaliczyć należy również fakt, że znaczną część nowozatrudnionych stanowią osoby z grupy wiekowej 16 – 24.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.06.2014

Polskie banknoty

Dalsze osłabienie złotówki

Początek tego tygodnia przyniósł kolejne spadki naszej waluty, która straciła w relacji do wszystkich głównych walut. Po słabych notowaniach pieniądza nad Wisłą w pierwszej połowie czerwca, spowodowanych m.in. zagrożeniem deflacją oraz spowolnieniem przemysłu, bieżący tydzień przyniósł kolejne straty.

Głównym powodem jest tzw. "afera podsłuchowa" z udziałem Prezesa NBP Marka Belki, która mogłaby stanowić potencjalne zagrożenie dla stabilności politycznej kraju. Po ujawnieniu przez tygodnik "Wprost" doniesień dot. nagrań rozmów pomiędzy Markiem Belką i Bartłomiejem Sienkiewiczem, złoty zaczął notować ostre straty. Jednak, mimo dużego spadku, niepewną sytuację w oczach inwestorów zakończyła zaskakująca reakcja Premiera Donalda Tuska, który zbagatelizował tę informację i nie zapowiedział wprowadzenia żadnych zmian.

Wpływ na nie najlepszą kondycję złotówki ma też napięta atmosfera na Ukrainie i groźby Gazpromu dotyczące odcięcia gazu. Co więcej, również niestabilna sytuacja w Iraku i ryzyko kolejnego konfliktu zbrojnego w tym roponośnym rejonie mogą negatywnie rzutować na naszą walutę – gdy zachodzi niebezpieczeństwo destabilizacji polityki paliwowej, inwestorzy niechętnie lokują środki w krajach rozwijających się – a Polska nadal za taki kraj jest uważana.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 17.06.2014

Polskie banknoty

Funt w górę, złoty w dół

Piątkowy ranek brytyjska waluta zaczęła mocnym wzrostem, w chwili obecnej notuje najlepiej z całej grupy G-10.

Siła funta płynie między innymi z najnowszych prognoz brytyjskiej gospodarki. Prezes Bank of England Mark Carney zapowiedział możliwość podniesienia stóp procentowych zdecydowanie szybciej, niż się spodziewano, co niewątpliwie przekłada się na siłę szterlinga. Ponadto wzrost ceny pieniądza nad Tamizą zyskuje w notowaniach ze względu na zestawienie z niedawnym obniżeniem kosztu euro, a także, na naszym krajowym rynku – w stosunku do sygnalizowanych obniżek stóp procentowych w Polsce.

Złotówka dodatkowo zanotowała straty wobec brytyjskiej waluty, oraz wszystkich walut głównych m.in. ze względu na powiększające się u nas ryzyko deflacji. Przeciwdziałanie temu zjawisku będzie z kolei łączyło się z planowanymi przez RPP już na lipiec obniżkami stóp procentowych, co również może negatywnie wpłynąć na siłę naszego pieniądza. Po dzisiejszym spadku złoty wyceniany jest obecnie na poziomie: GBP/PLN – 5,1572, EUR/PLN – 4,1230, USD/PLN – 3,0395, CHF/PLN – 3,3883.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 13.06.2014

Polskie banknoty

Polska też obniży stopy procentowe?

Po zeszłotygodniowej, zdecydowanej obniżce stóp procentowych przez EBC, Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła spekulacje dot. ewentualnego zmniejszenia wysokości stóp.

Prezes NBP Marek Belka, po ogłoszeniu we Frankfurcie decyzji o luzowaniu polityki monetarnej euro, poinformował o możliwości przeprowadzenia podobnych działań na złotówce. Jedną z przesłanek skłaniających do takiego posunięcia jest m.in. bardzo niska inflacja - zdecydowanie mniejsza niż zakładano oraz kiepskie wyniki przemysłu (spadek PMI do poziomu 50,8 pkt.).

Mimo wcześniejszych prognoz RPP, zakładających odwrotne operacje na polskiej walucie (wstępnie zapowiadano podnoszenie stóp procentowych do pierwszej połowy 2015 r.), prawdopodobieństwo obniżenia ceny pieniądza nad Wisłą jest w niedalekiej perspektywie bardzo realne. Jeżeli kolejne dane dot. naszej gospodarki będą, tak jak ostatnio, wskazywały postępujące spowolnienie, można spodziewać się, że stopy procentowe zostaną wkrótce obniżone.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 11.06.2014

Kursy - archiwum

Data Kupno Sprze.
2014-08-01 5.1800 5.3290
2014-07-31 5.1700 5.3090
2014-07-29 5.1700 5.3090
2014-07-28 5.1700 5.2990
2014-07-25 5.1600 5.2990
2014-07-24 5.1700 5.3090
2014-07-23 5.1800 5.3150
2014-07-22 5.1600 5.2990
2014-07-21 5.1700 5.2990
2014-07-18 5.1600 5.3090
2014-07-17 5.1600 5.2990
2014-07-16 5.1500 5.2990
2014-07-15 5.1400 5.2880
2014-07-14 5.1400 5.2690
2014-07-11 5.1200 5.2690
2014-07-10 5.1200 5.2590
2014-07-09 5.1300 5.2590
2014-07-07 5.1500 5.2990
2014-07-04 5.1400 5.2880
2014-07-03 5.1400 5.2780
2014-07-02 5.1300 5.2780
2014-07-01 5.1200 5.2590
2014-06-30 5.1100 5.2590
2014-06-27 5.1100 5.2590
2014-06-26 5.1000 5.2290
2014-06-25 5.1200 5.2490
2014-06-24 5.1400 5.2690
2014-06-23 5.1400 5.2750
2014-06-20 5.1100 5.2550
2014-06-19 5.1000 5.2090
2014-06-18 5.1300 5.2570
2014-06-17 5.1200 5.2370
2014-06-16 5.0800 5.2290
2014-06-14 5.0800 5.2190
2014-06-13 5.0400 5.2190
2014-06-12 5.0400 5.1690
2014-06-11 5.0200 5.1690
2014-06-10 5.0100 5.1290
2014-06-09 5.0000 5.1190
2014-06-06 5.0100 5.1390
2014-06-05 5.0000 5.1390
2014-06-04 5.0400 5.1590
2014-06-03 5.0400 5.1590
2014-06-02 5.0300 5.1590
2014-05-30 5.0400 5.1590
2014-05-29 5.0300 5.1480
2014-05-28 5.0700 5.1880
2014-05-27 5.0800 5.1880
2014-05-23 5.0800 5.2090
2014-05-22 5.1000 5.2180
2014-05-21 5.0900 5.1990
2014-05-20 5.0800 5.1990
2014-05-19 5.0800 5.1880
2014-05-16 5.0700 5.1890
2014-05-15 5.0700 5.1770
2014-05-14 5.0800 5.1970
2014-05-13 5.0600 5.1770
2014-05-12 5.0500 5.1770
2014-05-09 5.0400 5.1770
2014-05-08 5.0400 5.1580
2014-05-07 5.0500 5.1790
2014-05-06 5.0500 5.1790
2014-05-02 5.0500 5.1690
2014-05-01 5.0500 5.1690
2014-04-30 5.0400 5.1690
2014-04-29 5.0400 5.1690
2014-04-28 5.0300 5.1690
2014-04-25 5.0300 5.1580
2014-04-24 5.0200 5.1480
2014-04-23 5.0300 5.1590
2014-04-22 5.0100 5.1590
2014-04-17 5.0100 5.1590
2014-04-16 4.9900 5.1280
2014-04-15 4.9800 5.1190
2014-04-14 4.9800 5.1190
2014-04-11 4.9700 5.1190
2014-04-10 4.9700 5.1190
2014-04-09 4.9800 5.1190
2014-04-08 4.9700 5.0990
2014-04-07 4.9700 5.0990
2014-04-04 4.9700 5.0990
2014-04-03 4.9600 5.0990
2014-04-01 4.9600 5.1090
2014-03-31 4.9600 5.1190
2014-03-28 4.9600 5.1190
2014-03-27 4.9500 5.0990
2014-03-26 4.9400 5.0750
2014-03-25 4.9200 5.0690
2014-03-24 4.9500 5.0850
2014-03-21 4.9500 5.1050
2014-03-20 4.9600 5.0850
2014-03-19 4.9400 5.1080
2014-03-18 4.9800 5.1080
2014-03-17 4.9800 5.1190
2014-03-14 4.9800 5.1290
2014-03-13 4.9800 5.1090
2014-03-12 4.9900 5.1290
2014-03-11 4.9800 5.1190
2014-03-10 4.9800 5.1190
2014-03-07 4.9800 5.1190
2014-03-06 5.0100 5.1490
2014-03-05 5.0000 5.1590
2014-03-04 5.0200 5.1650
2014-03-03 5.0000 5.1750
2014-02-28 5.0000 5.1450
2014-02-27 5.0000 5.1490
2014-02-26 4.9700 5.1090
2014-02-25 5.0000 5.1090
2014-02-24 4.9600 5.1090
2014-02-21 5.0000 5.1380
2014-02-20 5.0000 5.1490
2014-02-19 4.9600 5.1080
2014-02-18 4.9900 5.1190
2014-02-17 4.9900 5.1380
2014-02-14 5.0000 5.1490
2014-02-13 5.0000 5.1390
2014-02-12 4.9600 5.0890
2014-02-11 4.9600 5.0890
2014-02-10 4.9600 5.0950
2014-02-07 4.9600 5.1050
2014-02-06 4.9700 5.1150
2014-02-05 4.9800 5.1690
2014-02-04 5.0200 5.2150
2014-02-03 5.0500 5.2150
2014-01-31 5.0400 5.2090
2014-01-30 5.0400 5.1890
2014-01-29 5.0100 5.1490
2014-01-28 5.0100 5.1580
2014-01-27 5.0100 5.1580
2014-01-24 5.0000 5.1580
2014-01-23 5.0000 5.1590
2014-01-22 4.9700 5.1250
2014-01-21 4.9600 5.1250
2014-01-20 4.9600 5.1090
2014-01-17 4.9200 5.0990
2014-01-16 4.9200 5.0690
2014-01-15 4.9100 5.0490
2014-01-14 4.9100 5.0690
2014-01-13 4.9200 5.0650
2014-01-10 4.9600 5.1080
2014-01-09 4.9600 5.1190
2014-01-08 4.9400 5.1060
2014-01-06 4.9400 5.0880
2014-01-03 4.9200 5.0690
2014-01-02 4.9000 5.0690
2013-12-31 4.9000 5.0500
2013-12-30 4.9000 5.0500
2013-12-27 4.8800 5.0380
2013-12-24 4.8900 5.0380
2013-12-20 4.9000 5.0550
2013-12-19 4.9000 5.0350
2013-12-18 4.8700 5.0150
2013-12-17 4.8800 5.0150
2013-12-16 4.8800 5.0200
2013-12-13 4.8800 5.0550
2013-12-12 4.9000 5.0380
2013-12-11 4.9200 5.4900
2013-12-10 4.9200 5.0690
2013-12-09 4.9200 5.0790
2013-12-06 4.9400 5.0790
2013-12-05 4.9800 5.1190
2013-12-04 5.0000 5.1288
2013-12-03 4.9800 5.1377
2013-12-02 4.9600 5.1377
2013-11-29 4.9500 5.0990
2013-11-28 4.9500 5.0990
2013-11-27 4.9400 5.0690
2013-11-26 4.9400 5.0690
2013-11-25 4.9400 5.0800
2013-11-22 4.9200 5.0990
2013-11-21 4.9200 5.0950
2013-11-20 4.9100 5.0450
2013-11-19 4.9100 5.0450
2013-11-18 4.9000 5.0650
2013-11-15 4.9200 5.0650
2013-11-14 4.9200 5.0650
2013-11-13 4.9000 5.0580
2013-11-12 4.9300 5.0790
2013-11-08 4.9200 5.0790
2013-11-07 4.8900 5.0350
2013-11-06 4.8900 5.0475
2013-11-05 4.8600 4.9980
2013-11-04 4.8400 4.9980
2013-10-31 4.8000 4.9585
2013-10-30 4.8200 4.9555
2013-10-29 4.8300 4.9585
2013-10-28 4.8300 4.9770
2013-10-25 4.8300 4.9880
2013-10-24 4.8400 4.9696
2013-10-23 4.8500 4.9777
2013-10-22 4.8600 4.9880
2013-10-21 4.8600 4.9995
2013-10-18 4.8500 4.9880
2013-10-17 4.8500 4.9995
2013-10-16 4.8600 4.9880
2013-10-14 4.8700 5.0180
2013-10-11 4.8700 5.0180
2013-10-10 4.8800 5.0299
2013-10-09 4.8800 5.0299
2013-10-08 4.8900 5.0390
2013-10-07 4.8900 5.0390
2013-10-04 4.9000 5.0990
2013-10-03 4.9600 5.0990
2013-10-02 4.9800 5.1177
2013-10-01 4.9700 5.1088
2013-09-30 4.9500 5.1088
2013-09-27 4.9500 5.0888
2013-09-26 4.9400 5.0888
2013-09-25 4.9300 5.0650
2013-09-24 4.9300 5.0774
2013-09-23 4.9200 5.0790
2013-09-20 4.9000 5.0299
2013-09-19 4.9700 5.1250
2013-09-18 4.9400 5.0990
2013-09-17 4.9300 5.0888
2013-09-16 4.9300 5.0677
2013-09-13 4.9300 5.0950
2013-09-12 4.9300 5.0950
2013-09-11 4.9600 5.1177
2013-09-10 5.0000 5.1177
2013-09-09 5.0100 5.1450
2013-09-06 5.0100 5.1850
2013-09-05 4.9700 5.1090
2013-09-04 4.9600 5.0888
2013-09-03 4.9100 5.0888
2013-09-02 4.9100 5.0790
2013-08-30 4.9000 5.0790
2013-08-29 4.8900 5.0580
2013-08-28 4.8600 4.9990
2013-08-27 4.8600 4.9999
2013-08-23 4.8800 5.0350
2013-08-22 4.8900 5.0177
2013-08-21 4.8600 5.0177
2013-08-20 4.9000 5.0480
2013-08-19 4.8400 5.0480
2013-08-16 4.8200 4.9990
2013-08-14 4.8000 4.9490
2013-08-13 4.8000 4.9490
2013-08-12 4.7900 4.9280
2013-08-09 4.8000 4.9280
2013-08-08 4.8000 4.9490
2013-08-07 4.8000 4.9180
2013-08-06 4.8000 4.9280
2013-08-05 4.7900 4.9280
2013-08-02 4.7900 4.9280
2013-08-01 4.7800 4.9280

ZAREJESTRUJ SIĘ. Załóż konto i zostań naszym Klientem.

Konto biznesowe
  • Ograniczaj czas i koszty
Konto osobiste
  • Przelew na koncie już w 1h

AKTUALNOŚCI >>

KONTAKT >>

 

 
 

Ankieta

Ile zarabiasz?