Przelewy do Polski 4.9900 -0.20% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 5.0990 -0.51% 

Przelewy do Polski 4.9900 -0.20% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 5.0990 -0.51% 

Kurs funta - GBP/PLN - prognozy

Dane za okres: Dzisiaj 1 tydz 2 tyg 1 mc 3 mc 6 mc 12 mc

 

Kurs średni GBP/PLN - wykres przedstawia uśredniony kurs funta brytyjskiego w serwisie England.pl.

 

Aktualny kurs wymiany funta szterlinga (GBP)

Bieżący kurs wymiany brytyjskiej waluty w naszym serwisie przy przelewach z i do Wielkiej Brytanii.

Do Polski
4.9854 
  Do W. Brytanii
5.1498 

Przelicznik walut

Wprowadź kwotę, którą chcesz przelać zaznaczając odpowiedni kierunek transferu - do Polski lub do UK.

Polski UK

 


 

Komentarze i prognozy

 

 

Umocnienie funta

Umocnienie funta

Od dwóch dni obserwujemy dosyć gwałtowną aprecjację szterlinga. Jest to przede wszystkim efekt ostatniego wystąpienia premier Theresy May. Mimo że w ocenie większości politologów, stanowisko szefowej rady ministrów, zaprezentowane w miniony wtorek, w zasadniczych kwestiach nie wnosi nic nowego do zagadnienia opuszczenia UE, to jednak inwestorzy dopatrują się w nim symptomów tzw. "miękkiego Brexitu".

Po spadku wyceny funta, trwającej w dużej mierze od początku tego roku, pieniądz nad Tamizą zaczął odrabiać straty. Proces ten jest dobrze widoczny m.in.na parze ze złotówką, gdzie od poziomu 4,9661 (wtorek) brytyjska waluta ponownie przebiła granice 5 złotych, dochodząc do obecnego pułap 5,0672. Ten szybki wzrost wartości o ponad 10 gr. przypisywany jest w dużej mierze wtorkowemu wystąpieniu premier May. Przewodnicząca Partii Konserwatywnej, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, zaprezentowała priorytety swojego rządu dotyczące przygotowywania procesu opuszczania struktur Unii Europejskiej. Znaczna część komentatorów wskazała na fakt, że w gruncie rzeczy wypowiedź szefowej rządu nie wnosi nic nowego do omawianego zagadnienia. Jest to w zasadzie potwierdzenie wcześniejszych postulatów "twardego Brexitu" z dodatkiem w postaci wpływu parlamentu na kształt negocjacji. Było to powtórzenie deklaracji padających już we wcześniejszych miesiącach.

Jednak ku zaskoczeniu wielu analityków giełda walutowa zareagowała na te informacje z dużym optymizmem. Kurs funta zaczął się intensywnie umacniać w relacji do większości walut. Tłumaczone jest to oczekiwaniami inwestorów związanymi z uczestnictwem parlamentu w formowaniu "rozwodu" z Brukselą. Mimo że brytyjscy posłowie, jeszcze w końcówce minionego roku wyraźnie zapowiedzieli, że poprą uruchomienie procesu wynikającego z art. 50. Traktatu Lizbońskiego, to jednak inwestorzy liczą na to, że porozumienie, na które zgodę będzie musiał wyrazić parlament, będzie miało łagodniejszą formę.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.01.2017

Złoty w oczekiwaniu na aktualizację ratingów

Złoty w oczekiwaniu na aktualizację ratingów

Na piątek (13.01.) zostały zaplanowane publikacje komunikatów Fitch i Moody's, dotyczące rewizji ratingów dla Polski. Rynek walutowy ze spokojem czeka na decyzje agencji, na co wskazuje dosyć wyważony kurs złotówki. Zdecydowana większość ankietowanych analityków nie przewiduje żadnych zmian w ocenie kredytowej naszego kraju. Uspokajająco może działać także wczorajsza wypowiedź premier Beaty Szydło.

Notowania pieniądza nad Wisłą, póko co, cechuje stoicka cierpliwość w oczekiwaniu na dzisiejsze komunikaty Fitch i Moody's. 13 z 16 ankietowanych przez PAP ekonomistów uważa, że żadna z wyżej wymienionych agencji nie dokona zmiany ratingu, ani jego perspektywy. W minioną środę, w raporcie dotyczącym regionów Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW), analitycy Moody's napisali, że nie przewidują, aby rynek przeprowadził znaczącą zmianę oceny ryzyka kredytowego Polski w najbliższych miesiącach.

Dodatkowo uspokajająco na inwestorów mogło zadziałać też czwartkowe wystąpienie premier Beaty Szydło, która zaznaczyła, że spodziewa się dobrych wiadomości od obu agencji, wskazując tym samym na prawdopodobieństwo utrzymania dotychczasowych ocen. Jest to komunikat istotny ze względu na fakt że, zgodnie z przyjętymi standardami, informacje w sprawie ratingu są przesyłane do rządu jeszcze przed jego oficjalną publikacją.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 13.01.2017

Osłabienie funta i stabilizacja złotówki

Osłabienie funta i stabilizacja złotówki

Mimo dobrych danych makro, które powinny przełożyć się na umocnienie szterlinga, brytyjska waluta już drugi tydzień z rzędu notuje sukcesywny spadek. Długi cień rzucany przez nadchodzący Brexit kolejny raz odciska swoje piętno na pieniądzu nad Tamizą. Natomiast w relacji do funta dobrze wypada złotówka, której kurs jest obecnie względnie stabilny.

Dobre wyniki gospodarki na Wyspach nie wystarczyły aby uspokoić inwestorów, którzy patrzą z niepokojem na początek procesu opuszczania Unii Europejskiej. Odczyty dotyczące produkcji przemysłowej wypadły znacznie powyżej oczekiwań. W listopadzie 2016 r. brytyjski przemysł rósł w tempie 2% (w porównaniu do analogicznego okresu wcześniejszego roku), więc ponad trzy razy szybciej niż zakładano (prognozy wskazywały na 0,6%). Natomiast w zestawieniu miesięcznym badanie wykazało jeszcze odrobinę lepszy wynik – bo na poziomie 2,1%. Przetwórstwo przemysłowe także wzrosło – o 1,2% (ujęcie rok do roku), przy prognozie 0,4%.

Mimo danych makro wskazujących na dobrą kondycję gospodarki, szterling nadal traci. Jest to już kolejny przykład z przestrzeni ostatniego półrocza, gdzie mimo bardzo dobrych wyników brytyjskiej ekonomi, niejednokrotnie pozytywnie zaskakujących analityków, pieniądz nad Tamizą nie jest w stanie obronić się przed lękiem wywoływanym przez widmo zbliżającego się Brexitu.

Tymczasem w zrównoważony sposób zachowują się notowania złotówki. Nasza waluta zajęła stabilną pozycję w relacji do euro i umocniła się nieco do funta. Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu postanowiła nie zmieniać stóp procentowych. Także zapowiedziana na piątek aktualizacja ratingów agencji Moody's oraz Fitch, póki co nie budzi poważniejszych emocji. Większość ekonomistów nie spodziewa się zmiany ani poprzedniej oceny ani perspektywy kredytowej Polski.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.01.2017

Do obiegu wchodzi banknot 500 zł

Do obiegu wchodzi banknot 500 zł

W lutym br do portfeli trafić ma nowy banknot o wartości 500 zł. Znajdować się będzie na nim podobizna króla Jana III Sobieskiego. Będzie to najwyższy nominał znajdujący się w powszechnym obiegu w Polsce. W transzy zaplanowanej na nadchodzący miesiąc do dystrybucji wypuszczonych zostanie 50 mln sztuk.

Banknot z jednym z najlepiej ocenianych polskich władców oficjalnie do obiegu wejdzie 10 lutego 2017 r., będzie to kolejny nominał w serii "Władcy Polski". Zasadniczym powodem wprowadzenia tego środka płatniczego jest obniżenie kosztów emisji pieniądza i sprawniejsze zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Zadrukowanie kawałka materiału dowolnym nominałem kosztuje tyle samo, a podniesienie wartości do 500 zł ma przełożyć się na stopniowe, mniejsze zapotrzebowanie na banknoty 100 i 200 zł. Rozwiązanie to doprowadzić ma do częściowej redukcji wysokiego zapotrzebowania zwłaszcza na stuzłotówki. Obecnie koszt emisji pieniądza wynosi w Polsce ponad ćwierć miliarda złotych rocznie.

Wg informacji NBP aktualnie (dane za III kwartał 2016 r.) zdecydowanie najczęściej używany jest nominał 100 zł. Stanowi on aż 63% wszystkich polskich banknotów znajdujących się w obiegu. Drugie w tym zestawieniu jest 200 zł (ok. 13%), następnie 50 zł (niecałe 11%), 10 zł (ok. 9%) oraz 20 zł (ok. 7%). Emitent wskazuje również, że w porównaniu do lat poprzednich odnotowuje coraz szybciej rosnące zapotrzebowanie na wysokie nominały, odpowiedzią na co jest właśnie nadchodząca odsiecz z Janem III Sobieskim.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 05.01.2017

Szansa na umocnienie złotówki

Szansa na umocnienie złotówki

Zgodnie z prognozami ekonomistów nasza waluta może się nieznacznie umocnić w ostatnich dniach mijającego roku. Szacowany niewielki wzrost powinien pojawić się między innymi w relacji do euro oraz do brytyjskiego funta. Natomiast wszystko wskazuje na to, że wyjątkiem od tej reguły będzie para USD/PLN, ponieważ dolar, po bardzo krótkiej świątecznej przerwie ponownie zaczął szybko piąć się do góry.

Na rynkach walutowych nadal w dużym stopniu panuje "świąteczna ospałość". Słabsza aktywność inwestorów i mniejsze obroty towarzyszące temu okresowi, wg analityków mogą w nieznacznym stopniu pozytywnie przełożyć się na notowania pieniądza nad Wisłą. Aprecjacja złotego miałaby nastąpić jeszcze w ciągu kilku ostatnich dni 2016 roku, m.in. w stosunku do funta oraz euro. Proces ten widoczny jest obecnie na parze ze szterlingiem, gdzie złotówka zyskała od środy prawie 3 gr, wzmacniając się do poziomu GBP/PLN – 5,1452.

Tymczasem tradycyjna stabilizacja rynku, mająca zazwyczaj miejsce pod koniec grudnia, nie pomoże złotówce w relacjach z dolarem. Amerykańska waluta zaczęła drożeć już od początku tego tygodnia. W środę trzeba było zapłacić za "zielonego" o 4 grosze więcej, a wycena doszła w okolice poziomu 4,24 zł. Ślina pozycja pieniądza zza oceanu kolejny raz wzmacnia także tendencję do ucieczki części kapitału z naszego rodzimego rynku za Atlantyk, co może również szybko znaleźć swoje odzwierciedlenie w notowaniach USD/PLN.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.12.2016

Świąteczna stabilizacja złotówki

Świąteczna stabilizacja złotówki

Zgodnie z opinią większości analityków do końca bieżącego roku nie powinniśmy mieć już do czynienia z większą aktywnością na rynku walutowym. Jak zazwyczaj w przededniu Świąt Bożego Narodzenia giełda charakteryzuje się ograniczonym zaangażowaniem inwestorów. W pewnym stopniu wiąże się z tym również względnie opanowana reakcja na kłopoty włoskiego banku Monte dei Paschi di Siena. Podążając za tą tendencją notowania naszej waluty są dosyć zrównoważone, z lekkim wskazaniem na wzrost.

Patrząc na wskaźniki giełdy walutowej można założyć, że złotówka rozpoczęła już okres tzw. świątecznej stabilizacji. Po małych wahaniach na wykresach widać, że handel powoli zaczyna zamierać w oczekiwaniu na nadchodzące święta. Pieniądz nad Wisłą zanotował jeszcze kosmetyczne wzmocnienie wobec dolara i funta oraz minimalny spadek do euro. Delikatna tendencja wzrostowa może utrzymywać się do końca br. Ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej także nie przyniosło żadnych niespodzianek. Rada przewiduje stabilizację stóp procentowych w oparciu o perspektywę wzrostu inflacji w następnych kwartałach.

Również problemy finansowe włoskiego banku Monte dei Paschi di Siena, póki co, odbiły się tylko słabym echem na rynku walutowym. Obecna sytuacja wskazuje na to, że upadłość raczej nie będzie wchodziła w rachubę. Dwa dni temu włoski parlament podwyższył limit długu publicznego, by zabezpieczyć cześć zobowiązań tej instytucji. Zostało to zinterpretowane jako przygotowanie do ewentualnego ratowania banku. Mimo nerwowości jaką wprowadziły na parkiety perypetie Monte dei Paschi di Siena, wszystko wskazuje na to, że działania parlamentu w Rzymie względnie uspokoiły rynek.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 23.12.2016

Fed podniósł stopy procentowe

Fed podniósł stopy procentowe

W miniony czwartek amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Od momentu zwycięstwa w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa przewidywano bardziej zdecydowane posunięcia Fed-u, a wczorajsza podwyżka była pierwszym krokiem na drodze bardziej jastrzębiej polityki. Mimo że postanowienie to nie było niespodzianką i spodziewano się, że w sposób naturalny pociągnie za sobą umocnienie dolara, to jednak tempo wzrostu "zielonego" zaskoczyło większość analityków.

Amerykański bank centralny po ponad 10 latach zdecydował się na wprowadzenie drugiej podwyżki. Pierwsza miała miejsce rok temu, ogłoszono wówczas, po 7 latach, odejście od polityki zerowych stóp procentowych. Od tamtego momentu, mimo wielokrotnych zapowiedzi, Fed raz za razem wycofywał się z obietnic zmierzających w kierunku normalizacji polityki monetarnej. Na podwyżkę trzeba by prawdopodobnie jeszcze zaczekać, a instytucja ta przedstawiłaby jeszcze nie jedną wymówkę, tłumaczącą kolejne odroczenie, gdyby nie zwycięstwo Donalda Trumpa. Prezydent-elekt dał poznać się m.in. jako przeciwnik gołębich działań Rezerwy Federalnej i zarzucał jej urzędnikom kierowanie się niemerytorycznymi przesłankami blokującymi bardziej zdecydowanie posunięcia. Na efekt nie trzeba było długo czekać. Mimo że na poprzednim posiedzeniu FOMC nie umieszczono żadnej wzmianki na temat terminu podwyżki w 2016 r., jak widać, nastawienie członków tej instytucji bardzo szybko uległo zmianie. Oprócz wczorajszego podniesienia stóp (o 0,25%) zapowiedziano także już 3 kolejne na 2017 r. (również o 0,25%).

Po ogłoszeniu decyzji Fed-u dolar zaczął bardzo intensywnie umacniać się względem pozostałych walut głównych. Istotnie potaniało również złoto. W relacji do euro pieniądz zza oceanu przebił wynik z ostatnich 14 lat – ostatni raz tak drogi w stosunku do wspólnej waluty był w 2002 r. Mocne, aczkolwiek nie aż tak drastyczne wybicie jak na parze USD/EUR, dolar odnotował także do brytyjskiego funta, oraz, nieznacznie słabsze, do złotówki.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.12.2016

Gwałtowne wzmocnienie funta

Gwałtowne wzmocnienie funta

Szterling kolejny raz odnotował intensywny wzrost wartości do większości walut głównych, a co istotne – odbił się również na parze z dolarem. Aprecjację przypisuje się przede wszystkim publikacjom kolejnych zapowiedzi dotyczących Brexitu, które rzucają nieco przychylniejsze światło na całość procesu. Cena pieniądza nad Tamizą także znacząco wzrosła w relacji do złotówki.

Dzisiejsze forexowe notowania w kulminacyjnych momentach dochodziły nawet w okolice 5,34 GBP/PLN. Ostatni raz funt tak drogi był blisko pół roku temu, w dniu referendum, kiedy podano pierwsze sondażowe wyniki głosowania, wskazujące na opuszczenie UE. Wówczas z poziomu 5,70 zł, w ciągu kilku godzin brytyjska waluta spadła o ok. 40 gr. Gwałtowna przecena, która odcisnęła wtedy swoje piętno strasząc widmem nadchodzącego Brexitu, już drugi miesiąc z rzędu zwraca szterlingowi jego poprzednią wartość. Przyczyna jest ta sama: Brexit – ale tym razem z "ludzką twarzą".

Kolejne, notowane od czwartku, wzmocnienie przypisywane jest przede wszystkim ostatniej wypowiedzi brytyjskiego Ministra ds. Brexitu. Daniel Davis oświadczył, że Londyn jest gotowy do podęcia rozmów dotyczących kosztów dostępu do wspólnego unijnego rynku. Najważniejszy z tej perspektywy jest swobodny przepływ dóbr i usług. Na realność tej zapowiedzi wskazuje również wystąpienie przewodniczącego Rady Europy, Joroena Dijsselbloema, w którym poinformował, że Bruksela jest otwarta na wypracowanie rozwiązania pozwalającego na wolny dostęp Brytyjczyków do unijnego rynku.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.12.2016

Dolar nadal drożeje

Dolar nadal drożeje

Od dnia wyborów prezydenckich w USA dolar prawie nieprzerwanie kontynuuje silny trend wzrostowy. Mimo krótkotrwałych wahnięć cena "zielonego" nadal sukcesywnie podnosi się m.in. w relacji do walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również złotówki. Najskuteczniej przed tą tendencją broni się funt, aczkolwiek najbliższe działania Fed-u mogą przełamać ten opór.

Amerykański pieniądz od momentu ogłoszenia zwycięstwa Donalda Trumpa w błyskawicznym tempie zaczął odrabiać straty poniesione wcześniej, w czasie trwania burzliwej kampanii wyborczej. Przełożyło się to także na, trwający nadal, proces odwrotu części kapitału za ocean. Wynika to, z jednej strony ze stabilizacji jakiej spodziewa się rynek w związku z rozpoczęciem kolejnej kadencji prezydenckiej, a z drugiej strony również z prognozowanej zmiany "gołębiego" stanowiska Rezerwy Federalnej pod wpływem kierunku polityki zapowiadanej przez nowego włodarza Białego Domu. Zdecydowana większość analityków uważa, że na najbliższym grudniowym posiedzeniu instytucja ta dokona już pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Co więcej, walutę za oceanem wsparły także ostatnie dane z gospodarki. Wstępny odczyt PMI dla przemysłu wyniósł 53,9 pkt, wskazując na znacznie szybszy wzrost od oczekiwanego (prognozowano 53,4). Stanowi to zarazem najlepszy wynik od 13 miesięcy. W minionym miesiącu istotnie podniósł się też poziom zamówień na dobra trwałego użytku, notując skok rzędu 4,8% (oczekiwano zaledwie 1,5%).

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 24.11.2016

Fed jednak podniesie stopy procentowe?

Fed jednak podniesie stopy procentowe?

W miniony czwartek prezes Fed Janet Yellen zapowiedziała że podwyżka stóp jest bardzo prawdopodobna jeszcze w tym roku. Mimo że tego typu obietnice ze strony Rezerwy Federalnej padały już nie raz, po czym w większości wypadków zostawały niezrealizowane, to jednak tym razem inwestorzy potraktowali to bardzo poważnie. Notowania dolara ponownie się wzmocniły, co widać również w relacji "zielonego" do złotówki.

Mimo niezobowiązującego charakteru wypowiedzi szefowej Fed-u rynek przyjął tę informację jako niemal "pewnik". Większość analityków wiąże tę reakcję z wygraną Donalda Trumpa. Prezydent elekt wielokrotnie w czasie kampanii wyborczej sygnalizował, że jest przeciwnikiem obecnej "gołębiej" polityki amerykańskiego banku centralnego. W jego ocenie stopy procentowe powinny być podniesione już dużo wcześniej. Zarzucał on również tej instytucji upolitycznienie poprzez sprzyjanie administracji Baracka Obamy i przez sztuczne zaniżanie stóp. Zakłada się, że nowy prezydent przyjmie bardziej pro-inflacyjne stanowisko, zmuszając tym samym Rezerwę Federalną do znacznie szybszego podnoszenia kosztów kredytu. W ciągu ostatniej dekady w USA wszelkie działania na tym polu cechowała wyjątkowa oporność w normalizowaniu polityki monetarnej. Mimo inflacji utrzymującej się już od dłuższego czasu na dosyć dobrym poziomie, dopiero w grudniu 2015 r. zerwano z zerowymi stopami, podnosząc je zaledwie o 0,25%. Była to jedyna podwyżka w ciągu ostatnich 10 lat.

Natomiast dla złotówki, która zaczęła przejawiać tendencje do stabilizacji, może to oznaczać perspektywę dalszego osłabienia. Jeżeli za Atlantykiem dojdzie do zwrotu w kierunku bardziej "jastrzębich" posunięć monetarnych, będzie to prawdopodobnie wiązało się z przenoszeniem części aktywów, m.in. z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, za ocean.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 18.11.2016

Uspokojenie rynków po wyborach w USA, złoty jednak nadal traci

Uspokojenie rynków po wyborach w USA, złoty jednak nadal traci

Po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych miało miejsce chwilowe osłabienie dolara, jednak sytuacja bardzo szybko ustabilizowała się i relacje większości walut głównych powrócił w okolice poprzednich notowań. Mimo tego, kolejny dzień z rzędu obserwujemy osłabienie złotówki, zwłaszcza w stosunku do brytyjskiego funta.

Kiedy świat obiegła wiadomość, że wbrew sondażowym prognozom, 45. prezydentem USA został republikanin, kontrowersyjny miliarder Donald Trump, dolar odnotował chwilowy spadek. Jest to reakcja rynku niemal tradycyjnie towarzysząca takim okolicznościom jak wybory prezydenckie czy parlamentarne, zwłaszcza w sytuacjach kiedy wynik zaskakuje inwestorów. Tak też było w tym wypadku, większość mainstreamowych mediów, niemal do ostatniej chwili, podawała informacje o rzekomej znaczącej przewadze kandydatki demokratów. Wywołało to tym większą konsternację na rynku, gdy oficjalne wyniki nie potwierdziły, przedstawianego już jako niemal pewne, zwycięstwa Hilary Clinton. Mimo tego elementu zaskoczenia, w pewnym stopniu będącego wynikiem chybionej propagandy medialnej, amerykańska waluta bardzo szybko stanęła na nogi.

Natomiast, pieniądz nad Wisłą, cały czas notuje straty do dolara. Wynika to przede wszystkim z faktu, że aprecjacja złotówki w ostatnich miesiącach była oparta m.in. właśnie na niepewności towarzyszącej kampanii wyborczej za Atlantykiem, połączonej dodatkowo z "gołębimi" wypowiedziami członków Fed-u. W chwili obecnej, po względnym ustabilizowaniu się sytuacji w Stanach Zjednoczonych, PLN oddaje nadwyżkę wypracowaną wcześniej kosztem "zielonego". Intensywnie obrazuje to zjawisko zwłaszcza wycena złotówki do funta, która w przeciągu zaledwie kilku dni doszła do poziomu 5,1433 zł.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 11.11.2016

Będzie głosowanie w sprawie Brexitu. Funt idzie do góry

Będzie głosowanie w sprawie Brexitu. Funt idzie do góry

Po publikacji wczorajszego postanowienia brytyjskiego trybunału, dotyczącego konieczności poddania głosowaniu w parlamencie uruchomienia artykułu 50., funt zaczął błyskawicznie się umacniać. Bez wątpienia był to najważniejszy bodziec aprecjajcji, ale pomogły także dobre dane makro oraz decyzja Bank of England w sprawie stóp.

W czwartek Wysoki Trybunał Zjednoczonego Królestwa orzekł, że brytyjski rząd nie ma prawa zainicjować procedury Brexitu bez zgody parlamentu. Co więcej, wszystkie etapy procesu opuszczania Unii Europejskiej będą również musiały być poddawane głosowaniu w Izbie Gmin i w Izbie Lordów - i dopiero po uzyskaniu aprobaty wdrażane. Mimo euforii, z jaką została przyjęta ta wiadomość przez wiele środowisk, scenariusz przewidujący zupełną rezygnację z decyzji podjętej w referendum wydaje się mało prawdopodobny. Zakładać można raczej opcję "miękkiego Brexitu", który zastąpi poprzednie zdecydowane zapowiedzi premier Theresy May. Pamiętać należy, że Partia Konserwatywna, oprócz własnej większości w parlamencie, będzie teraz też prawdopodobnie w kwestiach związanych z Brexitem wspierana przez mniejsze ugrupowania opowiadające się za opcją "Leave". Mimo że wśród rządzących nie ma jednomyślności w tej sprawie, to irracjonalna wydaje się możliwość, że posłowie i senatorowie opowiedzą się przeciwko woli narodu i przeciwko własnemu rządowi.

Natomiast niezależnie od powyższych faktów rynek entuzjastycznie zareagował na werdykt trybunału. Szterling intensywnie umacnia się już drugi dzień z rzędu. W pewnym stopniu przyczynić się mogły do tego także ostatnie publikacje danych makro, wskazujących na dobrą kondycję gospodarki nad Tamizą. Swój udział w tym procesie ma też decyzja Bank of England, który mimo wcześniejszych zapowiedzi kolejnych obniżek stóp, wstrzymał się z tym krokiem. Stopy procentowe zostały utrzymane na poziomie 0,25.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 04.11.2016

Funt za moment zacznie iść w górę?

Funt za moment zacznie iść w górę?

Coraz częściej można spotkać się z opiniami analityków, mówiących o "przereklamowanym" negatywnym wpływie Brexitu. Mimo systematycznego spadku wyceny funta, kolejny już raz dane z brytyjskiej gospodarki są znacznie lepsze niż przewidywano. Czy okaże się, że po kilku miesiącach poreferendalnej paniki, rynek uspokoi się patrząc na stabilną ekonomię na Wyspach?

Nie po raz pierwszy już pojawiają się prognozy, wskazujące na fakt, że kiepskie notowania szterlinga, w dużej mierze są efektem atmosfery strachu wywołanej wynikiem czerwcowego głosowania. Rzeczywiście dane makro nie odzwierciedlają deprecjacji pieniądza nad Tamizą. Gospodarka Zjednoczonego Królestwa, póki co, nie uległa w drastyczny sposób wpływowi rysującego się na horyzoncie opuszczenia Unii Europejskiej. Ostatnie badanie Office for National Statistics (ONS) wykazało dynamikę produktu krajowego brutto w trzecim kwartale 2016 r. na poziomie 2,3% (prognozowano 2,1%). Jest to już kolejny wynik, który przewyższył oczekiwania ekonomistów. Dane te są tym bardziej istotne, bo dotyczą wzrostu właśnie w okresie trzech miesięcy bezpośrednio po referendum.

O zjawisku przeceny funta, będącej rezultatem panicznej bądź asekuracyjnej postawy mówi się już nie tylko w kontekście reakcji inwestorów. Bank of England w sierpniu ściął stopy procentowe o połowę z 0,5 do 0,25. Zapowiedział już również cykl następnych obniżek oraz wdrażanie kolejnych etapów polityki luzowania monetarnego. Tymczasem ekonomiści działania tej instytucji coraz częściej komentują w kategoriach "przedwczesnej paniki". Najnowszy odczyt PKB będzie bez wątpienia dla BOE istotnym sygnałem, który może wpłynąć na rewizję ostatnich postanowień. Natomiast, niezależnie od faktu, że obecną reakcję funta na kwestię Brexitu, można rzeczywiście uznać za nieco przesadzoną, to pamiętać jednak trzeba, że proces ten jeszcze wcale się nie zaczął. Z biegiem kolejnych miesięcy może okazać się że notowania szterlinga, nie mające aktualnie zbytniego odzwierciedlenia w danych makro, staną się jednak wypadkową kondycji brytyjskiej gospodarki. Wyjście ze struktur UE będzie bardzo skomplikowanym procesem i na obecnym etapie nie sposób przewidzieć jego faktyczne konsekwencje.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 01.11.2016

Ponowny spadek funta

Ponowny spadek funta

Brytyjska waluta, po krótkiej przerwie, kolejny raz zanotowała osłabienie. Wśród głównych przyczyn wymieniane są: standardowo – obawy o kondycję brytyjskiej gospodarki w obliczu Brexitu, a także program luzowania ilościowego szterlinga, wprowadzany właśnie przez Bank of England. Zjawisko to mogła wzmocnić też ostatnia decyzja rosyjskiego banku VTB, który poinformował o przeniesieniu swojego biura z Londynu do kontynentalnej Europy.

Wiszące nad Zjednoczonym Królestwem widmo opuszczenia struktur Unii Europejskiej jest, od kilku miesięcy, zasadniczym powodem spadającej wyceny pieniądza nad Tamizą. Niepewność towarzysząca temu procesowi przekłada się na gwałtowne wahania i niekorzystne notowania szterlinga, który w tych okolicznościach jest również bardziej podatny na szereg innych czynników. Dlatego obecne osłabienie przypisywane jest m.in. wystąpieniu kanclerza skarbu w brytyjskim rządzie, Philipa Hammonda. Polityk wyraził swoje pełne poparcie dla programu luzowania monetarnego wprowadzanego przez Bank Anglii, co utwierdziło większość inwestorów w przekonaniu, że to niekorzystne, z punktu widzenia notowań funta, rozwiązanie będzie dalej z pełną konsekwencją realizowane.

Kolejną informacją, która również nie sprzyja brytyjskiej walucie, jest decyzja rosyjskiego banku VTB. Władze tej instytucji, w obawie przed skutkami Brexitu dla londyńskiego "City", postanowiły przenieść swoją siedzibę do kontynentalnej Europy. W kuluarach świata fianansowego od dłuższego czasu krążą już nieformalne informacje o rozważaniu podobnych wariantów przez kilka spośród największych europejskich banków.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 28.10.2016

Dolar szkodzi złotówce

Dolar szkodzi złotówce

Kolejny dzień z rzędu obserwujemy deprecjację pieniądza nad Wisłą, który stopniowo tracił do większości walut głównych. Jednym z podstawowych powodów tego zjawiska jest szybko rosnący kurs dolara, który, wg części analityków jest już na wyrost wyceniany w nadziei na rychłe podwyżki stóp za oceanem. Związane jest to także ze spadkiem euro, będącego wypadkową zarówno siły dolara jak i ostatniej publikacji EBC.

Aktualna relacja USD/PLN wynosi już 3,9834, dochodząc w bardzo krótkim tempie ponownie w okolice granicy 4 zł. Wynika to przede wszystkim z nasilających się oczekiwań na podniesienie stóp procentowych za Atlantykiem. Wg opinii części analityków coraz bardziej realna staje się możliwość ogłoszenia podwyżki na grudniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Co więcej, dosyć szybka aprecjacja dolara wobec złotówki jest także częściowo skutkiem ubocznym notowań eurodolara. Oprócz wzmocnienia "zielonego", wynikającego z nadziei wiązanych z Fed-em, do trendu tego przyczyniły się także ostatnie wypowiedzi szefa Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Mario Draghi w miniony czwartek, poinformował, że nie przewiduje aktualnie opcji jakiegokolwiek ograniczania programu skupu aktywów (QE). Wystąpienie to ucięło spekulacje zakładające możliwość zwrotu w polityce EBC w kierunku bardziej "jastrzębich" posunięć. Deklaracja ta znalazła szybkie odzwierciedlenie w notowaniach waluty eurolandu, która sukcesywnie zaczęła tracić do dolara.

Coraz gorsze notowania euro, nie przysłużyły się również większości pozostałych walut starego kontynentu, w tym również złotówce. Obawy dotyczące kondycji ekonomicznej eurolandu w połączeniu z perspektywą poprawy klimatu inwestycyjnego w USA, skłaniają inwestorów do przenoszenia części aktywów za ocean.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 21.10.2016

Czynniki globalne osłabiają złotego

Czynniki globalne osłabiają złotego

Od początku bieżącego tygodnia obserwujemy spadek wartości pieniądza nad Wisłą w relacji do większości walut głównych. Dosyć mocną przecenę odnotowaliśmy zwłaszcza do brytyjskiego funta. Nie jest to jednak efekt wzmocnienia szterlinga, który nadal nie rokuje zbyt obiecująco, lecz wynik wpływu szeregu globalnych okoliczności niekorzystnych dla złotówki.

Słabsze notowania PLN są wypadkową pogorszenia sentymentu rynkowego do aktywów uważanych za mniej stabilne i spadku kluczowych indeksów giełdowych. Większość walut zaliczanych do grupy EM (emerging markets) uległa w ostatnich dniach podobnemu zjawisku, m.in. analogiczne osłabienie możemy obserwować na węgierskim forincie. Co więcej, w chwili obecnej, dla gospodarek wielu państw rozwijających się "jastrzębia" retoryka Fed-u nie jest zbyt sprzyjająca. Nadzieja na podniesienie stóp procentowych w USA stwarza prawdopodobieństwo odwrotu części kapitału m.in. z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. O ile faktycznie Rezerwa Federalna zrealizuje ten plan jeszcze w tym roku, będzie wiązało się to ze znacznym wzmocnieniem dolara.

Natomiast, może również okazać się, że kolejny raz, póki co nieformalne, zapewnienia amerykańskiego banku centralnego były udzielane na wyrost. Jeżeli instytucja ta ponownie wycofa się z podwyżki stóp, to najprawdopodobniej nastąpi odwrót kapitału zza oceanu, na czym mogą skorzystać m.in. takie kraje jak Polska.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.10.2016

Funt nadal słaby

Funt nadal słaby

Notowania brytyjskiej waluty nie rokują zbyt dobrze. Jeden z największych spadków miał miejsce na parze GBP/USD. Dramatyczna przecena pieniądza nad Tamizą zaczęła się w zeszły piątek, od tamtego czasu sytuację pogorszyły jeszcze doniesienia amerykańskiego Fed-u, mówiące o wstępnej zapowiedzi podwyżek stóp procentowych za oceanem, jeszcze w grudniu tego roku.

"Dziwny krach" to termin, który funkcjonuje już w żargonie walutowym w odniesieniu do gwałtownego spadku notowań funta, który zaczął się w miniony piątek. O ile zjawisko to chwilowo ustabilizowało się na parze szterling – złotówka (obecna wycena to GBP/PLN – 4,7515), to w relacji do dolara tendencja zniżkowa trwa nadal. W końcówce ubiegłego tygodnia, w ciągu jednego dnia funt stracił 10% do "zielonego". Następnie trend ten dalej się rozwijał, aż przekroczony został historyczny, ponad 30-letni najsłabszy kurs tzw. "kabla". Mimo chwilowego odbicia w okolicy wyżej wspomnianych minimów, brytyjska waluta ponownie zaczęła tracić i na razie nic nie wskazuje na poprawę tej sytuacji.

Pieniądz zza Atlantyku umocnił się zresztą nie tylko w stosunku do funta, ale także, dosyć znacznie, względem euro. Oprócz wiszącego nad Wielką Brytanią i Unią Europejską, coraz bliższego, widma Brexitu, dodatkowym powodem tego zjawiska jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed-u. Wynika z niego, że stanowisko amerykańskiej Rezerwy Federalnej jednak uległo zmianie i realna jest szansa na podniesienie stóp procentowych jeszcze przed końcem bieżącego roku. Jeżeli faktycznie do tego dojdzie, to prawdopodobnie i funt i euro, dalej będą znacząco tracić do dolara.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 13.10.2016

Piątkowy krach funta

Piątkowy krach funta

W nocy z czwartku na piątek (06/07.10.) brytyjska waluta odnotowała bardzo intensywny spadek. Najbardziej miarodajna może być relacja na parze funt-dolar, która nad ranem nagle osiągnęła poziom 1,2352, co było najniższym wynikiem od 1985 roku. Poważna przecena szterlinga nastąpiła w stosunku do większości walut, w tym również do złotówki.

Zjawisko nocnego krachy pieniądza nad Tamizą nie zostało do chwili obecnej do końca wyjaśnione. W gruncie rzeczy nie miało miejsca żadne wydarzenie, którym można by w pełni usprawiedliwić taką reakcję giełdy. Analitycy podają szereg okoliczności, którymi próbują, choćby częściowo, uzasadnić ten nagły trend. Wśród powodów wymieniana jest m.in. deklaracja brytyjskiej premier Theresy May, dotycząca tzw. "twardego Brexitu", z tym że miała ona miejsce już dosyć dawno temu, bo w minioną niedzielę. Inni wskazują na dużą ilość zleceń sprzedaży funta, które mogły wywołać lekki spadek ceny, a to następnie pociągnęło to za sobą zlecenia automatyczne, obronne, typu stop-loss, które były ustawione w okolicach poziomu GBP/USD – 1,26. To z kolei mogło wywołać kolejną lawinę.

Przez większą część dzisiejszego dnia wykres szterlinga wykazywał bardzo gwałtowne skoki, zarówno zwyżkujące jak i zniżkujące. Widać to było dobrze między innymi na przykładzie pary GBP/PLN. Złotówka w trakcie nocnej przeceny funta znacznie zyskała, dochodząc do poziomu 4,7514. Następnie w godzinach porannych nastąpiła dalsza deprecjacja brytyjskiej waluty, w kulminacyjnym momencie sięgając pułapu 4,7202. W ciągu kolejnych godzin notowania nadal prezentowały znaczne wychylenia w obu kierunkach. W chwili obecnej pieniądz nad Wisłą jest wyceniany w relacji do funta na 4,7639.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 07.10.2016

Złotówka zaczyna odrabiać straty

Złotówka zaczyna odrabiać straty

Po środowo-czwartkowej przecenie, spowodowanej głównie "wstrzymaniem oddechu" przez rynek - w oczekiwaniu na zapowiedziane zmiany w polskim rządzie, w piątek nasza waluta zaczęła poprawiać swoje notowania. Mimo że tendencja ta jest uzasadniona i została dodatkowo wsparta przez dobre dane z rodzimego rynku pracy, to jednak nadchodzący tydzień będzie obfitował w sporo istotnych publikacji makro, które mogą mieć również duże znaczenie dla złotówki.

Zgodnie z prognozami większości analityków, po ogłoszeniu przez Premier Beatę Szydło zmian w Radzie Ministrów, kurs pieniądza nad Wisłą zaczął się stopniowo stabilizować, a następnie sukcesywnie poprawiać swoje notowania. Zaprezentowane przez polską premier rozwiązania dotyczące personalnej i systemowej rekonstrukcji rządu najwidoczniej uspokoiły inwestorów. Wsparciem dla PLN okazała się również ostatnia publikacja Eurostatu. Badanie dotyczyło zjawiska bezrobocia w Unii Europejskiej. Wskaźnik ten w strefie euro pozostał bez zmian, utrzymując się na poziomie 10,1%, średnia we wszystkich krajach zjednoczonej europy wyniosła 8,6%, natomiast pozytywnie zaskoczyły dane z naszego kraju, wskazując na bezrobocie rzędu 5,9%.

Niezależnie od aktualnych, dobrych perspektyw złotówki, przyszły tydzień niesie ze sobą terminy publikacji wielu istotnych danych makro oraz wydarzeń z globalnego rynku. Od 1 października chiński juan wejdzie do koszyka SDR i zacznie funkcjonować jako jednostka obrachunkowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Następnie, w poniedziałek podane do wiadomości będą indeksy PPI dla przemysłu, we wtorek m.in. wskaźnik PPI w strefie euro, a w środę indeksy PMI dla sektora usług. Dlatego na początku nadchodzącego miesiąca notowania PLN w dużym stopniu uzależnione będą przede wszystkim od czynników globalnych.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 30.09.2016

Złotówka w oczekiwaniu na zmiany w rządzie

Złotówka w oczekiwaniu na zmiany w rządzie

Na dzień dzisiejszy zapowiedziane zostało ogłoszenie zmian personalnych oraz systemowych w polskim rządzie. Mimo że analitycy przewidują, że nie wywrze to większego wpływu na notowania złotówki, to standardowo w takich sytuacjach następuje krótkoterminowy spadek wartości. Takie właśnie zjawisko obserwujemy obecnie na pieniądzu nad Wisłą.

Hossa naszej waluty, poza drobnymi wahnięciami, trwała niemal nieprzerwanie od początku września. Również w tym tygodniu PLN notował dalszy wzrost. Dopiero w dniu dzisiejszym proces ten został wyhamowany i przybrał odwrotny kierunek. Powodem, prawdopodobnie chwilowej, zmiany trendu jest oczekiwanie rynków na przygotowywane na dzisiaj zmiany w rządzie. Zgodnie z zapowiedziami Premier Beaty Szydło, nastąpi wymiana części kluczowych stanowisk w Radzie Ministrów. Planowana reorganizacja uzasadniona została przejściem do realizacji następnej części programu. Zgodnie z opublikowanymi informacjami, zakończony został etap działań skoncentrowanych przede wszystkim na tworzeniu strategii, a rozpoczęty ma zostać teraz proces transformacji i reform.

Wg opinii większości ekonomistów, dzisiejsze wydarzenie nie powinno być elementem, który będzie miał długotrwały wpływ na notowania złotego. Po tradycyjnym momencie niepewności inwestorów, towarzyszącej większości zmian na takim szczeblu, nasza waluta powinna wrócić w okolice swojej poprzedniej wyceny, kształtowanej w ostatnim czasie m.in. przez rewizję stanowiska Fed-u, perspektywę Brexitu i politykę Bank of England, plany dalszego luzowania monetarnego w Eurolandzie oraz dosyć dobre dane makro z polskiej gospodarki.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 28.09.2016

Złotówka korzysta na decyzji Fed-u

Złotówka korzysta na decyzji Fed-u

Wczoraj w godzinach popołudniowych zostały opublikowane ustalenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Mimo nieoficjalnych zapewnień, że instytucja ta jednak szykuje się do "jastrzębiego" kroku, ostatecznie nie zdecydowano się podnieść stóp procentowych. Są to obecnie okoliczności sprzyjające złotówce, co przekłada się na jej dalszą aprecjację.

"Gołębie" plany Fed-u?
Zgodnie z ostatnim postanowieniem Fed-u stopy pozostaną na bieżącym poziomie - główna stopa referencyjna wynosi aktualnie 0,5%. Mimo że członkowie tej instytucji jeszcze niedawno prezentowali znacznie odważniejszą postawę, to słabsze wyniki amerykańskiej gospodarki nieco ostudziły ich zapał. Wywołało to naturalnie rozczarowanie wśród części inwestorów i spowodowało, w pewnym stopniu, odwrót kapitału zza Atlantyku. Zaznaczyć również należy, że niezależnie od treści dyplomatycznie ułożonego oświadczenia, przygotowanego tak, aby cały czas dawać realną nadzieję na możliwość niedalekiej podwyżki, rozkład głosów wśród decydentów wskazuje raczej na inną opcję. Podczas wczorajszego głosowania, spośród 10 członków FOMC (Federalnego Komitetu Otwartego Rynku) tylko trzech głosowało za podniesieniem o 0,25%. Siedmiu pozostałych, w tym również prezes FOMC, byli przeciwko. Na tej podstawie można wnioskować, że podwyżka w najbliższym czasie prawdopodobnie jednak nie nastąpi.

Hossa złotówki
Natomiast na sytuacji tej, już kolejny raz, korzysta złotówka. Niskie stopy w USA zachęcają inwestorów do przenoszenia części aktywów do krajów zaliczanych do grupy EM (Emerging Markets), do których należy również Polska. Zjawisko to przyczynia się do wzrostu notowań pieniądza nad Wisłą wobec większości walut głównych, m.in.: euro, dolara i funta. W przypadku tego ostatniego, do intensywnej, trwającej już następny tydzień, poprawy wyceny złotego przykłada się również w znacznym stopniu widmo Brexitu wiszące nad Brytyjską gospodarką i procesy temu towarzyszące.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 23.09.2016

Dlaczego funt tanieje?

Dlaczego funt tanieje?

Brytyjska waluta, po odrobieniu części strat wywołanych czerwcowym referendum, znowu od blisko dwóch tygodni notuje spadek. Z jednej strony nad Wyspami ciągle wisi to samo widmo Brexitu i mimo dobrych wyników makro, przyszłość gospodarki pozostaje niepewna. Z drugiej strony ostatnie działania Banku Anglii, mające na celu właśnie wspomaganie gospodarki, mogą niekorzystnie przekładać się na kurs szterlinga.

Bank of England szykuje obniżki
W dniu wczorajszym Bank of England podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie. Podstawowa stopa referencyjna nadal wynosić będzie 0,25%. Mimo że jest to dobra wiadomość z punktu widzenia notowań brytyjskiej waluty, to jednak z wypowiedzi członków tej instytucji wynika, że to już prawdopodobnie ostatni przystanek przed listopadową obniżką. W sierpniu br. dokonano redukcji o ćwierć punku procentowego (z poziomu 0,5%), natomiast prognozy analityków wskazują, że najbliższa oraz kolejna obniżka może wynieść 0,1%, po czym BOE sprowadzi stopy do zerowego poziomu. Przewidywania te wydają się być uzasadnione. Angielski bank centralny, aby nie stosować terapii szokowej, zamierzone działania może wykonać w kilku mniejszych krokach. Natomiast plan tej instytucji jest dosyć klarowny, jej prezes Mark Carney, w minionym tygodniu oświadczył, że obecnie jego priorytetem jest przede wszystkim stymulowanie zagrożonego wzrostu gospodarczego, a wyjątkowo niskie stopy mają sprzyjać napływowi inwestycji i będą zachęcać przedsiębiorstwa do rozwoju.

Brexit jak kamień u szyi
Tymczasem, niezależnie od aprecjacji pieniądza nad Tamizą, która miała miejsce w sierpniu, nawet dobre bieżące dane z brytyjskiej ekonomii, nie są w stanie mierzyć się z potężna awersją do ryzyka, jaką wywołuje zagadnienie Brexitu. Mimo że nie zapadły jeszcze żadne formalne ustalenia na linii London – Bruksela, to negatywny efekt jaki może wywrzeć ten proces na gospodarkę Zjednoczonego Królestwa, działa jak straszak na inwestorów. Łączy się z tym też zdecydowana postawa szefa BOE, omawiana powyżej, który woli poświęcić dobre notowania funta, wiedząc że znacznie większym zagrożeniem jest teraz wiszące nad Wielką Brytanią wystąpienie z UE. Reasumując, kurs szterlinga stał się zakładnikiem woli wyrażonej przez większość Brytyjczyków w ostatnim referendum. Zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania, wpływające na wycenę waluty, mogą na dłuższą metę mieć tylko doraźny, tymczasowy wpływ na funta, który prawdopodobnie przez długi czas będzie znajdował się przede wszystkim pod presją wydarzeń towarzyszących Brexitowi.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.09.2016

Złotówka drożeje

Złotówka drożeje, rating przestał straszyć a inwestorzy czekają na Fed

Nasza waluta po krótkotrwałym wahnięciu, spowodowanym głównie przez zapowiedzianą na miniony piątek aktualizację ratingu Moody's, zaczęła intensywnie odrabiać straty. Póki co, PLN znajduje się w sprzyjających okolicznościach; wzmacniają go dosyć dobre dane z gospodarki i spadająca deflacja, oraz ostatnie "gołębie" wypowiedzi członków Fed.

Straszenie ratingiem
Przecena złotówki zaczęła się w dniu, kiedy Moody's miał opublikować bieżącą ocenę dla Polski. Obawa, że będzie to decyzja niekorzystna dla naszego kraju działała negatywnie na inwestorów i przyczyniła się do narastania awersji do ryzyka. Mimo że efekt ten był i tak znacznie słabszy niż przewidywano, to jednak pieniądz nad Wisłą odnotował zauważalny spadek, którego korekta nastąpiła dopiero w miniony wtorek. Ostatecznie agencja nie zdecydowała się na dokonanie żadnej zmiany, informując w piątek wieczorem, że przegląd ratingu "nie został zaktualizowany". Tym samym nasz kraj pozostaje na poziomie obowiązującym od maja br, czyli A2, z perspektywą P-1, co uspokoiło rynek.

Co zrobi Fed?
Tymczasem drugim, aktualnie wywierającym duży wpływ na złotówkę, zewnętrznym czynnikiem jest oczekiwanie na następną publikację amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Na skutek gorszych danych makro wycofano się z zapowiadanych wcześniej podwyżek stóp procentowych. Ruch ten przyczynił się m.in do aprecjacji złotego. Obecną hossę naszej waluty nadal częściowo zawdzięczamy niepewności inwestorów spowodowanej ostatnim oświadczeniem tej instytucji. Fed jednak zapowiedział już możliwość rewizji decyzji, stanowisko w tej sprawie ma zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu. Jeżeli Janet Yellen wróci do "jastrzębich" deklaracji, to może przełożyć się to na osłabienie walut EM, w tym również złotego.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 15.09.2016

Polska - stopy procentowe bez zmian

Polska - stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na swoim ostatnim posiedzeniu podjęła decyzję o utrzymaniu stop procentowych na obecnym poziomie. Główna stopa referencyjna wynosić będzie nadal 1,50%, stopa depozytowa – 0,50%, stopa lombardowa – 2,50% oraz stopa redyskontowa weksli – 1,75%. Mimo tego posunięcia prezes rady Adam Głapiński zapowiedział, że brane jest po uwagę rozpoczęcie cyklu podwyżek oprocentowania w 2017 roku.

Plany podniesienia stóp
Ostatni raz RPP zmieniła poziom stóp w marcu 2015 roku dokonując obniżki o 0,50 punktu procentowego. Bieżące dane makro wskazują na podnoszącą się dynamikę gospodarki, co może w efekcie prowadzić do przyjęcia bardziej "jastrzębiego" stanowiska przez członków tej instytucji. Prognozy te potwierdza prezes Glapiński. Podczas konferencji prasowej poinformował, że obecnie dalsze obniżki stóp nie są brane pod uwagę, natomiast rozważana jest możliwość rozpoczęcia cyklu podwyżek w 2017 roku. Jeżeli wzrost PKB w 2016 roku uplasuje się w okolicach 3,1 – 3,3%, to może być to istotny sygnał dla członków rady, zmierzający w kierunku realizacji zapowiedzi "zacieśniania" polityki monetarnej.

W oczekiwaniu na Moody's i Fed
Natomiast czynnikami, które w najbliższych dniach a nawet godzinach mogą przełożyć się bardziej zauważalnie na kurs złotego są: oczekiwany nowy rating dla Polski agencji Moody's oraz kolejne deklaracje ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Póki co, nasza waluta wykazuje stosunkowo dużą odporność na zapowiedzianą na dzisiaj decyzje Moody's, która może być dla Polski niekorzystna. Mimo odnotowanego spadku, wahania te są zdecydowanie mniejsze niż przewidywali analitycy. Zaznaczyć jednak należy, że jeżeli agencja obniży ocenę naszego kraju, spadek prawdopodobnie będzie znacznie mocniejszy. Natomiast drugim elementem, który aktualnie przyczynia się do presji na pieniądz nad Wisłą, jest ponowne zwieranie szeregów przez Fed. Mimo niedawnego wycofania się z deklaracji podwyżek stóp, członkowie tej instytucji jednak złagodzili nieco swoje stanowisko. Jeżeli amerykański bank centralny wróci, nawet w zredukowanym stopniu, do wcześniejszych planów, to może to również przyczynić się do spadku notowań złotego.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 09.09.2016

Złotówka zyskuje a dolar rozczarowuje

Złotówka zyskuje a dolar rozczarowuje

Od początku bieżącego tygodnia złoty odnotowuje sukcesywny wzrost. Wycena naszej waluty poprawiła się m.in. w stosunku do dolara, funta i euro. Jedną z przyczyn tego zjawiska są informacje płynące z USA, z których wynika że kolejny już raz Fed prawdopodobnie wycofa się z zapowiadanych podwyżek stóp procentowych. Co więcej, dobre notowania PLN w przededniu piątkowej decyzji agencji Moody's, mogą być również sygnałem świadczącym o stabilizacji naszej waluty.

Gdzie dolar traci złoty zyskuje
Ostatni odczyt danych makro ze Stanów Zjednoczonych okazał się znacznie gorszy od oczekiwań. Rozczarowały wyniki rynku pracy oraz nie najlepsze informacje płynące z sektora przemysłowego i sektora usług. W świetle tych publikacji, jeszcze przed momentem odważnie zapowiadana przez Fed, szansa na wrześniową podwyżkę stóp procentowych prysnęła jak bańka mydlana. Stawia to również pod poważnym znakiem zapytania jakakolwiek możliwość podniesienia oprocentowania do końca bieżącego roku. Natomiast niskie stopy za oceanem zachęcają inwestorów do przenoszenia aktywów na, być może nieco mniej stabilne ale dające również perspektywy większego zysku, rynki wschodzące, do których zaliczany jest tez nasz kraj. Zjawisko to przyczyniło się do aprecjacji złotówki zwłaszcza wobec dolara, funta, euro i franka szwajcarskiego.

Moody's niestraszny złotówce?
Z biegiem czasu znacząco zmalało także zainteresowanie i lęk związany z, podsycanym przez prasę, sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Rzeczywistość zweryfikowała powielane przez część zachodnich mediów sztampowe informacje, mówiące o tym, że w Polsce w wyniku ostatnich (demokratycznych) wyborów rzekomo ustrój demokratyczny przestał funkcjonować i podobno zagrożone są prawa człowieka. Dlatego tez na inwestorach hasła tego typu przestały robić większe wrażenie, stąd stabilna pozycja złotówki przed zapowiedzianym na piątek ogłoszeniem ratingu Moody's. Agencja jako jedną z istotnych przesłanek do wystawienia oceny naszego kraju podaje m.in. właśnie sprawę omawianego trybunału, więc niezależnie od faktu, że najnowszy rating na pewno przełoży się na kurs pieniądza nad Wisłą, to jednak zachowanie inwestorów wskazuje na to, że jest on traktowany w pewnym stopniu z "przymrużeniem oka".

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 08.09.2016

Dolar i funt drożeją, złotówka tanieje

Dolar i funt drożeją, złotówka tanieje

Bieżący tydzień przyniósł umocnienie zarówno dolara jak i funta. Zwłaszcza drugi z tej pary zanotowała bardzo dynamiczny wzrost, poprawiając istotnie swoją wycenę, również w relacji do amerykańskiego pieniądza. Przełożyło się to na nieznaczny spadek wartości walut większości rynków wschodzących, co nieznacznie odczuła również nasza złotówka.

W wyniku ostatniego wystąpienia prezes Fed, Janet Yellen, kurs dolara zaczął piąć się do góry. Informacje, które padły z ust szefowej amerykańskiego banku centralnego, zapowiadają możliwość pierwszej podwyżki stop procentowych już we wrześniu, oraz dwóch kolejnych jeszcze przed końcem 2016 roku. Dodatkowo do aprecjacji waluty USA przyczyniły się równie optymistyczne słowa zastępcy Yellen, Stanleya Fishera, który jako argumenty popierające możliwość realizacji deklaracji swojej przełożonej podał m.in. bardzo dobre wyniki z rynku pracy (niska stopa bezrobocia, bliska poziomowi tzw. bezrobocia strukturalnego), a także zadowalający poziom inflacji. Natomiast jeszcze lepszy tydzień od dolara zanotował szterling. Po opublikowaniu danych z brytyjskiego przemysłu za sierpień br, znacznie przewyższających prognozowany wynik, pieniądz nad Tamizą w bardzo szybkim tempie umocnił się w relacji do większości walut – nawet do idącego również w górę dolara.

Powyższe wydarzenia nie przysłużyły się złotówce. Aprecjacja "zielonego" wywołała lekką awersję do ryzyka dotyczącą walut tzw. krajów emerging markets, do których zaliczana jest Polska. Dodatkowo, ostry trend wzrostowy funta pogorszył relację pieniądza nad Wisłą do szterlinga. Obecnie złoty wyceniany jest na: GBP/PLN – 5,2081, USD/PLN – 3,9123, EUR/PLN – 4,3662, CHF/PLN – 3,9920.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.09.2016

Kolejne wzmocnienie funta!

Kolejne wzmocnienie funta!

Pieniądz nad Tamizą po gwałtownej aprecjacji, która dwa tygodnie temu wywołana została publikacją dobrych danych z gospodarki, odnotował następne raptowne wzmocnienie. Tym razem przyczyną były najnowsze wyniki dotyczące brytyjskiego przemysłu – sierpień okazał się nadspodziewanie korzystny dla tego sektora.

W minionym miesiącu przemysł na Wyspach poradził sobie zdecydowanie lepiej z "pobrexitową" sytuacją niż prognozowano. Odczyt PMI za ten okres wyniósł 53,3 pkt. (zakładano że będzie to tylko 49 pkt.), poprawiając również znacznie rezultat w porównaniu do lipca br, w którym wskaźnik ten osiągnął poziom 48,3 pkt. Tak raptowny wzrost o pełne 5 punktów jest najsilniejszym umocnieniem na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza, czyli od czasu prowadzenia tego rodzaju analizy.

Zjawisko to wywołane zostało w największym stopniu przez 2 czynniki: z jednej strony sukcesywne uspokojenie rynku, który zaczął intensywnie nadrabiając straty wywołane m.in. paniką związana z wynikami czerwcowego referendum, z drugiej strony gwałtowny spadek wartości funta, idący w ślad za tym wydarzeniem, znacząco wsparł brytyjski eksport, czyniąc go bardziej konkurencyjnym. Analitycy jednak kolejny raz przestrzegają przypominając, że ten powrót do normalności może być momentalnie zburzony. Prawdopodobnie wiszące już w powietrzu, kolejne formalne ustalenia na drodze do Brexitu, w okamgnieniu wywołają ponowną falę awersji do ryzyka, powodująca deprecjację szterlinga. Równie istotnym czynnikiem jest fakt, że niska wycena funta, która wsparła eksport, musi także przyczynić się do generacji wyższych kosztów dla przedsiębiorstw opierających się na imporcie, co na dłuższą metę może prowadzić do mniej optymistycznego wizerunku brytyjskiego przemysłu.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 01.09.2016

Dobre wyniki polskiej gospodarki

Dobre wyniki polskiej gospodarki

W minioną środę Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane z rynku pracy. Bardzo dobry wynik przeprowadzonego badania pozytywnie zaskoczył inwestorów. W rezultacie złotówka odnotowała lekkie umocnienie m.in. w relacji do euro, franka szwajcarskiego i dolara, natomiast osiągi rynku pracy w niewielkim stopniu przełożyły się na notowania pary GBP/PLN i brytyjski funt nadal sukcesywnie drożał.

Omawiana publikacja GUS dotyczy danych za lipiec 2016. Z zebranych przez urząd informacji wynika, że stopa bezrobocia spadła do poziomu 8,6%, a liczba osób bez pracy wyniosła 1,36 mln. Jest to najlepszy wynik od 1991 roku i niewątpliwie pozytywny sygnał, świadczący o poprawiającej się sytuacji polskiej gospodarki. Mimo że są to najlepsze od bardzo długiego czasu dane z krajowego rynku pracy, zaznaczyć też trzeba, że do tak dobrych rezultatów w pewnym stopniu przyczynił się, trwający obecnie, okres letnich prac sezonowych.

Natomiast, niezależnie od wzrostu notowań złotówki, będących bezpośrednim efektem omawianej publikacji, brytyjska waluta nadal rosła w cenę. Dobre dane z Polski nie były w stanie zatrzymać aprecjacji funta, która trwa prawie nieprzerwanie od połowy sierpnia. Szterling nadal drożeje w relacji do pieniądza nad Wisłą i obecnie wyceniany jest już na poziomie 5,0659 zł.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 25.08.2016

Funt ponownie powyżej 5 zł

Funt ponownie powyżej 5 zł!

W miniony wtorek wycena brytyjskiej waluty przebiła granicę pięciu złotych i od tego momentu dalej intensywnie odrabia straty. Mimo że fundamenty tej aprecjacji, jakimi okazały się nadspodziewanie dobre dane z brytyjskiej gospodarki, są dosyć stabilne, to analitycy ostrzegają, że niekoniecznie musi prowadzić to do stabilizacji bądź do powrotu szterlinga w okolice swojej poprzedniej, wysokiej pozycji.

Pieniądz nad Tamizą swoje, pierwsze od kilku miesięcy, mocne odbicie rozpoczął od momentu ogłoszenia danych makro z Wysp w połowie sierpnia (m.in. dobry odczyt dotyczący inflacji i sprzedaży detalicznej oraz pozytywne informacje z rynku pracy). Szybki wzrost ceny pociągnął również za sobą kolejne zjawisko, które wzmocniło jeszcze ten trend, czyli spekulacje giełdowe i likwidację części zakładów obstawiających spadek funta. Dodatkowo, do obecnej relacji na parze GBP/PLN przyczyniły się także nieco słabsze wyniki złotówki.

Natomiast, niezależnie od aktualnie dobrych osiągów funta i czynników, które to spowodowały, zaznaczyć należy, że ta intensywna aprecjacja może mieć krótkotrwały charakter i zakończyć się tak samo gwałtownie jak się zaczęła. Mimo obecnego, względnego spadku awersji do ryzyka, wywołanego wynikami czerwcowego referendum, jej zasadniczy powód nie zniknął. Jakiekolwiek dalsze działania, bądź zapowiedzi działań, dotyczące wszczynania potencjalnej procedury Brexitu, mogą mieć błyskawiczny, negatywny wpływ na kurs waluty Zjednoczonego Królestwa, pozostawiając większość innych okoliczności kształtujących notowania, na dalekim drugim planie.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 24.08.2016

Złotówka gotowa na wojnę

Złotówka gotowa na wojnę!

Polski złoty, oprócz zjawiska tzw. "letniej korekty", zachowuje się względnie stabilnie w relacji do większości walut głównych. Po deprecjacji względem funta, wywołanej publikacją najnowszych danych z brytyjskiej gospodarki na początku bierzącego tygodnia, obecnie relacja tej pary również się ustabilizowała. Natomiast na marginesie, umiarkowanie spokojnej giełdy, pojawiła się inna rewelacja – odkryto nieznaną do tej pory serię banknotów, które przygotowane zostały na wypadek wojny.

Zgodnie z niemal już tradycyjnym sezonowym wzorem, złotówka w drugiej połowie sierpnia doświadcza tzw. "letniej korekty". W wyniku tej tendencji pieniądz nad Wisłą odnotował w ostatnich dniach nieznaczny spadek, najbardziej widoczny w stosunku do euro i franka szwajcarskiego. Obserwując ten trend w minionych latach, można spodziewać się, że nasza waluta na przełomie sierpnia i września będzie jeszcze nieco tracić. Natomiast szablon ten może w tym roku nie odnosić się do relacji GBP/PLN, ponieważ na notowania szterlinga, od końca czerwca, w największy stopniu wpływ ma widmo ewentualnego Brexitu i to informacje związane z tym procesem przede wszystkim będą kształtowały cenę funta w stosunku do innych walut.

Natomiast niebywałą ciekawostkę dostarczyli nam dzisiaj pracownicy Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Wg oficjalnych informacji w podziemiach skarbca wytwórni znalezione zostały zalakowane skrzynie z lat 70-siatych minionego wieku, w których zdeponowane były banknoty, dokumenty i matryce do produkcji środka płatnieczego na wypadek wojny i zniszczenia PWPW. Przez wojnę rozumiano wówczas eskalację konfliktu na linii żelaznej kurtyny, w wyniku którego, Polska, jako członek Układu Warszawskiego, miałaby dokonać prawdopodobnie inwazji na RFN, a następnie Danie i Holandię. Zgodnie z hipotezą, po zajęciu tych krajów, PRL-owska złotówka miała zastąpić tam miejscową walutę. Odnalezione nominały prezentują nieznaną serię nazwaną "Miasta polskie". To unikatowa kolekcja, o istnieniu której nie słyszeli do tej pory nawet historycy i kolekcjonerzy. Częściowo tłumaczy to fakt, że wszystkie dokumenty były ściśle tajne, opatrzone klauzulą poufności. Znalezisko ma trafić do przygotowywanego przez PWPW muzeum, którego otwarcie zaplanowane jest na przyszły rok.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.08.2016

Funt odrabia straty

Funt odrabia straty

Brytyjska waluta po niemal nieprzerwanym ciągu spadków, który notowała od momentu ogłoszenia wyników referendum w sprawie Brexitu, nieoczekiwanie od wtorku zaczęła intensywnie odrabiać straty. Z najniższego od ponad 2 lat poziomu w relacji do złotówki (GBP/PLN – 4,88), w czasie kilku dni szterling osiągnął ponownie cenę prawie 5 zł.

Dobre wyniki brytyjskiej gospodarki
Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska była publikacja najnowszych danych makro ze Zjednoczonego Królestwa. Mimo lekkiej "brexitowej paniki" brytyjska gospodarka okazała się bardziej stabilna niż przewidywano, z częścią wyników istotnie plasując się ponad prognozami. Indeks cen detalicznych za lipiec wzrósł 0,1% (analitycy zakładali spadek o 0,1%), na przestrzeni bieżącego roku indeks ukształtował się również korzystniej niż się spodziewano. Najnowszy odczyt wykazał także wzrost inflacji CPI oraz inflacji bazowej. Pozytywnie zaskoczyły też dane z rynku pracy. Niezależnie od licznych pesymistycznych scenariuszy, które przepowiadały drastyczny spadek wskaźnika zatrudnienia, zwłaszcza w sektorze prywatnym, okazało się że rynek pracy zareagował znacznie bardziej elastycznie, nie odzwierciedlając giełdowej awersji do ryzyka, towarzyszącej w ostatnich miesiącach pieniądzowi nad Tamizą.

Dolar traci – funt zyskuje
Czynnik który pomógł szterlingowi, był już mniej przychylny dla dolara. Dane makro ze Stanów Zjednoczonych rozczarowały inwestorów. Wskaźnik sprzedaży detalicznej odnotował zerowy progres, mimo prognozowanego wzrostu spadła też inflacja producencka PPI. Zawiodły także nadzieje dotyczące rychłego podniesie stóp procentowych – publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed-u jasno wskazała, że kierownictwo tej instytucji ponownie wycofało się z wcześniejszych deklaracji. Powyższe okoliczności przełożyły się na spadek notowań dolara, na czym dodatkowo również skorzystała brytyjska waluta.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 18.08.2016

Kolejny problem brytyjskiej ekonomii?

Kolejny problem brytyjskiej ekonomii?

Zgodnie z zeszłotygodniowymi zapowiedziami Bank of England, po obniżeniu stóp procentowych, przystąpił również do poszerzenia zakresu dotychczasowego programu luzowania pieniądza (QE). Zgodnie z wcześniejszą informacją, do obiegu ma zostać wprowadzone dodatkowe 60 mld funtów, poprzez skup obligacji rządowych. Jednak już na początkowym etapie realizacji tego projektu BOE spotkał się z nowymi, nieprzewidzianymi trudnościami.

Skup obligacji rządowych odbywa się poprzez przeprowadzanie cykli przetargów, na których, po uprzedniej informacji, inwestorzy odsprzedają je emitentowi. Przed każda taką transakcją bank centralny ogłasza jakiego typu obligacje będą celem zakupu, a cena, mająca stymulować do pozbywania się papierów wartościowych, jest zazwyczaj bardzo atrakcyjna. W taki właśnie szablonowy sposób odbyło się pierwsze zaplanowane w harmonogramie spotkanie: BOE ogłosił chęć wykupu na wartość 1,17 mld funtów i od zainteresowanych sprzedażą właścicieli otrzymał oferty na łączną kwotę ponad 4,2 mld GBP. Przy drugim przetargu, zaplanowanym na 10 sierpnia, scenariusz wyglądał podobnie. Zapowiedziano intencję zakupu również za 1,17 mld funtów, tym razem obligacji o zapadalności przekraczającej 15 lat. I tutaj okoliczności okazały sie już mniej przewidywalne. Suma wszystkich zgłoszonych ofert wyniosła zaledwie 1,118 mld funtów, co oznacza, że nie udało się znaleźć chętnych na 52 mln funtów, tym samym plan na drugiej sesji nie został w pełni zrealizowany.

Mimo że Bank Anglii w takiej sytuacji proponuje bardzo dobrą cenę, przewyższającą obecną wartość rynkową papierów dłużnych, to okazuje się, że ich posiadacze nadal nie chcą się z nimi rozstawać. Powodów takiego stanu rzeczy można znaleźć co najmniej kilka, natomiast na pewno jednym z najważniejszych jest fakt, że w niepewnej sytuacji, która po ostatnim referendum rysuje się na horyzoncie gospodarki Zjednoczonego Królestwa, długoterminowe obligacje skarbowe są jedną z najbezpieczniejszych inwestycji. Takie okoliczności mogą bardzo szybko zmusić BOE do podejmowania kolejnych, jeszcze dalej idących decyzji na drodze luzowania pieniądza.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.08.2016

Funt poniżej pięciu złotych!

Funt poniżej pięciu złotych!

W bieżącym tygodniu notowania brytyjskiej waluty spadły po raz pierwszy od ponad 2 lat poniżej granicy 5 zł. Tendencję spadkową, wywołaną wynikami referendum w sprawie Brexitu, wzmocniła jeszcze zeszłotygodniowa decyzja Banku Anglii (BOE) o obniżce stóp procentowych. Na zjawisko to nałożyło się również ostatnie umocnienie złotówki.

Po raz ostatni szterling tak nisko wyceniany w relacji do złotego był w styczniu 2014 roku. Jest to tym bardziej gwałtowny spadek, gdyż w grudniu minionego roku pieniądz nad Tamizą kosztował niemal 6,10 zł. Oprócz wpływu Brexitu i ostatniego cięcia stóp przez BOE, relacja ta spowodowana jest również umocnieniem się złotówki, która zaczęła szybko korzystać z poprawiającego się globalnego nastroju na rynkach walutowych i odrabiać straty poniesione w wyniku "około-brexitowej" awersji do ryzyka. Dlatego też od daty referendum funt stracił do pieniądza nad Wisłą już ponad 13% od wartości wyjściowej.

Dalsza deprecjacja funta postępuje również w relacji do większości walut głównych. Zdecydowanie najsilniejszy spadek odnotowany został w stosunku do amerykańskiego dolara, osiągając najniższy poziom od 31 lat. Mimo licznych analiz, sugerujących jeszcze w minionym tygodniu, że waluta na Wyspach zakończyła już etap gwałtownego spadku i przechodzi teraz do trendu bocznego, stabilizującego jej wartość na ówczesnym poziomie, szterling nadal sukcesywnie traci. Obecnie wyceniany jest na: GBP/USD – 1,2969, GBP/EUR – 1,1603, GBP/CHF – 1, 1595, GBP/PLN – 4,9423.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 11.08.2016

Mocne osłabienie funta – BOE obniża stopy

Kolejne mocne osłabienie funta – BOE obniża stopy

W dniu dzisiejszym (04.08.) Bank of England zdecydował sie na obniżenie stóp procentowych. Mimo faktu, że był to ruch wcześniej zapowiadany i przewidywany przez analityków, to brytyjska waluta zanotowała bardzo gwałtowny spadek. Ze względu na szersze plany dotyczące luzowania polityki monetarnej, możliwe jest też dalsze osłabienie szterlinga.

Bank Anglii po raz pierwszy od 7 lat postanowił obniżyć stopy procentowe. Niezależnie od  deklaracji jeszcze z maja br., dotyczacych planowanej podwyżki, wynik referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej diamentralnie zmienił ten punkt widzenia. Podstawowa stopa referencyjna została zmniejszona z poziomu 0,5% do 0,25%. Komitet Polityki Monetarnej (decyzyjny organ BOE) opowiedział się za tym posunięciem jednomyślnie, stosunkiem głosów 9 do 0.

Mimo niekorzystnego wpływu decyzji na kurs pieniądza nad Tamizą, ruch ten ma przyczynić się do złagodzenia skutków spowolnienia gospodarczego będącego efektem Brexitu. Zgodnie z zapowiedziami, następnymi etapami polityki monetarnej, mającej na celu stymulowanie ekonomii w Zjednoczonym Królestwie, będzie przeznaczenie dodatkowych 60 mld funtów na zakup obligacji rządowych, oraz 10 mld funtów na zakup obligacji korporacyjnych. W chwili obecnej funt, po gwałtownym spadku, wyceniany jest na: GBP/USD – 1,3130, GBP/EUR – 1,1784, GBP/CHF – 1,2786, GBP/PLN – 5,0566.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 04.08.2016

Złotówka traci przed Brexitem

Złotówka traci przed Brexitem

Referendum, które ma odbyć się w przyszły czwartek, odciska coraz mocniejsze piętno na giełdach walutowych. Przede wszystkim, coraz bardziej widoczny jest asekuracyjny odpływ kapitału z rynków uważanych za ryzykowne. W efekcie tej tendencji pieniądz nad Wisłą odnotował lekki spadek, natomiast, ku zaskoczeniu wielu analityków, funt zaczął znacząco zyskiwać na wartości.

Wyniki sondaży przed głosowaniem, zaplanowanym na 23 czerwca, nie napawają zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE zbytnim optymizmem. Ilość eurosceptyków nad Tamizą znacząco wzrosła i obecnie niemal wszystkie badania opinii przedwyborczych wskazują na przewagę tej grupy. Wg Finnacial Times za zerwaniem dotychczasowej relacji z Brukselą jest 48%, natomiast przeciwko już tylko 43%. O wiele wyższy wynik, wskazujący na opuszczenie EU, pokazują identyczne obecnie prognozy TNS oraz YouGov: 53% za, 46% przeciwko. Jedynie nieznaczną przewagę euroentuzjastów sugerują dane ComRes: 48% za, 51% przeciwko.

Polski złoty, w efekcie tej tendencji, odnotował lekką stratę do większości walut głównych. Przecena PLN jest częścią globalnego trendu wywołanego lękiem przed Brexitem, na skutek którego inwestorzy pozbywają się aktywów z rynków wschodzących i inwestują w tzw. "bezpieczne przystanie" czyli m.in.: złoto i dolara. Obecnie nasza waluta notowana jest na poziomie: USD/PLN – 3,9816, GBP/PLN – 5,6042, EUR/PLN – 4,4334, CHF/PLN – 4,1121.

Natomiast zaskakującym elementem tego zjawiska są notowania brytyjskiego funta. Ku zdziwieniu analityków, wbrew szybko rosnącemu poparciu dla Brexitu, szterling w ostatnich dniach zaczął znacząco drożeć. Tłumaczone jest to częściowo wtorkowym wyrokiem ETS, przyznającym Londynowi prawo do wprowadzenia odrębnych zasad dotyczących zasiłków socjalnych, wobec Brytyjczyków i pozostałych członków UE. Dodatkowym czynnikiem mogą być tutaj też spekulacje giełdowe "grające" pod osłabienie funta.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.06.2016

Złotówka, Brexit i Niemcy

Złotówka, Brexit i Niemcy "na minusie"

10-letnie obligacje niemieckiego rządu po raz pierwszy w historii osiągnęły ujemną rentowność. W miniony wtorek ich notowania spadły do -0,001%. Związane jest to zarówno z coraz szerzej krytykowanymi działaniami EBC (program skupu aktywów), jak i realnym widmem Brexitu. Obawy wynikające z ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz potencjalnego podniesienia stóp przez FED przełożyły się również na osłabienie złotówki.

Niemieckie "dziesięciolatki" w dniu wczorajszym osiągnęły poziom poniżej zera. Do tej pory taka sytuacja miała miejsce tylko w jednym kraju europejskim (Szwajcaria), kiedy w 2015 r. BoJ obniżył stopy procentowe. Negatywny wpływ na rentowność obligacji za naszą zachodnią granicą wywarły działania Europejskiego Banku Centralnego, już kolejny rok realizującego założenia programu skupu aktywów, który tej kwestii zdecydowanie się nie przysłużył. Dodatkowo niepewność wśród inwestorów wzmaga zarówno niebezpieczeństwo Brexitu jak i ostatni komunikat amerykańskiej Rezerwy Federalnej, informujący o planach stosunkowo szybkiego podniesienia stóp procentowych.

Dla porównania – obecna rentowność polskich 10-letnich obligacji, mimo notowanego w ostatnich miesiącach spadku, jest znacznie wyższa niż niemieckich i wynosi 3,21%. Jednym z powodów jest fakt, że stopy procentowe nad Wisłą są wyższe niż w eurolandzie, nie jest u nas prowadzony też program skupu aktywów. Natomiast, niezależnie od tego, notowania złotówki w dużej mierze podlegają teraz ogólnej tendencji globalnej, wyznaczanej w pierwszej kolejności przez zbliżające się brytyjskie referendum, istotnie wzmagające awersję do ryzyka wśród inwestorów i odbijającą się mi.in. na krajach z grupy emerging markets, do której Polska jest zaliczana. Dodatkowym czynnikiem nie służącym naszej walucie jest oczekiwanie na najnowsza decyzje FED-u, ponadto niedzielny zamach terrorystyczny w Orlando również nie sprzyja nastrojom na rynku walutowym.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 15.06.2016

Umocnienie złotówki po decyzji RPP

Umocnienie złotówki po decyzji RPP

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić stopy procentowe na obecnym poziomie. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami inwestorów i wynikała m.in. z prezentowanych już na poprzednim posiedzeniu rady danych, wskazujących na wzrost gospodarczy. Po publikacji postanowień złoty nieznacznie umocnił się w relacji do większości walut głównych.

Stopy zostały utrzymane na poziomie: główna stopa referencyjna – 1,50%, stopa depozytowa – 0,50%, stopa lombardowa – 2,50% oraz stopa redyskontowa weksli – 1,75%. Ostatni raz RPP obniżyła stopy w marcu 2015 roku, dokonując redukcji o 0,50 punktu procentowego. Mimo że obecna decyzja jest kontynuacją dotychczasowych posunięć, to odczyty najnowszych danych wskazujących na podnoszącą się dynamikę gospodarki, może w efekcie prowadzić do przyjęcia bardziej "jastrzębiej" perspektywy przez członków tej instytucji. Z drugiej strony, obserwowane aktualnie lekkie osłabienie inflacji może wywierać odwrotny skutek, przyczyniając się do bardziej asekuracyjnego podejścia rady.

Na marginesie warto zaznaczyć, że wg niemal zgodnej opinii większości analityków, kolejne posunięcia RPP mogą być "ciekawsze i mniej skostniałe" ze względu na fakt, że dobiega właśnie końca 6-letnia kadencja przewodniczącego Marka Belki. Jego stanowisko zajmie prawdopodobnie Adam Glapiński.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 10.06.2016

Brexit wystraszył funta

Brexit ponownie wystraszył funta

W tym tygodniu kolejny raz doszło do gwałtownego spadku notowań brytyjskiej waluty. Tak jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy i tym razem głównym powodem są kolejne obawy związane z Brexitem – a wg najnowszych sondaży rzeczywiście lada moment może być to poważny powód do zmartwień, zwłaszcza dla tych, których zmiana regulacji handlowych pomiędzy Wielką Brytanią a pozostałymi krajami dotknie w pierwszej kolejności.

Przecena pieniądza nad Tamizą w stosunku do wszystkich walut głównych miała odzwierciedlenie również w relacji do złotówki. W bieżącym tygodniu, do chwili obecnej, kurs GBP/PLN spadł aż o ponad 7 gr – z poziomu 5,5852 tracąc aż do 5,5087. A opierając się na opiniach analityków i obserwując tendencje na giełdzie walutowej, można zakładać, że deprecjacja szterlinga w najbliższych dniach może zejść jeszcze niżej.

Natomiast przyczyna tego lekkiego trzęsienia ziemi na Foreksie – czyli prognozowane wyniki referendum, faktycznie mogą działać odstrszająco na inwestorów. Ostatnie sondaże wskazują znaczny wzrost ilości zwolenników opuszczenie Unii Europejskiej. Wg badania przeprowadzonego przez YouGov jest to już 45%, wg wyników IMC jest to aż 48%, natomiast Financial Times, opierając się na swoich danych sondażowych, wskazuje że jest to 43% – z zaznaczeniem istotnego wzrostu – o 3% od zeszłego tygodnia. Z kolei liczba osób popierających pozostanie w zjednoczonej Europie zaczęła nieznacznie spadać: w publikacji YouGov jest to 41%, wg IMC – 43% (ze spadkiem o 2 pkt od zeszłego tygodnia), a wg Financial Times – 45% (ze spadkiem o 1 pkt od poprzedniego badania). Gorąca atmosfera towarzysząca tej kwestii będzie najprawdopodobniej utrzymywała się już nieprzerwanie do samego dnia referendum, przez kolejne 2 tygodnie – do 23 czerwca.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 08.06.2016

Moody’s docenia polską gospodarkę

Moody’s docenia polską gospodarkę – rating utrzymany na poziomie A2

W połowie maja ogłoszona została decyzja agencji Moody's. Długoterminowy rating dla naszego kraju został utrzymany na poziomie A2, natomiast obniżony został, do tej pory stabilny, status dalszej perspektywa ratingu. W uzasadnieniu agencja podała cały szereg argumentów, od znaczących pochwał pod adresem polskiej ekonomi po obawy pośrednio i bezpośrednio z nią związane.

Moddy's z wyraźnym uznaniem podkreślił siłę gospodarki nad Wisłą. Zwrócił uwagę m.in. na jej pozytywne zdywersyfikowanie oraz istotny wzrost PKB, powtarzając również częściowo informacje zawarte już w ostatniej publikacji EBOR, dotyczące optymistycznych prognoz wzrostu dla Polski. Natomiast, w opozycji do części analityków, agencja za potencjalne zagrożenie uważa m.in. "Program 500+" oraz zapowiedź rządu o stopniowym podnoszeniu kwoty wolnej od podatku. Obawy te uzasadnia obciążeniem dla budżetu jakie mają stanowić oba projekty. Argument ten jest dosyć kontrowersyjny, ponieważ szereg ekonomistów, idących w analizie zagadnienia nieco dalej, oba powyższe rozwiązania traktuje raczej jako elementy mające wzmocnić gospodarkę poprzez podniesienie popytu wewnętrznego i konsumpcji.

Natomiast drugim czynnikiem, wg Moody's istotnie wpływającym na zmianę perspektywy ratingu, jest "ryzyko nadwyrężenia klimatu inwestycyjnego ze strony bardziej nieprzewidywalnej polityki i legislacji” - czyli krótko mówiąc: od miesięcy podgrzewany spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jest to niestety już kolejny argument pokazujący jak, mimo dosyć dobrze prognozujących obecnie wyników gospodarki, działania establishmentu odsuniętego w minionych wyborach od władzy, szkodzą zewnętrznemu wizerunkowi Polski. Zarówno komentarz do decyzji Moody's, jak – a w zasadzie zwłaszcza komentarz do styczniowej decyzji agencji S&P, pokazuje jak przez tego typu działania można częściowo odwrócić uwagę od dobrze rokujących wskaźników próbując przenieść ciężar na znacznie dalszy plan, prezentowany w dodatku z mocną dozą subiektywizmu – a co najważniejsze: w celu realizacji interesów politycznych danej formacji. Parafrazując słowa prof. nauk politycznych – Albina Bilińskiego – nasuwa się pytanie: Czy to jest moralne?

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.06.2016

Gwałtowne wzmocnienie funta

Gwałtowne wzmocnienie funta

W pierwszej połowie bieżącego tygodnia brytyjska waluta zaczęła bardzo szybko zyskiwać na wartości w relacji do większości walut głównych. Skok notowań był tak gwałtowny, że nawet niespodziewany komunikat amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) o gotowości FED-u do podniesienia stóp procentowych już w czerwcu br., nie zatrzymał aprecjacji na parze GBP/USD.

Brytyjska waluta rozpoczęła ostry trend wzrostowy w miniony wtorek. Odnotowała m.in. bardzo istotne wzmocnienie do euro oraz nieco mniejszą ale również znaczącą poprawę w stosunku do dolara. Naturalnie przełożyło się to także bezpośrednio na notowania szterlinga do złotówki. W środę pieniądz nad Tamizą osiągnął rekordowy wzrost, podnosząc się aż o 12 groszy do naszej waluty, natomiast od początku tygodnia do chwili obecnej koszt funta powiększył się o ponad 18 gr – zaczynając od poziomu 5,5577 do aktualnej wyceny 5,7404.

Zasadniczym powodem tego zjawiska, tak jak większości spadków i wzlotów szterlinga w ciągu kilku ostatnich miesięcy, kolejny raz jest zagadnienie Brexitu. Tak nagła poprawa kondycji waluty na Wyspach spowodowana została przez dosyć gwałtowną zmianę w prognozowanych wynikach referendum. Po raz pierwszy, w bardzo stabilnym i niepokojącym do tej pory rozkładzie sił (40% za opuszczeniem UE, 43% za pozostaniem) pojawiła się istotna zmiana. Wg najnowszych sondażowych wyników, opublikowanych przez Financial Times, liczba eurosceptyków utrzymuje się na poziomie 40% natomiast ilość zwolenników pozostania w Unii Europejskiej wzrosła już do 46%. Nie przesądza to co prawda jeszcze o wyniku głosowania, ale bez wątpienia przechyla szalę zwycięstwa w kierunku znacznie korzystniejszym dla obecnych notowań szterlinga. Ostateczny rezultat poznamy 23 czerwca.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.05.2016

Polska i rating Moody's

Prognozy wzrostu gospodarczego Polski i rating Moody's

W minioną środę Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) opublikował bieżące prognozy gospodarcze dotyczące 36 państw Europy, Afryki i Azji. Na podstawie potencjału tegorocznego wzrostu Polska wskazana została jako lider regionu. Tymczasem na piątek (13.05.) zapowiedziana została publikacja ratingu dla naszego kraju przez agencję Moody's. Jak te informacje przełożą się na okresową ocenę agencji?

EBOR w swojej najnowszej publikacji podwyższył o 0,3% prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce. W poprzednich prognozach z listopada 2015 r. przewidywano u nas wzrost wysokości 3,3%, natomiast obecnie prognozy na 2016 r. podniesiono do poziomu 3,6%. Wskaźnik ten jest tym bardziej warty uwagi ze względu na fakt, że w aktualizacji EBOR panowała tendencja spadkowa, ze średnią obniżką wzrostu o 0,2%. Natomiast w grupie, do której zakwalifikowana jest Polska, "Europa Środkowa i kraje bałtyckie", średni szacowany wzrost wynosi 3,1%, czyniąc tym samym z naszego kraju lidera regionu w 2016 r.

Tymczasem na 13 maja zapowiedziana została publikacja ratingu dla Polski przez agencję Moody's. Niezależnie od ostatnich informacji przygotowanych przez EBOR, wielu analityków zwraca uwagę na nieco mniej merytoryczne przesłanki, zainteresowanie którymi wskazywała już wcześniej omawiana agencja, sygnalizując m.in. zaniepokojenie sporem dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego. W kontekście tej informacji przypomnieć również należy, zaskakującą dla inwestorów decyzję agencji Standard & Poor's, która w styczniu br. zdecydowała się na obniżenie ratingu o 1 pkt.

W tym świetle próby miarodajnego przewidzenia jutrzejszej oceny Moody's będą w dużej mierze enigmatyczne. Mimo że dane gospodarcze z naszego kraju powinny pozytywnie wpłynąć na decyzję, to jednak należy być gotowym również na gorszy wariant.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.05.2016

Funt w górę, złotówka w dół

Funt w górę, złotówka w dół

Od połowy minionego tygodnia relacja notowań złotówka – funt gwałtownie się odwróciła. Brytyjska waluta zaczęła intensywnie odrabiać poniesione w ostatnich miesiącach straty, natomiast hossa naszej waluty została stanowczo przerwana. Na ten stan rzeczy złożyło się wiele czynników, zarówno o charakterze globalnym jak i lokalnym.

Gwałtowne wzmocnienie funta przypisywane jest przede wszystkim wizycie Baraka Obamy w Londynie. Amerykański prezydent w swoim wystąpieniu bardzo mocno podkopał filary kampanii brytyjskich eurosceptyków. Jasno zaznaczył, że handlowe relacje pomiędzy oboma krajami na skutek ewentualnego brexitu zostaną znacząco zmarginalizowane, a na pierwszym miejscu – znacznie przed Wielką Brytanią będą znajdowały się państwa członkowskie Unii Europejskiej. Tą wypowiedzią Obama bez wątpienia przyczynił się do zwiększenia liczebności szeregów zwolenników pozostania w UE, co natychmiast znalazło swoje odzwierciedlenie w odbiciu się funta, którego w ostatnich miesiącach najbardziej dołował właśnie niepewny wynik zbliżającego się referendum.

Z kolei na spadek złotówki nałożyło się znacznie więcej istotnych czynników. Z jednej strony działania zewnętrzne, m.in.: oświadczenia członków FED-u, sugerujące, że jednak stopy procentowe w USA mogą zostać podniesione znacznie szybciej niż się spodziewano. Z drugiej strony okoliczności wewnętrzne: zapowiedzi polskiego rządu dotyczące rozwiązania problemu z kredytami zaciągniętymi we frankach szwajcarskich, które mimo zbawiennego wpływu jaki odniosłoby na omawianych kredytobiorców, z punku widzenia inwestorów postrzegane jest jako element ryzyka gospodarczego. Ponadto polskiej walucie nie służą również ciągle trwające kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego i działania opozycji podkopujące wiarygodność naszego kraju na zewnątrz.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.04.2016

Nowy banknot z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Nowy banknot z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Nowy kolekcjonerski banknot ma nominał 20 zł. Celem jego emisji jest upamiętnienie 1050 rocznicy chrztu Polski. Data jego oficjalnej prezentacji i wprowadzenia do obiegu jako środka płatniczego to 12 kwietnia 2016 r.

Banknoty i monety okolicznościowe wydawane przez Narodowy Bank Polski mają upamiętniać ważne wydarzenia oraz wybitne postaci z historii naszego kraju. Chrzest Polski miał miejsce w 966 r. Wydarzenie to było jednym z najistotniejszych osiągnięć na arenie polityki międzynarodowej króla Mieszka I, dzięki staraniom którego chrystianizacja została przeprowadzona za pośrednictwem Czech i wiązała się z zawarciem sojuszu z naszym południowym sąsiadem. Dobrawa, córka Bolesława I Srogiego została żona Mieszka I, tym samym pieczętując porozumienie.

Na awersie banknotu znajdują się podobizny Mieszka i Dobrawy (oparte na wizerunkach z pocztu królów i książąt polskich J. Matejki), na rewersie umieszczony został wizerunek katedry w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Nakład emisji wynosi 35 tys. sztuk, obecna cena kolekcjonerska to 75 zł. Niezależnie od faktu, że jako środek płatniczy ma wartość 20 zł, to tak jak większość banknotów i monet okolicznościowych, funkcjonujących głównie w obiegu kolekcjonerskim, wyceniany jest na poziomie przekraczającym jego faktyczny nominał.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.04.2016

Bank of England – cicha wojna walutowa

Bank of England – cicha wojna walutowa

W dniu dzisiejszym brytyjski bank centralny opublikował komunikat o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie. Główna stopa znajduje się na rekordowo niskim pułapie - 0,5% już od maja 2009 r. Bank utrzymał również plan zakupu aktywów na 375 mld funtów. Decyzja ta nie zaskoczyła analityków, tym bardziej że już w lutym br. padła ze strony członków BOE jednogłośna deklaracja powrotu do pełnej "gołębiej polityki".

Wśród części składowych takiej strategii można wyodrębnić 2 najważniejsze elementy: wewnętrzne wparcie gospodarki oraz zewnętrzną wojnę na osłabianie waluty. Polityka taka ma z założenia od środka stymulować wzrost gospodarki poprzez m.in.: tańsze kredyty, większą ilość pieniądza w obrocie i zniechęcanie do zamrażania aktywów na lokatach. Natomiast druga "zewnętrzna" strona medalu, to rozgrywki na międzynarodowych rynkach handlowych. Niska stopa procentowa przekładająca się na niższe notowania funta wspiera rodzimych eksporterów, dając im dodatkowy atut w postaci niższej, bardziej konkurencyjnej ceny będącej efektem niższego przelicznika waluty.

Jest to rozwiązanie, które, zwłaszcza w przeciągu ostatnich lat w Europie, zostało zastosowane niemal na masową skalę. Narzędzie to w wielu krajach wyeksploatowane zostało niemal do zera – a w zasadzie nawet poniżej zera. Szereg banków centralnych na starym kontynencie, po roku 2008 zdecydowało się również na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Wymienić tutaj można m.in.: Europejski Bank Centralny, Szwajcarski Bank Narodowy, Szwedzki Riksbank, Narodowy Bank Danii oraz Narodowy Bank Węgier.

Zaznaczyć jednak należy, że mimo faktu, że w tle decyzji o obniżeniu bądź utrzymaniu niskiej stopy procentowej znajduje się też element walutowej rywalizacji "w dół", to mimo powszechności tego zjawiska w ostatniej dekadzie w Europie, element wojny walutowej ma i tak tutaj względnie umiarkowany przebieg. Nieporównywalnie bardziej ofensywne posunięcia, poprzez granie znacznie mocniejszym osłabianiem własnej waluty, mogliśmy obserwować w drugim półroczu 2015 r. na rynkach azjatyckich, gdzie wartość rodzimego pieniądza, po kolei w odpowiedzi na wzajemne ruchy osłabiały m.in.: Japonia, Chiny, Wietnam i Kazachstan.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 14.04.2016

Rekordowo słaby funt!

Rekordowo słaby funt!

Od końca stycznia br. rozpoczął się silny trend spadkowy szterlinga, który w chwili obecnej osiągnął już swój najniższy poziom od 15 miesięcy. Pytanie najczęściej stawiane teraz analitykom brzmi: Jak bardzo brytyjska waluta może się jeszcze osłabić do daty referendum w sprawie Brexitu?

Pieniądz nad Tamizą na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy potaniał w relacji do złotówki o blisko 80 gr. W chwili największego wychylenia kurs spadał nawet poniżej poziomu 5,26 zł. Są to najniższe notowania na tej parze od grudnia 2014 roku. Warto również zwrócić uwagę na gwałtowność tego procesu - bo jeszcze niespełna pół roku temu szterling znajdował się na swojej szczytowej pozycji od ponad 10 lat i był wyceniany na ponad 6,09 PLN. Z jak dużą przecena funta należy się jeszcze liczyć, biorąc pod uwagę, że do daty referendum (23 czerwca) zostały jeszcze prawie 3 miesiące?

Przy próbie odpowiedzi na to pytanie opinie analityków dosyć znacząco się różnią. Cześć ekspertów powołując się na mocne od strony "propagandowej" argumenty, m.in.: prognozowany silny negatywny wpływ ewentualnego wyjścia z Unii Europejskiej na brytyjską gospodarkę oraz odłączenie się od Zjednoczonego Królestwa Szkocji, deklarującej pozostanie pod skrzydłami Brukseli. Z drugiej strony pojawiają się również głosy, opierające się na bieżących, bardziej racjonalnych przesłankach, takich jak dobre wyniki brytyjskiej gospodarki, dynamika rozwoju sektora prywatnego, niska stopa bezrobocia i sukcesywny, znaczący wzrost zatrudnienia. Wg argumentów drugiej grupy, mimo panującej obecnie awersji do ryzyka, deprecjacja funta nie powinna posunąć się już dużo dalej niż poziom 5,20. Kolejne tygodnie pokażą na ile silna okaże się pozycja brytyjskiej waluty.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 08.04.2016

Kursy - archiwum

Data Kupno Sprze.
2017-01-20 13:30 4.9900 5.0990
2017-01-20 12:48 4.9800 5.0990
2017-01-20 10:59 5.0000 5.0990
2017-01-20 10:19 5.0000 5.1150
2017-01-20 09:02 5.0000 5.1090
2017-01-19 17:51 5.0000 5.1250
2017-01-19 15:30 5.0000 5.1290
2017-01-19 15:12 5.0000 5.1190
2017-01-19 11:54 5.0000 5.1090
2017-01-19 11:49 4.9800 5.1090
2017-01-19 10:09 4.9800 5.0950
2017-01-18 17:42 4.9800 5.0850
2017-01-18 13:41 4.9700 5.0850
2017-01-18 13:26 4.9800 5.0850
2017-01-18 10:43 4.9800 5.0950
2017-01-18 10:36 4.9700 5.0950
2017-01-18 09:44 4.9700 5.0850
2017-01-17 18:20 5.0000 5.1150
2017-01-17 13:59 4.9700 5.0990
2017-01-17 13:57 4.9700 5.0790
2017-01-17 13:49 4.9500 5.0790
2017-01-17 13:48 4.9400 5.0790
2017-01-17 13:46 4.9400 5.0690
2017-01-17 13:44 4.9400 5.0490
2017-01-17 13:16 4.9300 5.0490
2017-01-17 13:03 4.9200 5.0490
2017-01-17 12:46 4.9200 5.0290
2017-01-17 11:36 4.9200 5.0490
2017-01-16 10:44 4.9300 5.0490
2017-01-16 10:41 4.9200 5.0490
2017-01-16 10:17 4.9200 5.0290
2017-01-16 09:03 4.9100 5.0290
2017-01-13 18:46 4.9600 5.0990
2017-01-13 17:28 4.9500 5.0990
2017-01-13 17:26 4.9300 5.0990
2017-01-13 17:23 4.9300 5.0890
2017-01-13 17:14 4.9300 5.0790
2017-01-13 14:46 4.9300 5.0690
2017-01-13 13:17 4.9400 5.0690
2017-01-13 12:58 4.9500 5.0690
2017-01-13 12:03 4.9500 5.0790
2017-01-13 11:10 4.9500 5.0690
2017-01-12 19:43 4.9400 5.0690
2017-01-12 19:39 4.9400 5.0790
2017-01-12 17:40 4.9500 5.0790
2017-01-12 17:15 4.9600 5.0790
2017-01-12 17:05 4.9700 5.0790
2017-01-12 16:56 4.9800 5.0790
2017-01-12 11:08 4.9800 5.0990
2017-01-12 09:55 4.9800 5.1090
2017-01-11 16:44 4.9700 5.0990
2017-01-11 16:42 4.9700 5.1090
2017-01-11 16:11 4.9800 5.1090
2017-01-11 15:58 4.9700 5.1090
2017-01-11 12:15 4.9700 5.0990
2017-01-10 18:15 4.9700 5.0890
2017-01-10 17:58 4.9600 5.0890
2017-01-10 14:40 4.9600 5.0790
2017-01-10 12:08 4.9500 5.0790
2017-01-10 11:30 4.9400 5.0790
2017-01-10 10:13 4.9400 5.0690
2017-01-10 09:29 4.9500 5.0690
2017-01-10 09:28 4.9500 5.0770
2017-01-10 08:44 4.9600 5.0770
2017-01-09 18:10 4.9700 5.1090
2017-01-09 17:12 4.9800 5.1090
2017-01-09 17:09 4.9900 5.1090
2017-01-09 15:19 4.9900 5.1190
2017-01-09 14:49 5.0000 5.1190
2017-01-09 12:29 5.0000 5.1290
2017-01-09 11:54 4.9800 5.1290
2017-01-09 08:49 4.9800 5.1450
2017-01-08 09:34 5.0200 5.1450
2017-01-06 15:41 5.0200 5.1650
2017-01-06 12:04 5.0300 5.1650
2017-01-05 18:27 5.0400 5.1650
2017-01-05 15:47 5.0400 5.1790
2017-01-05 14:22 5.0500 5.1790
2017-01-05 13:14 5.0600 5.1790
2017-01-05 10:35 5.0500 5.1790
2017-01-05 09:18 5.0500 5.1650
2017-01-05 09:11 5.0500 5.1950
2017-01-04 17:14 5.0600 5.1950
2017-01-04 16:12 5.0700 5.1950
2017-01-04 16:10 5.0700 5.2090
2017-01-04 12:48 5.0900 5.2090
2017-01-04 10:53 5.0900 5.2190
2017-01-04 10:20 5.0900 5.2390
2017-01-03 17:54 5.1000 5.2390
2017-01-03 15:58 5.1100 5.2390
2017-01-03 15:51 5.1100 5.2490
2017-01-03 14:59 5.1200 5.2490
2017-01-03 12:18 5.1200 5.2590
2017-01-03 11:10 5.0900 5.2590
2017-01-03 11:01 5.0800 5.2590
2016-12-30 15:50 5.0800 5.2290
2016-12-30 11:14 5.0800 5.2150
2016-12-30 09:09 5.0900 5.2150
2016-12-29 18:12 5.0800 5.2150
2016-12-29 17:01 5.0800 5.2250
2016-12-29 16:50 5.1000 5.2250
2016-12-29 10:52 5.1000 5.2290
2016-12-29 09:37 5.1000 5.2450
2016-12-28 16:07 5.1100 5.2450
2016-12-28 15:49 5.1100 5.2350
2016-12-23 15:54 5.1000 5.2350
2016-12-23 13:35 5.1000 5.2390
2016-12-23 10:14 5.1100 5.2390
2016-12-23 10:10 5.1100 5.2690
2016-12-22 16:13 5.1300 5.2690
2016-12-22 14:32 5.1400 5.2690
2016-12-22 13:22 5.1300 5.2690
2016-12-22 12:32 5.1200 5.2690
2016-12-22 12:11 5.1400 5.2690
2016-12-22 11:03 5.1400 5.2790
2016-12-22 10:14 5.1500 5.2790
2016-12-22 10:10 5.1500 5.2990
2016-12-21 15:29 5.1600 5.2990
2016-12-21 10:19 5.1700 5.2990
2016-12-21 10:17 5.1800 5.2990
2016-12-20 16:44 5.1800 5.3090
2016-12-20 15:57 5.1900 5.3090
2016-12-20 12:45 5.1900 5.3190
2016-12-20 12:00 5.1800 5.3190
2016-12-20 10:07 5.1900 5.3190
2016-12-19 18:00 5.1800 5.3190
2016-12-19 17:24 5.1700 5.3190
2016-12-19 15:56 5.1700 5.2990
2016-12-19 14:34 5.1700 5.3090
2016-12-19 14:08 5.1800 5.3090
2016-12-19 13:52 5.1900 5.3090
2016-12-19 12:58 5.1900 5.3250
2016-12-19 12:03 5.2000 5.3250
2016-12-16 12:24 5.2000 5.3350
2016-12-16 11:52 5.1900 5.3350
2016-12-16 11:05 5.1900 5.3250
2016-12-16 11:00 5.2000 5.3250
2016-12-16 10:57 5.2100 5.3250
2016-12-16 10:48 5.2100 5.3350
2016-12-16 10:33 5.2100 5.3650
2016-12-16 10:32 5.2100 5.3450
2016-12-16 09:18 5.2100 5.3650
2016-12-15 17:10 5.2200 5.3650
2016-12-15 14:52 5.2400 5.3650
2016-12-15 12:51 5.2400 5.3950
2016-12-15 11:55 5.2400 5.3850
2016-12-15 11:47 5.2400 5.3750
2016-12-15 11:36 5.2200 5.3750
2016-12-14 17:55 5.2200 5.3550
2016-12-14 14:56 5.2200 5.3590
2016-12-14 11:54 5.2200 5.3490
2016-12-14 11:22 5.2200 5.3590
2016-12-14 10:56 5.2300 5.3590
2016-12-13 17:23 5.2300 5.3650
2016-12-13 16:57 5.2400 5.3650
2016-12-13 16:25 5.2400 5.3890
2016-12-13 14:21 5.2600 5.3890
2016-12-13 12:25 5.2500 5.3890
2016-12-12 17:26 5.2400 5.3890
2016-12-12 17:21 5.2300 5.3890
2016-12-12 17:06 5.2300 5.3850
2016-12-12 14:02 5.2200 5.3690
2016-12-12 12:11 5.2200 5.3590
2016-12-12 12:05 5.2300 5.3590
2016-12-12 11:02 5.2300 5.3690
2016-12-09 16:23 5.2200 5.3690
2016-12-09 13:40 5.2200 5.3590
2016-12-09 12:09 5.2000 5.3450
2016-12-08 17:23 5.2000 5.3250
2016-12-08 14:53 5.2000 5.3450
2016-12-08 12:38 5.1700 5.2990
2016-12-08 12:26 5.1700 5.2950
2016-12-08 11:38 5.1500 5.2950
2016-12-08 11:23 5.1500 5.2690
2016-12-08 09:55 5.1400 5.2690
2016-12-07 16:36 5.1300 5.2690
2016-12-07 11:04 5.1400 5.2690
2016-12-07 10:57 5.1400 5.2950
2016-12-07 10:09 5.1700 5.2950
2016-12-06 18:47 5.2100 5.3350
2016-12-06 17:18 5.2600 5.3590
2016-12-06 14:56 5.2600 5.3790
2016-12-05 19:17 5.2600 5.3950
2016-12-05 16:33 5.2600 5.4050
2016-12-05 16:22 5.2600 5.3990
2016-12-05 12:59 5.2600 5.4150
2016-12-05 10:17 5.2600 5.4190
2016-12-03 07:34 5.2600 5.3990
2016-12-03 07:29 5.2600 5.3890
2016-12-02 14:02 5.2500 5.3890
2016-12-02 12:08 5.2500 5.3790
2016-12-02 11:59 5.2400 5.3790
2016-12-02 10:11 5.2400 5.3690
2016-12-01 19:51 5.2300 5.3690
2016-12-01 18:01 5.2400 5.3690
2016-12-01 17:46 5.2400 5.3790
2016-12-01 16:51 5.2500 5.3790
2016-12-01 16:00 5.2500 5.3990
2016-12-01 15:04 5.2000 5.3990
2016-12-01 13:41 5.2000 5.3690
2016-12-01 12:20 5.1800 5.3690
2016-12-01 11:51 5.1800 5.3490
2016-12-01 10:12 5.1800 5.3250
2016-12-01 10:09 5.1600 5.3250
2016-11-30 17:26 5.1600 5.3150
2016-11-30 17:19 5.1500 5.3150
2016-11-30 16:42 5.1500 5.2790
2016-11-30 15:58 5.1400 5.2790
2016-11-30 14:56 5.1400 5.2750
2016-11-30 13:59 5.1300 5.2750
2016-11-30 13:12 5.1300 5.2550
2016-11-30 11:46 5.1200 5.2550
2016-11-30 11:41 5.1400 5.2550
2016-11-30 10:28 5.1400 5.2750
2016-11-30 08:32 5.1400 5.2650
2016-11-30 07:37 5.1400 5.2790
2016-11-29 17:34 5.1600 5.2790
2016-11-29 16:00 5.1600 5.2890
2016-11-29 15:48 5.1500 5.2890
2016-11-29 13:49 5.1500 5.2790
2016-11-29 13:42 5.1500 5.2690
2016-11-29 11:11 5.1400 5.2690
2016-11-29 11:01 5.1200 5.2690
2016-11-29 10:40 5.1200 5.2590
2016-11-28 16:12 5.1200 5.2490
2016-11-28 14:40 5.1100 5.2490
2016-11-28 13:45 5.1100 5.2390
2016-11-28 13:41 5.1000 5.2390
2016-11-28 10:55 5.1000 5.2250
2016-11-28 10:50 5.1100 5.2250
2016-11-25 16:44 5.1100 5.2390
2016-11-25 12:39 5.1200 5.2390
2016-11-25 11:04 5.1100 5.2390
2016-11-25 09:45 5.1000 5.2290
2016-11-25 09:40 5.1000 5.2690
2016-11-25 09:14 5.1200 5.2690
2016-11-24 13:45 5.1400 5.2690
2016-11-24 12:14 5.1400 5.2790
2016-11-24 10:13 5.1400 5.2690
2016-11-23 18:26 5.1300 5.2690
2016-11-23 17:17 5.1200 5.2690
2016-11-23 15:49 5.1200 5.2590
2016-11-23 15:48 5.1200 5.2490
2016-11-23 15:23 5.1000 5.2490
2016-11-23 14:14 5.1000 5.2290
2016-11-23 14:01 5.0900 5.2290
2016-11-23 13:59 5.0900 5.2150
2016-11-23 13:57 5.0900 5.0900
2016-11-23 11:00 5.0800 5.2150
2016-11-23 10:45 5.0800 5.2350
2016-11-23 07:50 5.1000 5.2350
2016-11-22 18:51 5.1100 5.2350
2016-11-22 16:46 5.1100 5.2450
2016-11-22 15:16 5.1000 5.2450
2016-11-22 14:08 5.1100 5.2450
2016-11-22 13:32 5.1000 5.2450
2016-11-22 11:56 5.1000 5.2350
2016-11-22 11:55 5.1100 5.2350
2016-11-22 10:15 5.1100 5.2450
2016-11-21 16:57 5.1100 5.2690
2016-11-21 16:16 5.1000 5.2690
2016-11-21 15:30 5.1000 5.2590
2016-11-21 14:43 5.1000 5.2490
2016-11-21 14:42 5.1000 5.2590
2016-11-21 14:39 5.0800 5.2590
2016-11-21 13:05 5.0800 5.2290
2016-11-21 12:52 5.0800 5.2190
2016-11-21 10:18 5.0800 5.1990
2016-11-21 10:12 5.0800 5.2390
2016-11-18 17:24 5.1000 5.2390
2016-11-18 15:33 5.1000 5.2290
2016-11-18 14:39 5.1000 5.2190
2016-11-18 13:30 5.1000 5.2390
2016-11-18 12:05 5.1000 5.2590
2016-11-18 09:46 5.1000 5.2690
2016-11-17 16:49 5.1000 5.2490
2016-11-17 16:18 5.1000 5.2450
2016-11-17 14:13 5.1000 5.2290
2016-11-17 11:10 5.0800 5.2290
2016-11-16 17:00 5.0800 5.2390
2016-11-16 12:46 5.0800 5.2290
2016-11-16 09:47 5.0700 5.2290
2016-11-16 08:44 5.0700 5.1990
2016-11-16 08:35 5.0300 5.1990
2016-11-15 16:21 5.0300 5.1790
2016-11-15 14:54 5.0100 5.1790
2016-11-15 13:05 5.0100 5.1590
2016-11-15 09:49 5.0100 5.1450
2016-11-15 09:47 5.0200 5.1450
2016-11-15 09:40 5.0200 5.1990
2016-11-14 18:45 5.0600 5.1990
2016-11-14 18:16 5.0500 5.1990
2016-11-14 18:14 5.0500 5.2090
2016-11-14 14:53 5.0500 5.1850
2016-11-14 13:22 5.0000 5.1850
2016-11-14 12:28 5.0000 5.1850
2016-11-14 11:09 5.0000 5.1550
2016-11-14 10:42 5.0000 5.1790
2016-11-14 10:06 5.0000 5.2090
2016-11-11 18:00 4.9000 5.2090
2016-11-11 13:28 4.9000 5.1990
2016-11-11 12:41 4.8300 5.1990
2016-11-11 11:56 4.8300 5.1890
2016-11-11 11:06 4.8300 5.2190
2016-11-11 10:18 4.8300 5.1790
2016-11-10 17:26 4.8300 5.0990
2016-11-10 17:14 4.8300 5.0890
2016-11-10 16:15 4.8300 5.0750
2016-11-10 15:54 4.8300 5.0790
2016-11-10 15:41 4.8300 5.0690
2016-11-10 15:26 4.8300 5.0590
2016-11-10 14:42 4.8300 5.0390
2016-11-10 13:25 4.8000 5.0390
2016-11-10 10:47 4.8000 5.0190
2016-11-09 17:21 4.8000 5.0290
2016-11-09 16:48 4.8000 4.9990
2016-11-09 16:17 4.8000 4.9790
2016-11-09 15:48 4.8000 4.9690
2016-11-09 15:22 4.8000 4.9590
2016-11-09 12:26 4.8000 4.9390
2016-11-09 11:27 4.7800 4.9390
2016-11-09 10:46 4.7800 4.9290
2016-11-09 09:17 4.7700 4.9290
2016-11-09 07:25 4.7600 4.9290
2016-11-09 07:09 4.7500 4.9290
2016-11-08 13:59 4.7900 4.9290
2016-11-08 12:00 4.8000 4.9290
2016-11-08 09:08 4.8000 4.9390
2016-11-07 15:14 4.7900 4.9390
2016-11-07 14:58 4.7800 4.9390
2016-11-07 10:50 4.7800 4.9190
2016-11-07 10:43 4.7800 4.9490
2016-11-05 09:52 4.8000 4.9490
2016-11-04 16:06 4.7800 4.9490
2016-11-04 15:28 4.7800 4.9290
2016-11-04 10:42 4.7800 4.9190
2016-11-04 09:43 4.7400 4.9190
2016-11-03 13:18 4.7400 4.9390
2016-11-03 11:54 4.7400 4.9190
2016-11-03 11:44 4.7400 4.8990
2016-11-03 11:07 4.7100 4.8990
2016-11-02 14:02 4.7100 4.8650
2016-11-02 13:12 4.7100 4.8550
2016-11-02 09:08 4.7000 4.8550
2016-11-01 17:17 4.6900 4.8550
2016-11-01 15:20 4.7000 4.8550
2016-11-01 13:47 4.7200 4.8550
2016-11-01 12:47 4.7200 4.8750
2016-10-31 17:43 4.7400 4.8750
2016-10-31 16:18 4.7400 4.8850
2016-10-31 14:11 4.7400 4.8750
2016-10-31 13:12 4.7300 4.8750
2016-10-31 13:10 4.7300 4.8790
2016-10-31 12:42 4.7300 4.8890
2016-10-28 17:35 4.7400 4.8890
2016-10-28 12:59 4.7500 4.8890
2016-10-28 12:55 4.7500 4.8990
2016-10-28 11:41 4.7600 4.8990
2016-10-27 17:04 4.7700 4.8990
2016-10-27 15:04 4.7800 4.8990
2016-10-27 14:50 4.7800 4.8990
2016-10-27 10:42 4.7800 4.9250
2016-10-27 10:36 4.7800 4.9190
2016-10-26 17:28 4.7800 4.9090
2016-10-26 16:29 4.7700 4.9090
2016-10-26 16:17 4.7600 4.9090
2016-10-26 10:13 4.7600 4.8990
2016-10-25 17:30 4.7500 4.8990
2016-10-25 16:13 4.7500 4.8890
2016-10-25 15:24 4.7600 4.8950
2016-10-25 15:08 4.7700 4.8950
2016-10-24 16:18 4.7700 4.9190
2016-10-21 12:42 4.7700 4.9390
2016-10-21 10:28 4.7600 4.9390
2016-10-20 18:31 4.7600 4.9190
2016-10-20 17:04 4.7400 4.9190
2016-10-20 16:24 4.7400 4.9090
2016-10-20 10:46 4.7400 4.8990
2016-10-19 12:14 4.7400 4.9090
2016-10-18 16:34 4.7300 4.9090
2016-10-18 15:24 4.7300 4.8990
2016-10-18 14:52 4.7300 4.8890
2016-10-18 12:59 4.7300 4.8790
2016-10-18 12:37 4.7200 4.8790
2016-10-18 10:18 4.7200 4.8590
2016-10-17 12:24 4.7100 4.8590
2016-10-14 14:02 4.7000 4.8590
2016-10-14 13:14 4.7000 4.8390
2016-10-14 12:30 4.6900 4.8390
2016-10-14 10:15 4.6900 4.8290
2016-10-13 17:23 4.6800 4.8290
2016-10-13 14:46 4.6900 4.8290
2016-10-13 14:30 4.6900 4.8350
2016-10-13 11:11 4.7000 4.8350
2016-10-13 10:11 4.6900 4.8350
2016-10-12 18:01 4.7000 4.8350
2016-10-12 17:44 4.6900 4.8350
2016-10-12 15:55 4.6900 4.8290
2016-10-12 15:53 4.6900 4.8250
2016-10-12 15:28 4.6900 4.8390
2016-10-12 12:31 4.7000 4.8390
2016-10-12 10:29 4.6900 4.8390
2016-10-12 10:08 4.6600 4.8390
2016-10-11 17:49 4.6600 4.8090
2016-10-11 17:40 4.6600 4.8190
2016-10-11 15:53 4.6700 4.8190
2016-10-11 14:58 4.6700 4.8090
2016-10-11 14:56 4.6600 4.8090
2016-10-11 10:54 4.6600 4.7990
2016-10-11 10:45 4.6600 4.8190
2016-10-10 16:53 4.6700 4.8190
2016-10-10 16:43 4.6700 4.8390
2016-10-10 15:47 4.6900 4.8390
2016-10-10 13:50 4.7000 4.8390
2016-10-10 11:10 4.6800 4.8390
2016-10-07 16:50 4.6700 4.8390
2016-10-07 15:25 4.6700 4.8250
2016-10-07 13:57 4.6800 4.8250
2016-10-07 12:09 4.6600 4.8250
2016-10-07 12:04 4.6800 4.8250
2016-10-07 11:58 4.7000 4.8250
2016-10-07 11:48 4.7000 4.8580
2016-10-07 11:28 4.7200 4.8580
2016-10-07 09:36 4.7200 4.8580
2016-10-07 08:42 4.7200 4.9290
2016-10-06 17:43 4.7900 4.9290
2016-10-06 14:44 4.7900 4.9350
2016-10-06 13:55 4.8000 4.9350
2016-10-06 13:49 4.8000 4.9490
2016-10-06 10:55 4.8100 4.9490
2016-10-05 17:22 4.8100 4.9690
2016-10-05 08:51 4.8100 4.9490
2016-10-05 08:44 4.8100 4.9570
2016-10-04 17:55 4.8300 4.9570
2016-10-04 17:44 4.8300 4.9770
2016-10-04 11:29 4.8400 4.9770
2016-10-04 10:58 4.8500 4.9770
2016-10-03 17:22 4.8500 4.9870
2016-10-03 09:47 4.8500 4.9770
2016-10-03 09:24 4.8700 5.0550
2016-09-30 19:58 4.9000 5.0550
2016-09-30 16:48 4.9100 5.0550
2016-09-30 16:45 4.9100 5.0790
2016-09-30 16:12 4.9200 5.0790
2016-09-30 15:29 4.9300 5.0790
2016-09-30 14:13 4.9400 5.0790
2016-09-30 12:56 4.9300 5.0790
2016-09-30 10:45 4.9300 5.0690
2016-09-30 10:16 4.9100 5.0690
2016-09-29 17:46 4.9100 5.0550
2016-09-29 17:44 4.9200 5.0550
2016-09-29 17:42 4.9200 5.0490
2016-09-29 16:50 4.9200 5.0690
2016-09-29 14:50 4.9300 5.0690
2016-09-29 14:49 4.9200 5.0690
2016-09-29 13:58 4.9200 5.0590
2016-09-29 13:14 4.9200 5.0490
2016-09-29 10:51 4.9100 5.0490
2016-09-29 10:47 4.9100 5.0550
2016-09-28 17:47 4.9000 5.0550
2016-09-28 10:46 4.9000 5.0450
2016-09-28 09:09 4.9000 5.0390
2016-09-27 17:50 4.8900 5.0390
2016-09-27 14:32 4.8800 5.0390
2016-09-27 10:47 4.8800 5.0190
2016-09-26 18:11 4.8700 5.0190
2016-09-26 13:48 4.8800 5.0190
2016-09-26 12:46 4.8900 5.0190
2016-09-26 11:00 4.8900 5.0250
2016-09-23 22:18 4.8900 5.0390
2016-09-23 18:04 4.8800 5.0390
2016-09-23 16:41 4.8800 5.0290
2016-09-23 15:16 4.8800 5.0190
2016-09-23 14:57 4.8900 5.0190
2016-09-23 13:22 4.8900 5.0290
2016-09-23 13:03 4.9000 5.0290
2016-09-23 12:48 4.9000 5.0450
2016-09-23 11:51 4.9100 5.0450
2016-09-22 16:48 4.9100 5.0550
2016-09-22 14:59 4.9100 5.0450
2016-09-22 14:50 4.9200 5.0450
2016-09-22 10:22 4.9200 5.0550
2016-09-22 10:14 4.9200 5.0690
2016-09-21 17:56 4.9300 5.0690
2016-09-21 17:40 4.9300 5.0750
2016-09-21 10:55 4.9400 5.0750
2016-09-21 10:38 4.9400 5.0590
2016-09-20 16:49 4.9300 5.0590
2016-09-20 13:45 4.9200 5.0590
2016-09-20 13:30 4.9200 5.0690
2016-09-20 10:41 4.9300 5.0690
2016-09-20 10:25 4.9300 5.0890
2016-09-19 16:57 4.9500 5.0890
2016-09-19 12:15 4.9500 5.0980
2016-09-19 06:19 4.9600 5.0980
2016-09-19 06:18 4.9900 5.0980
2016-09-17 07:38 4.9600 5.0980
2016-09-17 07:36 4.9600 5.1390
2016-09-16 16:02 4.9900 5.1390
2016-09-16 15:26 5.0000 5.1390
2016-09-16 14:48 5.0100 5.1390
2016-09-16 12:20 5.0100 5.1490
2016-09-16 10:51 5.0200 5.1490
2016-09-15 15:31 5.0100 5.1490
2016-09-15 14:30 5.0000 5.1490
2016-09-15 14:21 5.0100 5.1490
2016-09-15 14:03 5.0200 5.1490
2016-09-15 13:45 5.0200 5.1650
2016-09-15 10:54 5.0300 5.1650
2016-09-15 08:04 5.0100 5.1650
2016-09-14 17:52 5.0100 5.1550
2016-09-14 17:48 5.0200 5.1550
2016-09-14 15:50 5.0200 5.1690
2016-09-14 15:11 5.0300 5.1690
2016-09-14 14:47 5.0400 5.1690
2016-09-14 14:00 5.0400 5.1790
2016-09-14 09:55 5.0500 5.1790
2016-09-13 16:55 5.0300 5.1790
2016-09-13 16:45 5.0400 5.1790
2016-09-13 16:30 5.0400 5.1890
2016-09-13 15:51 5.0500 5.1890
2016-09-13 15:25 5.0500 5.1990
2016-09-13 13:16 5.0600 5.1990
2016-09-13 12:58 5.0700 5.1990
2016-09-13 12:44 5.0700 5.2190
2016-09-13 12:02 5.0800 5.2190
2016-09-13 09:55 5.0800 5.2290
2016-09-12 15:54 5.0600 5.2290
2016-09-12 14:20 5.0600 5.2090
2016-09-12 14:17 5.0600 5.1990
2016-09-12 11:56 5.0600 5.1890
2016-09-12 11:25 5.0600 5.1990
2016-09-09 17:57 5.0500 5.1990
2016-09-09 15:41 5.0600 5.1990
2016-09-09 14:43 5.0400 5.1990
2016-09-09 14:40 5.0400 5.1890
2016-09-09 12:42 5.0400 5.1790
2016-09-09 11:29 5.0400 5.1650
2016-09-08 14:47 5.0300 5.1650
2016-09-08 14:26 5.0300 5.1750
2016-09-08 13:51 5.0400 5.1750
2016-09-08 12:29 5.0400 5.1850
2016-09-08 10:50 5.0500 5.1850
2016-09-08 10:15 5.0500 5.1890
2016-09-08 10:13 5.0500 5.1990
2016-09-07 18:11 5.0600 5.1990
2016-09-07 14:15 5.0700 5.1990
2016-09-07 13:58 5.0700 5.2090
2016-09-07 13:55 5.0700 5.2190
2016-09-07 12:52 5.0800 5.2190
2016-09-07 11:50 5.0800 5.2290
2016-09-07 11:15 5.0900 5.2290
2016-09-07 11:02 5.0900 5.2390
2016-09-07 10:20 5.0900 5.2490
2016-09-07 09:07 5.0900 5.2590
2016-09-06 17:32 5.1100 5.2590
2016-09-06 17:03 5.1100 5.2490
2016-09-06 17:00 5.1200 5.2490
2016-09-06 14:52 5.1200 5.2590
2016-09-06 10:54 5.1200 5.2490
2016-09-05 18:00 5.1200 5.2590
2016-09-05 12:47 5.1300 5.2690
2016-09-05 11:52 5.1200 5.2690
2016-09-02 14:13 5.1200 5.2790
2016-09-02 13:46 5.1200 5.2690
2016-09-02 10:15 5.1000 5.2690
2016-09-01 18:57 5.1000 5.2590
2016-09-01 16:18 5.1000 5.2690
2016-09-01 15:15 5.0800 5.2690
2016-09-01 14:42 5.0800 5.2590
2016-09-01 13:15 5.0800 5.2490
2016-09-01 10:35 5.0600 5.2490
2016-09-01 10:33 5.0600 5.2390
2016-09-01 10:31 5.0600 5.2190
2016-09-01 10:27 5.0600 5.2090
2016-08-31 18:17 5.0500 5.2090
2016-08-31 17:54 5.0500 5.1990
2016-08-31 15:52 5.0500 5.1890
2016-08-31 15:46 5.0500 5.1990
2016-08-31 12:17 5.0600 5.1990
2016-08-31 11:20 5.0600 5.2090
2016-08-31 10:21 5.0400 5.2090
2016-08-30 17:18 5.0400 5.1890
2016-08-30 15:53 5.0200 5.1890
2016-08-30 15:00 5.0200 5.1790
2016-08-30 14:14 5.0200 5.1590
2016-08-30 12:45 5.0200 5.1490
2016-08-30 12:18 5.0000 5.1490
2016-08-25 17:13 5.0000 5.1290
2016-08-25 16:16 4.9700 5.1290
2016-08-25 15:45 4.9700 5.1090
2016-08-25 13:48 4.9700 5.0990
2016-08-25 12:11 4.9700 5.1080
2016-08-25 09:51 4.9600 5.1080
2016-08-24 16:57 4.9600 5.1390
2016-08-24 14:45 4.9600 5.1290
2016-08-24 14:43 4.9600 5.1250
2016-08-24 13:01 4.9600 5.1150
2016-08-24 10:45 4.9600 5.1090
2016-08-24 10:44 4.9300 5.1090
2016-08-24 10:10 4.9300 5.0990
2016-08-23 10:45 4.9300 5.0790
2016-08-23 10:22 4.9300 5.0690
2016-08-22 18:03 4.9100 5.0690
2016-08-22 11:52 4.9100 5.0590
2016-08-22 11:31 4.9100 5.0390
2016-08-19 15:50 4.8900 5.0390
2016-08-19 14:53 4.9000 5.0390
2016-08-19 14:52 4.9000 5.0450
2016-08-18 18:00 4.9000 5.0490
2016-08-18 17:55 4.8500 5.0490
2016-08-18 14:54 4.8500 5.0590
2016-08-18 10:46 4.8500 5.0490
2016-08-18 10:44 4.8500 5.0590
2016-08-18 10:40 4.8500 5.0390
2016-08-17 14:59 4.8500 5.0290
2016-08-17 12:56 4.8500 5.0190
2016-08-17 11:05 4.8500 5.0290
2016-08-17 10:46 4.8500 5.0190
2016-08-17 10:22 4.8500 5.0090
2016-08-16 17:53 4.8400 5.0090
2016-08-16 16:27 4.8400 4.9890
2016-08-16 16:09 4.8400 4.9750
2016-08-16 13:54 4.8300 4.9750
2016-08-16 13:47 4.8400 4.9750
2016-08-16 13:46 4.8400 4.9790
2016-08-16 11:02 4.8400 4.9890
2016-08-16 10:55 4.8300 4.9890
2016-08-15 17:54 4.8300 4.9990
2016-08-15 17:06 4.8400 4.9990
2016-08-15 14:39 4.8500 4.9990
2016-08-15 13:53 4.8600 4.9990
2016-08-15 13:49 4.8600 5.0090
2016-08-15 10:48 4.8700 5.0090
2016-08-12 15:54 4.8700 5.0150
2016-08-12 15:51 4.8700 5.0190
2016-08-12 10:14 4.8800 5.0190
2016-08-11 17:56 4.8700 5.0190
2016-08-11 14:46 4.8800 5.0190
2016-08-11 14:26 4.8800 5.0290
2016-08-11 10:49 4.8900 5.0290
2016-08-10 17:51 4.8900 5.0390
2016-08-10 17:47 4.8900 5.0450
2016-08-10 15:55 4.9000 5.0450
2016-08-09 17:03 4.9100 5.0550
2016-08-09 15:45 4.9200 5.0550
2016-08-09 15:22 4.9200 5.0650
2016-08-09 11:59 4.9300 5.0650
2016-08-09 11:41 4.9300 5.0790
2016-08-09 10:39 4.9400 5.0790
2016-08-09 07:43 4.9400 5.0990
2016-08-08 17:47 4.9600 5.0990
2016-08-08 17:02 4.9600 5.1050
2016-08-08 16:53 4.9600 5.1150
2016-08-08 16:28 4.9700 5.1150
2016-08-08 13:02 4.9800 5.1150
2016-08-08 11:06 4.9700 5.1150
2016-08-05 15:34 4.9700 5.1290
2016-08-05 14:56 4.9900 5.1290
2016-08-05 14:21 4.9900 5.1390
2016-08-05 11:09 5.0000 5.1390
2016-08-05 11:08 5.0000 5.1450
2016-08-04 18:00 5.0000 5.1590
2016-08-04 16:12 5.0000 5.1690
2016-08-04 13:52 5.0100 5.1690
2016-08-04 13:49 5.0200 5.1690
2016-08-04 13:33 5.0200 5.2190
2016-08-04 13:12 5.0300 5.2190
2016-08-04 13:05 5.0400 5.2190
2016-08-04 12:48 5.0600 5.2190
2016-08-04 12:18 5.0600 5.2090
2016-08-04 10:41 5.0600 5.1990
2016-08-04 10:21 5.0600 5.2090
2016-08-04 08:53 5.0500 5.2090
2016-08-03 18:12 5.0600 5.2090
2016-08-03 12:13 5.0700 5.2090
2016-08-03 10:23 5.0600 5.2090
2016-08-02 17:46 5.0600 5.1990
2016-08-02 17:40 5.0600 5.1890
2016-08-02 12:55 5.0500 5.1890
2016-08-02 12:53 5.0500 5.1990
2016-08-02 10:51 5.0600 5.1990
2016-08-02 10:12 5.0600 5.2190
2016-08-01 12:16 5.0800 5.2190
2016-08-01 11:53 5.0900 5.2190
2016-08-01 10:49 5.0900 5.2350
2016-07-29 14:15 5.1000 5.2350
2016-07-29 14:14 5.1000 5.2390
2016-07-29 13:54 5.1100 5.2390
2016-07-29 09:36 5.1200 5.2390
2016-07-28 17:00 5.1000 5.2390
2016-07-28 16:57 5.1100 5.2390
2016-07-28 14:50 5.1100 5.2690
2016-07-28 11:59 5.1400 5.2690
2016-07-27 13:50 5.1500 5.2690
2016-07-26 14:05 5.1400 5.2690
2016-07-26 12:05 5.1400 5.2770
2016-07-26 10:04 5.1300 5.2770
2016-07-25 14:52 5.1400 5.2770
2016-07-25 11:39 5.1600 5.2770
2016-07-23 10:28 5.1300 5.2770
2016-07-22 18:49 5.1200 5.2770
2016-07-22 15:51 5.1200 5.2550
2016-07-22 12:22 5.1200 5.2990
2016-07-22 11:03 5.1500 5.2990
2016-07-22 11:00 5.1400 5.2990
2016-07-22 10:13 5.1800 5.2990
2016-07-21 18:49 5.1600 5.2990
2016-07-20 15:12 5.1700 5.2990
2016-07-20 14:43 5.1500 5.2990
2016-07-20 08:08 5.1500 5.2650
2016-07-19 14:37 5.1400 5.2650
2016-07-19 14:20 5.1400 5.2980
2016-07-19 11:01 5.1600 5.2980
2016-07-19 09:59 5.1700 5.2980
2016-07-19 08:52 5.1700 5.3450
2016-07-18 16:31 5.1800 5.3450
2016-07-18 12:48 5.2000 5.3450
2016-07-18 10:27 5.2200 5.3450
2016-07-18 10:11 5.1800 5.3450
2016-07-18 10:10 5.1800 5.3490
2016-07-15 18:28 5.1800 5.3790
2016-07-15 17:57 5.2000 5.3790
2016-07-15 13:36 5.2300 5.3790
2016-07-15 13:35 5.2200 5.3790
2016-07-15 11:27 5.2000 5.3790
2016-07-15 07:39 5.2000 5.3690
2016-07-14 18:07 5.2000 5.3490
2016-07-14 13:46 5.1800 5.3490
2016-07-14 12:17 5.1800 5.2990
2016-07-14 10:44 5.1400 5.2990
2016-07-13 20:39 5.1400 5.3450
2016-07-13 18:52 5.1600 5.3450
2016-07-13 17:33 5.1800 5.3450
2016-07-13 13:39 5.2000 5.3450
2016-07-13 10:10 5.1800 5.3450
2016-07-12 17:40 5.1500 5.3450
2016-07-12 12:18 5.1500 5.2980
2016-07-12 10:23 5.1500 5.2790
2016-07-12 08:57 5.1000 5.2790
2016-07-11 13:47 5.1000 5.2450
2016-07-08 19:28 5.1000 5.2250
2016-07-08 18:07 5.1000 5.2350
2016-07-08 18:06 5.1000 5.2390
2016-07-08 12:23 5.1000 5.2490
2016-07-07 19:14 5.1000 5.2290
2016-07-07 16:56 5.1000 5.2690
2016-07-07 15:49 5.1200 5.2690
2016-07-07 11:19 5.1300 5.2690
2016-07-07 08:22 5.1000 5.2690
2016-07-07 08:21 5.1000 5.2590
2016-07-06 16:59 5.1000 5.2470
2016-07-06 16:50 5.1200 5.2470
2016-07-06 16:25 5.1200 5.2850
2016-07-06 12:23 5.1400 5.2850
2016-07-06 12:22 5.1200 5.2850
2016-07-06 08:43 5.1200 5.2990
2016-07-05 16:03 5.1400 5.2990
2016-07-05 14:21 5.1600 5.2990
2016-07-05 12:32 5.1800 5.2990
2016-07-05 11:50 5.1800 5.3290
2016-07-01 12:33 5.1800 5.3490
2016-06-30 18:19 5.1800 5.4490
2016-06-30 18:07 5.1900 5.4490
2016-06-30 18:05 5.2000 5.4490
2016-06-30 15:26 5.2800 5.4490
2016-06-29 16:56 5.3000 5.4490
2016-06-29 15:51 5.2800 5.4490
2016-06-29 11:27 5.2800 5.4290
2016-06-28 14:25 5.2500 5.4290
2016-06-28 12:18 5.2500 5.3870
2016-06-27 18:32 5.2500 5.4480
2016-06-27 17:14 5.2700 5.4480
2016-06-27 11:29 5.3000 5.4480
2016-06-27 11:04 5.2800 5.6290
2016-06-27 11:03 5.3100 5.6290
2016-06-24 16:32 5.2000 5.6290
2016-06-24 11:19 5.2000 5.6690
2016-06-24 11:18 5.2000 5.6790
2016-06-24 11:17 5.2000 5.5790
2016-06-24 06:27 5.2000 5.7690
2016-06-24 06:20 5.2400 5.7690
2016-06-24 06:14 5.3000 5.7690
2016-06-23 15:26 5.6300 5.7690
2016-06-23 15:25 5.6300 5.7590
2016-06-23 10:47 5.6300 5.7790
2016-06-23 10:44 5.6300 5.7690
2016-06-22 20:13 5.6100 5.7690
2016-06-22 18:11 5.6300 5.7690
2016-06-22 17:09 5.6300 5.7890
2016-06-22 17:04 5.6300 5.7790
2016-06-22 12:41 5.6300 5.7590
2016-06-22 12:40 5.6400 5.7590
2016-06-22 11:38 5.6400 5.7690
2016-06-22 10:42 5.6400 5.7890
2016-06-21 15:45 5.6400 5.8290
2016-06-21 15:44 5.6400 5.8190
2016-06-21 15:35 5.6400 5.8090
2016-06-21 14:21 5.6400 5.7990
2016-06-21 11:35 5.6400 5.7890
2016-06-21 11:09 5.6000 5.7890
2016-06-20 17:58 5.6000 5.7690
2016-06-20 11:07 5.6000 5.7490
2016-06-20 10:37 5.5300 5.7490
2016-06-17 13:53 5.5300 5.7090
2016-06-17 10:55 5.5300 5.6990
2016-06-17 10:43 5.5200 5.6990
2016-06-16 18:11 5.5200 5.6790
2016-06-16 13:23 5.5300 5.6790
2016-06-16 13:10 5.5300 5.6690
2016-06-16 12:13 5.5100 5.6690
2016-06-16 10:59 5.5100 5.6590
2016-06-15 15:41 5.5100 5.6450
2016-06-15 14:47 5.5200 5.6450
2016-06-15 14:45 5.5000 5.6450
2016-06-15 13:21 5.5200 5.6450
2016-06-14 11:30 5.5200 5.6650
2016-06-14 11:13 5.4700 5.6650
2016-06-13 17:38 5.4700 5.6450
2016-06-13 15:47 5.4700 5.6350
2016-06-13 15:33 5.4500 5.6350
2016-06-13 15:28 5.4500 5.6150
2016-06-13 12:48 5.4500 5.5950
2016-06-13 12:02 5.4400 5.5950
2016-06-13 10:12 5.4400 5.5750
2016-06-13 10:05 5.4400 5.6250
2016-06-10 17:24 5.4700 5.6250
2016-06-10 15:36 5.4800 5.6250
2016-06-10 15:24 5.4800 5.6350
2016-06-10 12:10 5.5000 5.6350
2016-06-10 11:15 5.4800 5.6350
2016-06-10 10:18 5.4800 5.6250
2016-06-10 10:07 5.4800 5.6150
2016-06-09 16:40 5.4600 5.6150
2016-06-09 15:11 5.4400 5.6150
2016-06-09 15:02 5.4400 5.6050
2016-06-09 11:21 5.4400 5.5950
2016-06-09 10:22 5.4400 5.5750
2016-06-09 10:07 5.4300 5.5750
2016-06-09 09:51 5.4300 5.5950
2016-06-08 15:50 5.4500 5.5950
2016-06-08 15:26 5.4600 5.5950
2016-06-08 14:45 5.4600 5.6090
2016-06-08 14:33 5.4800 5.6090
2016-06-08 10:30 5.4800 5.6290
2016-06-08 10:20 5.4800 5.6490
2016-06-07 17:30 5.5000 5.6490
2016-06-07 13:24 5.5000 5.6590
2016-06-07 13:15 5.5000 5.6490
2016-06-07 11:26 5.5000 5.6390
2016-06-07 11:03 5.5000 5.6190
2016-06-07 09:50 5.4900 5.6190
2016-06-06 17:27 5.4800 5.6190
2016-06-06 15:22 5.4900 5.6190
2016-06-06 14:05 5.4900 5.6390
2016-06-06 11:28 5.5000 5.6390
2016-06-06 10:25 5.5000 5.6990
2016-06-03 16:40 5.5400 5.6990
2016-06-03 16:27 5.5700 5.6990
2016-06-03 15:17 5.5700 5.7290
2016-06-03 15:03 5.5700 5.7490
2016-06-03 11:13 5.6100 5.7490
2016-06-02 17:44 5.6000 5.7490
2016-06-02 16:14 5.5900 5.7490
2016-06-02 10:36 5.5900 5.7390
2016-06-02 10:15 5.5900 5.7590
2016-06-01 15:29 5.6000 5.7590
2016-06-01 15:13 5.6000 5.7690
2016-06-01 13:33 5.6200 5.7690
2016-06-01 12:24 5.6300 5.7690
2016-06-01 10:37 5.6300 5.7790
2016-06-01 10:30 5.6400 5.7790
2016-06-01 10:17 5.6400 5.7890
2016-06-01 10:08 5.6400 5.8190
2016-05-31 17:12 5.6600 5.8190
2016-05-31 16:36 5.6800 5.8190
2016-05-27 14:51 5.6800 5.8390
2016-05-27 14:28 5.6900 5.8390
2016-05-27 14:26 5.6900 5.8550
2016-05-27 12:01 5.7000 5.8550
2016-05-27 11:31 5.7200 5.8550
2016-05-26 14:24 5.7200 5.8850
2016-05-26 12:14 5.7200 5.8650
2016-05-26 11:23 5.7300 5.8650
2016-05-25 19:28 5.7300 5.8850
2016-05-25 18:12 5.7400 5.8850
2016-05-25 14:25 5.7400 5.8950
2016-05-25 13:12 5.7200 5.8950
2016-05-24 17:22 5.7200 5.8750
2016-05-24 16:25 5.7000 5.8750
2016-05-24 11:34 5.7000 5.8650
2016-05-24 09:55 5.6600 5.8650
2016-05-23 18:11 5.6600 5.7990
2016-05-23 17:19 5.6700 5.7990
2016-05-20 17:46 5.6500 5.7990
2016-05-20 12:32 5.6600 5.7990
2016-05-19 18:13 5.6600 5.8150
2016-05-19 12:14 5.6600 5.8050
2016-05-19 10:32 5.5600 5.8050
2016-05-19 10:30 5.5600 5.7990
2016-05-18 17:26 5.5600 5.7750
2016-05-18 17:24 5.5600 5.7690
2016-05-18 16:02 5.5600 5.7590
2016-05-18 15:25 5.5300 5.7590
2016-05-18 14:20 5.5300 5.7390
2016-05-18 13:19 5.5300 5.7190
2016-05-18 13:04 5.5000 5.7190
2016-05-18 09:33 5.5000 5.6990
2016-05-17 16:21 5.5000 5.6390
2016-05-17 14:20 5.5000 5.6550
2016-05-17 11:48 5.4800 5.6550
2016-05-17 08:58 5.4700 5.6550
2016-05-16 17:24 5.4700 5.6190
2016-05-16 16:37 5.4700 5.6280
2016-05-16 12:05 5.4800 5.6280
2016-05-16 11:38 5.5000 5.6280
2016-05-16 09:25 5.5000 5.6750
2016-05-13 17:50 5.5200 5.6750
2016-05-13 16:50 5.5100 5.6750
2016-05-13 16:42 5.5100 5.6690
2016-05-13 14:07 5.5100 5.6590
2016-05-13 12:37 5.5400 5.6590
2016-05-12 16:19 5.5400 5.6890
2016-05-12 15:36 5.5300 5.6890
2016-05-12 13:14 5.5300 5.6790
2016-05-12 10:31 5.5300 5.6590
2016-05-11 16:37 5.5200 5.6590
2016-05-11 16:29 5.5200 5.6690
2016-05-10 14:21 5.5400 5.6690
2016-05-10 13:49 5.5400 5.6950
2016-05-10 11:47 5.5000 5.6950
2016-05-10 11:35 5.5000 5.6850
2016-05-09 15:20 5.5000 5.6650
2016-05-06 17:13 5.5000 5.6790
2016-05-06 10:38 5.5000 5.6890
2016-05-05 16:52 5.4800 5.6890
2016-05-05 14:35 5.4800 5.6790
2016-05-05 11:40 5.4800 5.6550
2016-05-03 17:43 5.4800 5.6250
2016-05-03 12:13 5.4800 5.6150
2016-05-03 12:05 5.4800 5.6550
2016-05-03 08:20 5.5100 5.6550
2016-05-02 12:55 5.5100 5.6890
2016-04-29 17:13 5.5200 5.6890
2016-04-29 16:27 5.5300 5.6890
2016-04-29 16:17 5.5500 5.6890
2016-04-29 15:51 5.5500 5.7150
2016-04-29 15:26 5.5600 5.7150
2016-04-29 13:31 5.5800 5.7150
2016-04-29 12:38 5.5600 5.7150
2016-04-28 16:36 5.5600 5.7250
2016-04-28 13:49 5.5600 5.7150
2016-04-28 11:51 5.5700 5.7150
2016-04-28 10:16 5.5800 5.7150
2016-04-27 19:47 5.5900 5.7350
2016-04-27 13:39 5.6000 5.7350
2016-04-27 12:11 5.5800 5.7350
2016-04-27 10:30 5.5800 5.7090
2016-04-26 16:16 5.5800 5.7290
2016-04-26 16:09 5.5800 5.7390
2016-04-26 15:03 5.5900 5.7390
2016-04-26 14:19 5.6000 5.7390
2016-04-26 13:37 5.6000 5.7590
2016-04-25 17:19 5.5500 5.7590
2016-04-25 15:30 5.5500 5.7490
2016-04-25 15:06 5.5500 5.7290
2016-04-25 14:51 5.5500 5.7190
2016-04-25 13:42 5.5200 5.7190
2016-04-25 13:23 5.5200 5.7090
2016-04-25 10:43 5.5200 5.6850
2016-04-25 10:00 5.5200 5.6590
2016-04-22 18:03 5.4500 5.6590
2016-04-22 16:58 5.4500 5.6490
2016-04-22 16:17 5.4000 5.6490
2016-04-22 16:16 5.4000 5.6390
2016-04-22 13:09 5.4000 5.6290
2016-04-22 12:28 5.4000 5.6090
2016-04-22 11:57 5.4000 5.5890
2016-04-22 11:36 5.4000 5.5790
2016-04-22 11:18 5.3800 5.5790
2016-04-22 11:17 5.3800 5.5690
2016-04-22 09:51 5.3800 5.5490
2016-04-21 18:43 5.3800 5.5390
2016-04-21 14:19 5.3600 5.5390
2016-04-20 17:02 5.3600 5.5190
2016-04-20 16:42 5.3500 5.5190
2016-04-20 14:39 5.3500 5.4990
2016-04-20 13:43 5.3500 5.5190
2016-04-19 19:03 5.3600 5.4990
2016-04-19 14:33 5.3600 5.5190
2016-04-19 14:28 5.3600 5.0590
2016-04-19 13:09 5.3600 5.0090
2016-04-19 12:35 5.3300 5.0090
2016-04-18 17:20 5.3300 5.4990
2016-04-18 15:46 5.3300 5.4790
2016-04-18 11:10 5.3300 5.4590
2016-04-16 13:08 5.3300 5.4690
2016-04-15 17:46 5.3200 5.4690
2016-04-15 17:19 5.3200 5.4590
2016-04-15 16:54 5.3200 5.4690
2016-04-15 15:57 5.3300 5.4690
2016-04-15 12:35 5.3400 5.4690
2016-04-14 11:45 5.3300 5.4690
2016-04-14 09:44 5.3200 5.4690
2016-04-13 16:12 5.3100 5.4690
2016-04-13 12:12 5.3100 5.4590
2016-04-13 11:26 5.3000 5.4590
2016-04-13 08:33 5.3000 5.4390
2016-04-12 18:10 5.2700 5.4390
2016-04-12 12:18 5.2700 5.4450
2016-04-12 11:39 5.2700 5.4250
2016-04-12 11:16 5.2600 5.4250
2016-04-11 13:25 5.2600 5.3980
2016-04-11 13:19 5.2500 5.3980
2016-04-11 11:19 5.2500 5.3890
2016-04-08 17:59 5.2400 5.3890
2016-04-08 15:43 5.2500 5.3890
2016-04-08 14:11 5.2400 5.3890
2016-04-07 16:35 5.2300 5.3890
2016-04-07 15:16 5.2200 5.3890
2016-04-07 15:13 5.2200 5.3790
2016-04-07 15:12 5.2200 5.3890
2016-04-07 15:09 5.2200 5.3790
2016-04-07 14:00 5.2200 5.3590
2016-04-07 13:38 5.2100 5.3590
2016-04-07 11:33 5.2100 5.3390
2016-04-06 15:19 5.2100 5.3490
2016-04-06 15:04 5.2100 5.3390
2016-04-06 14:12 5.2000 5.3390
2016-04-06 14:03 5.2000 5.3690
2016-04-06 12:48 5.2200 5.3690
2016-04-05 14:41 5.2300 5.3690
2016-04-05 14:16 5.2500 5.3690
2016-04-04 17:30 5.2500 5.3890
2016-04-04 15:12 5.2300 5.3890
2016-04-01 15:43 5.2300 5.3790
2016-04-01 13:23 5.2400 5.3790
2016-04-01 12:59 5.2400 5.3990
2016-04-01 12:34 5.2500 5.3990
2016-04-01 12:27 5.2600 5.3990
2016-04-01 11:19 5.2600 5.4250
2016-04-01 10:21 5.2800 5.4250
2016-03-31 19:13 5.2800 5.4350
2016-03-31 17:18 5.2800 5.4480
2016-03-31 17:17 5.3000 5.4480
2016-03-31 15:11 5.3000 5.4580
2016-03-31 14:21 5.3200 5.4580
2016-03-31 14:01 5.3200 5.4750
2016-03-31 10:53 5.3400 5.4750
2016-03-31 10:46 5.3500 5.4750
2016-03-31 10:41 5.3400 5.4750
2016-03-31 08:34 5.3500 5.4750
2016-03-30 16:58 5.3500 5.5080
2016-03-30 15:59 5.3600 5.5080
2016-03-30 15:16 5.3400 5.5080
2016-03-30 14:44 5.3400 5.4880
2016-03-30 14:29 5.3300 5.4880
2016-03-30 11:22 5.3300 5.4780
2016-03-30 10:46 5.3400 5.4780
2016-03-30 10:40 5.3400 5.4980
2016-03-29 15:19 5.3300 5.4980
2016-03-29 15:16 5.3300 5.4880
2016-03-29 10:40 5.3300 5.4780
2016-03-24 15:35 5.3200 5.4780
2016-03-24 12:56 5.3200 5.4980
2016-03-24 12:12 5.3200 5.4780
2016-03-24 11:50 5.3100 5.4780
2016-03-23 16:20 5.3100 5.4580
2016-03-23 16:11 5.3200 5.4580
2016-03-23 10:47 5.3200 5.4680
2016-03-22 15:19 5.3300 5.4680
2016-03-22 14:41 5.3300 5.4880
2016-03-22 13:47 5.3400 5.4880
2016-03-22 13:35 5.3600 5.4880
2016-03-22 13:08 5.3600 5.5080
2016-03-22 10:33 5.3700 5.5080
2016-03-21 13:12 5.3700 5.5280
2016-03-21 11:25 5.3800 5.5280
2016-03-21 10:59 5.3800 5.5480
2016-03-21 10:58 5.3900 5.5480
2016-03-17 19:01 5.4000 5.5480
2016-03-17 14:58 5.3900 5.5480
2016-03-17 14:38 5.3800 5.5480
2016-03-17 14:07 5.3800 5.5280
2016-03-17 13:39 5.3700 5.5280
2016-03-17 12:30 5.3700 5.5080
2016-03-17 11:07 5.3700 5.4980
2016-03-17 10:39 5.3500 5.4980
2016-03-17 09:20 5.3500 5.4750
2016-03-17 09:17 5.3500 5.5290
2016-03-17 07:55 5.3800 5.5290
2016-03-16 14:20 5.4000 5.5290
2016-03-16 07:40 5.4000 5.5390
2016-03-15 17:24 5.4100 5.5390
2016-03-15 15:42 5.4100 5.5550
2016-03-15 12:44 5.4000 5.5550
2016-03-15 11:43 5.4100 5.5550
2016-03-15 10:43 5.4200 5.5550
2016-03-15 09:37 5.4500 5.5550
2016-03-14 17:51 5.4500 5.5990
2016-03-14 11:47 5.4600 5.5990
2016-03-14 11:26 5.4800 5.5990
2016-03-09 11:13 5.4800 5.6690
2016-03-08 16:29 5.4800 5.6390
2016-03-08 15:20 5.5000 5.6390
2016-03-07 17:57 5.5000 5.6590
2016-03-07 17:51 5.5000 5.6690
2016-03-04 15:15 5.5000 5.6490
2016-03-04 14:19 5.5200 5.6490
2016-03-04 14:03 5.5200 5.6590
2016-03-04 09:26 5.5300 5.6590
2016-03-03 16:10 5.5300 5.6850
2016-03-03 12:11 5.5300 5.6650
2016-03-02 18:19 5.5000 5.6650
2016-03-02 17:05 5.5000 5.6990
2016-03-02 17:03 5.5000 5.6890
2016-03-02 15:15 5.5000 5.6690
2016-03-02 14:17 5.5000 5.6590
2016-03-01 19:07 5.5000 5.6350
2016-03-01 12:03 5.5000 5.6490
2016-03-01 11:25 5.4800 5.6490
2016-03-01 07:57 5.4800 5.6290
2016-02-29 16:23 5.4800 5.5990
2016-02-26 12:06 5.4700 5.5990
2016-02-25 16:45 5.4400 5.5990
2016-02-25 12:48 5.4500 5.5990
2016-02-25 11:03 5.4600 5.5990
2016-02-24 19:53 5.4500 5.5990
2016-02-24 11:30 5.4600 5.5990
2016-02-24 11:15 5.4600 5.6090
2016-02-24 11:12 5.4700 5.6090
2016-02-24 11:03 5.4800 5.6090
2016-02-24 10:07 5.4900 5.6090
2016-02-24 10:04 5.4900 5.6450
2016-02-24 08:57 5.5100 5.6450
2016-02-24 08:08 5.5200 5.6450
2016-02-23 18:01 5.5200 5.6650
2016-02-23 17:11 5.5300 5.6650
2016-02-23 15:38 5.5200 5.6650
2016-02-23 10:30 5.5300 5.6650
2016-02-23 07:49 5.5200 5.6650
2016-02-22 18:17 5.5300 5.6650
2016-02-22 16:28 5.5200 5.6650
2016-02-22 16:01 5.5200 5.6450
2016-02-22 13:49 5.5100 5.6450
2016-02-22 10:30 5.5200 5.6450
2016-02-22 10:29 5.5100 5.6450
2016-02-22 10:22 5.5300 5.6450
2016-02-22 09:25 5.5300 5.7090
2016-02-19 16:18 5.5600 5.7090
2016-02-19 14:17 5.5700 5.7090
2016-02-19 13:38 5.5700 5.7290
2016-02-19 12:31 5.5800 5.7290
2016-02-19 12:15 5.5800 5.7390
2016-02-19 10:31 5.5900 5.7390
2016-02-18 16:50 5.6000 5.7390
2016-02-18 14:19 5.5900 5.7390
2016-02-18 13:32 5.5900 5.7290
2016-02-18 12:36 5.5800 5.7290
2016-02-18 12:30 5.5700 5.7290
2016-02-18 09:33 5.5700 5.6990
2016-02-17 17:38 5.5700 5.7290
2016-02-17 12:39 5.5700 5.7190
2016-02-17 11:37 5.5800 5.7190
2016-02-17 10:45 5.5700 5.7190
2016-02-17 08:49 5.5700 5.7250
2016-02-16 18:23 5.5800 5.7250
2016-02-16 17:15 5.5900 5.7250
2016-02-16 16:13 5.5900 5.7490
2016-02-16 14:38 5.6000 5.7490
2016-02-16 14:09 5.6200 5.7490
2016-02-16 14:08 5.6300 5.7490
2016-02-16 10:35 5.6300 5.7750
2016-02-16 10:31 5.6100 5.7750
2016-02-15 18:48 5.6100 5.7590
2016-02-15 17:18 5.6100 5.7690
2016-02-15 10:27 5.6100 5.7590
2016-02-12 12:23 5.6000 5.7590
2016-02-12 11:22 5.5900 5.7590
2016-02-12 10:42 5.5900 5.7450
2016-02-12 10:22 5.5900 5.7250
2016-02-12 08:08 5.5600 5.7250
2016-02-11 18:13 5.5600 5.6990
2016-02-11 17:48 5.5600 5.7280
2016-02-11 16:10 5.5800 5.7280
2016-02-11 14:47 5.5800 5.7380
2016-02-11 09:31 5.6000 5.7380
2016-02-10 19:53 5.6000 5.7790
2016-02-10 16:18 5.6300 5.7790
2016-02-10 13:42 5.6300 5.7890
2016-02-10 11:09 5.6300 5.7690
2016-02-09 18:11 5.6200 5.7690
2016-02-09 16:09 5.6200 5.7590
2016-02-09 15:27 5.6200 5.7790
2016-02-09 15:17 5.6200 5.7990
2016-02-09 14:58 5.6300 5.7990
2016-02-09 13:01 5.6500 5.7990
2016-02-09 10:54 5.6700 5.7990
2016-02-08 13:22 5.6600 5.7990
2016-02-08 11:55 5.6600 5.7790
2016-02-05 11:46 5.6600 5.7980
2016-02-05 09:14 5.6800 5.7990
2016-02-04 13:41 5.6800 5.8370
2016-02-04 13:15 5.7000 5.8370
2016-02-04 12:58 5.7000 5.8660
2016-02-04 10:38 5.7200 5.8660
2016-02-04 09:31 5.7300 5.8660
2016-02-04 08:53 5.7300 5.8980
2016-02-03 14:52 5.7500 5.8980
2016-02-03 12:33 5.7200 5.8980
2016-02-03 12:32 5.7200 5.8990
2016-02-02 17:47 5.7200 5.8790
2016-02-02 13:32 5.7000 5.8790
2016-02-02 10:38 5.7000 5.8490
2016-02-02 09:41 5.7000 5.8290
2016-02-02 07:59 5.7000 5.8590
2016-02-01 17:44 5.7000 5.8790
2016-02-01 13:55 5.7000 5.8590
2016-01-29 18:27 5.7200 5.8590
2016-01-29 17:24 5.7200 5.9390
2016-01-29 13:12 5.7500 5.9390
2016-01-29 08:02 5.7800 5.9390
2016-01-28 16:28 5.7700 5.9390
2016-01-28 16:22 5.7700 5.9290
2016-01-28 13:07 5.7700 5.9190
2016-01-28 11:53 5.7800 5.9190
2016-01-28 11:35 5.7600 5.9190
2016-01-28 10:23 5.7600 5.8990
2016-01-28 10:19 5.7600 5.9490
2016-01-27 16:39 5.8000 5.9490
2016-01-27 12:21 5.8100 5.9490
2016-01-27 09:59 5.8000 5.9490
2016-01-26 17:24 5.8000 5.9650
2016-01-26 13:10 5.8000 5.9750
2016-01-26 12:41 5.8000 5.9650
2016-01-26 10:43 5.8000 5.9490
2016-01-26 08:22 5.8000 5.9290
2016-01-25 10:24 5.8000 5.9450
2016-01-22 20:48 5.8000 5.9780
2016-01-22 13:50 5.7500 5.9780
2016-01-22 13:10 5.7500 5.9480
2016-01-22 12:13 5.7500 5.9280
2016-01-21 16:39 5.7500 5.9350
2016-01-21 10:34 5.7500 5.9150
2016-01-20 18:12 5.7500 5.9190
2016-01-20 16:10 5.7200 5.9190
2016-01-20 13:52 5.7200 5.8590
2016-01-20 11:21 5.7000 5.8590
2016-01-20 11:19 5.6900 5.8590
2016-01-20 08:51 5.6900 5.8250
2016-01-20 06:47 5.6900 5.8590

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski5.0200 

Do W. Brytanii5.0590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera