Przelewy do Polski 5.2500 0.38% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 5.3880 -0.02% 

Przelewy do Polski 5.2500 0.38% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 5.3880 -0.02% 

Kurs funta

Dane za okres: 1 tydz 2 tyg 1 mc 3 mc 6 mc 12 mc

Kurs średni GBP / PLN

Wykres przedstawia średni kurs funta szterlinga (GBP) w serwisie England.pl


Aktualny kurs wymiany funta brytyjskiego (szterlinga)

Do Polski
4.9854 
Do Wlk. Brytanii
5.1498 

Przelicznik walut

Polski UK

 

Komentarze i prognozy

Szkocki kilt

Dzisiaj Szkoci zdecydują

Rozpoczęło się właśnie głosowanie w szkockim referendum niepodległościowym. Po dosyć emocjonujących wynikach sondaży w ostatnich przedwyborczych tygodniach, ostatecznie wzrosła nieco liczba zwolenników pozostania w W. Brytanii. Jednak różnica pomiędzy stronami jest nadal bardzo mała, więc wynik nie jest jeszcze przesądzony.

Na przestrzeni ostatniego miesiąca można było zaobserwować dosyć gwałtowne skoki notowań funta – analogicznie, gdy sondaże pokazywały wzrost poparcia dla odłączenia Szkocji – szterling spadał, a kiedy górę brali zwolennicy unii – brytyjska waluta odrabiała straty. Jeżeli, w wyniku dzisiejszego głosowania, Szkocja pozostanie w Zjednoczonym Królestwie, to funt powinien zdecydowanie się wzmocnić, wracając co najmniej na wcześniejszą pozycję, tym bardziej że dane gospodarcze z wysp nadal są bardzo dobre (m.in. spadek bezrobocia do poziomu 6,2%).

Natomiast, gdyby doszło do secesji, nowe państwo zmuszone byłoby do stworzenia własnej waluty. Odpada opcja pozostania przy funcie, Londyn odrzucił taki scenariusz. Nie byłoby również możliwości szybkiego przyjęcia euro, zajęłoby to co najmniej kilka lat. W tej sytuacji pozostaje tylko emisja własnego pieniądza, ale proces ten jest bardzo kosztowny, a na sukces, o ile nastąpi, trzeba by bardzo długo czekać. Całe to zawirowanie, oczywiście też negatywnie odbiłoby się na szterlingu.

Jak potoczą się losy Wielkiej Brytanii? Głosowanie kończy się o 20.00, a wyniki poznamy w piątek rano.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 18.09.2014

Pieniądze

Szkoci, Rosjanie i Chińczycy

Wszystko wskazuje na to, że bieżący tydzień będzie obfitował w sporo, istotnych dla rynków finansowych, wydarzeń. W czwartek w Szkocji odbędzie się referendum niepodległościowe, Moskwa zapowiedziała wprowadzenie kontr-sankcji w odpowiedzi na kolejne obostrzenia UE i USA, a spadek produkcji przemysłowej w Chinach może oznaczać początek recesji.

Funt nieznacznie umocnił się po publikacji najnowszych sondaży, z których wynika że zwolenicy pozostania Szkocji w Zjednoczonym Królestwie ponownie zdobyli przewagę. Sytuacja jest jednak cały czas napięta, ponieważ różnica w ilości głosów za i przeciw wynosi, w zależności od sondażu, od 3% do 5%. Pierwsze wyniki poznamy już w czwartek.

Rubel pobił kolejny rekord, osiągając najniższą cenę wobec dolara w historii współczesnej Rosji: USD/RUB – 38,05. Jest to efekt nowych sankcji nałożonych przez Zachód (m.in. zakaz finansowania rosyjskich banków i koncernów energetycznych) oraz groźby planowanych działań odwetowych Kremla. Wojna handlowa najbardziej negatywnie odbija się na rosyjskiej gospodarce, ale także daje się we znaki i członkom UE i krajom z regionu konfliktu, dlatego Polska waluta może podwójnie zebrać cięgi.

Dodatkowo gorsze dane z Chin odciskają, w pierwszej kolejności, piętno gównie na gospodarkach krajów wschodzących, do których zaliczana jest też Polska. Znaczne spowolnienie chińskiego przemysłu (wzrost o 6,9% przy prognozowanym 8,8%) może w najbliższej perspektywie przełożyć się na awersję do ryzyka i wycofywanie inwestorów z emerging markets.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 15.09.2014

Flaga Szkocji

Niepodległa Szkocja?

Mimo utrzymującej się przez długi czas sporej przewagi przeciwników odłączenia Szkocji, w ostatnich tygodniach proporcja głosów zaczęła się raptownie zmieniać. Zmiana była tak radykalna, że w chwili obecnej szala przechyla się zdecydowanie w kierunku zwolenników niepodległości. Sytuacja ta, prawie natychmiast, wywołała dramatyczny spadek wartości funta.

Na 10 dni przed refernedum, zaplanowanym na 18 września, opublikowane przez brytyjski dziennik "Times" sondaże wskazują, że w chwili obecnej za niepodległością opowiada się już 51% respondentów. Rynki finansowe zareagowały niemal panicznie na tę informację. Funt zaczął raptownie tracić na wartości w stosunku do większości walut, notując m.in. rekordowy spadek do dolara i tym samym osiągając najniższy poziom od listopada 2013 r.

Wycena szterlinga do złotówki, również zmieniła się na korzyść naszej waluty. Mimo że na tej parze, spadkowa tendencja funta nie była aż tak mocno widoczna, m.in. ze względu na słabe ostatnio notowania pieniądza nad Wisłą, spowodowane głównie niestabilną sytuacją na Ukrainie. Niezależnie od faktu, że złotówka umocniła sie do funta, do obecnego poziomu 5,2414, co jest znaczną poprawą w stosunku do niedawno galopującego kursu GBP/PLN, to zyskała na szkockim referendum znacznie mniej niż inne waluty. Niestety potencjalna eskalacja konfliktu za naszą wschodnią granicą ciągle działa odstraszająco na inwestorów.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 09.09.2014

100 PLN

Rozejm na Ukrainie! Złotówka w górę

Od wczoraj jedną z dominujących informacji na rynkach finansowych jest zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą. Wiadomość ta przyćmiła inne bieżące wydarzenia, w tym m.in. decyzję RPP o nie obniżaniu stóp procentowych.

Zawarcie porozumienia pomiędzy Ukrainą a wojskami rosyjskimi, zwanymi "separatystami" w czasie przebywania na Ukrainie, zadziałało bardzo pozytywnie na rynek. W wyniku rozmów, prowadzonych pomiędzy Putinem a prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, wypracowano długookresowo rokujące zawieszenie broni. Co prawda, prezydent Rosji oficjalnie zdementował te informacje, tłumacząc, że jego kraj nie jest stroną konfliktu, więc nie może zawierać rozejmu, lecz kolejne doniesienia z tego regionu potwierdziły zawieszenie działań zbrojnych.

Informacja ta niemal natychmiast przyczyniła się do poprawienia notowań pieniądza nad Wisłą, który wzmocnił się w stosunku do wszystkich walut głównych. Inwestorzy przychylnym okiem spojrzeli na złotówkę, traktując wieści z Kijowa jako sygnał o zmniejszającym się ryzyku geopolitycznym w regionie. Nasza waluta odrobiła część strat i jest obecnie wyceniana na: GBP/PLN – 5,2745, USD/PLN – 3,2154, EUR/PLN – 4,1885, CHF/PLN – 3,4752.

Pamiętać jednak należy, że obecny rozejm może być następnym manewrem ze strony Moskwy, ponieważ zawarty został tuż przed szczytem NATO i kolejnymi zapowiadanymi sankcjami UE.
Sytuacja bardzo szybko może się odwrócić.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 04.09.2014

1 złoty polski

Słabsze wyniki funta

Mimo rozpędu jakiego nabrała gospodarka nad Tamizą w ostatnich miesiącach, najnowsze wyniki są nieco gorsze. Przełożyło się to również na, przynajmniej chwilowe, zatrzymanie galopującego ostatnio wzrostu kursu szterlinga do złotówki.

Mimo nadal dosyć dobrych danych z brytyjskiej gospodarki (m.in. dalszy spadek bezrobocia do poziomu 6,5 %), ekonomia na wyspach straciła nieco z początkowego impetu. Gorsze, niż się spodziewano, okazały się wyniki przemysłu. Wzrost produkcji wyniósł 0,6% w stosunku do prognozowanego poziomu 0,8%. Paradoksalnie, w pewnym stopniu, przyczynił się do tego słabszy eksporty, który jest efektem m.in. ostatnich wysokich notowań funta, podwyższających cenę brytyjskiej produkcji na zewnętrznych rynkach.

Istotny wpływ na notowania londyńskiej waluty mają również wyniki sondażu dot. referendum o niepodległość Szkocji. W ciągu minionego miesiąca poparcie dla odłączenia od Wielkiej Brytanii wzrosło aż o 6 %, tym samym, coraz bardziej przechylając szalę na korzyść zwolenników separacji. Obecnie głosy rozkładają się następująco: 42% - tak, 48% - nie, 10% - niezdecydowani. Coraz mniej pewny wynik referendum zaczyna kłaść się cieniem na brytyjskim pieniądzu, dla którego odłączenie Szkocji byłoby niewątpliwie ciosem.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.09.2014

1 złoty polski

Wojska rosyjskie na Ukrainie i kolejny spadek złotego

Informacja o wkroczeniu oddziałów rosyjskich do Nowoazowska i obwodu donieckiego wywołała kolejną falę paniki wśród inwestorów. Sytuacja ta przełożyła się bezpośrednio na osłabienie naszej waluty, spychając na plan dalszy wszelkie pozostałe czynniki.

Centrum uwagi rynków finansowych skupione jest niewątpliwie na wschodzie Ukrainy, od wczoraj kontrolowanym, już półoficjalnie, przez Federację Rosyjską. W związku z ciągłą eskalacją konfliktu i realnym niebezpieczeństwem wybuchu regularnej wojny ukraińsko-rosyjskiej, inwestorzy masowo uciekają od ryzyka w regionie. W tej sytuacji złotówka stała się, w pewnym stopniu zakładnikiem, którego losy zależą bezpośrednio od dalszego rozwoju sytuacji na wschodzie.

Mimo nonszalancji Rosji wobec sankcji, zapowiedź kolejnych blokad handlowych UE i Stanów Zjednoczonych oraz dalsze działania wojenne, odciskają coraz silniejsze piętno na rublu. Moskiewska waluta osiągnęła dziś rekordowo niski poziom 37,1327 w stosunku do dolara. Jest to najniższy poziom rubla od czasu upadku Związku Radzieckiego. Za politykę Putina płaci również słono złotówka, obecnie wycenia na: USD/PLN – 3,2077, GBP/PLN – 5,3061, EUR/PLN – 4,2176, CHF/PLN – 3,4962.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.08.2014

złoty polski

PLN bez większych zmian

Na razie nic nie wskazuje na to aby, nie najlepsza ostatnio, kondycja złotówki miała się raptownie poprawić. Na wzmocnienie naszej waluty nie przełożyła się publikacja danych GUS za lipiec, a wisi nad nami też kilka potencjalnych zagrożeń, m.in.: dalsza eskalacja konfliktu na Ukrainie i zapowiadane tam nowe wybory oraz wojna handlowa pomiędzy krajami UE a Rosją.

Kurs złotówki chwilowo ustabilizował się, na nie najlepszej pozycji, zajętej w wyniku ponoszonych ostatnio strat do większości walut głównych. Mimo względnie „równego” kursu, znajduje się nad nami cały czas kilka niebezpieczeństw, które kolejny raz mogą przyczynić się do osłabienia pieniądza nad Wisłą. Jednym z poważniejszych zagrożeń jest całokształt wydarzeń związanych z Ukrainą. Nie rokujące zbyt dobrze wczorajsze spotkanie przedstawicieli UE, Ukrainy i Rosji, rozwiązanie Rady Najwyższej w Mińsku i ogłoszenie przedterminowych wyborów, kolejne prowokacje rosyjskie na granicy Ukrainy - wszystkie te wydarzenia mogą w bardzo krótkim czasie przyczynić się do kolejnego cyklu spadkowego złotówki.

Co więcej, najnowsze lipcowe dane GUS, nominalnie wskazujące na poprawę sytuacji polskiej gospodarki, w zasadzie nie spotkały się z żadną reakcją rynków finansowych. Taki odbiór oficjalnych publikacji makroekonomicznych z naszego kraju zdarza się niestety coraz częściej, a wynika m.in. ze słabnącej wiarygodności danych z Polski. Trudno nie przyznać racji sceptycyzmowi inwestorów, patrząc chociażby na, w pewnym stopniu przeczące sobie, wyniki dot. bezrobocia. Wg GUS aktualna stopa bezrobocia (określona wyłącznie na podstawie ilości osób zarejestrowanych w urzędach pracy) to 11,9%, natomiast oficjalny poziom bezrobocia, badany na podstawie nowej metody BAEL to 9,1%. Wynikałoby z tego, że z całej rzeczy bezrobotnych, nawet ci, którzy zarejestrowali się w urzędzie pracy, są częściowo uważani za aktywnych zawodowo...

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 27.08.2014

banknoty PLN

Nie ma wakacji dla złotówki

Tegoroczne lato, poza krótką stabilizacją na początku okresu wakacyjnego, nie ma w sobie nic z tradycyjnego "sezonu ogórkowego". Na rynku walutowym panuje ciągła zadyszka, zwłaszcza dla złotego. Na dynamikę zmian wpływa natężenie sytuacji geopolitycznych (rozwój konfliktu na Ukrainie, sankcyjne rozgrywki na linii UE – Rosja, walki w Izraelu), a także bardzo dobre dane z USA, umacniające dolara.

Kolejne raptowne osłabienie naszej waluty pojawiło się m.in. po doniesieniach o zgrupowaniu dużych sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą i potencjalnej interwencji militarnej. Zaostrza to jeszcze i tak już napiętą sytuację, biorąc pod uwagę, że od kilku dni w rejonie Doniecka trwają intensywne walki pomiędzy wojskiem ukraińskim a separatystami prorosyjskimi. Naturalnie przekłada się to na gorsze notowania walut regionu i odwrót inwestorów w kierunku bardziej bezpiecznych aktywów.

Dodatkowo, jak na razie, sankcje nałożone na Rosję przez UE, doprowadziły jedynie do reakcji odwetowej Moskwy, która w odpowiedzi przygotowała własne sankcje przeciwko części krajów eurolandu, w tym również Polsce. Władze Kremla grożą również zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Syberią dla europejskich przewoźników, co tylko dodatkowo pogarsza atmosferę.

Ponad to, bardzo dobre wyniki amerykańskiej gospodarki i trwające już od miesiąc, konsekwentne umacnianie się dolara, w obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych, bezpośrednio przekłada się na na osłabienie nie tylko euro ale także złotówki. Nasza waluta jest w defensywie i widoczne są impulsy do dalszego osłabienia.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 06.08.2014

flaga Argentyny

Złoty nieco słabszy – zaszkodziła Argentyna

Po względnie stabilnym okresie dla naszej waluty, przeplatanym lekkimi wzrostami i spadkami, związanymi w dużej mierze z bieżącymi wydarzeniami na Ukrainie, na koniec zeszłego tygodnia kurs zaczął zdecydowanie się pogarszać. Proces ten został wywołany napływającymi informacjami na temat częściowej niewypłacalności Argentyny, po ogłoszeniu wyroku dot. spłaty wierzycieli, jeszcze z poprzedniego kryzysu.

Mimo że nie najlepsza sytuacja argentyńskiej gospodarki jest znana od dawna, to kroplą, która przelała kielich okazał się wyrok amerykańskiego sądu najwyższego (na mediację którego zgodziła się Argentyna), nakazujący spłatę obligacji po ich pełnej wartości, sprzedanych przez rząd tego kraju w trakcie wcześniejszego kryzysu 13 lat temu. Oznacza to, że Argentyna musiałaby wypłacić obligatariuszom ponad 120 miliardów dolarów. Buenos Aires oczywiście nie dysponuje takimi środkami, w związku z czym odmówiło przekazania powyższej kwoty, co przez rynki finansowe zostało odebrane jako częściowe "bankructwo" państwa.

Takie informacje psują zazwyczaj atmosferę wokół walut rynków wschodzących, dlatego też złotówka niemal natychmiast odnotowała straty wobec wszystkich walut G10. Po chwilowej przecenie pieniądza naw Wisłą, sytuacja zaczęła się stopniowo uspokajać i klarować. Bieżący tydzień powinien upłynąć pod znakiem względnej stabilizacji złotówki i odrabiania poniesionych w minionych dniach strat. Obecnie nasza waluta zaczyna lekko zwyżkować i wyceniana jest na: EUR/PLN – 4,1696, GBP/PLN – 5,2306, USD/PLN – 3,1072, CHF/PLN – 3,4280.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 04.08.2014

5 złotych

Dolar w górę, lekkie osłabienie euro i złotówki

Wczoraj UE uchwaliła wstępny zakres nowych sankcji wobec Rosji. Przełożyło się to na śladowy spadek notowań waluty europejskiej i nieco większe pogorszenie kursu polskiego pieniądza. Z sytuacji swojego zamorskiego konkurenta korzysta dolar, odrabiając poniesione wcześniej straty.

Kolejne obostrzenia wobec Moskwy mają dotyczyć głównie: sektora paliwowego, zakazu sprzedaży broni i eksportu technologii informatycznych wykorzystywanych w celach wojskowych oraz odizolowania rosyjskich banków od europejskiego rynku finansowego. Najbardziej uciążliwa dla Rosji prawdopodobnie okaże się ostatnia sankcja, ponieważ uniemożliwia ona emisję i sprzedaż akcji i obligacji przez rosyjskie banki na terenie eurolandu, odcinając je od ważnego źródła finansowania, tym bardziej, że chwilę przedtem, podobny zakaz wprowadziły Stany Zjednoczone.

Tak jak przewidywaliśmy wcześniej, w wyniku tych działań euro zaczęło odrobinę gorzej notować – głównie na korzyść dolara. Natomiast bardziej bezpośredni spadek zauważalny jest na kursie złotówki oraz pozostałych walut z naszego regionu, który oprócz obawy przed ekonomicznymi konsekwencjami nowych sankcji, dodatkowo wiąże się z awersją inwestorów do ryzyka. Na chwilę obecną nasza waluta wyceniana jest na: USD/PLN – 3,1088, EUR/PLN – 4,1605, GBP/PLN – 5,2455, CHF/PLN – 3,4187.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 31.07.2014

5 złotych

Ciemne chmury nad złotówką

Mimo chwilowej stabilizacji, nad naszą walutą zbiera się coraz więcej potencjalnych niebezpieczeństw, z których w końcu może spaść deszcz. Wymienić tutaj można m.in: dalszą eskalację konfliktu na Ukrainie i kolejne zapowiadane sankcje wobec Rosji, trwające walki w Strefie Gazy, a na dokładkę prawdopodobne obniżenie stóp procentowych przez RPP.

Największym zagrożeniem dla stabilności pieniądza nad Wisłą jest obecnie sytuacja za naszą wschodnią granicą. Unia Europejska zapowiada wprowadzenie kolejnego projektu, tym razem dość szerokich obostrzeń, wymierzonych w strategiczne sektory rosyjskiej gospodarki, Przygotowywane przez UE sankcje, być może ostatecznie, za jakiś czas, zmobilizują Moskwę do bardziej "cywilizowanego" zachowania, ale zanim to nastąpi, będą w pewnym stopniu działały jak miecz obosieczny, wyrządzając szkody po dwóch stronach. Oczywiście przyniosą one bardzo duże straty Rosji, ale wpłyną również negatywnie na wymianę handlową na starym kontynencie i osłabienie wspólnej waluty.

W naturalny sposób może przełożyć się to na gorsze notowania PLN. Z jednej strony, z tytułu mocnego powiązania złotówki z euro, a z drugiej strony, ze względu na bezpośrednie straty w obrocie towarów pomiędzy Polską i Rosją oraz zapowiadanym wobec Polski embargiem, przygotowywanym przez rosyjski odpowiednik sanepidu (RFSN). Krypto-embargo, będące w rzeczywistości kontr-sankcją, ma dotyczyć ograniczenia bądź całkowitego zakazu importu owoców z naszego kraju, pod pretekstem rzekomego zarażenia ich przez szkodnika – gąsienicę owocówkę...

Dodatkowym elementem nie podnoszącym popularności złotówki są spekulacje na temat rychłego obniżenia stóp procentowych. Ze względu na mocno zwalniającą gospodarkę, miałoby mieć to miejsce jeszcze w sierpniu. Co więcej, natężenie działań zbrojnych w Strefie Gazy, tradycyjnie przekładające się na osłabienie walut krajów rozwijających się, odbija się również na Polsce, która cały czas zaliczana jest do tej grupy.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.07.2014

Jeden funt

Burza w szklance wody czy cisza przed burzą?

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie spowodowały lekką hibernację rynków finansowych. Wszyscy, jak na wstrzymanym oddechu, czekają na dalszy rozwój wypadków, ograniczając raptowne posunięcia, w którymkolwiek kierunku.

Mimo że przewidywano, że sytuacja u naszego wschodniego sąsiada może szybko wywrzeć mocny wpływ na notowania walut i spadki giełdowe, to do chwili obecnej nic takiego nie nastąpiło. Inwestorzy bacznie obserwują sytuację, czekając na bardziej zdecydowany ruch, dający impuls do działania. Jednym z elementów w tej rozgrywce będzie nałożenie kolejnych obostrzeń na Rosję przez UE, zapowiadane na czwartek, które może przełożyć się na osłabienie walut regionu.

Natomiast, na naszym podwórku, opublikowane dzisiaj dane GUS, dot. sprzedaży detalicznej w czerwcu, przeszły w zasadzie bez większego echa. Oprócz zwrócenia oczu świata na Ukrainę, wynika to również z tego, że dane finansowe z Polski postrzegane są coraz częściej z perspektywy różnych "sprytnych" manewrów, sztuczek księgowych itp., które stosowane są u nas nagminnie, a przekładają się na słabszą miarodajność oficjalnych wyników.

Nasza waluta zachowuje się w miarę stabilnie, nawet z lekką tendencją wzrostową, ograniczaną głównie przez utrzymującą się awersję do ryzyka związanego z Ukrainą. Jeśli nie dojdzie do eskalacji konfliktu za wschodnią granicą, złotówka powinna pozostać na podobnym poziomie.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 23.07.2014

Jeden funt

Niebezpieczeństwo osłabienia złotówki?

Zazwyczaj okres wakacyjny sprzyja utrzymaniu względnej stabilności na rynku. Wiele firm i instytucji ogranicza w tym czasie swoją aktywność inwestycyjną i wprowadzanie większych zmian. Jednak powyższa prawidłowość odchodzi na plan dalszy, kiedy dochodzi do wstrząsów o charakterze geopolitycznym.

Mimo w miarę stabilnych ostatnio notowań złotego, który, tak jak większość walut w okresie "ogórkowym", wykazywał cechy stosunkowo niskiej zmienności rynkowej, tragedia malezyjskiego samolotu nad Ukrainą spowodowała bardziej zdecydowaną reakcję. Zestrzelenie pasażerskiego boeinga, lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur, z 295 osobami na pokładzie, jest dramatycznym dowodem na to, że sytuacja na Ukrainie jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna niż się spodziewano. Dla rynku jest to alarmowy sygnał, w oczywisty sposób działający na inwestorów zagranicznych.

Eskalacja konfliktu na Ukrainie oraz podejrzewany udział w nim Rosji, bezpośrednio przekładają się na gorszą sytuację złotówki. Łączy się z tym również fakt nakładania na Moskwę coraz ostrzejszych sankcji ekonomicznych przez UE i Stany Zjednoczone, co przyczynia się też do wzmacniania tendencji do wyprzedaży walut z regionu. Wg analityków, w tych okolicznościach, pieniądz na Wisłą może rozpocząć serię spadkową.

Obecnie nasza waluta wyceniana jest na: USD/PLN – 3,0699, EUR/PLN – 4,1496, GBP/PLN – 5,2370, CHF/PLN – 3,4168.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 21.07.2014

Jeden funt

Kolejne wzmocnienie brytyjskiej waluty

Od wczoraj obserwujemy kolejny wzrost funta, spowodowany kontynuacją bardzo dobrych wyników gospodarki na wyspach. Brytyjska ekonomia konsekwentnie nabiera coraz szybszego tempa, zmierzając powoli w kierunku poziomu sprzed kryzysu w 2009 r.

Ze środowego odczytu danych makro wynika, że raptowny wzrost gospodarczy przerósł prognozy analityków – spodziewano się inflacji na poziome 1,6% tymczasem osiągnięty został wynik 1,9%. Co więcej, mimo wyższej inflacji, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) rośnie w wolniejszym tempie, obniżając się z 1,8% w kwietniu br do obecnego poziomu 1,5%. Jest to najlepszy wynik od października 2009 r. Oznacza to, że produkty i usługi, za które rok temu trzeba było zapłacić 100 GBP obecnie kosztowałyby 101,50 GBP.

Kolejnym elementem bezpośrednio przekładającym się na dobre notowania pieniądza nad Tamizą jest "jastrzębia" polityka Bank of England. Mimo pozytywnego wzrostu inflacji, gubernator BOE Mark Carney poinformował, że ich celem było osiągnięcie poziomu 2%, w związku z czym zapowiedział kolejną podwyżkę stóp procentowych – co może przyczynić się do dalszego umocnienia funta w najbliższym czasie.

 

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.07.2014

Kursy - archiwum

Data Kupno Sprze.
2014-09-19 5.2500 5.3990
2014-09-18 5.2200 5.3650
2014-09-17 5.1900 5.3350
2014-09-16 5.1800 5.3080
2014-09-15 5.2000 5.3390
2014-09-12 5.2000 5.3280
2014-09-11 5.2000 5.3280
2014-09-10 5.1800 5.3070
2014-09-09 5.1600 5.3070
2014-09-08 5.1500 5.2780
2014-09-05 5.2000 5.3450
2014-09-04 5.1900 5.3080
2014-09-03 5.2100 5.3550
2014-09-02 5.2400 5.3790
2014-09-01 5.2200 5.3990
2014-08-29 5.2200 5.3690
2014-08-28 5.2000 5.3390
2014-08-27 5.1800 5.3190
2014-08-26 5.1700 5.2990
2014-08-22 5.1600 5.2880
2014-08-21 5.1600 5.2990
2014-08-20 5.1600 5.2890
2014-08-19 5.1600 5.2970
2014-08-18 5.1600 5.2970
2014-08-14 5.1700 5.2970
2014-08-13 5.2100 5.3590
2014-08-12 5.2000 5.3390
2014-08-11 5.1900 5.3290
2014-08-08 5.2100 5.3690
2014-08-07 5.2000 5.3590
2014-08-06 5.1900 5.3390
2014-08-05 5.1600 5.3090
2014-08-04 5.1700 5.2890
2014-08-01 5.1800 5.3290
2014-07-31 5.1700 5.3090
2014-07-29 5.1700 5.3090
2014-07-28 5.1700 5.2990
2014-07-25 5.1600 5.2990
2014-07-24 5.1700 5.3090
2014-07-23 5.1800 5.3150
2014-07-22 5.1600 5.2990
2014-07-21 5.1700 5.2990
2014-07-18 5.1600 5.3090
2014-07-17 5.1600 5.2990
2014-07-16 5.1500 5.2990
2014-07-15 5.1400 5.2880
2014-07-14 5.1400 5.2690
2014-07-11 5.1200 5.2690
2014-07-10 5.1200 5.2590
2014-07-09 5.1300 5.2590
2014-07-07 5.1500 5.2990
2014-07-04 5.1400 5.2880
2014-07-03 5.1400 5.2780
2014-07-02 5.1300 5.2780
2014-07-01 5.1200 5.2590
2014-06-30 5.1100 5.2590
2014-06-27 5.1100 5.2590
2014-06-26 5.1000 5.2290
2014-06-25 5.1200 5.2490
2014-06-24 5.1400 5.2690
2014-06-23 5.1400 5.2750
2014-06-20 5.1100 5.2550
2014-06-19 5.1000 5.2090
2014-06-18 5.1300 5.2570
2014-06-17 5.1200 5.2370
2014-06-16 5.0800 5.2290
2014-06-14 5.0800 5.2190
2014-06-13 5.0400 5.2190
2014-06-12 5.0400 5.1690
2014-06-11 5.0200 5.1690
2014-06-10 5.0100 5.1290
2014-06-09 5.0000 5.1190
2014-06-06 5.0100 5.1390
2014-06-05 5.0000 5.1390
2014-06-04 5.0400 5.1590
2014-06-03 5.0400 5.1590
2014-06-02 5.0300 5.1590
2014-05-30 5.0400 5.1590
2014-05-29 5.0300 5.1480
2014-05-28 5.0700 5.1880
2014-05-27 5.0800 5.1880
2014-05-23 5.0800 5.2090
2014-05-22 5.1000 5.2180
2014-05-21 5.0900 5.1990
2014-05-20 5.0800 5.1990
2014-05-19 5.0800 5.1880
2014-05-16 5.0700 5.1890
2014-05-15 5.0700 5.1770
2014-05-14 5.0800 5.1970
2014-05-13 5.0600 5.1770
2014-05-12 5.0500 5.1770
2014-05-09 5.0400 5.1770
2014-05-08 5.0400 5.1580
2014-05-07 5.0500 5.1790
2014-05-06 5.0500 5.1790
2014-05-02 5.0500 5.1690
2014-05-01 5.0500 5.1690
2014-04-30 5.0400 5.1690
2014-04-29 5.0400 5.1690
2014-04-28 5.0300 5.1690
2014-04-25 5.0300 5.1580
2014-04-24 5.0200 5.1480
2014-04-23 5.0300 5.1590
2014-04-22 5.0100 5.1590
2014-04-17 5.0100 5.1590
2014-04-16 4.9900 5.1280
2014-04-15 4.9800 5.1190
2014-04-14 4.9800 5.1190
2014-04-11 4.9700 5.1190
2014-04-10 4.9700 5.1190
2014-04-09 4.9800 5.1190
2014-04-08 4.9700 5.0990
2014-04-07 4.9700 5.0990
2014-04-04 4.9700 5.0990
2014-04-03 4.9600 5.0990
2014-04-01 4.9600 5.1090
2014-03-31 4.9600 5.1190
2014-03-28 4.9600 5.1190
2014-03-27 4.9500 5.0990
2014-03-26 4.9400 5.0750
2014-03-25 4.9200 5.0690
2014-03-24 4.9500 5.0850
2014-03-21 4.9500 5.1050
2014-03-20 4.9600 5.0850
2014-03-19 4.9400 5.1080
2014-03-18 4.9800 5.1080
2014-03-17 4.9800 5.1190
2014-03-14 4.9800 5.1290
2014-03-13 4.9800 5.1090
2014-03-12 4.9900 5.1290
2014-03-11 4.9800 5.1190
2014-03-10 4.9800 5.1190
2014-03-07 4.9800 5.1190
2014-03-06 5.0100 5.1490
2014-03-05 5.0000 5.1590
2014-03-04 5.0200 5.1650
2014-03-03 5.0000 5.1750
2014-02-28 5.0000 5.1450
2014-02-27 5.0000 5.1490
2014-02-26 4.9700 5.1090
2014-02-25 5.0000 5.1090
2014-02-24 4.9600 5.1090
2014-02-21 5.0000 5.1380
2014-02-20 5.0000 5.1490
2014-02-19 4.9600 5.1080
2014-02-18 4.9900 5.1190
2014-02-17 4.9900 5.1380
2014-02-14 5.0000 5.1490
2014-02-13 5.0000 5.1390
2014-02-12 4.9600 5.0890
2014-02-11 4.9600 5.0890
2014-02-10 4.9600 5.0950
2014-02-07 4.9600 5.1050
2014-02-06 4.9700 5.1150
2014-02-05 4.9800 5.1690
2014-02-04 5.0200 5.2150
2014-02-03 5.0500 5.2150
2014-01-31 5.0400 5.2090
2014-01-30 5.0400 5.1890
2014-01-29 5.0100 5.1490
2014-01-28 5.0100 5.1580
2014-01-27 5.0100 5.1580
2014-01-24 5.0000 5.1580
2014-01-23 5.0000 5.1590
2014-01-22 4.9700 5.1250
2014-01-21 4.9600 5.1250
2014-01-20 4.9600 5.1090
2014-01-17 4.9200 5.0990
2014-01-16 4.9200 5.0690
2014-01-15 4.9100 5.0490
2014-01-14 4.9100 5.0690
2014-01-13 4.9200 5.0650
2014-01-10 4.9600 5.1080
2014-01-09 4.9600 5.1190
2014-01-08 4.9400 5.1060
2014-01-06 4.9400 5.0880
2014-01-03 4.9200 5.0690
2014-01-02 4.9000 5.0690
2013-12-31 4.9000 5.0500
2013-12-30 4.9000 5.0500
2013-12-27 4.8800 5.0380
2013-12-24 4.8900 5.0380
2013-12-20 4.9000 5.0550
2013-12-19 4.9000 5.0350
2013-12-18 4.8700 5.0150
2013-12-17 4.8800 5.0150
2013-12-16 4.8800 5.0200
2013-12-13 4.8800 5.0550
2013-12-12 4.9000 5.0380
2013-12-11 4.9200 5.4900
2013-12-10 4.9200 5.0690
2013-12-09 4.9200 5.0790
2013-12-06 4.9400 5.0790
2013-12-05 4.9800 5.1190
2013-12-04 5.0000 5.1288
2013-12-03 4.9800 5.1377
2013-12-02 4.9600 5.1377
2013-11-29 4.9500 5.0990
2013-11-28 4.9500 5.0990
2013-11-27 4.9400 5.0690
2013-11-26 4.9400 5.0690
2013-11-25 4.9400 5.0800
2013-11-22 4.9200 5.0990
2013-11-21 4.9200 5.0950
2013-11-20 4.9100 5.0450
2013-11-19 4.9100 5.0450
2013-11-18 4.9000 5.0650
2013-11-15 4.9200 5.0650
2013-11-14 4.9200 5.0650
2013-11-13 4.9000 5.0580
2013-11-12 4.9300 5.0790
2013-11-08 4.9200 5.0790
2013-11-07 4.8900 5.0350
2013-11-06 4.8900 5.0475
2013-11-05 4.8600 4.9980
2013-11-04 4.8400 4.9980
2013-10-31 4.8000 4.9585
2013-10-30 4.8200 4.9555
2013-10-29 4.8300 4.9585
2013-10-28 4.8300 4.9770
2013-10-25 4.8300 4.9880
2013-10-24 4.8400 4.9696
2013-10-23 4.8500 4.9777
2013-10-22 4.8600 4.9880
2013-10-21 4.8600 4.9995
2013-10-18 4.8500 4.9880
2013-10-17 4.8500 4.9995
2013-10-16 4.8600 4.9880
2013-10-14 4.8700 5.0180
2013-10-11 4.8700 5.0180
2013-10-10 4.8800 5.0299
2013-10-09 4.8800 5.0299
2013-10-08 4.8900 5.0390
2013-10-07 4.8900 5.0390
2013-10-04 4.9000 5.0990
2013-10-03 4.9600 5.0990
2013-10-02 4.9800 5.1177
2013-10-01 4.9700 5.1088
2013-09-30 4.9500 5.1088
2013-09-27 4.9500 5.0888
2013-09-26 4.9400 5.0888
2013-09-25 4.9300 5.0650
2013-09-24 4.9300 5.0774
2013-09-23 4.9200 5.0790
2013-09-20 4.9000 5.0299

ZAREJESTRUJ SIĘ. Załóż konto i zostań naszym Klientem.

Konto biznesowe
  • Ograniczaj czas i koszty
Konto osobiste
  • Przelew na koncie już w 1h

AKTUALNOŚCI >>

 

 

 
 

Ankieta

Ile zarabiasz?