Przelewy do Polski 4.9200 -1.80% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 5.0650 -1.82% 

Przelewy do Polski 4.9200 -1.80% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 5.0650 -1.82% 

Kurs funta - GBP/PLN - prognozy

Dane za okres: Dzisiaj 1 tydz 2 tyg 1 mc 3 mc 6 mc 12 mc

 

Kurs średni GBP/PLN - wykres przedstawia uśredniony kurs funta brytyjskiego w serwisie England.pl.

 

Aktualny kurs wymiany funta szterlinga (GBP)

Bieżący kurs wymiany brytyjskiej waluty w naszym serwisie przy przelewach z i do Wielkiej Brytanii.

Do Polski
4.9854 
  Do W. Brytanii
5.1498 

Przelicznik walut

Wprowadź kwotę, którą chcesz przelać zaznaczając odpowiedni kierunek transferu - do Polski lub do UK.

Polski UK

 


 

Komentarze i prognozy

 
Kolejne umocnienie szterlinga

Kolejne umocnienie szterlinga

Od początku bieżącego tygodnia funt notuje intensywny wzrost w relacji do większości walut głównych. Cena pieniądza nad Tamizą także znacząco podniosła się wobec złotówki, dochodząc obecnie już do poziomu 5,1112. Główną przyczyną tej aprecjacji jest ostatnie posunięcie Theresy May. Zgodnie z zapowiedzią szefowej rządu już za 2 miesiące zostaną przeprowadzone nowe, przedterminowe wybory do brytyjskiego parlamentu.

Pierwsza minister wywołała sporą konsternację informacją o planowanym rozwiązaniu obecnego składu Izby Gmin. Jednak, ku zaskoczeniu wielu analityków, rynki finansowe zareagowały pozytywnie na tę wiadomość. May swoją decyzję uzasadniła potrzebą stworzenia silniejszej i bardziej miarodajnej reprezentacji obywateli Zjednoczonego Królestwa, która skutecznie przeprowadzi kraj przez proces negocjacji z Brukselą. Wskazywała na fakt, że od momentu ogłoszenia wyniku czerwcowego referendum w sprawie Brexitu, okazało się że posłowie, zasiadający obecnie w House of Parlament, w dużej mierze nie odzwierciedlają poglądów brytyjskiego społeczeństwa w tej kwestii. Dlatego też proces opuszczania Unii w takich okolicznościach byłby znacznie trudniejszy. Liderka torysów zaznaczyła, że w obliczu tej sytuacji szczególnie potrzebna jest jedność rządzących i silne, sprawne przywództwo. Komentując swój projekt dodała: „Gdy zostałam premierem, powiedziałam, że nie będzie wyborów do 2020 roku. Teraz nie mam żadnych wątpliwości, że jednak są potrzebne".

Cały proces towarzyszący tej inicjatywie został przeprowadzony w imponująco szybkim tempie. We wtorek 18.04. May ogłosiła decyzję rządu. W środę 19.04. projekt został poddany głosowaniu w Izbie Gmin, gdzie uzyskał prawie jednogłośne poparcie: spośród 535 posłów aż 522 opowiedziało się za a tylko 13 przeciwko. Parlament w obecnym składzie będzie funkcjonował już tylko do 2 maja br., a data nowych wyborów została wyznaczona na 8 czerwca br.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 21.04.2017

Funt znowu powyżej 5 zł!

Funt znowu powyżej 5 zł!

Brytyjska waluta ponownie zaczęła drożeć, przekraczając granicę 5 złotych. Mimo licznych obaw związanych z zapoczątkowanym dopiero Brexitem, szterling, póki co, skutecznie się broni, odrabiając wcześniejsze straty. Nie pomylili się analitycy, którzy wbrew opinii większości, w starcie procesu opuszczania UE dopatrywali się możliwości wzmocnienia.

W środę (12.04.) notowania pieniądza nad Tamizą kolejny dzień z rzędu intensywnie szły do góry. Już przed południem kurs GBP/PLN przekroczył granicę 5 zł, w kulminacyjnym momencie dochodząc nawet do poziomu 5,0093. Jest to najwyższy kurs w relacji do złotówki od początku marca br. Funt intensywnie zaczął odrabiać straty także wobec dolara i euro, osiągając cenę 1,2518 USD oraz 1,1793 EUR. W aprecjacji – zwłaszcza do dolara – zaznaczyć trzeba że jest to dosyć dobry wynik. Uwzględniając fakt, że po czerwcowym referendum szterling stracił blisko 20% w stosunku do "zielonego", a następnie po zwycięstwie Donalda Trumpa waluta ta odnotowała dalsze wzmocnienie - jest to nie najgorszy rezultat.

Póki co można powiedzieć, że prognozy ekonomistów, którzy przewidywali właśnie wzmocnienie funta razem z początkiem Brexitu okazały się trafne. Trend ten związany jest także z zapowiedziami Theresy May dotyczącymi umów handlowych z częścią krajów nie należących do Unii. Pierwsza minister poinformował, że aby skrócić negocjacje i umożliwić sprawną wymianę towarową, we wszystkich przypadkach, w których będzie to możliwe, nowe porozumienia zostaną przygotowane na zasadzie kopi tych dotychczas obowiązujących. Powinno to znacznie uprościć i przyśpieszyć ten proces.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.04.2017

Gwałtowne notowania funta

Gwałtowne notowania funta

Nadszedł w końcu wyczekiwany z niepokojem przez rynek moment oficjalnego początku opuszczania Unii przez Wielką Brytanię. W dniu dzisiejszym oficjalnie zostaną uruchomione przez rząd zapisy artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego. Mimo że od początku miesiąca funt coraz bardziej słabł, właśnie ze względu na zbliżającą się datę Brexitu, to część analityków uważa że po 29 marca pieniądz nad Tamizą zacznie sukcesywnie odrabiać straty.

Kończący się już miesiąc był bardzo ciężkim okresem dla brytyjskiej waluty. Poza nielicznymi wyjątkami przez większą część marca jej notowania cały czas się pogarszały. Zasadniczy powód był jeden – nieuchronnie zbliżający się moment, zaakceptowanego już przez parlament w Westminsterze, oficjalnego rozpoczęcia procesu wychodzenia z UE. Zgodnie z oczekiwaniami awersja do ryzyka inwestorów przekładała się na coraz niższą cenę funta. Natomiast prognozy dotyczące okresu po 29 marca nie są już tak jednoznaczne. Opinie analityków można podzielić na dwie grupy. Nadal przeważająca jest liczba ekspertów uważających, że widmo Brexitu będzie dalej deprecjonowało pieniądz nad Tamizą - w ciągu co najmniej kilku najbliższych miesięcy. Jednak coraz częściej także pojawiają się analizy sugerujące, że data uruchomienia art. 50. będzie momentem przełomowym, od którego brytyjska waluta zacznie odrabiać poniesione straty. Patrząc na dzisiejsze notowania funta, który mimo początkowego mocnego spadku, szybko przeszedł do dosyć skutecznej kontrofensywy, można zakładać, że faktycznie istnieje realne prawdopodobieństwo rychłego wzmocnienia szterlinga.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.03.2017

Będzie dalsze umocnienie złotówki?

Dobre wyniki z Polski. Będzie dalsze umocnienie złotówki?

Ostatnie badanie Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że wszystkie wskaźniki koniunktury gospodarczej w marcu br. uległy poprawie. Oznacza to, że wzrost PKB w pierwszym kwartale ma realne szanse przekroczyć 3%. W ślad za dobrą koniunkturą idą oczekiwania wobec Rady Polityki Pieniężnej. Jeżeli RPP zareaguje przez stosunkowo szybkie podniesienie stóp, to złotówka może tym bardziej się umocnić.

Według analizy GUS wskaźnik dla handlu detalicznego wzrósł aż o 2,2 pkt. (z 7,0 do 9,2 pkt.), uzyskując najwyższy poziom od sierpnia 2008 r. – czyli od momentu szczytowego prosperity, tuż przed upadkiem banku Lehman Brothers. Wyznacznik określający koniunkturę w przemyśle podniósł się o 2 pkt. (z 4,5 do 6,4 pkt.), osiągając tym samym najwyższą wartość od sierpnia 2015 r. Urząd poinformował też, że przedsiębiorstwa w większości badanych obszarów działalności zgłaszają korzystne oceny, lepsze od prognoz z poprzedniego miesiąca. Sektor przetwórstwa przemysłowego ocenia koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w lutym i w analogicznym miesiącu przed rokiem. W budownictwie ewaluacja koniunktury jest także bardziej optymistyczna niż przed miesiącem. W marcu indeks koniunktury w tym sektorze, po poprzednim kryzysie, podniósł się aż o ponad 5 pkt. (z -6,8 do -1,4 pkt.). To najlepszy wynik dla tego miesiąca od 2008 r.

Aktualne wskazania indeksów GUS dla koniunktury są zdecydowanie lepsze niż w pierwszym kwartale 2016 r. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za tą tendencją podąży też wskaźnik PKB. W pierwszym kwartale 2016 r. dynamika produktu krajowego brutto wyniosła tylko 0,0% kdk i 3,0% rdr. Dlatego można spodziewać się, że dynamika PKB rdr w mijającym kwartale z nawiązką przekroczy 3%. Co więcej, cześć analityków prognozuje, że w tych okolicznościach Rada Polityki Pieniężnej może przyśpieszyć termin zapowiadanego na czwarty kw. podniesienia stóp. Jeżeli faktycznie do tego dojdzie i RPP wykona "jastrzębi" ruch znacznie szybciej niż planowano, to możemy być świadkami dalszego umocnienia złotego, m.in. wobec euro i funta.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 24.03.2017

Fed podnosi stopy o 25 pb.

Fed podnosi stopy o 25 pb.

Tak jak przewidywała większość analityków, na marcowym posiedzeniu Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe. Na tym polu nie było żadnych niespodzianek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zarówno ta podwyżka jak i poprzednia, wyniosły po 25 pb. każda. Natomiast już nieco mniej do prognoz pasowało "ospałe" zachowanie dolara, który niemal wcale z tego posunięcia nie skorzystał.

Na ostatnim posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego zostały podniesione stopy - solidarnie o 0,25%, dochodząc tym samym do poziomu 0,75 – 1%. Jest to już kolejna podwyżka na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jednak mimo obecnej zdecydowanie bardziej "jastrzębiej" postawy Fed-u, jest to, póki co, tylko kolejny mały krok na drodze zacieśniania strategii monetarnej. Przez ponad dekadę instytucja ta prowadziła politykę rekordowo niskich stóp. Nawet przy obecnych ruchach, noszących znamiona nowej dynamiki w stanowisku Rezerwy Federalnej, jest to jeszcze bardzo daleka droga. Mimo spekulacji z ubiegłego miesiąca, mówiących o realnym prawdopodobieństwie aż 4 podwyżek w 2017 r., na ostatnim posiedzeniu nie zostało to potwierdzone. Z protokołu spotkania jednoznacznie wynika, że członkowie FOMC planują w tym roku podnieść stopy jeszcze tylko 2 razy po 25 pb. Idąc tym tempem (75 pb. rocznie) proces będzie posuwał się do przodu dosyć wolno, a stopy na poziomie 3% moglibyśmy zobaczyć za oceanem dopiero pod koniec 2019 roku.

Głównie z tego powodu rynek zareagował znacznie słabiej niż oczekiwali ekonomiści. Mimo że kolejny krok na drodze normalizacji polityki pieniężnej w USA rokuje coraz korzystniej dla inwestorów, to jednak jest to nadal bardzo nieznaczna zmiana. Na obecnym etapie, ze względu na wolne tempo progresu, dolar prawie wcale nie skorzystał z tego ruchu. Śladowe umocnienie można było zaobserwować w stosunku do złotówki, natomiast, ze względu na inne czynniki geopolityczne, notowania amerykańskiej waluty nieznacznie osłabiły się m.in. w relacji do funta i euro.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 17.03.2017

Jak zarobić na sprzedaży funtów?

Jak zarobić na sprzedaży funtów? Wystarczy sprawdzić portfel

W minionym tygodniu, mieszkający w Wielkiej Brytanii nasz rodak zarobił ponad 60 tys. funtów na sprzedaży banknotu 5 GBP. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości – nie był to żaden zabytkowy nominał z minionych wieków, a tylko, będąca w obecnym obiegu, pięciofuntówka z Winstonem Churchillem. Jej, już byłemu, właścicielowi nie można odmówić bystrości i zwrócenia uwagi na istotne szczegóły banknotu.

Piotr Sobczuk, mieszkający w Zjednoczonym Królestwie, wystawił na internetowej aukcji wprowadzoną stosunkowo niedawno nową wersję banknotu z wizerunkiem W. Churchilla. Nominał ten jest już w obiegu od kilku miesięcy, wykonany jest z tworzywa przypominającego plastik (polimer) i docelowo ma zastąpić obecne papierowo-bawełniane pieniądze. Nowe pięciofuntówki są od momentu ich oficjalnego wprowadzenia powszechnie dostępne i przewinęły się już przez portfele większości mieszkańców Wysp. Dlaczego więc ktoś chciałby zapłacić ponad 60.000 funtów za banknot o wartości £5?

Polak bez wątpienia ma bystre oko, bo wśród banknotów znajdujących się w jego portfelu zwrócił uwagę na numery seryjne omawianej pięciofuntówki. Po zasięgnięciu informacji w internecie okazało się, że jego podejrzenia były słuszne. Posiadany banknot - o numerze AA01 444444 - jest jednym z pierwszych wyemitowanych w tej serii. Nominały, których oznaczenia zaczynają się od znaków AA01 są szczególnie poszukiwane i bardzo cenione przez kolekcjonerów. Nasz rodak wystawił go na internetowej aukcji, z ceną wywoławczą £1. Stawka bardzo szybko poszybowała w górę. W licytacji wzięło udział 21 kupujących, przebijając kolejne oferty aż 136 razy. Ostatecznie "szczęśliwy" banknot został sprzedany za ponad 60 tys. funtów!

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 14.03.2017

Podwyżka stóp w USA jest już pewna

Podwyżka stóp w USA jest już pewna

Najnowsze wyniki z amerykańskiego rynku pracy okazały się znacznie lepsze od prognoz. Większość ekspertów jest zgodna, że fakt ten przesądzi o kolejnym podniesieniu stóp procentowych już na posiedzeniu Fed-u w najbliższą środę. Coraz większe grono analityków zakłada również, że przy tak dobrych danych będzie można spodziewać się łącznie nawet czterech podwyżek w bieżącym roku.

Ostatni odczyt z rynku pracy za oceanem wsparł dolara. Najpierw, w połowie tygodnia, opublikowany został raport firmy ADP, wskazujący na wyniki znaczne lepsze od prognoz. W badanym okresie spodziewano się powstania 190 tys. nowych miejsc pracy, tymczasem szacunki ADP mówią aż o 298 tys. etatów. Wzrost rynku pracy istotnie przekraczający oczekiwania w dużym stopniu potwierdzony został przez dzisiejsze dane amerykańskiego Biura Statystyki Pracy. Oficjalne wyniki mówią o przyroście zatrudnienia na poziomie 238 tys.

Obawami m.in. o kondycję rynku pracy Rezerwa Federalna już niejednokrotnie tłumaczyła decyzje o kontynuowaniu "gołębiej" polityki monetarnej. W obliczu tej sytuacji ekonomiści są niemal zgodni: należy z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa spodziewać się podniesienia stóp procentowych już na nadchodzącym posiedzeniu Fed-u w najbliższą środę.

Jeżeli amerykański bank centralny za kilka dni podniesie stopy, to w pierwszej kolejności może odczuć to euro, które już od dłuższego czasu przegrywa pojedynki z dolarem. Przypuszczalnie przyczyni się to także do nieco mocniejszego osłabienia funta, pogłębiając tym samym spadek zaliczany w tym miesiącu - głównie przez zbliżający się Brexit. Podwyżka w USA może także spowodować nieznaczne osłabienie złotówki, aczkolwiek analitycy uspokajają, że nasza waluta w ostatnim okresie jest relatywnie odporna na "szarżę" dolara.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 10.03.2017

Funt w marcu będzie spadać

Funt w marcu będzie spadać

Brytyjska waluta, mimo że od pewnego czasu zajmowała względnie "bezpieczną" pozycję, również w wycenie do złotówki - z małym zapasem powyżej 5 zł, ponownie zaczęła tracić na wartości. Ten dosyć gwałtowny spadek, póki co nie znajduje poparcia w danych z gospodarki na Wyspach. Większość analityków widzi tą samą główna przyczynę: ogłoszony na połowę marca początek Brexitu.

Na początku bieżącego tygodnia szterling odnotował zauważalne osłabienie. Trudno znaleźć bezpośrednią przyczynę tego procesu we wskaźnikach brytyjskiej ekonomi, która do chwili obecnej okazywała się stosunkowo odporna na większość pesymistycznych prognoz, wygłaszanych po czerwcowym referendum. Nie zmienia to jednak faktu, że na przestrzeni ostatniego półrocza niejednokrotnie już byliśmy świadkami podobnych, znacznie gwałtowniejszych spadków pieniądza nad Tamizą, nie mających żadnego odzwierciedlenia w danych makro ani kondycji gospodarki. Wszystko wskazuje na to, że ponownie to samo zjawisko obserwujemy od początku tygodnia. Główna przyczyna, tak jak w pozostałych wypadkach, jest taka sama – coraz bliższe widmo Brexitu.

Zgodnie z zapowiedziami Theresy May, rząd 15 marca rozpocznie oficjalny proces opuszczania Unii Europejskiej. W tym dniu uruchomione zostaną zapisy artykułu 50. traktatu lizbońskiego, a po tym ruchu dla Zjednoczonego Królestwa nie będzie już możliwości odwrotu. Wg przewidywań większości analityków miesiąc marzec może być dla funta okresem bardzo gwałtownych wahań, ze zdecydowaną przewagą deprecjacji. Jak głębokiej przeceny szterlinga należy się spodziewać pokaże reakcja notowań na najbliższe publikacje danych makro i wskaźnika PMI. Jeżeli brytyjska waluta zignoruje dobre wyniki i nie zacznie choćby częściowo odrabiać strat, będzie mogło to oznaczać że niepewność i awersja do ryzyka na dobre rozgościła się na parkietach giełdowych, a funt prawdopodobnie rozpocznie cykl głębszych spadków.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.03.2017

Osłabienie euro na horyzoncie. Czy złotówka na tym skorzysta?

Osłabienie euro na horyzoncie. Czy złotówka na tym skorzysta?

We Francji wielkimi krokami zbliża się termin wyborów prezydenckich. Jeśli zgodnie z obecnymi prognozami wygra je kandydatka opozycji – Marine Le Pen, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że przełoży się to na osłabienie kursu wspólnej waluty. Natomiast zjawisko to może zachęcić do inwestowania m.in. w europejskich krajach EM, znajdujących się poza strefą euro, w tym także Polsce.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 23 kwietnia, druga 7 maja. Wg sondaży reprezentantka Frontu Narodowego bardzo znacząco wyprzedziła już pozostałych kandydatów. Ostatnie badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez ośrodek Elabe, wskazuje na 7% przewagi Marine Le Pen, która w chwili obecnej mogłaby liczyć na 27% głosów. Następny na liście jest Francois Fillon – z 20% poparciem, a po nim Emmanuel Macron z 17%. Liderka wyścigu o fotel prezydenta nie należy do entuzjastów Unii Europejskiej. Jednym z punktów jej programu wyborczego jest wystąpienie Francji ze strefy euro i przywrócenie do obiegu francuskiego franka. Byłby to już kolejny element, oprócz zbliżającego się Brexitu, bardzo mocno podkopujący stabilność Brukseli. Jeżeli po zwycięstwie w najbliższych wyborach kandydatka Frontu Narodowego wprowadzi w życie te deklaracje, wspólna waluta może zanotować istotny spadek. Wg analityków osłabi się do dolara aż o 8%, co oznaczałoby zejście do najniższego poziomu od 2002 r.

Wszystko wskazuje na to, że euro ma przed sobą bardzo ciężkie czasy. Prawdopodobnie będzie musiało zmierzyć się nie tylko z "poluzowaniem" więzi z Francją, ale także z Amsterdamem. 15 marca będą miały miejsce wybory parlamentarne w Holandii, w których według sondaży, wygra eurosceptycznie nastawiona Partia Wolności (PVV), zdobywając ponad 30% głosów.

Natomiast słabnąca wspólna waluta spowoduje wycofanie części kapitału z eurolandu. Zjawisko to może przełożyć się pozytywnie na ekonomie części europejskich krajów zaliczanych do grupy emerging markets, w tym również Polski, które mogą stać się dla inwestorów atrakcyjniejszymi gospodarkami do lokowania aktywów.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 24.02.2017

Kolejna podwyżka stóp w USA?

Kolejna podwyżka stóp w USA?

Ostatnie odczyty wskazują na zauważalny wzrost inflacji za oceanem. Jeżeli wskaźnik ten będzie nadal utrzymywał się na takim poziomie, bardzo prawdopodobne jest rychłe podniesienie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Ruch taki wpisywałby się poniekąd w zapowiadany przez nowego prezydenta kierunek zmian w polityce monetarnej.

W styczniu br. inflacja w Stanach Zjednoczonych (mierzona wskaźnikiem CPI) wzrosła do 2,5%. Jest to najszybszy wzrost na przestrzeni prawie 5 lat (od marca 2012 r.). Poziom 2,5% w ujęciu rdr znacznie przekroczył oficjalny cel inflacyjny amerykańskiego banku centralnego, określony na 2,0%. Biorąc pod uwagę fakt, że kolejne podniesienie stóp procentowych i tak było już przez tę instytucję zapowiadane na ten rok, prawdopodobieństwo takiego ruchu wydaje się być bardzo realne. Kolejnym elementem przemawiającym za szybką podwyżką jest także zdecydowane stanowisko Donalda Trumpa w tej kwestii. Zgodnie z wyborczymi zapowiedziami prezydenta elekta, jednym z jego priorytetów jest jak najszybsze zakończenie polityki niskich stóp uprawianej przez Fed.

W sytuacji, w której "jastrzębie" posunięcia Rezerwy Federalne staną się faktem, będziemy świadkami kolejnego odpływu kapitału z Europy za Atlantyk, na czym mogą ucierpieć również notowania naszej złotówki.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.02.2017

Kolejny element wzmacniający funta

Kolejny element wzmacniający funta

Mimo zbliżającego się już wielkimi krokami Brexitu, szterling nie spada "na łeb na szyję". Już kolejny tydzień możemy obserwować zacięte zmagania na wykresach forexowych, gdzie mimo gwałtownych skoków w obu kierunkach, brytyjska waluta jednak dosyć skutecznie się broni. Jednym z powodów tej efektywnej defensywy są deklaracje zarówno prezydenta Trumpa jak i premiera Australii – Malcolma Turnbulla.

W minionym tygodniu brytyjski parlament przegłosował ustawę umożliwiającą oficjalne rozpoczęcie Brexitu. Wszelkie wątpliwości i złudzenia sugerujące, że Zjednoczone Królestwo może jednak zlekceważyć czerwcowe referendum i pozostać w Unii Europejskiej zostały ostatecznie rozwiane. Mimo że w tych okolicznościach można by raczej spodziewać się deprecjacji pieniądza nad Tamizą, to wszystko wskazuje na to, że proces ten może potoczyć się według innego scenariusza. Do tej pory, za jeden z poważniejszych minusów opuszczenia UE dla Wielkiej Brytanii uważana była strata dostępu do wspólnego rynku. Jest to potężny straszak dla inwestorów, którego jeszcze przed referendum wielokrotnie używano jako jednego z kluczowych argumentów za pozostaniem w unii z Brukselą. Jednak z biegiem kolejnych miesięcy sytuacja zaczęła się nieco przewartościowywać.

Miejsce Baracka Obamy, straszącego Brytyjczyków zerwaniem obecnych relacji handlowych z USA i ustawieniem ich na samym końcu kolejki, zajął teraz Donald Trump. Nowy prezydent prezentuje stanowisko diametralnie inne niż swój poprzednik, deklarując zawarcie z Londynem korzystnych porozumień handlowych, mogących nosić nawet znamiona konkurencyjności wobec UE. Podobne zapewnienia padają też z ust Malcolma Turnbulla – premiera Australii. Mimo faktu, że póki co są to dopiero pojedyncze elementy prognoz składających się na post-Brexitowy krajobraz, to jednak postawienie w końcu przysłowiowej kropki nad "i" przez brytyjski parlament i rysujące się na horyzoncie pierwsze, jeszcze niepewne, możliwości działają krzepiąco na funta.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 14.02.2017

Funt bardziej stabilny?

Funt bardziej stabilny?

W dniu wczorajszym brytyjski rząd otrzymał zielone światło na rozpoczęcie Brexitu i uruchomienie artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego. W Izbie Gmin przegłosowana została ustawa, dzięki której Theresa May będzie mogła formalnie rozpocząć procedurę opuszczania Unii. Mimo że poparcie parlamentu nie było dla nikogo zaskoczeniem, to pieniądz nad Tamizą zaczął wyraźnie się umacniać.

Po dwóch dniach debat Izba Gmin ostatecznie zaaprobowała ustawę umożliwiającą oficjalne rozpoczęcie Brexitu. Projekt poprało 498 posłów, przeciwko było 114. Niezależnie od braku poparcia ze strony części posłów Partii Pracy, w tym także ich lidera, większość stronnictwa głosowała jednak "za". Keir Starmer, w labourzystowskim gabinecie cieni odpowiedzialny za kwestię opuszczania UE zaznaczył, że mimo iż wynik czerwcowego referendum był dla nich rozczarowaniem, to jego partia nie będzie sprzeciwiać się wyjściu ze Wspólnoty. Przeciwko zagłosowali wszyscy reprezentanci Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów.

Brexit nie napawa optymizmem inwestorów i już od ponad pół roku widmo tego procesu wielokrotnie przyczyniało się do przeceny funta. Jednak najgorszym czynnikiem dla rynku jest niepewność. Po decyzji, która wczoraj zapadła, czynnik ten w istotnej mierze został zniwelowany. Mimo wielu znaków zapytania, które będą jeszcze długo towarzyszyły perypetiom związanym z opuszczaniem UE, przynajmniej jedno stało się pewne: Wielka Brytania oficjalnie rozpoczyna procedurę Brexitu. Po wykonaniu tego kroku nie będzie już możliwości odwrotu i jest to traktowane jako swojego rodzaju drogowskaz dla inwestorów, którzy teraz przynajmniej wiedzą jakiego kierunku działań należy się spodziewać. Swoistą stabilizację z zauważalną tendencją do aprecjacji widać było w relacji funta do większości walut głównych. Szterling także poprawił swoją wycenę na parze ze złotówką, dochodząc do poziomu 5,0724.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 09.02.2017

USA: stopy bez zmian i wzmocnienie złotówki

USA: stopy bez zmian. Wzmocnienie złotówki

Na wczorajszym posiedzeniu Rezerwy Federalnej podjęta została decyzja o niepodnoszeniu stóp procentowych. Mimo że było to postanowienie przewidywane przez większość analityków, to jednak spowodowało lekkie osłabieni dolara, na czym skorzystała m.in złotówka. Kurs USD/PLN spadł nieco poniżej granicy 4 zł, w kulminacyjnym momencie dochodząc do poziomu 3,9804.

Amerykański bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami, zakomunikował że oprocentowanie stóp pozostaje bez zmian. Zasygnalizował też, że w najbliższym czasie nie przewiduje żadnych "jastrzębich" posunięć. Decyzja Fed-u, choć zgodna z prognozami, wywołała jednak trend spadkowy w notowaniach dolara. Z jednej strony, zjawiskiem tym obarcza się jeszcze korektę bardzo dobrego kursu USD z listopada i grudnia 2016 r., który teraz oddaje część swojej wysokiej wyceny z tamtego okresu. Z drugiej strony, aprecjacja "zielonego" była w istotnym stopniu stymulowana właśnie nadzieją na szybką normalizację polityki monetarnej. Wczorajsze postanowienie Rezerwy Federalnej zachęca inwestorów do chwilowego lokowania aktywów w innych, korzystniejszych uwarunkowaniach. Tendencja ta przyczyniła się do przesuwania części kapitału na stary kontynent, zwłaszcza do gospodarek klasyfikowanych jako emerging markets. Zyskała na tym złotówka, która po raz pierwszy od 3 miesięcy przełamała barierę 4 zł w wycenie do dolara. Umocnienie naszej waluty widać było także w relacji do euro, gdzie też osiągnęliśmy najlepsze notowania na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Pamiętać jednak należy, że nowy prezydent USA już w trakcie kampanii wyborczej zdecydowanie zapowiadał odejście od polityki luzowania monetarnego, uprawianej przez obecne kierownictwo Fed-u. Władze tej instytucji przez siedem lat utrzymywały zerowe stopy procentowe. Rok temu dokonały dopiero pierwszej od ponad 10 lat podwyżki. Rezerwa Federalna jednak zaskakująco szybko zrewidowało swoją postawę od momentu zwycięstwa Donalda Trumpa. Już w grudniu minionego roku wprowadziła podwyżkę o 0,25 pb i zapowiedziała kolejne trzy w 2017 r. Prawdopodobnie oznacza to, że obecne lekkie osłabienie amerykańskiej waluty będzie bardzo krótkotrwałe, a przez resztę bieżącego roku należy raczej spodziewać się sukcesywnej aprecjacji pieniądza za oceanem.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.02.2017

Gospodarka wspiera funta

Gospodarka wspiera funta

Kolejnym elementem, który może przyczynić się do przełamania niskiej wycenie szterlinga są dobre wyniki brytyjskiej gospodarki. Mimo widma zbliżającego się Brexitu większość danych z ostatniego półrocza pozytywnie zaskoczyła analityków, plasując się powyżej prognoz. Oczywiście, do chwili obecnej, proces opuszczania UE jeszcze się nie rozpoczął, mimo tego funt już od dnia referendum wielokrotnie notował spadek z tego tytułu. Gospodarka okazała się znacznie odporniejsza na to zjawisko.

Od momentu ogłoszenia wyników czerwcowego głosowania pieniądz nad Tamizą zaczął niemal lawinowo tracić na wartości. Niezależnie od kilku prób odrabiania strat przez brytyjską walutę, jej giełdowa wycena nadal pozostaje w bardzo dużym stopniu niedowartościowana (23% wg. indeksu Big Maca - Bloomberga). Duży rozdźwięk pojawił się także pomiędzy kiepskimi notowaniami funta a dosyć dobrymi wynikami gospodarki. Na tę tendencję wskazuje szereg odczytów: PKB w czwartym kwartale 2016 r. wzrósł o 0,6% (kdk), a w ujęciu rok do roku o 2,2% (przy prognozach 0,5% kdk i 2,1% rdr), prawie identyczny wynik osiągnął w trzecim kwartale 2016 r. (dane ONS). Mimo słabszych odczytów z przemysłu (0,0% kdk) i budownictwa (0,1% kdk), sektor usług odnotował znaczący wzrost, który w zasadniczej mierze przyczynił się do całościowego dobrego wyniku PKB. Informacje za czwarty kwartał wskazują na wzrost aż o 0,8% kdk w usługach, co przełożyło się na następujący udział: 78,8% - usługi, 14,6% - przemysł, 5,9% - budownictwo oraz 0,7% - rolnictwo.

Reasumując, z analizy danych makro jednoznacznie wynika, że brytyjska gospodarka od początku 2013 r. nieustannie rośnie. Przewidywania analityków wskazujących na przerwanie tej passy ze względu na lęk przed następstwami Brexitu, póki co, okazały się całkowicie chybione. Mimo że aktualnie trudno prognozować jakie rozwiązania zostaną wypracowane na linii Londyn – Bruksela i jaki będzie ich wpływ na ekonomię na Wyspach, to do chwili obecnej gospodarka stanowi stabilny fundament, od którego może odbić się także szterling, poprawiając sukcesywnie swoje giełdowe notowania.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 26.01.2017

Funt lada moment zacznie się umacniać?

Funt lada moment zacznie się umacniać?

Indeks bazujący na wskaźniku siły nabywczej pieniądza pokazuje że brytyjska waluta jest najbardziej niedowartościowana ze wszystkich głównych walut europejskich. Awersja do ryzyka związana z Brexitem póki co nie odcisnęła zbyt silnego piętna na brytyjskiej gospodarce. Bieżący bardzo wysoki poziom niedowartościowania funta może być punktem wybicia do szybkiej aprecjacji.

Od momentu ogłoszenia wyniku czerwcowego referendum do chwili obecnej szterling osiągnął poziom aż 23% niedowartościowania w stosunku do swojej siły nabywczej (wg. Indexu Big Maca). W tym czasie waluta Zjednoczonego Królestwa osłabiła się o 12% do euro i o 17% do dolara, w kulminacyjnych momentach notując najniższą wycenę od 31 lat. Ten intensywny spadek przyczynił się do faktu, że funt w przeciągu zaledwie pół roku stał się najbardziej niedowartościowaną europejska walutą, prześcigając pod tym względem nawet, nie będące w najlepszej kondycji, euro.

Biorąc pod uwagę takie czynniki jak m.in.: siła nabywcza pieniądza nad Tamizą i kolejny miesiąc z rzędu utrzymujące się dobre dane makro z brytyjskiej gospodarki, szterling ma mocne fundamenty, które w tych okolicznościach mogą pomóc mu w drodze do odzyskania poprzedniej wysokiej giełdowej wyceny. Tak duży poziom niedowartościowania może być nie do utrzymania w dłuższej perspektywie czasowej, także ze względu na fakt, że słaby funt przyczynia się do wzrostu inflacji, a to w prostej linii może przełożyć się na zacieśnianie polityki monetarnej przez Bank od England. Jeżeli perspektywie podniesienia stóp procentowych będą towarzyszyły nadal tak optymistyczne dane makro, to funt może w błyskawicznym tempie zacząć odrabiać straty.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 24.01.2017

Inauguracja Trumpa i perspektywa wzmocnienia dolara

Inauguracja Trumpa i perspektywa wzmocnienia dolara

Rynek Forex ze wstrzymanym oddechem czeka na efekty inauguracji prezydenta elekta. Donald Trump oficjalnie zajmie dzisiaj miejsce ustępującego Baracka Obamy. Analitycy spodziewają się ponownego wzmocnienia dolara, który podobnie zareagował już na ogłoszenie zwycięzcy wyborów w USA w końcówce minionego roku. Aprecjacja "zielonego" może być widoczna m.in. na parze USD/PLN, gdzie prognozowany jest intensywny wzrost.

20 stycznia dobiegła końca kadencja prezydenta z ramienia Partii Demokratów. Biały Dom przechodzi od dzisiaj formalnie pod panowanie Republikanów. W chwili obecnej odbywa się właśnie inauguracja prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Ekonomiści zakładają, że jeżeli rozpoczęcie nowej kadencji zostanie utrzymane w podobnym tonie jak wystąpienia przyszłej głowy państwa tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów, to notowania amerykańskiej waluty mogą ponownie zacząć piąć się w górę. Dzięki temu przykładowi wiemy już, że "straszenie Trumpem" w wykonaniu części mediów za Atlantykiem nie zrobiło żadnego wrażenia na inwestorach, a wręcz przeciwnie. Rozstrzygnięcie wyborów na korzyść republikańskiego kandydata i wystąpienie, w którym bezpośrednio odniósł się do zdecydowanych haseł towarzyszących mu podczas kampanii, przyczyniło się do dynamicznego napływu aktywów na amerykański rynek. Dzisiejsze ekspoze Donalda Trumpa może w zbliżony sposób wpłynąć na decyzje inwestorów i zachowanie rynku FX/FI w najbliższym tygodniu.

Jeżeli potwierdzą się prognozy mówiące o kolejnym umocnieniu pieniądza w USA, to będziemy również obserwować odwrót cześci środków za ocean, w konsekwencji czego waluty krajów zaliczanych do emerging markets, w tym również Polski, mogą zanotować osłabienie.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 20.01.2017

Umocnienie funta

Umocnienie funta

Od dwóch dni obserwujemy dosyć gwałtowną aprecjację szterlinga. Jest to przede wszystkim efekt ostatniego wystąpienia premier Theresy May. Mimo że w ocenie większości politologów, stanowisko szefowej rady ministrów, zaprezentowane w miniony wtorek, w zasadniczych kwestiach nie wnosi nic nowego do zagadnienia opuszczenia UE, to jednak inwestorzy dopatrują się w nim symptomów tzw. "miękkiego Brexitu".

Po spadku wyceny funta, trwającej w dużej mierze od początku tego roku, pieniądz nad Tamizą zaczął odrabiać straty. Proces ten jest dobrze widoczny m.in.na parze ze złotówką, gdzie od poziomu 4,9661 (wtorek) brytyjska waluta ponownie przebiła granice 5 złotych, dochodząc do obecnego pułap 5,0672. Ten szybki wzrost wartości o ponad 10 gr. przypisywany jest w dużej mierze wtorkowemu wystąpieniu premier May. Przewodnicząca Partii Konserwatywnej, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, zaprezentowała priorytety swojego rządu dotyczące przygotowywania procesu opuszczania struktur Unii Europejskiej. Znaczna część komentatorów wskazała na fakt, że w gruncie rzeczy wypowiedź szefowej rządu nie wnosi nic nowego do omawianego zagadnienia. Jest to w zasadzie potwierdzenie wcześniejszych postulatów "twardego Brexitu" z dodatkiem w postaci wpływu parlamentu na kształt negocjacji. Było to powtórzenie deklaracji padających już we wcześniejszych miesiącach.

Jednak ku zaskoczeniu wielu analityków giełda walutowa zareagowała na te informacje z dużym optymizmem. Kurs funta zaczął się intensywnie umacniać w relacji do większości walut. Tłumaczone jest to oczekiwaniami inwestorów związanymi z uczestnictwem parlamentu w formowaniu "rozwodu" z Brukselą. Mimo że brytyjscy posłowie, jeszcze w końcówce minionego roku wyraźnie zapowiedzieli, że poprą uruchomienie procesu wynikającego z art. 50. Traktatu Lizbońskiego, to jednak inwestorzy liczą na to, że porozumienie, na które zgodę będzie musiał wyrazić parlament, będzie miało łagodniejszą formę.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.01.2017

Złoty w oczekiwaniu na aktualizację ratingów

Złoty w oczekiwaniu na aktualizację ratingów

Na piątek (13.01.) zostały zaplanowane publikacje komunikatów Fitch i Moody's, dotyczące rewizji ratingów dla Polski. Rynek walutowy ze spokojem czeka na decyzje agencji, na co wskazuje dosyć wyważony kurs złotówki. Zdecydowana większość ankietowanych analityków nie przewiduje żadnych zmian w ocenie kredytowej naszego kraju. Uspokajająco może działać także wczorajsza wypowiedź premier Beaty Szydło.

Notowania pieniądza nad Wisłą, póko co, cechuje stoicka cierpliwość w oczekiwaniu na dzisiejsze komunikaty Fitch i Moody's. 13 z 16 ankietowanych przez PAP ekonomistów uważa, że żadna z wyżej wymienionych agencji nie dokona zmiany ratingu, ani jego perspektywy. W minioną środę, w raporcie dotyczącym regionów Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW), analitycy Moody's napisali, że nie przewidują, aby rynek przeprowadził znaczącą zmianę oceny ryzyka kredytowego Polski w najbliższych miesiącach.

Dodatkowo uspokajająco na inwestorów mogło zadziałać też czwartkowe wystąpienie premier Beaty Szydło, która zaznaczyła, że spodziewa się dobrych wiadomości od obu agencji, wskazując tym samym na prawdopodobieństwo utrzymania dotychczasowych ocen. Jest to komunikat istotny ze względu na fakt że, zgodnie z przyjętymi standardami, informacje w sprawie ratingu są przesyłane do rządu jeszcze przed jego oficjalną publikacją.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 13.01.2017

Osłabienie funta i stabilizacja złotówki

Osłabienie funta i stabilizacja złotówki

Mimo dobrych danych makro, które powinny przełożyć się na umocnienie szterlinga, brytyjska waluta już drugi tydzień z rzędu notuje sukcesywny spadek. Długi cień rzucany przez nadchodzący Brexit kolejny raz odciska swoje piętno na pieniądzu nad Tamizą. Natomiast w relacji do funta dobrze wypada złotówka, której kurs jest obecnie względnie stabilny.

Dobre wyniki gospodarki na Wyspach nie wystarczyły aby uspokoić inwestorów, którzy patrzą z niepokojem na początek procesu opuszczania Unii Europejskiej. Odczyty dotyczące produkcji przemysłowej wypadły znacznie powyżej oczekiwań. W listopadzie 2016 r. brytyjski przemysł rósł w tempie 2% (w porównaniu do analogicznego okresu wcześniejszego roku), więc ponad trzy razy szybciej niż zakładano (prognozy wskazywały na 0,6%). Natomiast w zestawieniu miesięcznym badanie wykazało jeszcze odrobinę lepszy wynik – bo na poziomie 2,1%. Przetwórstwo przemysłowe także wzrosło – o 1,2% (ujęcie rok do roku), przy prognozie 0,4%.

Mimo danych makro wskazujących na dobrą kondycję gospodarki, szterling nadal traci. Jest to już kolejny przykład z przestrzeni ostatniego półrocza, gdzie mimo bardzo dobrych wyników brytyjskiej ekonomi, niejednokrotnie pozytywnie zaskakujących analityków, pieniądz nad Tamizą nie jest w stanie obronić się przed lękiem wywoływanym przez widmo zbliżającego się Brexitu.

Tymczasem w zrównoważony sposób zachowują się notowania złotówki. Nasza waluta zajęła stabilną pozycję w relacji do euro i umocniła się nieco do funta. Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu postanowiła nie zmieniać stóp procentowych. Także zapowiedziana na piątek aktualizacja ratingów agencji Moody's oraz Fitch, póki co nie budzi poważniejszych emocji. Większość ekonomistów nie spodziewa się zmiany ani poprzedniej oceny ani perspektywy kredytowej Polski.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.01.2017

Do obiegu wchodzi banknot 500 zł

Do obiegu wchodzi banknot 500 zł

W lutym br do portfeli trafić ma nowy banknot o wartości 500 zł. Znajdować się będzie na nim podobizna króla Jana III Sobieskiego. Będzie to najwyższy nominał znajdujący się w powszechnym obiegu w Polsce. W transzy zaplanowanej na nadchodzący miesiąc do dystrybucji wypuszczonych zostanie 50 mln sztuk.

Banknot z jednym z najlepiej ocenianych polskich władców oficjalnie do obiegu wejdzie 10 lutego 2017 r., będzie to kolejny nominał w serii "Władcy Polski". Zasadniczym powodem wprowadzenia tego środka płatniczego jest obniżenie kosztów emisji pieniądza i sprawniejsze zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Zadrukowanie kawałka materiału dowolnym nominałem kosztuje tyle samo, a podniesienie wartości do 500 zł ma przełożyć się na stopniowe, mniejsze zapotrzebowanie na banknoty 100 i 200 zł. Rozwiązanie to doprowadzić ma do częściowej redukcji wysokiego zapotrzebowania zwłaszcza na stuzłotówki. Obecnie koszt emisji pieniądza wynosi w Polsce ponad ćwierć miliarda złotych rocznie.

Wg informacji NBP aktualnie (dane za III kwartał 2016 r.) zdecydowanie najczęściej używany jest nominał 100 zł. Stanowi on aż 63% wszystkich polskich banknotów znajdujących się w obiegu. Drugie w tym zestawieniu jest 200 zł (ok. 13%), następnie 50 zł (niecałe 11%), 10 zł (ok. 9%) oraz 20 zł (ok. 7%). Emitent wskazuje również, że w porównaniu do lat poprzednich odnotowuje coraz szybciej rosnące zapotrzebowanie na wysokie nominały, odpowiedzią na co jest właśnie nadchodząca odsiecz z Janem III Sobieskim.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 05.01.2017

Szansa na umocnienie złotówki

Szansa na umocnienie złotówki

Zgodnie z prognozami ekonomistów nasza waluta może się nieznacznie umocnić w ostatnich dniach mijającego roku. Szacowany niewielki wzrost powinien pojawić się między innymi w relacji do euro oraz do brytyjskiego funta. Natomiast wszystko wskazuje na to, że wyjątkiem od tej reguły będzie para USD/PLN, ponieważ dolar, po bardzo krótkiej świątecznej przerwie ponownie zaczął szybko piąć się do góry.

Na rynkach walutowych nadal w dużym stopniu panuje "świąteczna ospałość". Słabsza aktywność inwestorów i mniejsze obroty towarzyszące temu okresowi, wg analityków mogą w nieznacznym stopniu pozytywnie przełożyć się na notowania pieniądza nad Wisłą. Aprecjacja złotego miałaby nastąpić jeszcze w ciągu kilku ostatnich dni 2016 roku, m.in. w stosunku do funta oraz euro. Proces ten widoczny jest obecnie na parze ze szterlingiem, gdzie złotówka zyskała od środy prawie 3 gr, wzmacniając się do poziomu GBP/PLN – 5,1452.

Tymczasem tradycyjna stabilizacja rynku, mająca zazwyczaj miejsce pod koniec grudnia, nie pomoże złotówce w relacjach z dolarem. Amerykańska waluta zaczęła drożeć już od początku tego tygodnia. W środę trzeba było zapłacić za "zielonego" o 4 grosze więcej, a wycena doszła w okolice poziomu 4,24 zł. Ślina pozycja pieniądza zza oceanu kolejny raz wzmacnia także tendencję do ucieczki części kapitału z naszego rodzimego rynku za Atlantyk, co może również szybko znaleźć swoje odzwierciedlenie w notowaniach USD/PLN.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.12.2016

Świąteczna stabilizacja złotówki

Świąteczna stabilizacja złotówki

Zgodnie z opinią większości analityków do końca bieżącego roku nie powinniśmy mieć już do czynienia z większą aktywnością na rynku walutowym. Jak zazwyczaj w przededniu Świąt Bożego Narodzenia giełda charakteryzuje się ograniczonym zaangażowaniem inwestorów. W pewnym stopniu wiąże się z tym również względnie opanowana reakcja na kłopoty włoskiego banku Monte dei Paschi di Siena. Podążając za tą tendencją notowania naszej waluty są dosyć zrównoważone, z lekkim wskazaniem na wzrost.

Patrząc na wskaźniki giełdy walutowej można założyć, że złotówka rozpoczęła już okres tzw. świątecznej stabilizacji. Po małych wahaniach na wykresach widać, że handel powoli zaczyna zamierać w oczekiwaniu na nadchodzące święta. Pieniądz nad Wisłą zanotował jeszcze kosmetyczne wzmocnienie wobec dolara i funta oraz minimalny spadek do euro. Delikatna tendencja wzrostowa może utrzymywać się do końca br. Ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej także nie przyniosło żadnych niespodzianek. Rada przewiduje stabilizację stóp procentowych w oparciu o perspektywę wzrostu inflacji w następnych kwartałach.

Również problemy finansowe włoskiego banku Monte dei Paschi di Siena, póki co, odbiły się tylko słabym echem na rynku walutowym. Obecna sytuacja wskazuje na to, że upadłość raczej nie będzie wchodziła w rachubę. Dwa dni temu włoski parlament podwyższył limit długu publicznego, by zabezpieczyć cześć zobowiązań tej instytucji. Zostało to zinterpretowane jako przygotowanie do ewentualnego ratowania banku. Mimo nerwowości jaką wprowadziły na parkiety perypetie Monte dei Paschi di Siena, wszystko wskazuje na to, że działania parlamentu w Rzymie względnie uspokoiły rynek.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 23.12.2016

Fed podniósł stopy procentowe

Fed podniósł stopy procentowe

W miniony czwartek amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Od momentu zwycięstwa w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa przewidywano bardziej zdecydowane posunięcia Fed-u, a wczorajsza podwyżka była pierwszym krokiem na drodze bardziej jastrzębiej polityki. Mimo że postanowienie to nie było niespodzianką i spodziewano się, że w sposób naturalny pociągnie za sobą umocnienie dolara, to jednak tempo wzrostu "zielonego" zaskoczyło większość analityków.

Amerykański bank centralny po ponad 10 latach zdecydował się na wprowadzenie drugiej podwyżki. Pierwsza miała miejsce rok temu, ogłoszono wówczas, po 7 latach, odejście od polityki zerowych stóp procentowych. Od tamtego momentu, mimo wielokrotnych zapowiedzi, Fed raz za razem wycofywał się z obietnic zmierzających w kierunku normalizacji polityki monetarnej. Na podwyżkę trzeba by prawdopodobnie jeszcze zaczekać, a instytucja ta przedstawiłaby jeszcze nie jedną wymówkę, tłumaczącą kolejne odroczenie, gdyby nie zwycięstwo Donalda Trumpa. Prezydent-elekt dał poznać się m.in. jako przeciwnik gołębich działań Rezerwy Federalnej i zarzucał jej urzędnikom kierowanie się niemerytorycznymi przesłankami blokującymi bardziej zdecydowanie posunięcia. Na efekt nie trzeba było długo czekać. Mimo że na poprzednim posiedzeniu FOMC nie umieszczono żadnej wzmianki na temat terminu podwyżki w 2016 r., jak widać, nastawienie członków tej instytucji bardzo szybko uległo zmianie. Oprócz wczorajszego podniesienia stóp (o 0,25%) zapowiedziano także już 3 kolejne na 2017 r. (również o 0,25%).

Po ogłoszeniu decyzji Fed-u dolar zaczął bardzo intensywnie umacniać się względem pozostałych walut głównych. Istotnie potaniało również złoto. W relacji do euro pieniądz zza oceanu przebił wynik z ostatnich 14 lat – ostatni raz tak drogi w stosunku do wspólnej waluty był w 2002 r. Mocne, aczkolwiek nie aż tak drastyczne wybicie jak na parze USD/EUR, dolar odnotował także do brytyjskiego funta, oraz, nieznacznie słabsze, do złotówki.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.12.2016

Gwałtowne wzmocnienie funta

Gwałtowne wzmocnienie funta

Szterling kolejny raz odnotował intensywny wzrost wartości do większości walut głównych, a co istotne – odbił się również na parze z dolarem. Aprecjację przypisuje się przede wszystkim publikacjom kolejnych zapowiedzi dotyczących Brexitu, które rzucają nieco przychylniejsze światło na całość procesu. Cena pieniądza nad Tamizą także znacząco wzrosła w relacji do złotówki.

Dzisiejsze forexowe notowania w kulminacyjnych momentach dochodziły nawet w okolice 5,34 GBP/PLN. Ostatni raz funt tak drogi był blisko pół roku temu, w dniu referendum, kiedy podano pierwsze sondażowe wyniki głosowania, wskazujące na opuszczenie UE. Wówczas z poziomu 5,70 zł, w ciągu kilku godzin brytyjska waluta spadła o ok. 40 gr. Gwałtowna przecena, która odcisnęła wtedy swoje piętno strasząc widmem nadchodzącego Brexitu, już drugi miesiąc z rzędu zwraca szterlingowi jego poprzednią wartość. Przyczyna jest ta sama: Brexit – ale tym razem z "ludzką twarzą".

Kolejne, notowane od czwartku, wzmocnienie przypisywane jest przede wszystkim ostatniej wypowiedzi brytyjskiego Ministra ds. Brexitu. Daniel Davis oświadczył, że Londyn jest gotowy do podęcia rozmów dotyczących kosztów dostępu do wspólnego unijnego rynku. Najważniejszy z tej perspektywy jest swobodny przepływ dóbr i usług. Na realność tej zapowiedzi wskazuje również wystąpienie przewodniczącego Rady Europy, Joroena Dijsselbloema, w którym poinformował, że Bruksela jest otwarta na wypracowanie rozwiązania pozwalającego na wolny dostęp Brytyjczyków do unijnego rynku.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.12.2016

Dolar nadal drożeje

Dolar nadal drożeje

Od dnia wyborów prezydenckich w USA dolar prawie nieprzerwanie kontynuuje silny trend wzrostowy. Mimo krótkotrwałych wahnięć cena "zielonego" nadal sukcesywnie podnosi się m.in. w relacji do walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również złotówki. Najskuteczniej przed tą tendencją broni się funt, aczkolwiek najbliższe działania Fed-u mogą przełamać ten opór.

Amerykański pieniądz od momentu ogłoszenia zwycięstwa Donalda Trumpa w błyskawicznym tempie zaczął odrabiać straty poniesione wcześniej, w czasie trwania burzliwej kampanii wyborczej. Przełożyło się to także na, trwający nadal, proces odwrotu części kapitału za ocean. Wynika to, z jednej strony ze stabilizacji jakiej spodziewa się rynek w związku z rozpoczęciem kolejnej kadencji prezydenckiej, a z drugiej strony również z prognozowanej zmiany "gołębiego" stanowiska Rezerwy Federalnej pod wpływem kierunku polityki zapowiadanej przez nowego włodarza Białego Domu. Zdecydowana większość analityków uważa, że na najbliższym grudniowym posiedzeniu instytucja ta dokona już pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Co więcej, walutę za oceanem wsparły także ostatnie dane z gospodarki. Wstępny odczyt PMI dla przemysłu wyniósł 53,9 pkt, wskazując na znacznie szybszy wzrost od oczekiwanego (prognozowano 53,4). Stanowi to zarazem najlepszy wynik od 13 miesięcy. W minionym miesiącu istotnie podniósł się też poziom zamówień na dobra trwałego użytku, notując skok rzędu 4,8% (oczekiwano zaledwie 1,5%).

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 24.11.2016

Fed jednak podniesie stopy procentowe?

Fed jednak podniesie stopy procentowe?

W miniony czwartek prezes Fed Janet Yellen zapowiedziała że podwyżka stóp jest bardzo prawdopodobna jeszcze w tym roku. Mimo że tego typu obietnice ze strony Rezerwy Federalnej padały już nie raz, po czym w większości wypadków zostawały niezrealizowane, to jednak tym razem inwestorzy potraktowali to bardzo poważnie. Notowania dolara ponownie się wzmocniły, co widać również w relacji "zielonego" do złotówki.

Mimo niezobowiązującego charakteru wypowiedzi szefowej Fed-u rynek przyjął tę informację jako niemal "pewnik". Większość analityków wiąże tę reakcję z wygraną Donalda Trumpa. Prezydent elekt wielokrotnie w czasie kampanii wyborczej sygnalizował, że jest przeciwnikiem obecnej "gołębiej" polityki amerykańskiego banku centralnego. W jego ocenie stopy procentowe powinny być podniesione już dużo wcześniej. Zarzucał on również tej instytucji upolitycznienie poprzez sprzyjanie administracji Baracka Obamy i przez sztuczne zaniżanie stóp. Zakłada się, że nowy prezydent przyjmie bardziej pro-inflacyjne stanowisko, zmuszając tym samym Rezerwę Federalną do znacznie szybszego podnoszenia kosztów kredytu. W ciągu ostatniej dekady w USA wszelkie działania na tym polu cechowała wyjątkowa oporność w normalizowaniu polityki monetarnej. Mimo inflacji utrzymującej się już od dłuższego czasu na dosyć dobrym poziomie, dopiero w grudniu 2015 r. zerwano z zerowymi stopami, podnosząc je zaledwie o 0,25%. Była to jedyna podwyżka w ciągu ostatnich 10 lat.

Natomiast dla złotówki, która zaczęła przejawiać tendencje do stabilizacji, może to oznaczać perspektywę dalszego osłabienia. Jeżeli za Atlantykiem dojdzie do zwrotu w kierunku bardziej "jastrzębich" posunięć monetarnych, będzie to prawdopodobnie wiązało się z przenoszeniem części aktywów, m.in. z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, za ocean.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 18.11.2016

Uspokojenie rynków po wyborach w USA, złoty jednak nadal traci

Uspokojenie rynków po wyborach w USA, złoty jednak nadal traci

Po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych miało miejsce chwilowe osłabienie dolara, jednak sytuacja bardzo szybko ustabilizowała się i relacje większości walut głównych powrócił w okolice poprzednich notowań. Mimo tego, kolejny dzień z rzędu obserwujemy osłabienie złotówki, zwłaszcza w stosunku do brytyjskiego funta.

Kiedy świat obiegła wiadomość, że wbrew sondażowym prognozom, 45. prezydentem USA został republikanin, kontrowersyjny miliarder Donald Trump, dolar odnotował chwilowy spadek. Jest to reakcja rynku niemal tradycyjnie towarzysząca takim okolicznościom jak wybory prezydenckie czy parlamentarne, zwłaszcza w sytuacjach kiedy wynik zaskakuje inwestorów. Tak też było w tym wypadku, większość mainstreamowych mediów, niemal do ostatniej chwili, podawała informacje o rzekomej znaczącej przewadze kandydatki demokratów. Wywołało to tym większą konsternację na rynku, gdy oficjalne wyniki nie potwierdziły, przedstawianego już jako niemal pewne, zwycięstwa Hilary Clinton. Mimo tego elementu zaskoczenia, w pewnym stopniu będącego wynikiem chybionej propagandy medialnej, amerykańska waluta bardzo szybko stanęła na nogi.

Natomiast, pieniądz nad Wisłą, cały czas notuje straty do dolara. Wynika to przede wszystkim z faktu, że aprecjacja złotówki w ostatnich miesiącach była oparta m.in. właśnie na niepewności towarzyszącej kampanii wyborczej za Atlantykiem, połączonej dodatkowo z "gołębimi" wypowiedziami członków Fed-u. W chwili obecnej, po względnym ustabilizowaniu się sytuacji w Stanach Zjednoczonych, PLN oddaje nadwyżkę wypracowaną wcześniej kosztem "zielonego". Intensywnie obrazuje to zjawisko zwłaszcza wycena złotówki do funta, która w przeciągu zaledwie kilku dni doszła do poziomu 5,1433 zł.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 11.11.2016

Kursy - archiwum

Data Kupno Sprze.
2017-04-24 18:02 4.9200 5.0650
2017-04-24 16:59 4.9200 5.0550
2017-04-24 15:53 4.9200 5.0450
2017-04-24 15:41 4.9200 5.0690
2017-04-24 15:11 4.9300 5.0690
2017-04-24 13:52 4.9400 5.0650
2017-04-24 11:55 4.9400 5.0590
2017-04-24 09:52 4.9400 5.0990
2017-04-24 08:50 4.9400 5.1590
2017-04-24 08:49 4.9500 5.1590
2017-04-24 08:46 4.9400 5.1590
2017-04-24 08:44 5.0100 5.1590
2017-04-24 06:58 4.9500 5.1590
2017-04-24 06:46 5.0000 5.1590
2017-04-22 10:20 5.0100 5.1590
2017-04-22 10:19 5.0200 5.1590
2017-04-21 18:11 5.0300 5.1590
2017-04-21 15:51 5.0300 5.1690
2017-04-21 11:44 5.0300 5.1590
2017-04-21 10:49 5.0100 5.1590
2017-04-21 08:21 5.0100 5.1690
2017-04-20 17:52 5.0100 5.1490
2017-04-20 17:22 5.0100 5.1390
2017-04-20 16:28 5.0000 5.1390
2017-04-20 15:18 5.0000 5.1290
2017-04-20 15:04 5.0100 5.1290
2017-04-20 14:52 5.0100 5.1350
2017-04-20 10:12 5.0100 5.1390
2017-04-20 09:17 5.0000 5.1390
2017-04-19 13:53 5.0000 5.1290
2017-04-19 11:42 5.0100 5.1290
2017-04-19 10:57 5.0000 5.1290
2017-04-19 08:44 5.0000 5.1190
2017-04-19 08:32 4.9400 5.1190
2017-04-18 16:21 4.9400 5.1090
2017-04-18 14:59 4.9400 5.0890
2017-04-18 13:17 4.9400 5.0790
2017-04-18 12:56 4.9300 5.0790
2017-04-18 12:38 4.9300 5.0650
2017-04-18 12:37 4.9200 5.0650
2017-04-18 12:33 4.9300 5.0650
2017-04-18 12:13 4.9200 5.0650
2017-04-18 11:56 4.9200 5.0490
2017-04-18 11:48 4.9300 5.0490
2017-04-18 11:41 4.9300 5.0750
2017-04-18 10:16 4.9400 5.0750
2017-04-18 10:15 4.9300 5.0750
2017-04-13 17:46 4.9300 5.0590
2017-04-13 10:13 4.9400 5.0590
2017-04-12 14:12 4.9300 5.0590
2017-04-11 18:20 4.9200 5.0590
2017-04-11 18:06 4.9100 5.0590
2017-04-11 17:23 4.9100 5.0490
2017-04-11 16:56 4.9100 5.0390
2017-04-11 16:54 4.9100 5.0290
2017-04-11 16:17 4.9100 5.0250
2017-04-11 10:57 4.9000 5.0250
2017-04-10 18:15 4.9000 5.0190
2017-04-10 14:44 4.8900 5.0190
2017-04-10 12:57 4.8800 5.0190
2017-04-10 12:52 4.8800 5.0090
2017-04-10 10:15 4.8600 5.0090
2017-04-07 16:52 4.8600 4.9890
2017-04-07 16:33 4.8600 4.9990
2017-04-07 11:38 4.8700 4.9990
2017-04-07 10:42 4.8800 4.9990
2017-04-07 10:40 4.8800 5.0090
2017-04-07 10:12 4.8900 5.0090
2017-04-06 18:10 4.8900 5.0190
2017-04-06 17:54 4.8800 5.0190
2017-04-06 17:18 4.8800 5.0090
2017-04-06 12:56 4.8800 4.9990
2017-04-06 12:53 4.8800 5.0150
2017-04-06 12:52 4.8900 5.0150
2017-04-06 10:41 4.9000 5.0150
2017-04-06 10:06 4.9000 5.0350
2017-04-05 16:13 4.8900 5.0090
2017-04-05 15:12 4.8800 5.0090
2017-04-05 15:11 4.8900 5.0090
2017-04-05 13:55 4.8900 5.0190
2017-04-05 10:53 4.9000 5.0190
2017-04-05 10:52 4.8900 5.0190
2017-04-04 20:01 4.8900 5.0150
2017-04-04 18:38 4.9000 5.0150
2017-04-04 13:55 4.9000 5.0250
2017-04-04 12:14 4.9000 5.0390
2017-04-04 11:29 4.9000 5.0290
2017-04-04 11:11 4.9000 5.0190
2017-04-04 10:18 4.8900 5.0190
2017-04-03 16:06 4.8900 5.0290
2017-04-03 15:11 4.8900 5.0190
2017-04-03 14:05 4.8900 5.0090
2017-04-03 13:13 4.8900 5.0150
2017-04-03 12:17 4.8900 5.0190
2017-04-03 10:44 4.8900 5.0090
2017-04-03 10:43 4.8600 5.0090
2017-04-03 10:42 4.8600 5.0050
2017-03-31 18:06 4.8600 5.0290
2017-03-31 17:57 4.8600 5.0190
2017-03-31 16:51 4.8600 5.0090
2017-03-31 14:44 4.8600 4.9950
2017-03-31 14:09 4.8500 4.9950
2017-03-31 14:08 4.8500 4.9500
2017-03-31 13:49 4.8500 4.9850
2017-03-31 11:39 4.8500 4.9750
2017-03-31 09:46 4.8400 4.9750
2017-03-30 17:52 4.8400 4.9690
2017-03-30 15:49 4.8400 4.9790
2017-03-30 13:45 4.8400 4.9650
2017-03-30 13:42 4.8400 4.9590
2017-03-30 11:38 4.8300 4.9590
2017-03-30 10:45 4.9300 4.9490
2017-03-30 08:49 4.8200 4.9390
2017-03-29 18:13 4.8100 4.9350
2017-03-29 18:03 4.8300 4.9350
2017-03-29 16:21 4.8300 4.9550
2017-03-29 14:57 4.8300 4.9650
2017-03-29 14:09 4.8400 4.9650
2017-03-29 14:03 4.8300 4.9650
2017-03-29 14:01 4.8300 4.9590
2017-03-29 13:33 4.8300 4.9490
2017-03-29 10:59 4.8200 4.9490
2017-03-29 09:50 4.8200 4.9390
2017-03-28 18:12 4.8100 4.9390
2017-03-28 17:56 4.8200 4.9390
2017-03-28 17:15 4.8200 4.9550
2017-03-28 16:55 4.8300 4.9550
2017-03-28 16:14 4.8300 4.9650
2017-03-28 15:50 4.8400 4.9650
2017-03-28 14:53 4.8500 4.9650
2017-03-28 14:26 4.8500 4.9790
2017-03-28 12:01 4.8600 4.9790
2017-03-28 10:28 4.8600 4.9890
2017-03-28 09:46 4.8600 4.9790
2017-03-27 17:31 4.8500 4.9790
2017-03-27 16:57 4.8600 4.9790
2017-03-27 16:44 4.8600 4.9890
2017-03-27 09:54 4.8700 4.9890
2017-03-24 18:13 4.8600 4.9890
2017-03-24 17:59 4.8700 4.9890
2017-03-24 10:42 4.8700 4.9990
2017-03-24 09:10 4.8800 4.9990
2017-03-23 18:15 4.8800 5.0090
2017-03-23 13:05 4.8900 5.0090
2017-03-23 10:49 4.8900 5.0190
2017-03-23 10:23 4.8900 5.0090
2017-03-23 08:39 4.8800 5.0090
2017-03-23 08:23 4.8700 5.0090
2017-03-22 17:26 4.8700 4.9990
2017-03-22 16:01 4.8700 4.9890
2017-03-22 15:49 4.8700 4.9990
2017-03-22 14:20 4.8800 4.9990
2017-03-22 14:18 4.8800 4.9950
2017-03-22 14:15 4.8800 5.0090
2017-03-22 10:55 4.8900 5.0090
2017-03-22 09:42 4.8800 5.0090
2017-03-21 18:11 4.8700 4.9890
2017-03-21 16:59 4.8600 4.9890
2017-03-21 11:40 4.8600 4.9750
2017-03-21 10:52 4.8500 4.9750
2017-03-21 10:48 4.8500 4.9590
2017-03-21 09:44 4.8400 4.9590
2017-03-21 07:13 4.8400 4.9790
2017-03-21 07:12 4.8500 4.9790
2017-03-20 18:04 4.8600 4.9790
2017-03-20 17:12 4.8600 4.9890
2017-03-20 15:12 4.8700 4.9890
2017-03-20 14:17 4.8800 4.9890
2017-03-20 10:09 4.8800 4.9990
2017-03-17 18:12 4.8700 4.9990
2017-03-17 14:56 4.8800 4.9990
2017-03-17 10:17 4.8900 4.9990
2017-03-16 19:49 4.8800 4.9990
2017-03-16 16:12 4.8900 4.9990
2017-03-16 16:03 4.9000 4.9990
2017-03-16 13:31 4.9000 5.0090
2017-03-16 13:18 4.8700 5.0090
2017-03-16 12:14 4.8700 4.9890
2017-03-16 12:10 4.8700 4.9990
2017-03-16 10:55 4.8800 4.9990
2017-03-16 09:17 4.8700 4.9990
2017-03-15 18:13 4.8900 5.0090
2017-03-15 16:07 4.9000 5.0090
2017-03-15 14:59 4.9000 5.0190
2017-03-15 14:45 4.9000 5.0090
2017-03-15 12:50 4.8900 5.0090
2017-03-15 10:46 4.8900 5.0190
2017-03-15 10:26 4.9000 5.0190
2017-03-15 09:54 4.8900 5.0190
2017-03-15 08:53 4.8800 5.0190
2017-03-14 11:07 4.8800 4.9990
2017-03-14 10:58 4.8800 5.0090
2017-03-14 10:26 4.8900 5.0090
2017-03-14 10:25 4.8800 5.0090
2017-03-14 09:08 4.8800 4.9990
2017-03-14 08:40 4.8800 5.0350
2017-03-14 08:38 4.9100 5.0350
2017-03-14 07:26 4.8800 5.0350
2017-03-13 18:13 4.9100 5.0350
2017-03-13 15:20 4.9200 5.0350
2017-03-13 15:17 4.9200 5.0250
2017-03-13 11:45 4.9100 5.0250
2017-03-13 10:14 4.9000 5.0250
2017-03-13 10:09 4.8600 5.0250
2017-03-13 08:49 4.8600 5.0100
2017-03-13 08:41 4.8600 4.9990
2017-03-13 08:38 4.8800 4.9990
2017-03-13 07:18 4.8600 4.9990
2017-03-10 17:30 4.8800 4.9990
2017-03-10 15:58 4.8900 4.9990
2017-03-10 15:29 4.8900 5.0090
2017-03-10 12:51 4.9000 5.0090
2017-03-10 11:44 4.9000 5.0190
2017-03-09 16:11 4.9100 5.0190
2017-03-09 16:06 4.9200 5.0190
2017-03-09 13:45 4.9200 5.0290
2017-03-08 13:58 4.9100 5.0290
2017-03-08 11:53 4.9100 5.0190
2017-03-07 16:12 4.9100 5.0250
2017-03-07 16:05 4.9100 5.0290
2017-03-07 13:26 4.9100 5.0390
2017-03-07 13:24 4.9100 5.0390
2017-03-07 10:25 4.9200 5.0390
2017-03-07 10:24 4.9200 5.0490
2017-03-06 12:13 4.9300 5.0490
2017-03-06 11:29 4.9200 5.0490
2017-03-03 19:48 4.9200 5.0390
2017-03-03 17:03 4.9200 5.0490
2017-03-03 15:52 4.9200 5.0450
2017-03-03 14:51 4.9200 5.0490
2017-03-03 13:55 4.9300 5.0590
2017-03-03 12:53 4.9400 5.0590
2017-03-03 12:27 4.9400 5.0690
2017-03-03 10:18 4.9500 5.0690
2017-03-02 18:59 4.9400 5.0690
2017-03-02 18:11 4.9500 5.0690
2017-03-02 18:07 4.9600 5.0690
2017-03-02 17:16 4.9600 5.0790
2017-03-02 15:56 4.9500 5.0790
2017-03-02 14:08 4.9500 5.0690
2017-03-02 09:55 4.9500 5.0590
2017-03-01 19:55 4.9400 5.0590
2017-03-01 17:58 4.9500 5.0590
2017-03-01 17:28 4.9500 5.0790
2017-03-01 16:50 4.9600 5.0790
2017-03-01 16:02 4.9600 5.0850
2017-03-01 14:24 4.9600 5.0990
2017-03-01 13:15 4.9700 5.0990
2017-03-01 13:06 4.9800 5.0990
2017-03-01 12:31 4.9800 5.1090
2017-02-28 18:19 4.9900 5.1090
2017-02-28 17:52 5.0000 5.1190
2017-02-28 11:48 5.0100 5.1190
2017-02-27 17:51 5.0000 5.1190
2017-02-27 16:02 5.0000 5.1090
2017-02-27 13:21 5.0000 5.1150
2017-02-27 12:05 5.0100 5.1150
2017-02-27 11:56 5.0100 5.1190
2017-02-27 08:55 5.0100 5.1250
2017-02-24 18:14 5.0400 5.1590
2017-02-24 11:40 5.0500 5.1590
2017-02-23 17:53 5.0400 5.1590
2017-02-23 17:49 5.0300 5.1590
2017-02-23 10:53 5.0300 5.1490
2017-02-23 10:48 5.0200 5.1490
2017-02-23 10:43 5.0200 5.1250
2017-02-23 08:19 5.0100 5.1250
2017-02-23 07:39 5.0100 5.1490
2017-02-22 17:48 5.0300 5.1490
2017-02-22 17:47 5.0400 5.1490
2017-02-22 16:01 5.0400 5.1590
2017-02-22 10:54 5.0400 5.1490
2017-02-22 09:14 5.0400 5.1590
2017-02-21 11:53 5.0200 5.1390
2017-02-21 10:12 5.0100 5.1390
2017-02-20 16:52 5.0100 5.1290
2017-02-20 15:52 5.0100 5.1390
2017-02-20 10:53 5.0200 5.1390
2017-02-20 10:16 5.0000 5.1390
2017-02-17 18:02 5.0000 5.1290
2017-02-17 17:02 5.0000 5.1190
2017-02-17 10:57 5.0000 5.1090
2017-02-17 10:10 5.0000 5.1190
2017-02-16 18:13 4.9900 5.1190
2017-02-16 17:11 5.0000 5.1190
2017-02-16 16:40 5.0000 5.1290
2017-02-16 15:57 5.0100 5.1290
2017-02-16 14:52 5.0200 5.1290
2017-02-16 10:14 5.0100 5.1290
2017-02-16 10:12 5.0100 5.1190
2017-02-15 16:19 5.0100 5.1290
2017-02-15 16:17 5.0000 5.1290
2017-02-15 13:45 5.0000 5.1190
2017-02-15 13:23 5.0000 5.1290
2017-02-15 11:50 5.0100 5.1290
2017-02-15 10:46 5.0000 5.1290
2017-02-15 10:44 5.0000 5.1390
2017-02-15 09:41 5.0100 5.1390
2017-02-14 17:10 5.0000 5.1390
2017-02-14 16:34 5.0000 5.1290
2017-02-14 16:19 5.0000 5.1190
2017-02-14 14:21 5.0000 5.1090
2017-02-14 13:11 4.9900 5.1090
2017-02-14 13:09 5.0000 5.1090
2017-02-14 10:52 5.0000 5.1150
2017-02-14 10:48 5.0000 5.1390
2017-02-13 14:51 5.0200 5.1390
2017-02-13 13:54 5.0200 5.1490
2017-02-13 13:29 5.0000 5.1490
2017-02-13 12:00 5.0000 5.1390
2017-02-13 11:13 5.0000 5.1290
2017-02-13 11:06 4.9900 5.1290
2017-02-13 09:55 4.9900 5.1190
2017-02-13 09:53 4.9900 5.1050
2017-02-10 18:54 4.9800 5.1050
2017-02-10 18:53 4.9800 5.0990
2017-02-10 17:17 4.9800 5.1150
2017-02-10 17:15 4.9700 5.1150
2017-02-10 16:34 4.9700 5.1090
2017-02-10 13:51 4.9700 5.0950
2017-02-10 13:07 4.9800 5.0950
2017-02-10 10:18 4.9800 5.1090
2017-02-10 10:16 4.9800 5.1250
2017-02-10 09:28 4.9900 5.1250
2017-02-09 14:51 5.0100 5.1250
2017-02-09 10:14 5.0000 5.1250
2017-02-09 10:11 5.0000 5.1150
2017-02-08 18:38 4.9800 5.1150
2017-02-08 16:27 4.9900 5.1150
2017-02-08 13:12 5.0000 5.1150
2017-02-08 12:52 4.9700 5.1150
2017-02-08 10:16 4.9700 5.1090
2017-02-08 09:57 4.9700 5.0890
2017-02-08 08:56 4.9600 5.0890
2017-02-08 08:51 4.9600 5.0790
2017-02-07 19:45 4.9400 5.0790
2017-02-07 18:02 4.9300 5.0790
2017-02-07 17:24 4.9300 5.0690
2017-02-07 17:05 4.9300 5.0490
2017-02-07 13:47 4.9200 5.0490
2017-02-07 12:59 4.9300 5.0490
2017-02-07 12:51 4.9200 5.0490
2017-02-07 11:00 4.9200 5.0390
2017-02-07 10:47 4.9200 5.0290
2017-02-07 10:19 4.9100 5.0290
2017-02-07 10:16 4.9200 5.0290
2017-02-06 20:19 4.9200 5.0390
2017-02-06 17:34 4.9100 5.0390
2017-02-06 16:54 4.9100 5.0290
2017-02-06 15:01 4.9200 5.0290
2017-02-06 11:03 4.9200 5.0390
2017-02-03 16:08 4.9200 5.0490
2017-02-03 15:12 4.9200 5.0590
2017-02-03 14:27 4.9300 5.0590
2017-02-03 11:10 4.9400 5.0590
2017-02-03 10:56 4.9400 5.0750
2017-02-03 10:16 4.9500 5.0750
2017-02-02 18:10 4.9400 5.0750
2017-02-02 15:54 4.9400 5.0650
2017-02-02 15:44 4.9400 5.0790
2017-02-02 14:16 4.9500 5.0790
2017-02-02 14:11 4.9500 5.0950
2017-02-02 13:53 4.9700 5.0950
2017-02-02 13:13 4.9700 5.1150
2017-02-02 11:29 4.9900 5.1150
2017-02-02 08:43 5.0000 5.1150
2017-02-01 16:11 5.0000 5.1350
2017-02-01 16:05 4.9800 5.1350
2017-02-01 14:33 4.9800 5.1250
2017-02-01 12:59 4.9800 5.1150
2017-02-01 11:03 4.9800 5.1090
2017-02-01 11:00 4.9700 5.1090
2017-01-31 18:11 4.9700 5.0990
2017-01-31 17:52 4.9600 5.0990
2017-01-31 14:20 4.9600 5.0790
2017-01-31 12:49 4.9700 5.0790
2017-01-31 12:20 4.9700 5.0990
2017-01-31 11:00 4.9800 5.0990
2017-01-31 10:48 4.9800 5.1190
2017-01-31 08:55 5.0000 5.1190
2017-01-30 17:56 5.0000 5.1390
2017-01-30 17:14 5.0100 5.1390
2017-01-30 17:13 5.0100 5.1450
2017-01-30 16:27 5.0200 5.1450
2017-01-30 16:25 5.0200 5.1550
2017-01-30 14:18 5.0300 5.1550
2017-01-30 14:13 5.0300 5.1390
2017-01-30 11:47 5.0200 5.1390
2017-01-30 10:20 5.0200 5.1490
2017-01-27 17:27 5.0300 5.1490
2017-01-27 14:28 5.0400 5.1490
2017-01-27 12:12 5.0300 5.1490
2017-01-27 12:08 5.0300 5.1590
2017-01-27 09:52 5.0400 5.1590
2017-01-27 09:49 5.0400 5.1790
2017-01-26 15:26 5.0500 5.1790
2017-01-26 13:04 5.0400 5.1790
2017-01-26 12:56 5.0500 5.1790
2017-01-26 11:52 5.0600 5.1790
2017-01-26 10:10 5.0600 5.1990
2017-01-26 10:08 5.0500 5.1990
2017-01-25 18:03 5.0500 5.1750
2017-01-25 15:30 5.0500 5.1650
2017-01-25 10:54 5.0400 5.1650
2017-01-25 10:40 5.0300 5.1650
2017-01-25 10:06 5.0300 5.1550
2017-01-24 18:03 5.0200 5.1550
2017-01-24 17:22 5.0200 5.1390
2017-01-24 17:05 5.0100 5.1390
2017-01-24 13:16 5.0100 5.1290
2017-01-24 13:10 5.0200 5.1290
2017-01-23 17:19 5.0200 5.1390
2017-01-23 17:17 5.0200 5.1250
2017-01-23 10:15 5.0100 5.1250
2017-01-23 09:37 5.0000 5.1190
2017-01-23 08:42 4.9900 5.1190
2017-01-20 13:30 4.9900 5.0990
2017-01-20 12:48 4.9800 5.0990
2017-01-20 10:59 5.0000 5.0990
2017-01-20 10:19 5.0000 5.1150
2017-01-20 09:02 5.0000 5.1090
2017-01-19 17:51 5.0000 5.1250
2017-01-19 15:30 5.0000 5.1290
2017-01-19 15:12 5.0000 5.1190
2017-01-19 11:54 5.0000 5.1090
2017-01-19 11:49 4.9800 5.1090
2017-01-19 10:09 4.9800 5.0950
2017-01-18 17:42 4.9800 5.0850
2017-01-18 13:41 4.9700 5.0850
2017-01-18 13:26 4.9800 5.0850
2017-01-18 10:43 4.9800 5.0950
2017-01-18 10:36 4.9700 5.0950
2017-01-18 09:44 4.9700 5.0850
2017-01-17 18:20 5.0000 5.1150
2017-01-17 13:59 4.9700 5.0990
2017-01-17 13:57 4.9700 5.0790
2017-01-17 13:49 4.9500 5.0790
2017-01-17 13:48 4.9400 5.0790
2017-01-17 13:46 4.9400 5.0690
2017-01-17 13:44 4.9400 5.0490
2017-01-17 13:16 4.9300 5.0490
2017-01-17 13:03 4.9200 5.0490
2017-01-17 12:46 4.9200 5.0290
2017-01-17 11:36 4.9200 5.0490
2017-01-16 10:44 4.9300 5.0490
2017-01-16 10:41 4.9200 5.0490
2017-01-16 10:17 4.9200 5.0290
2017-01-16 09:03 4.9100 5.0290
2017-01-13 18:46 4.9600 5.0990
2017-01-13 17:28 4.9500 5.0990
2017-01-13 17:26 4.9300 5.0990
2017-01-13 17:23 4.9300 5.0890
2017-01-13 17:14 4.9300 5.0790
2017-01-13 14:46 4.9300 5.0690
2017-01-13 13:17 4.9400 5.0690
2017-01-13 12:58 4.9500 5.0690
2017-01-13 12:03 4.9500 5.0790
2017-01-13 11:10 4.9500 5.0690
2017-01-12 19:43 4.9400 5.0690
2017-01-12 19:39 4.9400 5.0790
2017-01-12 17:40 4.9500 5.0790
2017-01-12 17:15 4.9600 5.0790
2017-01-12 17:05 4.9700 5.0790
2017-01-12 16:56 4.9800 5.0790
2017-01-12 11:08 4.9800 5.0990
2017-01-12 09:55 4.9800 5.1090
2017-01-11 16:44 4.9700 5.0990
2017-01-11 16:42 4.9700 5.1090
2017-01-11 16:11 4.9800 5.1090
2017-01-11 15:58 4.9700 5.1090
2017-01-11 12:15 4.9700 5.0990
2017-01-10 18:15 4.9700 5.0890
2017-01-10 17:58 4.9600 5.0890
2017-01-10 14:40 4.9600 5.0790
2017-01-10 12:08 4.9500 5.0790
2017-01-10 11:30 4.9400 5.0790
2017-01-10 10:13 4.9400 5.0690
2017-01-10 09:29 4.9500 5.0690
2017-01-10 09:28 4.9500 5.0770
2017-01-10 08:44 4.9600 5.0770
2017-01-09 18:10 4.9700 5.1090
2017-01-09 17:12 4.9800 5.1090
2017-01-09 17:09 4.9900 5.1090
2017-01-09 15:19 4.9900 5.1190
2017-01-09 14:49 5.0000 5.1190
2017-01-09 12:29 5.0000 5.1290
2017-01-09 11:54 4.9800 5.1290
2017-01-09 08:49 4.9800 5.1450
2017-01-08 09:34 5.0200 5.1450
2017-01-06 15:41 5.0200 5.1650
2017-01-06 12:04 5.0300 5.1650
2017-01-05 18:27 5.0400 5.1650
2017-01-05 15:47 5.0400 5.1790
2017-01-05 14:22 5.0500 5.1790
2017-01-05 13:14 5.0600 5.1790
2017-01-05 10:35 5.0500 5.1790
2017-01-05 09:18 5.0500 5.1650
2017-01-05 09:11 5.0500 5.1950
2017-01-04 17:14 5.0600 5.1950
2017-01-04 16:12 5.0700 5.1950
2017-01-04 16:10 5.0700 5.2090
2017-01-04 12:48 5.0900 5.2090
2017-01-04 10:53 5.0900 5.2190
2017-01-04 10:20 5.0900 5.2390
2017-01-03 17:54 5.1000 5.2390
2017-01-03 15:58 5.1100 5.2390
2017-01-03 15:51 5.1100 5.2490
2017-01-03 14:59 5.1200 5.2490
2017-01-03 12:18 5.1200 5.2590
2017-01-03 11:10 5.0900 5.2590
2017-01-03 11:01 5.0800 5.2590
2016-12-30 15:50 5.0800 5.2290
2016-12-30 11:14 5.0800 5.2150
2016-12-30 09:09 5.0900 5.2150
2016-12-29 18:12 5.0800 5.2150
2016-12-29 17:01 5.0800 5.2250
2016-12-29 16:50 5.1000 5.2250
2016-12-29 10:52 5.1000 5.2290
2016-12-29 09:37 5.1000 5.2450
2016-12-28 16:07 5.1100 5.2450
2016-12-28 15:49 5.1100 5.2350
2016-12-23 15:54 5.1000 5.2350
2016-12-23 13:35 5.1000 5.2390
2016-12-23 10:14 5.1100 5.2390
2016-12-23 10:10 5.1100 5.2690
2016-12-22 16:13 5.1300 5.2690
2016-12-22 14:32 5.1400 5.2690
2016-12-22 13:22 5.1300 5.2690
2016-12-22 12:32 5.1200 5.2690
2016-12-22 12:11 5.1400 5.2690
2016-12-22 11:03 5.1400 5.2790
2016-12-22 10:14 5.1500 5.2790
2016-12-22 10:10 5.1500 5.2990
2016-12-21 15:29 5.1600 5.2990
2016-12-21 10:19 5.1700 5.2990
2016-12-21 10:17 5.1800 5.2990
2016-12-20 16:44 5.1800 5.3090
2016-12-20 15:57 5.1900 5.3090
2016-12-20 12:45 5.1900 5.3190
2016-12-20 12:00 5.1800 5.3190
2016-12-20 10:07 5.1900 5.3190
2016-12-19 18:00 5.1800 5.3190
2016-12-19 17:24 5.1700 5.3190
2016-12-19 15:56 5.1700 5.2990
2016-12-19 14:34 5.1700 5.3090
2016-12-19 14:08 5.1800 5.3090
2016-12-19 13:52 5.1900 5.3090
2016-12-19 12:58 5.1900 5.3250
2016-12-19 12:03 5.2000 5.3250
2016-12-16 12:24 5.2000 5.3350
2016-12-16 11:52 5.1900 5.3350
2016-12-16 11:05 5.1900 5.3250
2016-12-16 11:00 5.2000 5.3250
2016-12-16 10:57 5.2100 5.3250
2016-12-16 10:48 5.2100 5.3350
2016-12-16 10:33 5.2100 5.3650
2016-12-16 10:32 5.2100 5.3450
2016-12-16 09:18 5.2100 5.3650
2016-12-15 17:10 5.2200 5.3650
2016-12-15 14:52 5.2400 5.3650
2016-12-15 12:51 5.2400 5.3950
2016-12-15 11:55 5.2400 5.3850
2016-12-15 11:47 5.2400 5.3750
2016-12-15 11:36 5.2200 5.3750
2016-12-14 17:55 5.2200 5.3550
2016-12-14 14:56 5.2200 5.3590
2016-12-14 11:54 5.2200 5.3490
2016-12-14 11:22 5.2200 5.3590
2016-12-14 10:56 5.2300 5.3590
2016-12-13 17:23 5.2300 5.3650
2016-12-13 16:57 5.2400 5.3650
2016-12-13 16:25 5.2400 5.3890
2016-12-13 14:21 5.2600 5.3890
2016-12-13 12:25 5.2500 5.3890
2016-12-12 17:26 5.2400 5.3890
2016-12-12 17:21 5.2300 5.3890
2016-12-12 17:06 5.2300 5.3850
2016-12-12 14:02 5.2200 5.3690
2016-12-12 12:11 5.2200 5.3590
2016-12-12 12:05 5.2300 5.3590
2016-12-12 11:02 5.2300 5.3690
2016-12-09 16:23 5.2200 5.3690
2016-12-09 13:40 5.2200 5.3590
2016-12-09 12:09 5.2000 5.3450
2016-12-08 17:23 5.2000 5.3250
2016-12-08 14:53 5.2000 5.3450
2016-12-08 12:38 5.1700 5.2990
2016-12-08 12:26 5.1700 5.2950
2016-12-08 11:38 5.1500 5.2950
2016-12-08 11:23 5.1500 5.2690
2016-12-08 09:55 5.1400 5.2690
2016-12-07 16:36 5.1300 5.2690
2016-12-07 11:04 5.1400 5.2690
2016-12-07 10:57 5.1400 5.2950
2016-12-07 10:09 5.1700 5.2950
2016-12-06 18:47 5.2100 5.3350
2016-12-06 17:18 5.2600 5.3590
2016-12-06 14:56 5.2600 5.3790
2016-12-05 19:17 5.2600 5.3950
2016-12-05 16:33 5.2600 5.4050
2016-12-05 16:22 5.2600 5.3990
2016-12-05 12:59 5.2600 5.4150
2016-12-05 10:17 5.2600 5.4190
2016-12-03 07:34 5.2600 5.3990
2016-12-03 07:29 5.2600 5.3890
2016-12-02 14:02 5.2500 5.3890
2016-12-02 12:08 5.2500 5.3790
2016-12-02 11:59 5.2400 5.3790
2016-12-02 10:11 5.2400 5.3690
2016-12-01 19:51 5.2300 5.3690
2016-12-01 18:01 5.2400 5.3690
2016-12-01 17:46 5.2400 5.3790
2016-12-01 16:51 5.2500 5.3790
2016-12-01 16:00 5.2500 5.3990
2016-12-01 15:04 5.2000 5.3990
2016-12-01 13:41 5.2000 5.3690
2016-12-01 12:20 5.1800 5.3690
2016-12-01 11:51 5.1800 5.3490
2016-12-01 10:12 5.1800 5.3250
2016-12-01 10:09 5.1600 5.3250
2016-11-30 17:26 5.1600 5.3150
2016-11-30 17:19 5.1500 5.3150
2016-11-30 16:42 5.1500 5.2790
2016-11-30 15:58 5.1400 5.2790
2016-11-30 14:56 5.1400 5.2750
2016-11-30 13:59 5.1300 5.2750
2016-11-30 13:12 5.1300 5.2550
2016-11-30 11:46 5.1200 5.2550
2016-11-30 11:41 5.1400 5.2550
2016-11-30 10:28 5.1400 5.2750
2016-11-30 08:32 5.1400 5.2650
2016-11-30 07:37 5.1400 5.2790
2016-11-29 17:34 5.1600 5.2790
2016-11-29 16:00 5.1600 5.2890
2016-11-29 15:48 5.1500 5.2890
2016-11-29 13:49 5.1500 5.2790
2016-11-29 13:42 5.1500 5.2690
2016-11-29 11:11 5.1400 5.2690
2016-11-29 11:01 5.1200 5.2690
2016-11-29 10:40 5.1200 5.2590
2016-11-28 16:12 5.1200 5.2490
2016-11-28 14:40 5.1100 5.2490
2016-11-28 13:45 5.1100 5.2390
2016-11-28 13:41 5.1000 5.2390
2016-11-28 10:55 5.1000 5.2250
2016-11-28 10:50 5.1100 5.2250
2016-11-25 16:44 5.1100 5.2390
2016-11-25 12:39 5.1200 5.2390
2016-11-25 11:04 5.1100 5.2390
2016-11-25 09:45 5.1000 5.2290
2016-11-25 09:40 5.1000 5.2690
2016-11-25 09:14 5.1200 5.2690
2016-11-24 13:45 5.1400 5.2690
2016-11-24 12:14 5.1400 5.2790
2016-11-24 10:13 5.1400 5.2690
2016-11-23 18:26 5.1300 5.2690
2016-11-23 17:17 5.1200 5.2690
2016-11-23 15:49 5.1200 5.2590
2016-11-23 15:48 5.1200 5.2490
2016-11-23 15:23 5.1000 5.2490
2016-11-23 14:14 5.1000 5.2290
2016-11-23 14:01 5.0900 5.2290
2016-11-23 13:59 5.0900 5.2150
2016-11-23 13:57 5.0900 5.0900
2016-11-23 11:00 5.0800 5.2150
2016-11-23 10:45 5.0800 5.2350
2016-11-23 07:50 5.1000 5.2350
2016-11-22 18:51 5.1100 5.2350
2016-11-22 16:46 5.1100 5.2450
2016-11-22 15:16 5.1000 5.2450
2016-11-22 14:08 5.1100 5.2450
2016-11-22 13:32 5.1000 5.2450
2016-11-22 11:56 5.1000 5.2350
2016-11-22 11:55 5.1100 5.2350
2016-11-22 10:15 5.1100 5.2450
2016-11-21 16:57 5.1100 5.2690
2016-11-21 16:16 5.1000 5.2690
2016-11-21 15:30 5.1000 5.2590
2016-11-21 14:43 5.1000 5.2490
2016-11-21 14:42 5.1000 5.2590
2016-11-21 14:39 5.0800 5.2590
2016-11-21 13:05 5.0800 5.2290
2016-11-21 12:52 5.0800 5.2190
2016-11-21 10:18 5.0800 5.1990
2016-11-21 10:12 5.0800 5.2390
2016-11-18 17:24 5.1000 5.2390
2016-11-18 15:33 5.1000 5.2290
2016-11-18 14:39 5.1000 5.2190
2016-11-18 13:30 5.1000 5.2390
2016-11-18 12:05 5.1000 5.2590
2016-11-18 09:46 5.1000 5.2690
2016-11-17 16:49 5.1000 5.2490
2016-11-17 16:18 5.1000 5.2450
2016-11-17 14:13 5.1000 5.2290
2016-11-17 11:10 5.0800 5.2290
2016-11-16 17:00 5.0800 5.2390
2016-11-16 12:46 5.0800 5.2290
2016-11-16 09:47 5.0700 5.2290
2016-11-16 08:44 5.0700 5.1990
2016-11-16 08:35 5.0300 5.1990
2016-11-15 16:21 5.0300 5.1790
2016-11-15 14:54 5.0100 5.1790
2016-11-15 13:05 5.0100 5.1590
2016-11-15 09:49 5.0100 5.1450
2016-11-15 09:47 5.0200 5.1450
2016-11-15 09:40 5.0200 5.1990
2016-11-14 18:45 5.0600 5.1990
2016-11-14 18:16 5.0500 5.1990
2016-11-14 18:14 5.0500 5.2090
2016-11-14 14:53 5.0500 5.1850
2016-11-14 13:22 5.0000 5.1850
2016-11-14 12:28 5.0000 5.1850
2016-11-14 11:09 5.0000 5.1550
2016-11-14 10:42 5.0000 5.1790
2016-11-14 10:06 5.0000 5.2090
2016-11-11 18:00 4.9000 5.2090
2016-11-11 13:28 4.9000 5.1990
2016-11-11 12:41 4.8300 5.1990
2016-11-11 11:56 4.8300 5.1890
2016-11-11 11:06 4.8300 5.2190
2016-11-11 10:18 4.8300 5.1790
2016-11-10 17:26 4.8300 5.0990
2016-11-10 17:14 4.8300 5.0890
2016-11-10 16:15 4.8300 5.0750
2016-11-10 15:54 4.8300 5.0790
2016-11-10 15:41 4.8300 5.0690
2016-11-10 15:26 4.8300 5.0590
2016-11-10 14:42 4.8300 5.0390
2016-11-10 13:25 4.8000 5.0390
2016-11-10 10:47 4.8000 5.0190
2016-11-09 17:21 4.8000 5.0290
2016-11-09 16:48 4.8000 4.9990
2016-11-09 16:17 4.8000 4.9790
2016-11-09 15:48 4.8000 4.9690
2016-11-09 15:22 4.8000 4.9590
2016-11-09 12:26 4.8000 4.9390
2016-11-09 11:27 4.7800 4.9390
2016-11-09 10:46 4.7800 4.9290
2016-11-09 09:17 4.7700 4.9290
2016-11-09 07:25 4.7600 4.9290
2016-11-09 07:09 4.7500 4.9290
2016-11-08 13:59 4.7900 4.9290
2016-11-08 12:00 4.8000 4.9290
2016-11-08 09:08 4.8000 4.9390
2016-11-07 15:14 4.7900 4.9390
2016-11-07 14:58 4.7800 4.9390
2016-11-07 10:50 4.7800 4.9190
2016-11-07 10:43 4.7800 4.9490
2016-11-05 09:52 4.8000 4.9490
2016-11-04 16:06 4.7800 4.9490
2016-11-04 15:28 4.7800 4.9290
2016-11-04 10:42 4.7800 4.9190
2016-11-04 09:43 4.7400 4.9190
2016-11-03 13:18 4.7400 4.9390
2016-11-03 11:54 4.7400 4.9190
2016-11-03 11:44 4.7400 4.8990
2016-11-03 11:07 4.7100 4.8990
2016-11-02 14:02 4.7100 4.8650
2016-11-02 13:12 4.7100 4.8550
2016-11-02 09:08 4.7000 4.8550
2016-11-01 17:17 4.6900 4.8550
2016-11-01 15:20 4.7000 4.8550
2016-11-01 13:47 4.7200 4.8550
2016-11-01 12:47 4.7200 4.8750
2016-10-31 17:43 4.7400 4.8750
2016-10-31 16:18 4.7400 4.8850
2016-10-31 14:11 4.7400 4.8750
2016-10-31 13:12 4.7300 4.8750
2016-10-31 13:10 4.7300 4.8790
2016-10-31 12:42 4.7300 4.8890
2016-10-28 17:35 4.7400 4.8890
2016-10-28 12:59 4.7500 4.8890
2016-10-28 12:55 4.7500 4.8990
2016-10-28 11:41 4.7600 4.8990
2016-10-27 17:04 4.7700 4.8990
2016-10-27 15:04 4.7800 4.8990
2016-10-27 14:50 4.7800 4.8990
2016-10-27 10:42 4.7800 4.9250
2016-10-27 10:36 4.7800 4.9190
2016-10-26 17:28 4.7800 4.9090
2016-10-26 16:29 4.7700 4.9090
2016-10-26 16:17 4.7600 4.9090
2016-10-26 10:13 4.7600 4.8990
2016-10-25 17:30 4.7500 4.8990
2016-10-25 16:13 4.7500 4.8890
2016-10-25 15:24 4.7600 4.8950
2016-10-25 15:08 4.7700 4.8950
2016-10-24 16:18 4.7700 4.9190
2016-10-21 12:42 4.7700 4.9390
2016-10-21 10:28 4.7600 4.9390
2016-10-20 18:31 4.7600 4.9190
2016-10-20 17:04 4.7400 4.9190
2016-10-20 16:24 4.7400 4.9090
2016-10-20 10:46 4.7400 4.8990
2016-10-19 12:14 4.7400 4.9090
2016-10-18 16:34 4.7300 4.9090
2016-10-18 15:24 4.7300 4.8990
2016-10-18 14:52 4.7300 4.8890
2016-10-18 12:59 4.7300 4.8790
2016-10-18 12:37 4.7200 4.8790
2016-10-18 10:18 4.7200 4.8590
2016-10-17 12:24 4.7100 4.8590
2016-10-14 14:02 4.7000 4.8590
2016-10-14 13:14 4.7000 4.8390
2016-10-14 12:30 4.6900 4.8390
2016-10-14 10:15 4.6900 4.8290
2016-10-13 17:23 4.6800 4.8290
2016-10-13 14:46 4.6900 4.8290
2016-10-13 14:30 4.6900 4.8350
2016-10-13 11:11 4.7000 4.8350
2016-10-13 10:11 4.6900 4.8350
2016-10-12 18:01 4.7000 4.8350
2016-10-12 17:44 4.6900 4.8350
2016-10-12 15:55 4.6900 4.8290
2016-10-12 15:53 4.6900 4.8250
2016-10-12 15:28 4.6900 4.8390
2016-10-12 12:31 4.7000 4.8390
2016-10-12 10:29 4.6900 4.8390
2016-10-12 10:08 4.6600 4.8390
2016-10-11 17:49 4.6600 4.8090
2016-10-11 17:40 4.6600 4.8190
2016-10-11 15:53 4.6700 4.8190
2016-10-11 14:58 4.6700 4.8090
2016-10-11 14:56 4.6600 4.8090
2016-10-11 10:54 4.6600 4.7990
2016-10-11 10:45 4.6600 4.8190
2016-10-10 16:53 4.6700 4.8190
2016-10-10 16:43 4.6700 4.8390
2016-10-10 15:47 4.6900 4.8390
2016-10-10 13:50 4.7000 4.8390
2016-10-10 11:10 4.6800 4.8390
2016-10-07 16:50 4.6700 4.8390
2016-10-07 15:25 4.6700 4.8250
2016-10-07 13:57 4.6800 4.8250
2016-10-07 12:09 4.6600 4.8250
2016-10-07 12:04 4.6800 4.8250
2016-10-07 11:58 4.7000 4.8250
2016-10-07 11:48 4.7000 4.8580
2016-10-07 11:28 4.7200 4.8580
2016-10-07 09:36 4.7200 4.8580
2016-10-07 08:42 4.7200 4.9290
2016-10-06 17:43 4.7900 4.9290
2016-10-06 14:44 4.7900 4.9350
2016-10-06 13:55 4.8000 4.9350
2016-10-06 13:49 4.8000 4.9490
2016-10-06 10:55 4.8100 4.9490
2016-10-05 17:22 4.8100 4.9690
2016-10-05 08:51 4.8100 4.9490
2016-10-05 08:44 4.8100 4.9570
2016-10-04 17:55 4.8300 4.9570
2016-10-04 17:44 4.8300 4.9770
2016-10-04 11:29 4.8400 4.9770
2016-10-04 10:58 4.8500 4.9770
2016-10-03 17:22 4.8500 4.9870
2016-10-03 09:47 4.8500 4.9770
2016-10-03 09:24 4.8700 5.0550
2016-09-30 19:58 4.9000 5.0550
2016-09-30 16:48 4.9100 5.0550
2016-09-30 16:45 4.9100 5.0790
2016-09-30 16:12 4.9200 5.0790
2016-09-30 15:29 4.9300 5.0790
2016-09-30 14:13 4.9400 5.0790
2016-09-30 12:56 4.9300 5.0790
2016-09-30 10:45 4.9300 5.0690
2016-09-30 10:16 4.9100 5.0690
2016-09-29 17:46 4.9100 5.0550
2016-09-29 17:44 4.9200 5.0550
2016-09-29 17:42 4.9200 5.0490
2016-09-29 16:50 4.9200 5.0690
2016-09-29 14:50 4.9300 5.0690
2016-09-29 14:49 4.9200 5.0690
2016-09-29 13:58 4.9200 5.0590
2016-09-29 13:14 4.9200 5.0490
2016-09-29 10:51 4.9100 5.0490
2016-09-29 10:47 4.9100 5.0550
2016-09-28 17:47 4.9000 5.0550
2016-09-28 10:46 4.9000 5.0450
2016-09-28 09:09 4.9000 5.0390
2016-09-27 17:50 4.8900 5.0390
2016-09-27 14:32 4.8800 5.0390
2016-09-27 10:47 4.8800 5.0190
2016-09-26 18:11 4.8700 5.0190
2016-09-26 13:48 4.8800 5.0190
2016-09-26 12:46 4.8900 5.0190
2016-09-26 11:00 4.8900 5.0250
2016-09-23 22:18 4.8900 5.0390
2016-09-23 18:04 4.8800 5.0390
2016-09-23 16:41 4.8800 5.0290
2016-09-23 15:16 4.8800 5.0190
2016-09-23 14:57 4.8900 5.0190
2016-09-23 13:22 4.8900 5.0290
2016-09-23 13:03 4.9000 5.0290
2016-09-23 12:48 4.9000 5.0450
2016-09-23 11:51 4.9100 5.0450
2016-09-22 16:48 4.9100 5.0550
2016-09-22 14:59 4.9100 5.0450
2016-09-22 14:50 4.9200 5.0450
2016-09-22 10:22 4.9200 5.0550
2016-09-22 10:14 4.9200 5.0690
2016-09-21 17:56 4.9300 5.0690
2016-09-21 17:40 4.9300 5.0750
2016-09-21 10:55 4.9400 5.0750
2016-09-21 10:38 4.9400 5.0590
2016-09-20 16:49 4.9300 5.0590
2016-09-20 13:45 4.9200 5.0590
2016-09-20 13:30 4.9200 5.0690
2016-09-20 10:41 4.9300 5.0690
2016-09-20 10:25 4.9300 5.0890
2016-09-19 16:57 4.9500 5.0890
2016-09-19 12:15 4.9500 5.0980
2016-09-19 06:19 4.9600 5.0980
2016-09-19 06:18 4.9900 5.0980
2016-09-17 07:38 4.9600 5.0980
2016-09-17 07:36 4.9600 5.1390
2016-09-16 16:02 4.9900 5.1390
2016-09-16 15:26 5.0000 5.1390
2016-09-16 14:48 5.0100 5.1390
2016-09-16 12:20 5.0100 5.1490
2016-09-16 10:51 5.0200 5.1490
2016-09-15 15:31 5.0100 5.1490
2016-09-15 14:30 5.0000 5.1490
2016-09-15 14:21 5.0100 5.1490
2016-09-15 14:03 5.0200 5.1490
2016-09-15 13:45 5.0200 5.1650
2016-09-15 10:54 5.0300 5.1650
2016-09-15 08:04 5.0100 5.1650
2016-09-14 17:52 5.0100 5.1550
2016-09-14 17:48 5.0200 5.1550
2016-09-14 15:50 5.0200 5.1690
2016-09-14 15:11 5.0300 5.1690
2016-09-14 14:47 5.0400 5.1690
2016-09-14 14:00 5.0400 5.1790
2016-09-14 09:55 5.0500 5.1790
2016-09-13 16:55 5.0300 5.1790
2016-09-13 16:45 5.0400 5.1790
2016-09-13 16:30 5.0400 5.1890
2016-09-13 15:51 5.0500 5.1890
2016-09-13 15:25 5.0500 5.1990
2016-09-13 13:16 5.0600 5.1990
2016-09-13 12:58 5.0700 5.1990
2016-09-13 12:44 5.0700 5.2190
2016-09-13 12:02 5.0800 5.2190
2016-09-13 09:55 5.0800 5.2290
2016-09-12 15:54 5.0600 5.2290
2016-09-12 14:20 5.0600 5.2090
2016-09-12 14:17 5.0600 5.1990
2016-09-12 11:56 5.0600 5.1890
2016-09-12 11:25 5.0600 5.1990
2016-09-09 17:57 5.0500 5.1990
2016-09-09 15:41 5.0600 5.1990
2016-09-09 14:43 5.0400 5.1990
2016-09-09 14:40 5.0400 5.1890
2016-09-09 12:42 5.0400 5.1790
2016-09-09 11:29 5.0400 5.1650
2016-09-08 14:47 5.0300 5.1650
2016-09-08 14:26 5.0300 5.1750
2016-09-08 13:51 5.0400 5.1750
2016-09-08 12:29 5.0400 5.1850
2016-09-08 10:50 5.0500 5.1850
2016-09-08 10:15 5.0500 5.1890
2016-09-08 10:13 5.0500 5.1990
2016-09-07 18:11 5.0600 5.1990
2016-09-07 14:15 5.0700 5.1990
2016-09-07 13:58 5.0700 5.2090
2016-09-07 13:55 5.0700 5.2190
2016-09-07 12:52 5.0800 5.2190
2016-09-07 11:50 5.0800 5.2290
2016-09-07 11:15 5.0900 5.2290
2016-09-07 11:02 5.0900 5.2390
2016-09-07 10:20 5.0900 5.2490
2016-09-07 09:07 5.0900 5.2590
2016-09-06 17:32 5.1100 5.2590
2016-09-06 17:03 5.1100 5.2490
2016-09-06 17:00 5.1200 5.2490
2016-09-06 14:52 5.1200 5.2590
2016-09-06 10:54 5.1200 5.2490
2016-09-05 18:00 5.1200 5.2590
2016-09-05 12:47 5.1300 5.2690
2016-09-05 11:52 5.1200 5.2690
2016-09-02 14:13 5.1200 5.2790
2016-09-02 13:46 5.1200 5.2690
2016-09-02 10:15 5.1000 5.2690
2016-09-01 18:57 5.1000 5.2590
2016-09-01 16:18 5.1000 5.2690
2016-09-01 15:15 5.0800 5.2690
2016-09-01 14:42 5.0800 5.2590
2016-09-01 13:15 5.0800 5.2490
2016-09-01 10:35 5.0600 5.2490
2016-09-01 10:33 5.0600 5.2390
2016-09-01 10:31 5.0600 5.2190
2016-09-01 10:27 5.0600 5.2090
2016-08-31 18:17 5.0500 5.2090
2016-08-31 17:54 5.0500 5.1990
2016-08-31 15:52 5.0500 5.1890
2016-08-31 15:46 5.0500 5.1990
2016-08-31 12:17 5.0600 5.1990
2016-08-31 11:20 5.0600 5.2090
2016-08-31 10:21 5.0400 5.2090
2016-08-30 17:18 5.0400 5.1890
2016-08-30 15:53 5.0200 5.1890
2016-08-30 15:00 5.0200 5.1790
2016-08-30 14:14 5.0200 5.1590
2016-08-30 12:45 5.0200 5.1490
2016-08-30 12:18 5.0000 5.1490
2016-08-25 17:13 5.0000 5.1290
2016-08-25 16:16 4.9700 5.1290
2016-08-25 15:45 4.9700 5.1090
2016-08-25 13:48 4.9700 5.0990
2016-08-25 12:11 4.9700 5.1080
2016-08-25 09:51 4.9600 5.1080
2016-08-24 16:57 4.9600 5.1390
2016-08-24 14:45 4.9600 5.1290
2016-08-24 14:43 4.9600 5.1250
2016-08-24 13:01 4.9600 5.1150
2016-08-24 10:45 4.9600 5.1090
2016-08-24 10:44 4.9300 5.1090
2016-08-24 10:10 4.9300 5.0990
2016-08-23 10:45 4.9300 5.0790
2016-08-23 10:22 4.9300 5.0690
2016-08-22 18:03 4.9100 5.0690
2016-08-22 11:52 4.9100 5.0590
2016-08-22 11:31 4.9100 5.0390
2016-08-19 15:50 4.8900 5.0390
2016-08-19 14:53 4.9000 5.0390
2016-08-19 14:52 4.9000 5.0450
2016-08-18 18:00 4.9000 5.0490
2016-08-18 17:55 4.8500 5.0490
2016-08-18 14:54 4.8500 5.0590
2016-08-18 10:46 4.8500 5.0490
2016-08-18 10:44 4.8500 5.0590
2016-08-18 10:40 4.8500 5.0390
2016-08-17 14:59 4.8500 5.0290
2016-08-17 12:56 4.8500 5.0190
2016-08-17 11:05 4.8500 5.0290
2016-08-17 10:46 4.8500 5.0190
2016-08-17 10:22 4.8500 5.0090
2016-08-16 17:53 4.8400 5.0090
2016-08-16 16:27 4.8400 4.9890
2016-08-16 16:09 4.8400 4.9750
2016-08-16 13:54 4.8300 4.9750
2016-08-16 13:47 4.8400 4.9750
2016-08-16 13:46 4.8400 4.9790
2016-08-16 11:02 4.8400 4.9890
2016-08-16 10:55 4.8300 4.9890
2016-08-15 17:54 4.8300 4.9990
2016-08-15 17:06 4.8400 4.9990
2016-08-15 14:39 4.8500 4.9990
2016-08-15 13:53 4.8600 4.9990
2016-08-15 13:49 4.8600 5.0090
2016-08-15 10:48 4.8700 5.0090
2016-08-12 15:54 4.8700 5.0150
2016-08-12 15:51 4.8700 5.0190
2016-08-12 10:14 4.8800 5.0190
2016-08-11 17:56 4.8700 5.0190
2016-08-11 14:46 4.8800 5.0190
2016-08-11 14:26 4.8800 5.0290
2016-08-11 10:49 4.8900 5.0290
2016-08-10 17:51 4.8900 5.0390
2016-08-10 17:47 4.8900 5.0450
2016-08-10 15:55 4.9000 5.0450
2016-08-09 17:03 4.9100 5.0550
2016-08-09 15:45 4.9200 5.0550
2016-08-09 15:22 4.9200 5.0650
2016-08-09 11:59 4.9300 5.0650
2016-08-09 11:41 4.9300 5.0790
2016-08-09 10:39 4.9400 5.0790
2016-08-09 07:43 4.9400 5.0990
2016-08-08 17:47 4.9600 5.0990
2016-08-08 17:02 4.9600 5.1050
2016-08-08 16:53 4.9600 5.1150
2016-08-08 16:28 4.9700 5.1150
2016-08-08 13:02 4.9800 5.1150
2016-08-08 11:06 4.9700 5.1150
2016-08-05 15:34 4.9700 5.1290
2016-08-05 14:56 4.9900 5.1290
2016-08-05 14:21 4.9900 5.1390
2016-08-05 11:09 5.0000 5.1390
2016-08-05 11:08 5.0000 5.1450
2016-08-04 18:00 5.0000 5.1590
2016-08-04 16:12 5.0000 5.1690
2016-08-04 13:52 5.0100 5.1690
2016-08-04 13:49 5.0200 5.1690
2016-08-04 13:33 5.0200 5.2190
2016-08-04 13:12 5.0300 5.2190
2016-08-04 13:05 5.0400 5.2190
2016-08-04 12:48 5.0600 5.2190
2016-08-04 12:18 5.0600 5.2090
2016-08-04 10:41 5.0600 5.1990
2016-08-04 10:21 5.0600 5.2090
2016-08-04 08:53 5.0500 5.2090
2016-08-03 18:12 5.0600 5.2090
2016-08-03 12:13 5.0700 5.2090
2016-08-03 10:23 5.0600 5.2090
2016-08-02 17:46 5.0600 5.1990
2016-08-02 17:40 5.0600 5.1890
2016-08-02 12:55 5.0500 5.1890
2016-08-02 12:53 5.0500 5.1990
2016-08-02 10:51 5.0600 5.1990
2016-08-02 10:12 5.0600 5.2190
2016-08-01 12:16 5.0800 5.2190
2016-08-01 11:53 5.0900 5.2190
2016-08-01 10:49 5.0900 5.2350
2016-07-29 14:15 5.1000 5.2350
2016-07-29 14:14 5.1000 5.2390
2016-07-29 13:54 5.1100 5.2390
2016-07-29 09:36 5.1200 5.2390
2016-07-28 17:00 5.1000 5.2390
2016-07-28 16:57 5.1100 5.2390
2016-07-28 14:50 5.1100 5.2690
2016-07-28 11:59 5.1400 5.2690
2016-07-27 13:50 5.1500 5.2690
2016-07-26 14:05 5.1400 5.2690
2016-07-26 12:05 5.1400 5.2770
2016-07-26 10:04 5.1300 5.2770
2016-07-25 14:52 5.1400 5.2770
2016-07-25 11:39 5.1600 5.2770
2016-07-23 10:28 5.1300 5.2770
2016-07-22 18:49 5.1200 5.2770
2016-07-22 15:51 5.1200 5.2550
2016-07-22 12:22 5.1200 5.2990
2016-07-22 11:03 5.1500 5.2990
2016-07-22 11:00 5.1400 5.2990
2016-07-22 10:13 5.1800 5.2990
2016-07-21 18:49 5.1600 5.2990
2016-07-20 15:12 5.1700 5.2990
2016-07-20 14:43 5.1500 5.2990
2016-07-20 08:08 5.1500 5.2650
2016-07-19 14:37 5.1400 5.2650
2016-07-19 14:20 5.1400 5.2980
2016-07-19 11:01 5.1600 5.2980
2016-07-19 09:59 5.1700 5.2980
2016-07-19 08:52 5.1700 5.3450
2016-07-18 16:31 5.1800 5.3450
2016-07-18 12:48 5.2000 5.3450
2016-07-18 10:27 5.2200 5.3450
2016-07-18 10:11 5.1800 5.3450
2016-07-18 10:10 5.1800 5.3490
2016-07-15 18:28 5.1800 5.3790
2016-07-15 17:57 5.2000 5.3790
2016-07-15 13:36 5.2300 5.3790
2016-07-15 13:35 5.2200 5.3790
2016-07-15 11:27 5.2000 5.3790
2016-07-15 07:39 5.2000 5.3690
2016-07-14 18:07 5.2000 5.3490
2016-07-14 13:46 5.1800 5.3490
2016-07-14 12:17 5.1800 5.2990
2016-07-14 10:44 5.1400 5.2990
2016-07-13 20:39 5.1400 5.3450
2016-07-13 18:52 5.1600 5.3450
2016-07-13 17:33 5.1800 5.3450
2016-07-13 13:39 5.2000 5.3450
2016-07-13 10:10 5.1800 5.3450
2016-07-12 17:40 5.1500 5.3450
2016-07-12 12:18 5.1500 5.2980
2016-07-12 10:23 5.1500 5.2790
2016-07-12 08:57 5.1000 5.2790
2016-07-11 13:47 5.1000 5.2450
2016-07-08 19:28 5.1000 5.2250
2016-07-08 18:07 5.1000 5.2350
2016-07-08 18:06 5.1000 5.2390
2016-07-08 12:23 5.1000 5.2490
2016-07-07 19:14 5.1000 5.2290
2016-07-07 16:56 5.1000 5.2690
2016-07-07 15:49 5.1200 5.2690
2016-07-07 11:19 5.1300 5.2690
2016-07-07 08:22 5.1000 5.2690
2016-07-07 08:21 5.1000 5.2590
2016-07-06 16:59 5.1000 5.2470
2016-07-06 16:50 5.1200 5.2470
2016-07-06 16:25 5.1200 5.2850
2016-07-06 12:23 5.1400 5.2850
2016-07-06 12:22 5.1200 5.2850
2016-07-06 08:43 5.1200 5.2990
2016-07-05 16:03 5.1400 5.2990
2016-07-05 14:21 5.1600 5.2990
2016-07-05 12:32 5.1800 5.2990
2016-07-05 11:50 5.1800 5.3290
2016-07-01 12:33 5.1800 5.3490
2016-06-30 18:19 5.1800 5.4490
2016-06-30 18:07 5.1900 5.4490
2016-06-30 18:05 5.2000 5.4490
2016-06-30 15:26 5.2800 5.4490
2016-06-29 16:56 5.3000 5.4490
2016-06-29 15:51 5.2800 5.4490
2016-06-29 11:27 5.2800 5.4290
2016-06-28 14:25 5.2500 5.4290
2016-06-28 12:18 5.2500 5.3870
2016-06-27 18:32 5.2500 5.4480
2016-06-27 17:14 5.2700 5.4480
2016-06-27 11:29 5.3000 5.4480
2016-06-27 11:04 5.2800 5.6290
2016-06-27 11:03 5.3100 5.6290
2016-06-24 16:32 5.2000 5.6290
2016-06-24 11:19 5.2000 5.6690
2016-06-24 11:18 5.2000 5.6790
2016-06-24 11:17 5.2000 5.5790
2016-06-24 06:27 5.2000 5.7690
2016-06-24 06:20 5.2400 5.7690
2016-06-24 06:14 5.3000 5.7690
2016-06-23 15:26 5.6300 5.7690
2016-06-23 15:25 5.6300 5.7590
2016-06-23 10:47 5.6300 5.7790
2016-06-23 10:44 5.6300 5.7690
2016-06-22 20:13 5.6100 5.7690
2016-06-22 18:11 5.6300 5.7690
2016-06-22 17:09 5.6300 5.7890
2016-06-22 17:04 5.6300 5.7790
2016-06-22 12:41 5.6300 5.7590
2016-06-22 12:40 5.6400 5.7590
2016-06-22 11:38 5.6400 5.7690
2016-06-22 10:42 5.6400 5.7890
2016-06-21 15:45 5.6400 5.8290
2016-06-21 15:44 5.6400 5.8190
2016-06-21 15:35 5.6400 5.8090
2016-06-21 14:21 5.6400 5.7990
2016-06-21 11:35 5.6400 5.7890
2016-06-21 11:09 5.6000 5.7890
2016-06-20 17:58 5.6000 5.7690
2016-06-20 11:07 5.6000 5.7490
2016-06-20 10:37 5.5300 5.7490
2016-06-17 13:53 5.5300 5.7090
2016-06-17 10:55 5.5300 5.6990
2016-06-17 10:43 5.5200 5.6990
2016-06-16 18:11 5.5200 5.6790
2016-06-16 13:23 5.5300 5.6790
2016-06-16 13:10 5.5300 5.6690
2016-06-16 12:13 5.5100 5.6690
2016-06-16 10:59 5.5100 5.6590
2016-06-15 15:41 5.5100 5.6450
2016-06-15 14:47 5.5200 5.6450
2016-06-15 14:45 5.5000 5.6450
2016-06-15 13:21 5.5200 5.6450
2016-06-14 11:30 5.5200 5.6650
2016-06-14 11:13 5.4700 5.6650
2016-06-13 17:38 5.4700 5.6450
2016-06-13 15:47 5.4700 5.6350
2016-06-13 15:33 5.4500 5.6350
2016-06-13 15:28 5.4500 5.6150
2016-06-13 12:48 5.4500 5.5950
2016-06-13 12:02 5.4400 5.5950
2016-06-13 10:12 5.4400 5.5750
2016-06-13 10:05 5.4400 5.6250
2016-06-10 17:24 5.4700 5.6250
2016-06-10 15:36 5.4800 5.6250
2016-06-10 15:24 5.4800 5.6350
2016-06-10 12:10 5.5000 5.6350
2016-06-10 11:15 5.4800 5.6350
2016-06-10 10:18 5.4800 5.6250
2016-06-10 10:07 5.4800 5.6150
2016-06-09 16:40 5.4600 5.6150
2016-06-09 15:11 5.4400 5.6150
2016-06-09 15:02 5.4400 5.6050
2016-06-09 11:21 5.4400 5.5950
2016-06-09 10:22 5.4400 5.5750
2016-06-09 10:07 5.4300 5.5750
2016-06-09 09:51 5.4300 5.5950
2016-06-08 15:50 5.4500 5.5950
2016-06-08 15:26 5.4600 5.5950
2016-06-08 14:45 5.4600 5.6090
2016-06-08 14:33 5.4800 5.6090
2016-06-08 10:30 5.4800 5.6290
2016-06-08 10:20 5.4800 5.6490
2016-06-07 17:30 5.5000 5.6490
2016-06-07 13:24 5.5000 5.6590
2016-06-07 13:15 5.5000 5.6490
2016-06-07 11:26 5.5000 5.6390
2016-06-07 11:03 5.5000 5.6190
2016-06-07 09:50 5.4900 5.6190
2016-06-06 17:27 5.4800 5.6190
2016-06-06 15:22 5.4900 5.6190
2016-06-06 14:05 5.4900 5.6390
2016-06-06 11:28 5.5000 5.6390
2016-06-06 10:25 5.5000 5.6990
2016-06-03 16:40 5.5400 5.6990
2016-06-03 16:27 5.5700 5.6990
2016-06-03 15:17 5.5700 5.7290
2016-06-03 15:03 5.5700 5.7490
2016-06-03 11:13 5.6100 5.7490
2016-06-02 17:44 5.6000 5.7490
2016-06-02 16:14 5.5900 5.7490
2016-06-02 10:36 5.5900 5.7390
2016-06-02 10:15 5.5900 5.7590
2016-06-01 15:29 5.6000 5.7590
2016-06-01 15:13 5.6000 5.7690
2016-06-01 13:33 5.6200 5.7690
2016-06-01 12:24 5.6300 5.7690
2016-06-01 10:37 5.6300 5.7790
2016-06-01 10:30 5.6400 5.7790
2016-06-01 10:17 5.6400 5.7890
2016-06-01 10:08 5.6400 5.8190
2016-05-31 17:12 5.6600 5.8190
2016-05-31 16:36 5.6800 5.8190
2016-05-27 14:51 5.6800 5.8390
2016-05-27 14:28 5.6900 5.8390
2016-05-27 14:26 5.6900 5.8550
2016-05-27 12:01 5.7000 5.8550
2016-05-27 11:31 5.7200 5.8550
2016-05-26 14:24 5.7200 5.8850
2016-05-26 12:14 5.7200 5.8650
2016-05-26 11:23 5.7300 5.8650
2016-05-25 19:28 5.7300 5.8850
2016-05-25 18:12 5.7400 5.8850
2016-05-25 14:25 5.7400 5.8950
2016-05-25 13:12 5.7200 5.8950
2016-05-24 17:22 5.7200 5.8750
2016-05-24 16:25 5.7000 5.8750
2016-05-24 11:34 5.7000 5.8650
2016-05-24 09:55 5.6600 5.8650
2016-05-23 18:11 5.6600 5.7990
2016-05-23 17:19 5.6700 5.7990
2016-05-20 17:46 5.6500 5.7990
2016-05-20 12:32 5.6600 5.7990
2016-05-19 18:13 5.6600 5.8150
2016-05-19 12:14 5.6600 5.8050
2016-05-19 10:32 5.5600 5.8050
2016-05-19 10:30 5.5600 5.7990
2016-05-18 17:26 5.5600 5.7750
2016-05-18 17:24 5.5600 5.7690
2016-05-18 16:02 5.5600 5.7590
2016-05-18 15:25 5.5300 5.7590
2016-05-18 14:20 5.5300 5.7390
2016-05-18 13:19 5.5300 5.7190
2016-05-18 13:04 5.5000 5.7190
2016-05-18 09:33 5.5000 5.6990
2016-05-17 16:21 5.5000 5.6390
2016-05-17 14:20 5.5000 5.6550
2016-05-17 11:48 5.4800 5.6550
2016-05-17 08:58 5.4700 5.6550
2016-05-16 17:24 5.4700 5.6190
2016-05-16 16:37 5.4700 5.6280
2016-05-16 12:05 5.4800 5.6280
2016-05-16 11:38 5.5000 5.6280
2016-05-16 09:25 5.5000 5.6750
2016-05-13 17:50 5.5200 5.6750
2016-05-13 16:50 5.5100 5.6750
2016-05-13 16:42 5.5100 5.6690
2016-05-13 14:07 5.5100 5.6590
2016-05-13 12:37 5.5400 5.6590
2016-05-12 16:19 5.5400 5.6890
2016-05-12 15:36 5.5300 5.6890
2016-05-12 13:14 5.5300 5.6790
2016-05-12 10:31 5.5300 5.6590
2016-05-11 16:37 5.5200 5.6590
2016-05-11 16:29 5.5200 5.6690
2016-05-10 14:21 5.5400 5.6690
2016-05-10 13:49 5.5400 5.6950
2016-05-10 11:47 5.5000 5.6950
2016-05-10 11:35 5.5000 5.6850
2016-05-09 15:20 5.5000 5.6650
2016-05-06 17:13 5.5000 5.6790
2016-05-06 10:38 5.5000 5.6890
2016-05-05 16:52 5.4800 5.6890
2016-05-05 14:35 5.4800 5.6790
2016-05-05 11:40 5.4800 5.6550
2016-05-03 17:43 5.4800 5.6250
2016-05-03 12:13 5.4800 5.6150
2016-05-03 12:05 5.4800 5.6550
2016-05-03 08:20 5.5100 5.6550
2016-05-02 12:55 5.5100 5.6890
2016-04-29 17:13 5.5200 5.6890
2016-04-29 16:27 5.5300 5.6890
2016-04-29 16:17 5.5500 5.6890
2016-04-29 15:51 5.5500 5.7150
2016-04-29 15:26 5.5600 5.7150
2016-04-29 13:31 5.5800 5.7150
2016-04-29 12:38 5.5600 5.7150
2016-04-28 16:36 5.5600 5.7250
2016-04-28 13:49 5.5600 5.7150
2016-04-28 11:51 5.5700 5.7150
2016-04-28 10:16 5.5800 5.7150
2016-04-27 19:47 5.5900 5.7350
2016-04-27 13:39 5.6000 5.7350
2016-04-27 12:11 5.5800 5.7350
2016-04-27 10:30 5.5800 5.7090
2016-04-26 16:16 5.5800 5.7290
2016-04-26 16:09 5.5800 5.7390
2016-04-26 15:03 5.5900 5.7390
2016-04-26 14:19 5.6000 5.7390
2016-04-26 13:37 5.6000 5.7590
2016-04-25 17:19 5.5500 5.7590
2016-04-25 15:30 5.5500 5.7490
2016-04-25 15:06 5.5500 5.7290
2016-04-25 14:51 5.5500 5.7190
2016-04-25 13:42 5.5200 5.7190
2016-04-25 13:23 5.5200 5.7090
2016-04-25 10:43 5.5200 5.6850
2016-04-25 10:00 5.5200 5.6590

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.9700 

Do W. Brytanii5.0190 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera